Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Wątek: RAW a DNG...

  1. #1

    Domyślnie RAW a DNG...

    pytanie do uzytkowników LR...
    czy jesli wrzucicie do biblioteki rawy i program zamienia je na DNG, to wywalacie rawy zostawiając 5x mniejsze cyfrowe negatywy, czy trzymacie dalej rawy?
    zdaje się gdzieś czytałem bylem, żeby wywalać rawy po impotrowaniu fotek do LR.
    z czego wynika to pięciorotne zmniejszenie pliku - czy to usunięcie metadanych?
    tylko?

    chętnie poczytam slów kilka na ten temat...
    prosze o podpowiedzi.

    rafał
    zwierciadlanki: D800 D750 D3 D300 F65
    nikkory: 14-24/2.8 20/2.8 28/2.8 50/1.8 70-200/2.8 VR
    manual: zenitar 16/2.8 fish, helios 44/2
    SB900 frotto cokin lowepro epson L800

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nonnatus Zobacz posta
    pytanie do uzytkowników LR...
    czy jesli wrzucicie do biblioteki rawy i program zamienia je na DNG, to wywalacie rawy zostawiając 5x mniejsze cyfrowe negatywy, czy trzymacie dalej rawy?
    Osobiście importuję do LR pliki RAW bez konwersji do DNG, pozostawiając pliki źródłowe na miejscu (bez automatycznego kopiowania/przenoszenia). Wszystko trzymam na zewnętrzym storage`u (dwa dyski 1TB w RAID-1).

    Generalnie, odpowiadając na Twoje pytanie. Nef to nef, zostawiłbym "na wszelki wypadek".

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie NEF to NEF. JPG czy DNG zawsze mozesz sobie wywołać eksportując NEF
    NIKON D90 | 16 - 85 f/3.5 - 5.6 G VR DX
    "Robiąc zdjęcie uchwyć chwilę tak aby było niepowtarzalne"
    http://maateoo.eu

  4. #4

    Domyślnie

    to że NEF to NEF wiem, ale
    NEF to 25 mega, a DNG 5mega.
    pytanie brzmi: co jest w tych 20 mega zapisane

    scott kelby pisze, że wywala RAWy po ich imporcie do LR i przekonwertowaniu ich do DNG,
    więc mnie to zastanawia.
    zwłaszcza,ze na moim dysku zostało mi ino 3 giga miejsca... haaa
    zwierciadlanki: D800 D750 D3 D300 F65
    nikkory: 14-24/2.8 20/2.8 28/2.8 50/1.8 70-200/2.8 VR
    manual: zenitar 16/2.8 fish, helios 44/2
    SB900 frotto cokin lowepro epson L800

  5. #5

    Domyślnie

    W wielu aparatach (np. Hasselblad, Leica, Casio, Samsung) stosuje się właśnie DNG jako formę przechowywania negatywów.
    Jeśli się nudzisz masz pełną spec: http://www.adobe.com/products/dng/pd...ec_1_3_0_0.pdf
    D90: N18–105/3.5-5.6 VR, S70-300/4-5.6

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli skonwertowałeś do DNG, to z czystym sumieniem możesz wywalić RAW. DNG to po prostu próba stworzenia standardu RAW autorstwa Adobe. Daj Boże, żeby wszyscy producenci zaczęli tą inicjatywę wspierać.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    DNG to po prostu próba stworzenia standardu RAW autorstwa Adobe.
    Czyli, teoretycznie, przy obróbce nie będzie różnicy pomiędzy NEFem a plikiem DNG?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yOyO- Zobacz posta
    Czyli, teoretycznie, przy obróbce nie będzie różnicy pomiędzy NEFem a plikiem DNG?
    nie teoretycznie, tylko nie będzie i już.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    nie teoretycznie, tylko nie będzie i już.
    To ja w takim razie zmieniam swoje zdanie w tym temacie

    Dzięki za oświecenie

  10. #10

    Domyślnie

    no Czornyj nie do konca... jesli RAWy byly focone z uzyciem ADL to niestety konwerter Adobe nie zinterpretuje ich poprawnie... i da na wejsciu niedoswietlone pliki

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •