Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie LR - obróbka NEF?

    Witam!

    Kiedyś przychodzi ten moment, że człowiek zainteresuje się zdjęciami w RAWach.

    Tu jest moje pytanie: jak traktować ustawienia LR2, który po wczytaniu zdjęć ma ustawione już jakieś parametry (np. czerń, jasność, kontrast, wyostrzanie...)? Czy są to ustawienia, które aparat miał do zrobienia jpg? Czy są to jakieś domyślne ustawienia LR2? Jeżeli tak, to czy je zerować, czy potraktować jako wstępnie optymalne?

    Dodam, że nie chodzi mi o uzyskanie ekstra efektów, a uzyskanie poprawnej ekspozycji i koloru.

    A Wy jak traktujecie te ustawienia do pracy z RAWami?

    Z góry dzięki.

    pozdr.
    SinkER II D200, D700

  2. #2

    Domyślnie

    Ja to traktuję jako standard, i tak wszystko dobieram po swojemu
    FX+ FX + 20-35/2 + 50/1.4 + 85/1.8 + 70-200/2.8 VR

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SinkER Zobacz posta
    Witam!

    Kiedyś przychodzi ten moment, że człowiek zainteresuje się zdjęciami w RAWach.

    Tu jest moje pytanie: jak traktować ustawienia LR2, który po wczytaniu zdjęć ma ustawione już jakieś parametry (np. czerń, jasność, kontrast, wyostrzanie...)? Czy są to ustawienia, które aparat miał do zrobienia jpg? Czy są to jakieś domyślne ustawienia LR2? Jeżeli tak, to czy je zerować, czy potraktować jako wstępnie optymalne?

    Dodam, że nie chodzi mi o uzyskanie ekstra efektów, a uzyskanie poprawnej ekspozycji i koloru.

    A Wy jak traktujecie te ustawienia do pracy z RAWami?

    Z góry dzięki.

    pozdr.
    Spróbuj je wyzerować, a natychmiast zrozumiesz swój błąd

    Traktuj te nastawy wyjściowo i zmieniaj wedle uznania. Zerować nie ma sensu, bo wtedy uzyskasz linearną postać zdjęcia (tak są one rejestrowane przez matrycę), co zwykle większego sensu ni ma (chyba, że potrzebujesz desperacko odzyskać informację ze świateł)

  4. #4

    Domyślnie

    Mam pociągnięte ze strony Adobe profile do mojej puszki + wypracowałem sobie trochę ustawień, które mam zapisane jako presety i od których przeglądnięcia dla danego zdjęcia zaczynam. Lubię relatywnie kolorowe zdjęcia i wyciąganie detali z cieni (może dlatego, że dużo dzieci fotografuję i takie coś tam pasuje), tak więc w większości presetów mam Fill Light oraz Vibrance dosyć wysoko. Do krajobrazów też się to sprawdza. Dodam jeszcze, że namiętnie kręcę Saturation/Luminance dla różnych kanałów (np. bardzo często robię jaśniej dla zieleni i pomarańczowego, a ciemniej dla niebieskiego - można domyśleć się dlaczego).

    Sądzę, że warto, abyś zerknął na ten wątek
    Wiem, że tam jest trochę przesadzone, ale chciałem pokazać kierunek. Jak dla mnie było to spore odkrycie i coś, czego długo szukałem.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki bardzo, będę musiał na spokojnie potestować.

    AD. Zbigniew: wątek przejrzałem już wcześniej i myślę, że będzie bardzo pomocny, zważywszy że mamy takie same puszki.
    SinkER II D200, D700

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2009
    Miasto
    Świdnik / Warszawa
    Posty
    32

    Domyślnie

    Zbigniew a czy nie podzieliłbyś się swoimi preset'ami??

  7. #7

    Domyślnie

    Nie ma problemu, przy czym musiałbym mieć chwilę na ich uporządkowanie (bo mają idiotyczne nazwy i wiele praktycznie powtarza się, jeżeli chodzi o działanie). Pomajstruję coś na dniach (ale raczej w tygodniu i nawet drugiej połowie). Jakbym zapomniał, to można mnie poganiać

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2009
    Miasto
    Świdnik / Warszawa
    Posty
    32

    Domyślnie

    Nie musisz się trudzić mogą być i idiotyczne nazwy i nie uporządkowane

  9. #9

    Domyślnie

    OK, to są nazwy idiotyczne i całość nieuporządkowana. Tam jest kilka różniących się od siebie presetów - reszta to ich mutacje, ale nie chciało mi się nigdy tego porządkować. Większość robiłem na potrzeby zdjęć w plenerze i działają podobnie. Kilka dziwnych (typu Tinaga ) zostało mi po zabawie z NEFami koleżanki.

    Tutaj pliczurek (30kB). U mnie działają z LR2, ale z innymi też powinny.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam jeden preset, który nazwałem "0.Auto" oprócz standardu podbijający Vibrance, z lekkim Clarity (+25), i lekkim odszumianiem (bo D70) i używający profilu kolorów "Nikon cośtam Standard". Uruchamia się każdorazowo przy imporcie zdjęć z karty.

    Problem polega na tym, że taki preset może dobrze wyglądać dla D70, a dla innych puszek niekoniecznie. W sieci jest mnóstwo darmowych presetów, które są crazy, albo takich płatnych, które i tak w moim przypadku nie wyglądają dobrze....

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •