Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Monitor 30"

  1. #1

    Domyślnie Monitor 30"

    No i przyszedł czas na wymianę monitora, a co za tym idzie poradę doświadczonych w tym temacie.
    W związku niestety z wiekiem i trochę gorszym wzrokiem wybór padł na monitor 30" ( do tej pory używałem 26", więc dlatego wiem co potrzebuję - jaką wielkość ).
    Na tapetę poszły trzy monitory:
    1. EIZO CG301W-BK
    2. EIZO FlexScan SX3031W
    3. NEC SpectraView 3090
    oczywiście przeczytałem wszystko od strony technicznej, ale czy standardowy amator o lekko gorszym wzroku zauważy różnicę ( oczywiście poza ceną ) w odwzorowaniu obrazu na poszczególnych monitorach?
    Skłaniam się ku EIZO, ale nie wiem który, no chyba że NEC.
    Monitor oczywiście do grafiki, nie do gier.
    Ostatnio edytowane przez wilk325 ; 23-06-2009 o 19:05

  2. #2

    Domyślnie

    Zaletą Eizo jest głębsza czerń, zaletą NEC-a jest lepsza charakterystyka kątowa. Przy tej wielkości zdecydowanie wolałbym NEC-a - matryca wykonana w technologii S-PVA w Eizo ma ten mankament, że powierzchnia ekranu wraz ze zwiększaniem się kąta obserwacji staje się wizualnie jaśniejsza i przyżółcona. Wszystko to jest to o tyle istotne, że przy tak dużej powierzchni siłą rzeczy boki ekranu oglądamy już pod sporym kątem - chyba, że będziemy jeździć na krześle z prawej do lewej. W panelu H-IPS A-TW zastosowanym w NEC-u zjawisko to wogóle nie występuje, natomiast jego wadą jest to, że może na nim być widoczne srebrzenie czerni i ogólnie jest ona dość jasna.

    Eizo CG301W, NEC Spectraview oraz Multisync 3090WQXi mają możliwość precyzyjnej, sprzętowej kalibracji. Eizo SX3031W takowej możliwości nie posiada, jest jednak dobrze zlinearyzowany fabrycznie. Wszystkie monitory są konstrukcjami szerokogamutowymi, dlatego wymagają kalibracji za pomocą spektrofotometru. W przypadku NEC-a istnieje dedykowany kolorymetr wyprodukowany specjalnie dla modelu 3090WQXi oraz 2690WUXi2, ale dostępny wyłącznie na rynku amerykańskim.

    Wszystkie monitory są panelami b. wysokiej klasy i zaspokoją potrzeby nawet b. wymagających użytkowników, jeśli tylko ktoś nie oczekuje od nich cudów i zdaje sobie sprawę z wad (typowych dla wszystkich konstrukcji tego typu). Jeśli wcześniejszym panelem był NEC 2690WUXi, to 3090WUXi jest praktycznie jego większą wersją, o nieco mniejszej plamce.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 23-06-2009 o 19:39

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za, pozostał na tą chwilę NEC.
    Po przeczytaniu opisów NEC SpectraView® 3090 i MultiSync® LCD3090WQXi nie znalazłem różnicy poza ramką. Czy one jeszcze się czymś różnią?

  4. #4
    Zaziel
    Gość

    Domyślnie

    Ekhem , ale powiedz, że dasz mi pograć w medal of honor choć pół godziny proszeeeeeeee

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zaziel Zobacz posta
    Ekhem , ale powiedz, że dasz mi pograć w medal of honor choć pół godziny proszeeeeeeee
    Do tego mam plazmę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    Dzięki za, pozostał na tą chwilę NEC.
    Po przeczytaniu opisów NEC SpectraView® 3090 i MultiSync® LCD3090WQXi nie znalazłem różnicy poza ramką. Czy one jeszcze się czymś różnią?
    Naklejką - to jest fizycznie ten sam monitor. Egzemplarze Spectraview są selekcjonowane z serii Multisync, dostaje naklejkę, certyfikat z wynikami pomiaru i program do kalibracji. Do 2690 dorzucają jeszcze osłonę, która odpada - natomiast do 3090 nie jestem pewien.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Naklejką - to jest fizycznie ten sam monitor. Egzemplarze Spectraview są selekcjonowane z serii Multisync, dostaje naklejkę, certyfikat z wynikami pomiaru i program do kalibracji. Do 2690 dorzucają jeszcze osłonę, która odpada - natomiast do 3090 nie jestem pewien.
    Tą osłonę dorzucają też do 3090.
    Dzięki za pomoc.

  8. #8

    Domyślnie

    A ja bym proponował zobaczyć te monitory. To wszak drogawe urządzenia i zakup na zasadzie subiektywnych rad może ustawiać w innych miejscach priorytety. Jeśli o mnie chodzi, pracując na zmiany przy CG i SV, skłaniałbym się do Eizo. Charakterystyka kątowa jest faktycznie lepsza w Nec, ale nie należy się sugerować tanimi PVA. Kolor w tej klasie nie zmienia się tak jak w monitorach za 2 tys zł. Trzeba się dobrze wpatrzeć, aby w ogóle ten efekt zauważyć. Niedawno rozmawiałem z człowiekiem przygotowującym materiał do druku na CG z PVA i w rozmowie wynikł aspekt kątów, na co wyraził zdziwienie o co w ogóle chodzi. Bardzo wielu ludzi z branży, z którymi mam kontakt, również nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu. Przygotowując się teoretycznie oraz posługując się obrazami testowymi do uwypuklania ww efektu, da się to zauważyć bezsprzecznie, ale jest to dzielenie włosa na czworo. Ponadto punkt czerni, równomierność rozświetlenia, liniowość w funkcji jaskrawości jest o dwie klasy lepsza w Eizo. Nie sposób tez ominąć powtarzalności i trwałości, w których to aspektach Eizo deklasuje Neca. Przy modelu 30" nie będzie możliwości przebierania Neców, a prawdopodobieństwo wadliwego jest duże, powyżej 50%. Mówiąc o charakterystyce kątowej Neców, proszę pamiętać, że mówimy o charakterystyce gamma w funkcji kąta, a nie jasności czy efektu połysku. Eizo jest czarny do granic możliwości, Nec wyraźnie połyskuje srebrzyście już przy niewielkich zmianach kąta, przez co przy tej wielkości o odległości patrzenia obraz jest łaciaty. Walory te mają tym większe znaczenie im monitor będzie używany w trudniejszych warunkach oświetleniowych, np dom i wieczór.

    PS. Mogę pomóc w prezentacji.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 24-06-2009 o 11:52
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •