Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2009
    Miasto
    Hesja, Dolny Slask
    Posty
    25

    Domyślnie 70-300VR nowy i juz uszkodzony??? pomocy!

    Witam,

    Nie wiem czy ten post moze byc w dziale ogolnym czy powinien trafic do teleobiektywow. Ale w sumie dotyczy VR wiec moze tu pasuje?

    Sprawa wyglada tak. Dzis odebralem nowego Nikkora 70-300VR, ze sklepu internetowego, dostawa kurierem DPD.
    Podpinam go do D90, kilka probnych fotek (na 300mm) i po chwili, hmmmm, mysle sobie, VR nie dziala... Tzn. dziala ale nie tak jak powinien. Wciskam migawke do polowy, VR sie zalacza, obraz sie ladnie "zamraza" ale to zamrozenie mija po okolo 2-3s po czym jest tak jakby VR byl wylaczony (drgania wracaja albo mi sie wydaje???)... Ale mechanizm VR caly czas slychac do momentu zwolnienia spustu migawki a wiec caly czas pracuje (czyli nie to, ze sie fizycznie sam wylacza po tych 2-3s). Jezeli teraz znowu wcisne spust migawki do polowy, VR sie znowu zalacza na te 2-3s (efekt ladnego "zamrozenia" obrazu) i po tym czasie drgania znowu wracaja... Obled. Co wiecej po paru takich probach mam wrazenie ze VR w ogole juz sie nie zalacza. Trzeba wylaczyc i wlaczyc aparat. Dodam, ze nie pomagaja zadne zmiany w ustawieniach Normal/Active, itp, itd.
    Dla porownania mam kitowy 18-105VR i tu VR dziala jak nalezy, tzn tak dlugo jak wcisniety jest spust migawki do polowy.

    Czy ktos sie juz spotkal z takim przypadkiem? A moze tak ma byc i tak po prostu jest, znaczy sie tak dziala VR w tym modelu??? Licze sie z taka mozliwoscia i prosze o ewentualne "oswiecenie" ze strony posiadaczy w/w obiektywu Porownanie "na zywo" mam tylko z 18-105mm VR a tu wrazenia ze wzgledu na 3 krotnie krotsza ogniskowa z cala pewnoscia sa inne... Jakis czas temu testowalem 70-300VR w Saturnie z D90 i wowczas nie zauwazylem niczego niepokojacego. A do samego szkla podchodzilem z duzym entuzjazmem i tu takie buty...
    A jezeli rzeczywiscie jest cos nie tak to jak to mozliwe zeby nowy (!?!) obiektyw byl odrazu "uszkodzony"??? Jest on "Made in Thailand" i nie wiem czy to ma jakies znaczenie.

    Na koniec dodam, ze obiektyw dostarczyl kurier w kopercie ze stosunkowo mala nalepka "Nie rzucac". W srodku zasadniczy karton byl dodatkowo owiniety jakims kawalkiem tektury, ktory pewnie mial sluzyc jako dodatkowy "amortyzator", generalnie opakowanie jak na precyzyjny sprzet optyczny to moim zdaniem zenada... I niby wysylany z prawdziwego sklepu fotograficznego a nie jakiegos "magazynu ze wszystkim". A w to ze kurierzy tymi kopertami nie rzucaja podczas przepakowywania to juz zupelnie nie wierze.

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    powiem tyle, u mnie po wciśnięciu spustu do połowy słychać cały czas prace VR czy czegoś tam w obiektywie

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2009
    Miasto
    Hesja, Dolny Slask
    Posty
    25

    Domyślnie

    no przeciez napisalem... VR caly czas pracuje (chrobocze, szumi czy jak to nazwac, slychac go po prostu caly czas) ale efekt redukcji drgan znika po 2-3s

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    Boston Masaczjusets
    Posty
    29

    Domyślnie

    Albo zaczynają Ci się ręce silniej trząść... : ]
    Skoro mechanizm słychać to powinno być ok.
    Może chodzi o to, że VR tak jakby na chwilę "puszcza" obraz i po chwili wraca, może to być spowodowane trzęsącymi się mocniej rękami.

    Spróbuj wyłączyć VR, zobacz jak sprawa wygląda i porównaj drgania "z" i "bez".
    Podczas działania VR w 70-300, mocniejszy ruch ręką i VR mocno "odskakuje", ale później znów się uspokaja - standard.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2009
    Miasto
    Hesja, Dolny Slask
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bezetkace Zobacz posta
    Podczas działania VR w 70-300, mocniejszy ruch ręką i VR mocno "odskakuje", ale później znów się uspokaja - standard.
    mam wrazenie ze u mnie jest odwrotnie, znaczy sie, jak VR "puszcza" po tych nieszczesnych paru sekundach stabilizacji (oczywiscie caly czas mam migawke w-pol wcisnieta) to silniejszy ruch w poziomie czy pionie pobudza go znowu do dzialania na kilka sekund po czym VR znowu puszcza, nie wiem, musze dorwac jakis inny 70-300VR ale w tym momencie jestem niemal pewien ze z moim cos jest nie tak

  6. #6

    Domyślnie

    Obiektyw mógł być uderzony. Przynajmniej taki powód jako
    najczęstszą usterkę VR w tym modelu podali mi w serwisie,
    kiedy oddawałam obiektyw koleżanki. Tamten zepsuł się w
    trakcie robienia zdjęć - VR niby pracuje ale obraz "pływa".
    Pozdrawiam Beata

    D300, D70s, N17-55, N80-200, T100/2.8, N50/1.8, SB-800, Raynox 250,

  7. #7

    Domyślnie

    Pytaj Hesji to jego ulubione lotnicze szkielko Poza tym, zdaje sie, ze VR w 70-300 tak dziala i tyle. Jak Ty sobie to wyobrazasz? Zredukuje Ci drgania kompletnie na 300mm? Na 105 to nic, 300 to inna bajka. Jak zdjecia nie sa poruszone przez to to sie nie przejmuj. Akurat falowanie obrazu przy wlaczonym VR to normalne zjawisko.
    Natomiast jesli przy wlaczonym VR masz poruszone to jest problem. Mozesz zrobic test, tylko nie proboj robic 300mm i 1/30 z reki, bo to sie nie uda
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2009
    Miasto
    Hesja, Dolny Slask
    Posty
    25

    Domyślnie

    no wiec odwiedzilem Foto-Jokera i przetestowalem dwie sztuki 70-300 VR i wnioski sa druzgocace...
    VR w moim egzemplarzu jest uszkodzony i tyle. Poza tym VR w moim egzemplarzu jest znacznie cichszy a takze praktycznie nie czuc reka dzialania mechanizmu VR niz w tym super dzialajacym VR z Foto Jokera (slychac za to to samo klapanie wlaczajacego lub wylaczajacego sie mechanizmu VR co oczywiscie jest normalnym zjawiskiem). Mam jeszcze jedno ciekawe spostrzezenie ale dlugo by pisac, wiec na razie przemilcze...
    Szkoda, nowy obiektyw i polowicznie dzialajcy VR (czyli de facto niedzialajacy)
    Oczywiscie bede sie staral to wyjasnic ze sprzedawca a w drugiej kolejnosci z serisem Nikona.

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez grfam ; 10-06-2009 o 20:12

  9. #9

    Domyślnie

    Miałem podobny , lecz nie całkiem taki sam problem z moim 16-85. To znaczy również VR umierał po jakiś trzech sekundach , z tym że u mnie umierał na prawdę , to znaczy po tym czasie milkło charakterystyczne brzęczenie a obraz opadał minimalnie w dół. Dodam że problem również występował od nowości i podobnie jak Ty najpierw sprawdzałem i porównywałem inne egzemplarze w Foto Jokerach bo w Media Markecie nie mieli innego egzemplarza i próbowali mi wciskać że tak ma być. Skończyło się na wysłaniu do serwisu i wymianie całego modułu VR w ramach gwarancji. Pozostał niesmak co do niektórych sprzedawców MM którzy pytaniami "jak pan rozpoznaje że VR nie działa.." doprowadzali mnie do białej gorączki.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2009
    Miasto
    Hesja, Dolny Slask
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Miro MJ Zobacz posta
    Miałem podobny , lecz nie całkiem taki sam problem z moim 16-85. To znaczy również VR umierał po jakiś trzech sekundach , z tym że u mnie umierał na prawdę , to znaczy po tym czasie milkło charakterystyczne brzęczenie a obraz opadał minimalnie w dół. Dodam że problem również występował od nowości i podobnie jak Ty najpierw sprawdzałem i porównywałem inne egzemplarze w Foto Jokerach bo w Media Markecie nie mieli innego egzemplarza i próbowali mi wciskać że tak ma być. Skończyło się na wysłaniu do serwisu i wymianie całego modułu VR w ramach gwarancji. Pozostał niesmak co do niektórych sprzedawców MM którzy pytaniami "jak pan rozpoznaje że VR nie działa.." doprowadzali mnie do białej gorączki.
    Z tym VR-em w moim egzemplarzu jest dziwnie roznie (to wnioski po paru godzinach testow), ja juz nie wiem o co chodzi, jedno jest pewne, tak byc nie powinno.

    1) Czasami VR zdycha po 2-3s a czasami trzyma dluzej ale i tak po jakims czasie "glupieje" by po krotszej czy dluzszej chwili ponownie zaczac dzialac. Normalnie jak VR dziala, to wszelkie drgania obrazu w wizjerze (bo przeciez drgania wystepuja tak czy owak przy 200-300mm z reki) sa charakterystycznie "wygladzone" nie sa takie gwaltowne jak podczas wylaczonego VR-a, obraz w wizjerze sie "klei" do rzeczywistego obiektu. A w przypadku tego "glupienia" w pewnym momencie "klejenie" zanika i obraz zaczyna skakac jak przy wylaczonym VR.

    2) Egzemplarze testowane przeze mnie w Foto Jokerze pochodzily z dwoch roznych serii produkcyjnych... jeden z nich byl z mojej serii (swieza dostawa)... nie trudno sie domyslic, ze zachowywal sie prawie tak samo jak moj egzemplarz! Aczklowiek VR puszczal po dluzszym czasie i trudniej bylo sie zorientowac ze cos jest nie tak (prawdopodobnie jak bym trafil na taki egzemplarz to bym pomyslal, ze tak wlasnie ma byc).

    3) Egzemplarz z innej serii niz dwa wspomniane zachowywal sie zupelnie inaczej... I nie musialem "kombinowac", zeby odrazu zauwazyc roznice. Po pierwsze uklad stabilizacji powodowal wyraznie odczuwalne wibracje na rece ktora trzymalem obiektyw. I to jest zgodne z tym co opisywali niektorzy w glownym watku dotyczacym 70-300VR. W moim egz. tych subtelnych wibracji nie czuc (ale mechanizm slychac jak jest cicho). Po drugie stabilizacja zalaczala sie zauwazalnie szybciej. I po trzecie efekt "klejenia" trwal tak dlugo jak dlugo byl w-pol wcisniety przycisk migawki (oczywiscie "bladzenie" sie tez zdarzalo ale wynikalo ono tylko i wylacznie z silniejszego drzenia rak podczas dluzszego celowania.

    I tak sobie mysle, czy przypadkiem Nikon nie wprowadzil jakis modyfikacji do VR-a w tym obiektywie? Czy moze jest to jakis defekt calej serii? I ja mialem pecha ze akurat teraz kupilem ten obiektyw? No nic, poczekam i zobacze, moze za jakis czas pojawia sie jakies komentarze w tej sprawie. Celowo nie podaje numerow seryjnych testowanych obiektywow. Mysle jednak, ze swojego zwroce do sklepu.
    A sprzedawcy z MM nie sa osamotnieni w swoich pytaniach "jak pan rozpoznaje to czy owo", tutaj na grupie tez takich komentarzy jest bez liku
    Ostatnio edytowane przez grfam ; 11-06-2009 o 01:28

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •