Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie swiatlo dzienne a zarowe

    Nie wiedzialem jak madrze zatytulowac ten watek
    Chodzi mi o to, czym sie rozni swiatlo dzienne od kazdego innego (w tym zarowego). Czyli dlaczego musimy zmianiac WB w zaleznosci od oswietlenia. Czyli co tak naprawde sie zmiania po przelaczeniu WB na zastane swiatlo. Czyli chyba fizyka (nigdy nie lubilem...)
    Pytania pomocnicze:
    - czy swiatlo zarowe ma wezsze spektrum?
    - czy swiatlo zarowe ma 'dziury' w widmie (jak wytlumaczyc dominante kolorystyczna)?
    - czy fotografujac w swietle innym niz dzienne otrzymujem na matrycy mniej informacji (czesc widma jest obcieta, czyli czesc kolorow odfiltrowana)?
    Sorry jezeli pytania sa idiotyczne, ale glowkuje nad tym juz drugi dzien i czuje ze sie zapetlilem Zrobilem 'burze mozgow' z bratem i zapetlilem sie jeszcze bardziej Wlasnie on podsunal mi teorie 'dziurawego widma'
    Pomozcie...
    dosent
    D70/N24-85/N70-300G/N105D/SB800

  2. #2

    Domyślnie

    Polecam poszukanie informacji na temety:
    - promieniowanie ciała doskonale czarnego,
    - prawo Wiena.

    Światło żarowe ma widmo ciągłe (w odróżnienu od lamp sodowych), tylko maksimum ma gdzie indziej niż światło słoneczne.
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  3. #3

    Domyślnie

    WB trzeba zmieniac ze wzgledu na rozna temperature barwowa swiatla... w instrukcji jest to wszystko ladnie pokazane...

  4. #4
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Znacznie upraszczając temat, światło białe składa się z trzech komponentów czerwonego, zielonego i niebieskiego. Ilość każdego składnika jest różna dla różnych źródeł światła. Ta proporcja to balans bieli.
    Załóżmy, że światło słoneczne ma "1 jednostkę" czerwieni, "1 jednostkę" zieleni i "1 jednostkę" niebieskiego.
    Światło żarowe będzie miało "1 jednostkę" czerwieni, "1/2 jednostki" zieleni i "1/2 jednostki" niebieskiego.
    Biała kartka (taka co pochłania równomiernie światło R, G i B) oświetlona jednym lub drugim światłem "odbije" i wyśle na matrycę śuiatło, którego proporcja bedzie zgodna z tym co wcześniej napisałem. Cała scena reaguje w ten sposób. Znając proporcję zielonego, czerwonego i niebieskiego możemy skorygować obraz tak, by wyglądał naturalnie dla oka.

  5. #5

    Domyślnie

    Zrodlo swiatla zarowego mozemy z dobrym przyblizeniem traktowac jako Ciala Doskonale Czarne (i wiekszosc innych zrodel swiatla tez, z wylaczeniem m.in. wymienionych wyzej lamp sodowych).
    Cialo takie emituje fale elektromagnetyczne o roznych dlugosciach, rozklad widma tych fal zalezy od temperatury ciala - jesli jest zimniejsze to maksymalna emisja jest blizej czerwieni, a jesli cieplejsze blizej niebieskiego.


    Wyznaczenie maksimum emisyjnego pozwala na obliczenie tej temperatury zgodnie z prawem przesuniec Wiena. Jesli mamy ta temperature to mamy rozklad widmowy swiatla i wiemy jak wplywa ono na oswietlony obiekt i co aparat ma zrobic zeby zamaskowac roznice miedzy postrzeganiem tego swiatla przez matryce i ludzkie oko, zeby po zarejestrowaniu obrazu uzyskac to samo.
    Jesli temperatura bieli bedzie nizsza od zmierzonej to zdjecie bedzie zoltawe/czerwonawe, jesli przeciwnie to zielonkawe/niebieskawe.

    Mam nadzieje ze rozjasnilem.
    c2h5oh
    |Bessa Voigtländer|Zenit 11|Kiev 4m|D70|T28-75|SB800|055PROB
    http://www.lisiewski.info | http://modna.pl | http://giery.eu

  6. #6

    Domyślnie

    Zaczyna sie robic jasniej Dzieki.
    Musze to przegryzc...
    A mialo byc tak pieknie - zdjecia mialy byc, plenery... A ja tkwie w teori...
    Dzieki wszystkim jeszcze raz!
    pzdr
    dosent
    D70/N24-85/N70-300G/N105D/SB800

  7. #7

    Domyślnie

    Nie przejmuj się. Wystarczy zmierzyć w aparacie balans bieli, albo poprwić go w Nikon Capture.
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  8. #8

    Domyślnie

    Nie tak latwo... ja nadal uwazam, ze zarowki, halogeny tak jakos nie do konca oddaja wszystko piknie... jakos nigdy nie udalo mi sie skorygowac idealnie swiatla zarowego...
    a moze po prostu nie ma czegos takiego jak idealne WB?
    ale to wyzsza szkola jazdy ... a moze szukanie ?
    jak na razie przygotowuje sie do Provi
    pzdr
    Zbigniew Kruk - KrukBook

  9. #9

    Domyślnie

    w normalnych aparatach używa się do tego celu (BB) filtrów konwersyjnych (kompensacyjnych), które niwelują zafarby spowodowane różnymi źródłami światła...cykam w takich warunkach, gdzi sala gimnastyczna ma wielkie angielskie okna, rtęcióki i świetlówki...bez korekcji filtrowej wychodzi piękny zielonkawy zafarb, z filtrem 81A lub skylightem 1A jest zupełnie normalnie, z tym, ze 81A ciut ociepla twarze...
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •