Close

Strona 1 z 84 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 839
  1. #1

    Domyślnie Ciekawsze błędy :>

    Zapowiadałem taki wątek. Zaczynam.
    Podaję przybliżone tłumaczenia na język polski.

    *
    Umie ktoś w czteroliterowym wyrazie zrobić TRZY błędy? Myślałem, że to mało prawdopodobne, ale...
    musk - mózg (znaczenie wynikło z analizy kontekstu). Konsekwentnie co najmniej dwa razy autor użył tego wyrazu.
    *
    800 szczałów - 800 strzałów.
    *
    w puszcze - w puszce (nagminne).
    *
    Często mylona jest pisownia słówka "ci". Trudno nam odróżnić, kiedy powinno się użyć wielkiej litery. I wychodzi np. tak: "niech wstydzą się Ci" zamiast "niech wstydzą się ci".

    A zasada jest prosta - z wielkiej litery piszemy wtedy, gdy zwracamy się do kogoś bezpośrednio, np. "mówię Ci". Łatwiej trochę to zrozumieć, gdy spróbujemy zastąpić to nieszczęsne słówko "ci" jakimś synonimem, np. "niech wstydzą się tamci" lub "mówię Tobie". Rozjaśnia się?
    *
    Dalej. Często też mylimy "także" z "tak, że" - obie konstrukcje są poprawne w zależności od kontekstu, w jakim zostały użyte. A wystarczy tylko zdać sobie sprawę, że "także" (pisane łącznie) jest, można rzec, synonimem słowa "również".
    *
    pod kontem - pod kątem. Częste. Warto pamiętać, że "konto" jest np. w banku, a "kąt" dotyczy np. optyki (kąt widzenia). Można też stać w kącie za błędną pisownię.
    *
    napewno - na pewno. Bez komentarza.
    *
    na prawdę - naprawdę. Też częste, nawet nagminne.
    *
    odświerzyć, świerzo - odświeżyć, świeżo. Częste. Pisane przez "rz" kojarzy mi się nieodparcie ze świerzbem zamiast ze świeżością.
    *
    z przyróżeniem oka - z przymrużeniem oka. Nie rozumiem, skąd taka pisownia...
    *
    tylnią, tylni - tylną, tylny
    *
    orginał - oryginał. "Orginał" kojarzy mi się nieodparcie z orgiami. ;>
    *
    któży - którzy.
    *
    poprostu - po prostu.
    *
    obejżałem - obejrzałem.
    *
    oglądnąć - obejrzeć,
    oglądnąłem - obejrzałem.
    *
    z tamtąd - stamtąd.
    *
    znalezdz, znaleść - znaleźć.
    *
    dowieść - dowieźć (np. obiektyw). Co prawda, istnieje forma "wieść"/"dowieść", ale "wieść" (w tym przypadku, nie mówię tu o "wiadomości") znaczy tyle, co "prowadzić" (od "wiodę"). A, i można też np. dowieść słuszności jakiejś teorii.
    *
    przydażyło się - przydarzyło się. Nie tak rzadkie. A przecież słowo źródłowe to "dar", więc...?
    *
    drógiej strony - drugiej strony. A myślałem, że to też niemożliwe. Polak potrafi...
    *
    śróbka - śrubka.
    *
    centków - cętków (chodzi o cętkowane umaszczenie np. egzotycznego kota).
    *
    to - do (np. bateria do aparatu)
    do - to. (np. mówię do niego) - często mylone słowa. Nie rozumiem, jak można je pomylić...
    *
    pretęsje - pretensje. O ja pierdziu...
    *
    egzemplaż - egzemplarz. Dobrze, że nie np. "egzęplaż", bo i to kiedyś widziałem.
    *
    najprostrze - najprostsze.
    *
    przejżyście - przejrzyście. A przecież odmienia się na "przeglądać"...
    *
    denatórat - denaturat. A nazwa tego trunku ma źródłosłów "natura" (pytanie, skąd ja to wiem? ). Upolowałem w złożach z 2006 roku.
    *
    hlają - chleją. Upolowane tamże, gdzie "denatórat". Pewnie to wpływ "denatóratu".
    *
    Otórz - otóż.
    *
    chistoria - historia.
    *
    wachałem się - wahałem się. Od "sztachnąć się wachą"?
    *
    pułki - półki. Mogą być pułki wojska, ale jeśli z wysokiej, to tylko półki.
    *
    a nóż - a nuż.
    *
    nabruzgał - nabluzgał. W znaczeniu, że nawyzywał.
    *
    pocionk - pociąg. Niezłe.
    *
    (jestem) analfabetom - analfabetą. No, rzekłeś, mistrzu. Jesteś.
    *
    wójek - wujek.
    *
    klijent - klient. A myślałem, że tylko moja znajoma nauczycielka sadzi takie błędy.
    *
    kluteczka - kłódeczka. Trzy błędy w jednym wyrazie. Zamieram z zachwytu.
    *
    meszczyzn - mężczyzn. Nie rozumiem.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 07-09-2009 o 14:40 Powód: cdn...
    Krzysztof Paszkiewicz

  2. #2

    Domyślnie

    Ale jest pewne ryzyko, że niektórzy specjalnie będą wstawiać byki, żeby tu trafić...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez AScally Zobacz posta
    Ale jest pewne ryzyko, że niektórzy specjalnie będą wstawiać byki, żeby tu trafić...
    I dlatego lojalnie uprzedzam, że eksponaty w tej sali chwały nie będą opatrzone nazwiskami twórców.
    Krzysztof Paszkiewicz

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ekonet Zobacz posta
    I dlatego lojalnie uprzedzam, że eksponaty w tej sali chwały nie będą opatrzone nazwiskami twórców.
    Całe szczęście

    Edit: poprawne możesz kolorować na biało z podkreśleniem ?

  5. #5

    Domyślnie

    Ja chcę więcej Ekonet odwalasz kawał dobrej roboty, niech się ludzie pisać nauczą

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek Paśnik Zobacz posta
    Ja chcę więcej Ekonet odwalasz kawał dobrej roboty, niech się ludzie pisać nauczą
    To prawda ekonet to nasz mistrz poprawnej pisowni

  7. #7

    Domyślnie

    Może dodać po lewej jeszcze jeden znaczek "zaraportuj ekonetowi"?

  8. #8

    Domyślnie

    z drugiej strony to trochę dziwne że fotografią zajmują się sami ,,miszcze,, którzy po ,,polskiemu,, pisać nie potrafią.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez W1LOVE Zobacz posta
    To prawda ekonet to nasz mistrz poprawnej pisowni
    Bez przesady - miło to brzmi, ale wcale tak nie jest. Ja tylko próbuję coś czasem poprawić. Ogólnie jest to sikanie pod wiatr.

    Cytat Zamieszczone przez kolumb Zobacz posta
    z drugiej strony to trochę dziwne że fotografią zajmują się sami ,,miszcze,, którzy po ,,polskiemu,, pisać nie potrafią.
    A nie, nie, nie - nie zgadzam się. Tu jest jak w społeczeństwie...
    Krzysztof Paszkiewicz

  10. #10

    Domyślnie

    "musk" rozłożył mnie na łopatki Czekam na więcej kwiatków Mam nadzieję ,że tu nie trafię aczkolwiek czasami mi się zdarzy zrobić byka
    How do I do that? I f***ing try. - Gary Vaynerchuk
    !BLOG

Strona 1 z 84 1231151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •