Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Jafi
    Gość

    Domyślnie Nikon D2x- blokada czasu otwarcia migawki i wartości przysłony

    Witam,
    Zwracam się do Was z takim drobiazgiem, którego nie mogę samemu rozgryść.
    Otóż, po lewej stronie korpusu, w Nikonie D2x, którego od niedawna jestem właścicielem, znajduje się mały przycisk oznaczony literką 'L'. Jest to blokada otwarcia migawki i wartości przysłony. Instrukcja obsługi wyjaśnia przydatność tej funkcji następująco: "Przyciskiem 'L' można zablokować czas otwarcia migawki ustawiony w trybie automatyki z preselekcją czasu lub w trybie manualnym oraz wartość przysłony ustawioną w trybie automatyki z preselekcją przysłony lub w trybie manualnym. Blokada jest niedostępna w trybie automatyki programowej." I teraz: jeśli mam ustawioną autom. z presel. czasu, to czas przecież jest zablokowany. Zmienia się tylko wartość przysłony w zależności od siły światła. A jeśli mam ustawioną autom. z pres. przys. to przysłona ma stałą wartość (jest i tak zablokowana) niezależnie od światła- zmianie ulega tylko czas! (Przepraszam za tą łopatologię W takim razie, do czego właściwie służy ta blokada?
    Pozdrawiam.

    JF

  2. #2
    Gaduła Awatar shaolin
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Rio de Janeiro, Brazylia
    Posty
    9 828

    Domyślnie

    I wszystko sie zgadza, bo wartosci, o ktorych mowa w instrukcji mozesz zmienic paluchem - L to zabezpieczenie, zebys sobie tego przez przypadek nie pozmienianial walczac o przetrwanie i zaczepiajac o kolko

  3. #3

    Domyślnie

    Ta blokada służy do tego, żeby sobie przypadkowo nie przestawić parametrów. Jeśli chcesz mieć wszystkie zdjęcia naświetlone z takimi samymi parametrami, to dobierasz te parametry i blokujesz jedno lub oba kółka. Do czasu ich odblokowania, żadne przypadkowe pokręcenie kółkiem nie spowoduje zmiany zablokowanego czasu lub przysłony.
    Jacek

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jafi Zobacz posta
    ..I teraz: jeśli mam ustawioną autom. z presel. czasu, to czas przecież jest zablokowany. ..
    nie jest zablokowany, tylko jest ustawiona konkretna wartość, która możesz zmieniać (świadomie) kręcąc kółkiem. Byś nie zrobił tego przypadkiem jest opcja blokady L, wtenczas nawet kręcąc kólkiem nie zmienisz tego parametru.
    Ja bardzo lubię te funkcje. W studiu blokuje sobie czas na czasie synchro, w innych przypadkach czasami blokuje sobie przysłonę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5
    Jafi
    Gość

    Domyślnie

    Krótka piłka i wszystko jasne! Dzięki

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli zamykamy.
    Jacek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •