Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jak wyciągnąć zwinięty film?

    Problem jest następujący:
    Miałem pewne kłopoty z mechanizmem zaciągania i przewijania filmu w Nikonie F80.
    Kiedy sytuacja się wyjaśniła i silnik się poruszył, wciągnąłem sobie do kasetki dwa filmy - innymi słowy na ledwie rozpoczętym filmie uruchomiłem przewijanie i koniuszek kliszy który powinien wystawać z rolki, aby poprawnie założyć i zaciągnąć film, został do tej rolki wciągnięty. Czy jest jakiś domowy sposób na wyciągnięcie go stamtąd nie niszcząc kasetki? Chodzi mi o to żeby móc jeszcze raz założyć te filmy i je wykorzystać... Szkoda marnować tak dobrych filmów...
    Łukasz // Nikon D300 + T12-24/f4 + N50/f1.8 + N70-300VR + SB900 // Fujifilm X-T20 + 18-55/f2.8-4

  2. #2

    Domyślnie

    http://www.stopa.cso.pl/technika/wyciaganie.html

    trzeba cierpliwosci ale dziala. robilem tak n razy. Wskazowka moze byc to aby wsadzane kawalki filmu, byly skierowane emulsja na zewnatrz nie do siebie.

    pzdr.
    A.

  3. #3

    Domyślnie

    Proste w opisie, ale wymaga wprawy. Jak się nie mieszka na pustyni to każdy zakład foto ma firmową wyciągarkę.
    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za pomoc - będę walczył!
    A jak się nie uda, to faktycznie pójdę z tym do zakładu
    Łukasz // Nikon D300 + T12-24/f4 + N50/f1.8 + N70-300VR + SB900 // Fujifilm X-T20 + 18-55/f2.8-4

  5. #5

    Domyślnie

    jak nie działa to spróbuj w punkcie drugim wsunąć mniej, tak z 0,5cm

  6. #6

    Domyślnie

    takie wciągarki można za grosze zdaje się zakupić. to kawałek plastiku odpowiednio wymodelowany

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sokrates Zobacz posta
    takie wciągarki można za grosze zdaje się zakupić. to kawałek plastiku odpowiednio wymodelowany
    Faktycznie są:
    http://allegro.pl/item713933611_wyci...ow_kaiser.html
    Łukasz // Nikon D300 + T12-24/f4 + N50/f1.8 + N70-300VR + SB900 // Fujifilm X-T20 + 18-55/f2.8-4

  8. #8
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Księżyc
    Posty
    578

    Domyślnie

    Sposób z dwoma kawałkami kliszy jest ok, tylko faktycznie, trzeba czasem mieć do ego dużo cierpliwości. Ostatnio się w ten sposób męczyłem z negatywem Fuji, i nie dałem rady. Pomogło dopiero drobne szydełko. Co do wyciągarki, to może nie takie znowu grosze, no i jak się robi 2 rolki na rok, to chyba szkoda kasy.

  9. #9

    Domyślnie

    Ważna rzecz: te kawałki filmu trzeba wsuwać w ten sposób, że mają być odgięte od siebie w przeciwnych kierunkach. Sam kiedyś do tego doszedłem - mi to działa niemal w 100%, żadnego męczenia się (to chyba wychodzi na to samo, co sejmajnejm napisał wcześniej).
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  10. #10

    Domyślnie

    Ja w sytuacji awaryjnej poradziłem sobie kawałkiem poślinionego papieru fotograficznego błyszczącego :] wyrywasz podłużny paseczek papieru, ślinisz jego końcówkę, przekręcasz szpulką z filmem aż usłyszysz "klik", wsuwasz kawałek papieru do szpulki i energicznie wyciągasz. Powinno zagrać Papier wsuwasz błyszczącą stroną tak, aby dotykała filmu.
    Jednak potrzeba jest matką wynalazku
    Pozdrawiam
    Pucha i szkła NIKON

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •