Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Przelicznik "ISO" lampy błysk. na "Ws" lamp studyjnych

    Witam!
    Czy zna ktoś "przelicznik" do ustalanie ile lamp błyskowych np. SB 28 o mocy przewodniej 36, potrzebnych będzie do uzyskania mocy błysku odpowiedniego dla studyjnej lampy o mocy 300 Ws.

    Pytanie wynika z tego, że szukam bardziej miękkiego oświetlenia aniżeli przez parasolkę. Najlepszym wyjściem dla mnie jest softbox, ale wiem, że lampa SB jest za słaba do softboxa. Ostatnio poeksperymentowałem i złożyłem 3 lampy SB, odbiłem od srebrnej parasolki, przed którą zawiesiłem arkusz kalki technicznej formatu B0. Efekt miękkiego światła był dużo lepszy niż ze zwykłej parasolki. Jednak cała konstrukcja jest dosyć nieporęczna, stąd plan zakupu softboxa. Zastawiam się tylko czy 3 lampy SB wytarzą ze swoją mocą, stąd pytanie o ww "przelicznik".
    Oczywiście najprościej kupić taką sympatyczną mobilną lampę studyjną - ale to już 1 tys. w plecy
    http://www.quantuum.pl/detal.php?id=...ng=pl&curr=PLN

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Trzy lampy to zaledwie +60% w liczbie przewodniej (półtora EV). (Optymistycznie, bo pesymistycznie tylko gorzej). 4 lampy +2EV (LP x2), 8 lamp +3EV. (To się bardzo niekorzystnie dodaje.)
    Czy to dużo sam sobie odpowiedz.

    Na pewno reporterskie są optymalizowane energetycznie, maximum światła na pożądanym kierunku za minimum prądu - co my i tak psujemy dyfuzorami
    Konstruktorzy studyjnych tak nie myślą, parę Ws w tą czy w tą.... co inne się liczy

    Masz jakieś liczby o dowolnej studyjnej, jak to jest w LP, choćby w przybliżeniu ?
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 18-11-2009 o 11:05
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pankracccy Zobacz posta
    Witam!
    Czy zna ktoś "przelicznik" do ustalanie ile lamp błyskowych np. SB 28 o mocy przewodniej 36, potrzebnych będzie do uzyskania mocy błysku odpowiedniego dla studyjnej lampy o mocy 300 Ws.
    [...]
    Oczywiście najprościej kupić taką sympatyczną mobilną lampę studyjną - ale to już 1 tys. w plecy
    http://www.quantuum.pl/detal.php?id=...ng=pl&curr=PLN
    Na stronie quantuuma, do której podałeś link, są podane wszystkie niezbędne parametry:
    Moc błysku: 300 Ws
    Liczba przewodnia (ISO 100): 58m
    Kąt błysku: ~55 stopni

    Bezpośredniego przelicznika z Ws na GN (liczbę przewodnią) nie ma. Do tych wyliczeń niezbędny jest też kąt błysku, gdyż jak wiadomo, dla mniejszego kąta błysku GN jest większa. Dzięki temu, że Quantuum podał GN tej lampy obliczenia będą dużo prostsze. SB 28 ma GN=36 dla ustawienia obiektywu 35mm. Obiektywy 35mm na pełnej klatce to jakieś 62 stopnie (50mm to już 46 stopni, czyli za mało), czyli ciut więcej niż quantuumowe 55 stopni. Ponieważ rzeczywista liczba przewodnia jest zawsze trochę niższa niż deklaruje producent, możemy przyjąć, że SB 28 ma GN=36 dla kąta 55 stopni. Żeby wyliczyć GN dla kilku lamp, wystarczy wyciągnąć pierwiastek kwadratowy z liczby lamp, czyli:
    dla 2 lamp -> GN x 1.41
    dla 3 lamp -> GN x 1.73
    dla 4 lamp -> GN x 2.00
    itd.
    Zatem 3 lampy SB 28 będą miały GN=36*1.73=62. A więc nawet ciut więcej niż Quantuum R+ Dual Power 300Ws. Przynajmniej tak to wynika z teoretycznych wyliczeń

    Pozdrawiam
    D80 | N10-24 | N18-70 | N70-300VR | N50/1.4 | SB800+2x25 | Slik 340DX

  4. #4

    Domyślnie

    Moc lamp uzależniona jest od pojemności kondensatora użytego w lampie. Energia zgromadzona w kondensatorze o pojemności 2190µF daje moc błysku ok 100Ws. (koleś z forum elektroda.pl kiedyś mi to wyliczył)
    Np. SB-800 ma kondensator o pojemności 1000µF (sprawdzone wizulanie podczas wymiany palnika).
    Jednym słowem jedna SB-800 przy mocy 1/1 daje mniej niż 50Ws.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly Zobacz posta
    Moc lamp uzależniona jest od pojemności kondensatora użytego w lampie.
    i KWADRATU napięcia (potem dzielone przez dwa).

    Sieciowe niemal na pewno ładowane są do 310-320V.
    Sabinkę podejrzewam o więcej, ale to ty ją otwierałeś.

    I inne skuteczność (sprawność) elektryczna, optyczna itd.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  6. #6

    Domyślnie

    No właśnie ta sprawność jest kluczowa. Ile procent energii zgromadzonej w kondensatorach jest zamieniana na światło? Np. na stronie http://www.alienbees.com/flash.html moc lamp jest podawana w prawdziwych Ws i skutecznych Ws. Prawdopodobnie te prawdziwe Ws to ilość energii wyemitowanej w postaci światła. Coś jak RMS a PMPO A producenci podają głównie te skuteczne - czysty marketing. Tylko po co to wszystko przeliczać jak w przypadku Quantuuma producent podał liczbę przewodnią - wtedy nie musimy się zastanawiać nad pojemnościami kondensatorów, napięciem czy sprawnością. A jeśli specyfikacje nie odbiegają zbytnio od rzeczywistości, to właśnie 3 lampy SB 28 (czy inne topowe Nikona) powinny odpowiadać takiemu jednemu mobilnemu Quantuumowi.

    Ktoś, kto ma zarówno lampy reporterskie jak i studyjne, może przeprowadzić prosty test: SB na pełną moc i kąt palnika 35mm kontra lampa studyjna (która ma podaną liczbę przewodnią w specyfikacji) ustawiona na wyliczony ułamek mocy.

    Pozdrawiam
    D80 | N10-24 | N18-70 | N70-300VR | N50/1.4 | SB800+2x25 | Slik 340DX

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    Sieciowe niemal na pewno ładowane są do 310-320V.
    Sabinkę podejrzewam o więcej, ale to ty ją otwierałeś.
    SB-800 - 1000µF/380V
    SB-600 - 800µF/380V
    Takie zastosowane są kondensatory.
    Obie miałem przyjemność otwierać.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vito Zobacz posta
    A jeśli specyfikacje nie odbiegają zbytnio od rzeczywistości, to właśnie 3 lampy SB 28 (czy inne topowe Nikona) powinny odpowiadać takiemu jednemu mobilnemu Quantuumowi.
    OK, czyli przyjmuję, że 3 lampy SB 28 dają mniej więcej 350 Ws.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

  9. #9

    Domyślnie

    David Hobby pisał, że SB-800 ma 60Ws, jeśli to prawda, to potrzebujesz pięć sztuk, żeby mieć 300Ws.

    Przy okazji, w watosekundach mierzy się energię błysku, a nie moc. Swoja drogą, co to za buracka jednostka? Energię mierzy się w dżulach [J], a 1J = 1W*1s

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Foksik Zobacz posta
    David Hobby pisał, że SB-800 ma 60Ws, jeśli to prawda, to potrzebujesz pięć sztuk, żeby mieć 300Ws.

    Przy okazji, w watosekundach mierzy się energię błysku, a nie moc. Swoja drogą, co to za buracka jednostka? Energię mierzy się w dżulach [J], a 1J = 1W*1s
    A nie prościej byłoby 1 J = 1/3600000 kWh ≈ 0,278 · 10 do-6potęgi kWh
    Ostatnio edytowane przez freefly ; 22-11-2009 o 06:18

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •