Close

Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy ... 3456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 55
  1. #41
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Mam wątpliwości czy przy 120 fps on 120 razy staje i rusza ( w ciągu 1 s). W Z9 matryca cały czas ma sygnał do analizy (nie ma zasłaniającej matrycę migawki), choć pewnie ułamki sekund ida na czytanie sygnału. Może część sensela rejestruje, a część analizuje odległość. Są różne rozwiązania (np PDAF).
    W instrukcji piszą jakiego najdłuższego czasu wolno używąć by uzyskać 120 fps?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 18-01-2023 o 03:56
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Ale jako inżynier zapomniałeś o jednej podstawowej rzeczy, to jest prędkości maksymalnej vs. prędkość średnia. Przecież to nie jest jeden ciągły ruch bez zatrzymywania gdzie gdzie aparat robi zdjęcia przy poruszających się soczewkach.
    Owszem, średnia prędkość przesuwu jest taka sama niezależnie od fps. Natomiast - i tu używam Twoich przykładowych danych - przy 10 fps obiektyw na wybranym odcinku w ciągu tego 0.5s zatrzymuje się tylko 5 razy.
    Potwierdza ostrość. Aparat robi zdjęcie. Silnik przesuwa dalej obiektyw.
    Przy 120 fps, przez te 0.5 sekundy obiektyw przesuwa soczewki 60 razy. Rozpędza je i zatrzymuje do zera. I tak od nowa. 60 cykli start - stop w tym samy czasie.
    Politechnikę kończyłem dawno temu ale wiem na pewno że w związku z tym silnik AF dla obiektywu obsługującego wyższe FPS musi być zdecydowanie mocniejszy aby być w stanie czegoś takiego dokonać.
    W końcu gdyby robić wyścig na odcinku kilometra pomiędzy małym fiatem a bolidem F1, gdzie mały fiat rozpędza się i jedzie (1fps) , a bolid musi rozpędzić się do 300KM /h i zatrzymać 120 razy trasie (120 fps), to raczej wygrałby mały fiat...pomimo tego że miał silnik 20KM czy ile tam, a nie 800KM jak w F1.
    Nietrafiona analogia. Napędy AF (współczesne) nie mają problemu z rozruchami - to są silniki piezoelektryczne (ultrasoniczne) lub liniowe - zupełnie inna praca, niż zwykłych "kręciołków".
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    W instrukcji piszą jakiego najdłuższego czasu wolno używąć by uzyskać 120 fps?
    Tak, można używać czasów w granicach od 1/125 do 1/32000 sek (FX).

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Nietrafiona analogia. Napędy AF (współczesne) nie mają problemu z rozruchami - to są silniki piezoelektryczne (ultrasoniczne) lub liniowe - zupełnie inna praca, niż zwykłych "kręciołków".
    Trafiona analogia. praca jest ta sama - trzeba przesunąć jakieś soczewki z jednego miejsca w inne. To jaki silnik, a raczej napęd złożony z silnika, przekładni i cokolwiek jeszcze tam zastosowano, wpływa jedynie na szybkość, dokładność, powtarzalność itp, itp. Fizyka się nie zmienia.
    Chodziło raczej o to, że nie jest to prosta robota: jedź z ostrością z 10m na 4m i w tym czasie zrób 60 zdjęć, ale dużo bardziej wymagająca: cały czas sprawdzaj gdzie jest obiekt fotografowany pomiędzy 10 a 4 metrem. Przemieszczaj soczewki tak, żeby każde zdjęcie z 60 bylo ostre. Czy silnik będzie musiał zatrzymać się te 60 razy? Niekoniecznie, ale i tak jest to baaardzo wymagające zadanie. Jeśli Z9 sobie z tym radzi to jest przekozak....

    Pozdrawiam

  5. #45

    Domyślnie

    Jak dla mnie nadal nietrafiona.
    Przy w/w napędach mamy do czynienia z bezwładnością jedynie ruszanego towaru (soczewek), same napędy działają natychmiastowo.
    To jest zupełnie co innego, niż ruszyć i zatrzymać silnik takiego czy innego auta (lub jakikolwiek silnik z wirującym wałem napędowym).
    Dodatkowo, śledzenie obiektu to nie przeciągnięcie soczewek przez cały zakres.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  6. #46
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Tak, można używać czasów w granicach od 1/125
    No to ciekawie. 120 zdjęć, każde w 1/125s to daje prawie całą sekundę na naświetlanie. To gdzie czas na pozostałe czynności? (start, przesuw, stop soczewek)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Jak dla mnie nadal nietrafiona. .
    Każdy ma prawo błądzić

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Przy w/w napędach mamy do czynienia z bezwładnością jedynie ruszanego towaru (soczewek), same napędy działają natychmiastowo.
    To nie jest prawda

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    To jest zupełnie co innego, niż ruszyć i zatrzymać silnik takiego czy innego auta (lub jakikolwiek silnik z wirującym wałem napędowym).
    To jest prawda

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Dodatkowo, śledzenie obiektu to nie przeciągnięcie soczewek przez cały zakres.
    Ktoś tak twierdził?

  8. #48

    Domyślnie

    Koledzy i kolezanki, to jest jeden z niewielu sensownych watkow. Kolega @m_a_g zalozylo go, aby podzielic sie z nami swoimi doswiadczeniami z aparatami i obiektywami, ktore ma. Przestancie, do cholery jasnej pitolic, co pisza internety, co wam sie wydaje. Zadawajcie mu pytania, na ktore moze odpowiedziec. Albo sprzedajcie wasze budzetowe badziewia, kupcie sony a1, canona r5 lub nikona z9 i piszcie z sensem i na temat.
    Ostatnio edytowane przez sufenta ; 18-01-2023 o 13:47
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sufenta Zobacz posta
    Koledzy i kolezanki, to jest jeden z niewielu sensownych watkow. Kolega @m_a_g zalozylo go, aby podzielic sie z nami swoimi doswiadczeniami z aparatami i obiektywami, ktore ma. Przestancie, do cholery jasnej pitolic, co pisza internety, co wam sie wydaje. Zadawajcie mu pytania, na ktore moze odpowiedziec. Albo sprzedajcie wasze budzetowe badziewia, kupcie sony a1, canona r5 lub nikona z9 i piszcie z sensem i na temat.
    Nic dodać, nic ująć.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Jakiś czas temu robiłem sesję portretową córce.
    Nie mogłem się zdecydować jakie szkło więc zabrałem R5 z Sigmą 105 f.14 i Sony A7RV z Sony 135 f1.8.
    Pomimo tego trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie.
    Dlaczego? Bo na kilkaset zdjęć (robiłem seriami) w zasadzie wszystkie były trafione idealnie w oko. Ewentualnie można kłócić się w które
    AF w R5 jest po prostu znakomity, w zasadzie od razu wykrywa postać / twarz / oko. Przy fotografii portretów osoby z widoczną twarzą w zasadzie wszystko jest idealnie trafione.
    Sony zresztą tak samo.
    Więc jeżeli A7R5 umie coś lepiej, to trudno mi to sprawdzić, jeżeli obydwa aparaty w moim używaniu trafiają praktycznie zawsze.
    Czy byłaby szansa na rawy, podobne kadry, takie samo iso np 100, światło zastane, portret statyczny, nie zamierzam af w ruchu i fpsów , z puszek R5, Sony (A1 i A7r5), Nikon Z9 podobne ogniskowe i przysłony ? Zależy mi na popatrzeniu w jakość obrazka w takim setupie.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 18-01-2023 o 17:17
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy ... 3456 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Kolory zdjęć z body - Canon, Sony, Fuji, Nikon?
    By MstrG in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 13-12-2018, 23:01
  2. Pierwsza używana lustrzanka: Nikon Sony Canon Panasonic ?
    By moriat in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-01-2017, 21:32
  3. Nikon D7000 vs Canon EOS 60D vs Sony A65
    By Ofafluniec in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 24-11-2012, 22:25
  4. sony alpha 100/nikon d50/ 70s/canon 400?
    By Rookie in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 28-10-2006, 03:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •