Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Lightbulb Monitor "zdrowy" - nie męczący wzroku

    Witam,

    zmagam się od kilku lat z chorobą czego następstwem jest znaczne pogorszenie wzroku. Potrzebuję monitor który pozwoli mi trochę dłużej patrzeć w ekran bez zmęczenia oczu. Czytałem coś w sieci ale dużo tam marketinowego bełkotu, ciężko się w tym połapać. Monitor jest mi potrzebny do sprawdzenia poczty, przejrzenia forum czy obejrzenia krótkiego filmiku. Nie obrabiam już zdjęć, niestety nie daję rady.
    Używam dużej trzcionki więc ekran najlepiej 27" 2k. Mamy na forum specjalistów w temacie, proszę o opinię czym się kierować przy zakupie. Za dobry monitor jestem w stanie dobrze zapłacić. Używam teraz MSI z matrycą VA. Próbowałem różnych ustawień, zmniejszania niebieskiego światła itp. Ale myślę że zmiana ekranu na taki lepszej klasy, pozwoli mi na bardziej komfortową pracę. Dzięki.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie znam się specjalnie na tym i wolę poczekać na opinie speców.
    Ale myślę, że na początek dwie sprawy: odświeżanie monitora szybsze, jak te 60 Hz i na nosie szkła, które będą niwelować promieniowanie UV, czy tam cokolwiek, co jest szkodliwe.

  3. #3

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że aby znaleźć niemęczący monitor, należałoby wpierw określić jakie czynniki powodują zmęczenie wzroku.
    Działanie monitorów na organ wzroku jest wieloaspektowe - takoż różne przyczyny zmęczenia.
    Nie wiem, czy nawet lekarz (okulista) jest w stanie to określić - czy posiada aparat diagnostyczny w tym kierunku (być może jak najbardziej tak).
    Bez tego wątpię w sensowność porad - to będą jedynie eksperymenty, także niewykluczone iż zwieńczone sukcesem.

    No i musisz napisać, co się kryje za "znacznym pogorszeniem wzroku" - bo to tez różne interakcje z wyświetlaczem.

    Pierwsze co mi do głowy przychodzi to "elektroniczny papier" - ale czy są w tej technologii dostępne komercyjnie dostępne duże wyświetlacze i czy da radę z filmikami - to wątpię.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    A 27" to nie jest za dużo do 2k? Bo mi z plamki wychodzi, że to 32" powinno być, żeby nie męczyło. Wiem, że skalowanie jest ale to jednak koślawe rozwiązanie.
    Z kolei dla gorszego wzroku widziałem FHD na 27" i tam to już trudno było liter nie zauważyć.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Witam,

    zmagam się od kilku lat z chorobą czego następstwem jest znaczne pogorszenie wzroku. Potrzebuję monitor który pozwoli mi trochę dłużej patrzeć w ekran bez zmęczenia oczu. Czytałem coś w sieci ale dużo tam marketinowego bełkotu, ciężko się w tym połapać. Monitor jest mi potrzebny do sprawdzenia poczty, przejrzenia forum czy obejrzenia krótkiego filmiku. Nie obrabiam już zdjęć, niestety nie daję rady.
    Używam dużej trzcionki więc ekran najlepiej 27" 2k. Mamy na forum specjalistów w temacie, proszę o opinię czym się kierować przy zakupie. Za dobry monitor jestem w stanie dobrze zapłacić. Używam teraz MSI z matrycą VA. Próbowałem różnych ustawień, zmniejszania niebieskiego światła itp. Ale myślę że zmiana ekranu na taki lepszej klasy, pozwoli mi na bardziej komfortową pracę. Dzięki.
    VA faktycznie może powodować męczenie się wzroku. W 2014 r kupiłem NECa na IPS mam go dziś i jest spoko. Ponad rok temu kupiłem AOC na VA i faktycznie coś jest na rzeczy w temacie męczenia wzroku. Okularów nie noszę, ale wzrok już nie ten co 10-15 lat temu I nie matryca VA mi go popsuła, tylko tak po prostu, czuć różnicę... jasność mam ustawioną niską by mi oczu nie wypaliło te makaronowe 21:9 34" bo ten monitor jest moim monitorem głównym a NEC pomocniczym/dodatkowym jak mi brakuje przestrzeni oraz do zdjęć (wiadomo)

    Także raczej matryca jaka Cie powinna interesować to IPS
    Ostatnio edytowane przez sokolnik ; 13-04-2022 o 12:00
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    No i musisz napisać, co się kryje za "znacznym pogorszeniem wzroku"
    Mam uszkodzone nerwy wzroku w okolicy przysadki mózgowej. W sumie monitor im większy tym lepszy, większa odległość od ekranu mniej męczy wzrok.Ktoś polecił mi ten model: BenQ EW3270U


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Mam uszkodzone nerwy wzroku w okolicy przysadki mózgowej. W sumie monitor im większy tym lepszy, większa odległość od ekranu mniej męczy wzrok.Ktoś polecił mi ten model: BenQ EW3270U
    ale to:
    4K na 32", kwestia czy wszystko "dojrzysz" z dalszej odległości...
    znowu matryca VA

    chyba tak średnio.

    może powinieneś pomyśleć nad nowym biurkiem... większym... jakoś tak zorganizować stanowisko komputerowe by ten monitor był możliwie najdalej od oczu. Do tego polecam głębokie biurko i powieszenie monitora na uchwycie np. takim:

    https://www.morele.net/spacetronik-u...-g161-7275223/

    mam 2 tej firmy i bardzo polecam
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  8. #8

    Domyślnie

    Najlepiej by monitor nie raził, bo niektóre po prostu to lampy, a zmniejszenie kontrastu czy jasności od razu pogarsza obraz

  9. #9

    Domyślnie

    Typ matrycy nie ma większego znaczenia, ale też nie powinna być najgorsza. Czyli BenQ odpada. Monitory tej marki są na rynku stosunkowo niedługo a już widziałem z postępującą degradacją.

    Monitor jak najmniej męczący powinien mieć:

    - Jak najszerszą regulację jaskrawości.
    - Zachowanie dynamiki w całym zakresie regulacyjnym.
    - Jak najwyższą gęstość pikseli.
    - Jak najbardziej neutralny punkt bieli.
    - Jak najdrobniejszą gradację przedniej folii polaryzacyjnej.

    Warunki te, przy jeszcze niezabijającej cenie spełnia NEC EA271U COLOR
    https://monitory.mastiff.pl/index.ph...71u-color.html
    Lub droższy EIZO CS2740 COLOR
    https://monitory.mastiff.pl/index.ph...740-color.html

    Proszę się nie sugerować dedykacją foto czy graficzną. Po prostu cokolwiek lepszej jakości zawsze rekrutuje się z tych branż, gdyż monitory tego typu dają łagodny, nieinwazyjny obraz. Mówiąc kolokwialnie, prędzej boli tyłek od ślęczenia przed ekranem, a nie oczy.

    Do tego należy tak skonfigurować oświetlenie, aby osiągnąć kontrast bliski zero między tłem a średnią szarością monitora. W prosty sposób robi się to dając lampkę świecącą na ścianę za ekranem. Jest to szczególnie ważne wieczorami.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  10. #10

    Domyślnie

    Z doświadczenia wiem że monitor 144Hz mniej męczy niż te 60Hz, ekran IPS 27" bym polecił i wystarczy 2k bo i tak w 4k wzrok się męczy.
    Oferta na 4k 144Hz IPS za 2800zł: https://www.x-kom.pl/p/673232-monito...700nux-4k.html
    Ostatnio edytowane przez Myszowor ; 15-04-2022 o 12:10
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Monitor do obróbki "amatorskiej" zdjęć
    By QUADLENIUM in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-05-2015, 16:24
  2. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 16-01-2011, 19:31
  3. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26
  4. Jaki monitor 19"-22" wybrać ?
    By kerry123 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 08-02-2009, 18:21
  5. "Zdjecie odrazu na monitor"
    By Adamson in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-12-2008, 21:17

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •