Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 46
  1. #21
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    ..Ja tam wolę naświetlanie na prawą stronę histogramu (bez przepaleń i jednocześnie z rejestrowaniem maksymalnej możliwej ilości informacji), niż naświetlanie na 18% jasności według światłomierza. .
    ja też naświetlam do prawej. A światłomierz mi służy do czego innego. Do ustalenia mocy lamp.
    Ja zaczynając fotografowanie wiem, że chce mieć przysłonę (załóżmy) 2.8, a czas w studiu (zaciemnionym) jest nieistotny, powiedzmy 1/125. Światłomierz przydaje się ustawiać moc lampy 1 na przysłonę 2.0, lampy 2 na przysłonę 1.8, lampy 3 na przysłonę 2.2, lampy 4 na przysłonę 1.4 itd, co w sumie da mi (w pewnych warunkach) przysłonę jaką chciałem - 2.8.
    Jeśli się okaże że histogram nie jest do prawej to ja musze zmienić moc wszystkich lamp o te samą wartość. A niestety lampy nie sa idealnie wyskalowane, oznacza to drugą serie pomiarów światłomierza.
    Bez światłomierza nie chciałbym tego robić.
    Wg mnie przy wielu lampach w studiu światłomierz jest niezbędny. W terenie jak sie robi tylko na świetle zastanym ten zenetrzny światłomierz jest zbędny (w ogóle go nie zabieram gdy nie mam zamiaru błyskać).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #22

    Domyślnie

    Jacku. Nikt tego nieguje, ale ja piszę o tym światłomierzu wbudowanym w puszkę. Dla mnie to tylko zgrubna informacja o tym, jak można ustawić ekspozycję i nic więcej. I tak zazwyczaj decyduje histogram.
    Jacek

  3. #23

    Domyślnie

    Kurde JK bo juz nie wiem gdzie nie mam racji ? Co w ogole ma 18% do ustawiania kontrastu pomiedzy swiatlami ?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hubacz Zobacz posta
    Kurde JK bo juz nie wiem gdzie nie mam racji ? Co w ogole ma 18% do ustawiania kontrastu pomiedzy swiatlami ?

    O czym Ty piszesz? Co to jest "ustawianie kontrastu pomiedzy światlami"?

    Jedyną zmienną jest tu ilość światła "dopuszczanego" do matrycy. Albo ustawiasz to tak, żeby "środek" widma znalazł się w "środku" obszaru możliwego do zarejestowania na matrycy (tak robi każdy normalny światłomierz), albo ustawiasz to tak, żeby maksimum widma znalazło się w punkcie maksimum obszaru mozliwego do zarejestrowania na matrycy. To są oczywiście rozwiązania idealne i te realne nie zawsze się z nimi pokrywają, ale to jest chyba oczywiste. I tylko się zastanawiam, gdzie tu jest miejsce dla "ustawiania kontrastu pomiędzy światłami"?
    Jacek

  5. #25

    Domyślnie

    "ustawianie kontrastu pomiedzy światlami" czyli jak chyba wynikalo z mojej wczesniejszej wypowiedzi stosunek pomiedzy sila z różnych zrodel swiatla(np lamp w studio) np kluczowego do wypelniajacego czy stosunku swiatla konturowego do pozostalych zrodel. Przy wyliczaniu owych proporcji w przypadku gdyby swiatlomierz mierzyl inna niz 18% szarosci zwyczajnie byloby mozliwe. Po co w ogole mierzyc kontrast pomiedzy swiatlami w sudio pozostawie bez komentarza bo nie jest to tematem watku ...

    Ponawiam wiec prosbe o wyjasnienie gdzie w poscie #19 nie mam racji ?

  6. #26

    Domyślnie

    Jacku, może można to przyrównać do samochodu? Bo to oczywiste jak drut o czym piszesz

    A więc można jechać przepisowo odcinek 100 km z tym, że pierwszą połowę przejeżdżasz z prędkością 50km/h, bo jedziesz przez długi teren zabudowany a drugą połowę jedziesz z prędkością 90 km/h poza terenem zabudowanym.
    Możesz również złamać zasady i jechać cały czas z prędkością 90 km/h i dojedziesz szybciej i mniej spalisz benzyny.

    Pierwszy przypadek to korzystasz, ze światłomierza (jedziesz zgodnie z zasadami ale używasz samochodu nieoptymalnie) a drugi przypadek to próbujesz jak najlepiej wykorzystać możliwości matrycy (wykorzystujesz samochód optymalnie).

    Czy takie obrazowanie lepiej opisuje to o czym mówi Jacek?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hubacz Zobacz posta
    "ustawianie kontrastu pomiedzy światlami" czyli jak chyba wynikalo z mojej wczesniejszej wypowiedzi stosunek pomiedzy sila z różnych zrodel swiatla(np lamp w studio) np kluczowego do wypelniajacego czy stosunku swiatla konturowego do pozostalych zrodel. Przy wyliczaniu owych proporcji w przypadku gdyby swiatlomierz mierzyl inna niz 18% szarosci zwyczajnie byloby mozliwe. Po co w ogole mierzyc kontrast pomiedzy swiatlami w sudio pozostawie bez komentarza bo nie jest to tematem watku ...

    Ponawiam wiec prosbe o wyjasnienie gdzie w poscie #19 nie mam racji ?
    A co ma do tego histogram? To nie ten wątek.
    Jacek

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    Jacku, może można to przyrównać do samochodu? Bo to oczywiste jak drut o czym piszesz

    A więc można jechać przepisowo odcinek 100 km z tym, że pierwszą połowę przejeżdżasz z prędkością 50km/h, bo jedziesz przez długi teren zabudowany a drugą połowę jedziesz z prędkością 90 km/h poza terenem zabudowanym.
    Możesz również złamać zasady i jechać cały czas z prędkością 90 km/h i dojedziesz szybciej i mniej spalisz benzyny.

    Pierwszy przypadek to korzystasz, ze światłomierza (jedziesz zgodnie z zasadami ale używasz samochodu nieoptymalnie) a drugi przypadek to próbujesz jak najlepiej wykorzystać możliwości matrycy (wykorzystujesz samochód optymalnie).

    Czy takie obrazowanie lepiej opisuje to o czym mówi Jacek?
    To chyba kiepski przykład.
    Jacek

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    To chyba kiepski przykład.
    No mnie się zdaje, że trochę wyjaśnia co poniektórym Choć akurat nie do naśladowania
    Ale ty tu rządzisz
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  10. #30

    Domyślnie

    baaardzo kiepski przykład jak dla mnie - podam przykład (jedna z ostatnich prac) duża hala na środku stoi maszyna, z jednej strony światełko z zewnątrz, 4 lampy błyskowe i wewnętrzne oświetlenie hali, fakt mogłem się patrzeć na wyświetlacz, robić zdjęcia i biegać od lampy do lamy, przypuszczam, że w miedzy czasie słoneczko poszło za oknem by dalej i cała moja zabawa na nic, a tak światłomierz do łapki, analiza zastanego do błyskowego i lampki każda inaczej ustawiona (i parami różnej mocy) i dwie minuty lampy ustawione - nie, nie wyobrażam sobie pracy ze światłem studyjnym powyżej 2 szt beż światłomierza do błysku, no chyba, że ustawię wszystkie na max i dobiorę ekspozycję z wyświetlacza zmieniając przysłonę, w takim użytkowaniu światłomierz mógł bym wywalić do śmieci pod warunkiem oczywiście, że lampy są równe, a to różnie bywa
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •