Close

Strona 10 z 10 PierwszyPierwszy ... 8910
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 100
  1. #91

    Domyślnie

    Wieża Eiffela? W całości? Jak się chce, to nawet i tego się uda dopiąć: zdjęcie. A co, nie mówiłem?

    A pamiętasz Lechu, jakie piękne bywały czasy, kiedy na zdjęciu prostej kamienicy z byle Krakowa można było wygrać obiektyw tu na forum? Szkoda że już nikt się nie chce zakładać...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #92

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Możecie mówić co chcecie - że mało skrzywione, że jeszcze obleci, że to jest czepialstwo, ale ja po prostu takie rzeczy widzę od razu. Nie muszę szukać z lupą, nie siedzę i nei analizuję, nie oglądam pod światło - tylko rzucam okiem i i od razu widzę.
    Nie masz łatwego życia. Rozumiem, że nawet nie próbujesz patrzeć na zdjęcia zamieszczane w portalach reklamowych (np booking.com ) na których wszystko się wali.
    Dystorsje gwarantowane. Aviomarin nie pomoże.

  3. #93

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Mogę rozwinąć - to Lightroom.

    Jak pierwszy raz zobaczyłem jego suwakologię w branży korekcji perspektywy, byłem niezbyt zachęcony; teraz po latach używania uznaję to za dużo lepsze rozwiązanie niż nawet graficzny sposób DxO, gdzie myszą kreśli się ramki czy linie. Odnoszę wrażenie, że suwakologia LRa jest mniej intuicyjna, na pewno przysparza więćej kłopotów początkującym w prostowaniu, ale za to jest na pewno sporo dokładniejsza niż kreślenie myszą odpowiednich kresek, a po jakimś czasie używania mnie wydaje się wygodniejsza. Ale oczywiście jak każdy interface to jest kwestia mocno subiektywna i ocenna.
    to ja poproszę o jakąś podpowiedź, a może nawet naukę, gdzie i jak tego dokonać w LR, choćby i za paczkę ptasiego mleczka i flaszkę okowity
    chodzi mi o prostowanie a nie samo kadrowanie
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  4. #94

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vid3 Zobacz posta
    Nie masz łatwego życia. Rozumiem, że nawet nie próbujesz patrzeć na zdjęcia zamieszczane w portalach reklamowych (np booking.com ) na których wszystko się wali.
    Dystorsje gwarantowane. Aviomarin nie pomoże.
    Nie, ja nawet patrzę na zdjęcia z komórki, jak pokazują to co chcę zobaczyć, dlatego taki booking com mi nie wadzi, dopóki pokazuje prawdę, nawet pokrzywioną. Nie oburzam się o to, nawet mnie to mało przejmuje - bo czego innego oczekuję tu, a czego innego tam... Myślałem, ze to jasne jak słońce.

    Ja po prostu jestem zdania, że na forum fotograficznym ludzie są po to, bo chcą robić fotografie lepsze, a nie gorsze.

    Skoro tak - mam dwa wyjścia. Albo mogę im mówić tak: spokojnie, bez nerwów, luzy, trzymajcie ręce w kieszeni, nie wysilajcie się, możecie robić pokrzywione walące się fasady i zdjęcia też będą piękne, nie przejmujcie się marudami, którzy chcieliby w waszych bohomazach znaleźć coś artystycznie wartościowego, najważniejsze, że wam się podoba, a to czy pokrzywione czy nie - to nieważne... Albo - alternatywnie - mogę im mówić: postarajcie się, sprężcie trochę, włóżcie we własne (nei cudze, we własne!) zdjęćia trochę pracy i wysiłku, dołóżcie starań, nei róbcie ich po łebkach, nie wykazujcie się takim olewactwem, że nawet na swoje własne hobby lejecie smętnym siurem...

    Ale w końcu masz rację - każdy sobie wyciągnie takie wnioski, do jakich sam dojdzie. I to niezależnie od tego, co mu powiem i czy mi uwierzy.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    to ja poproszę o jakąś podpowiedź, a może nawet naukę, gdzie i jak tego dokonać w LR, choćby i za paczkę ptasiego mleczka i flaszkę okowity
    chodzi mi o prostowanie a nie samo kadrowanie
    Podpowiedź jest taka, że trzeba wejść w Develop w panel Lens Corrections, a w nim w podzakłądkę Manual. I tam masz (w zależności od wersji) kilka suwaków, którymi mozna w zasadzie nawet mocno pokrzywione obrazki w miarę dokładnie skorygować.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #95

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Podpowiedź jest taka, że trzeba wejść w Develop w panel Lens Corrections, a w nim w podzakłądkę Manual. I tam masz (w zależności od wersji) kilka suwaków, którymi mozna w zasadzie nawet mocno pokrzywione obrazki w miarę dokładnie skorygować.
    ah, tam, to już wiem co i jak, dzięki, podaj adres do wysyłki
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  6. #96
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    jestem zdania, że na forum fotograficznym ludzie są po to, bo chcą robić fotografie lepsze, a nie gorsze.

    Skoro tak - mam dwa wyjścia. Albo mogę im mówić tak: spokojnie, bez nerwów, luzy, trzymajcie ręce w kieszeni, nie wysilajcie się, możecie robić pokrzywione walące się fasady i zdjęcia też będą piękne, nie przejmujcie się marudami, którzy chcieliby w waszych bohomazach znaleźć coś artystycznie wartościowego, najważniejsze, że wam się podoba, a to czy pokrzywione czy nie - to nieważne... Albo - alternatywnie - mogę im mówić: postarajcie się, sprężcie trochę, włóżcie we własne (nie cudze, we własne!) zdjęcia trochę pracy i wysiłku, dołóżcie starań, nie róbcie ich po łebkach, nie wykazujcie się takim olewactwem, że nawet na swoje własne hobby lejecie smętnym siurem...
    wykopuję z cytatem, który wydaje mi się właściwym podsumowaniem wysiłków włożonych w powstanie tego wątku, który dla potomnych powinien wyjść na światło dzienne. Bo jest ciekawy.

  7. #97

    Domyślnie

    Czołem,
    Jednej sprawy chyba nie zrozumiałem przeczytałem tutorial, bez kolejnych "odsłon" dyskusji.

    Na starym Nikonie D300 w wizjerze mam włączone linie pionowe i poziomie od zawsze, jednak aparat można trzymać tak, że linie te niby sie "zgadzają" z obiektem ale oś obietywu nie jest prostopadle do obiektu.
    Natomiast w automacie lumix lx100 jest coś jakby poziomica tzn na live view wyświetla sie wskaźnik gdy aparat nie jest trzymany poziomo przód/tył (nie mylić z linią horyznontu).
    Czy czegoś nie zrozumiałem ? Zdjecia faktycznie robią wrażenie i porada aby oś obiektywu trzymać "poziomo" faktycznie działa jednak nie do końca rozumiem co mają do tego linie z "matówki" ??
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 26-08-2016 o 12:27
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  8. #98

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Na starym Nikonie D300 w wizjerze mam włączone linie pionowe i poziomie od zawsze, jednak aparat można trzymać tak, że linie te niby sie "zgadzają" z obiektem ale oś obietywu nie jest prostopadle do obiektu.


    1. Porada, żeby oś obiektywu biegła prostopadle do obiektu jest myląca i ja jej nigdy nie stosowałem. Podkreślałem to nawet dając przykłady budynków, w których ciężko znaleźć w ogóle ścianę, do której trzeba się ustawiać prostopadle.

    Przeciwnie, ja nie radzę, żeby ustawiać oś obiektywu prostopadle do budynku - tylko żeby trzymać oś obiektywu zawsze poziomo, i to niezależnie od podłoża. Jedno nie jest różnoważne drugiemu, dlatego to podkreśliłem, a nawet dawałem ku temu stosowne przykłady: uliczek o pochylonym biegu, gdzie mimo tego, że podłoże nie jest poziome, budynki jednak nie mają walących się fasad.





    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Natomiast w automacie lumix lx100 jest coś jakby poziomica tzn na live view wyświetla sie wskaźnik gdy aparat nie jest trzymany poziomo przód/tył (nie mylić z linią horyznontu).
    Tak, już się dowiedziałem, że są aparaty mierzące pochył, i to może istotnie pomagać, jeśli jest to pomiar (i wskaźnik) odpowiednio precyzyjny. Ja tego w swoim aparacie nie mam i doskonale się bez tego obywam, natomiast bez linii pomocniczych byłoby ciężko.

    Starałem się też przekazać bolesną prawdę, że tzw. sztuczny horyzont (mierzący obroty leo/prawo a nie przód/tył) w magicznym sposobie kompletnie nie ma zastosowania.






    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Zdjecia faktycznie robią wrażenie

    Dziękuję za uznanie.






    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    porada aby oś obiektywu trzymać "poziomo" faktycznie działa jednak nie do końca rozumiem co mają do tego linie z "matówki" ??
    Nie do końca rozumiesz? Właśnie tak działa magia.

    A już poważniej - jeśli zrozumiesz, że pochylając obiektyw do dołu linie budynku się schodzą tak: / \ , podnosząc do góry też się schodzą, tylko odwrotnie: \ / - a przy okazji zauważysz, że niezależnie od pochylenia linie na matówce nigdy się nie zbiegają, więc jako niezmienne stanowią wyśmienity punkt odniesienia - będziesz w domu.

    Jak dalej nie jest to zrozumiałe, chyba będę musiał porobić screeny, ale to już wieczorkiem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #99

    Domyślnie

    W domu sprawdzałem na zbyt bliskiej odległości więc pochylanie przód tył nie powodowało zbiegania sie linii na 50mm, zaćma mnie dopadła.
    Sprawdzę to w realu w weekend, nie wiem czemu nigdy na to nie wpadłem, że to takie proste ...
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  10. #100

    Domyślnie

    wpadłem z przypadku, szukając czegoś do poczytania podczas oczekiwania czy przypadkiem połączenie z kompem w biurze się samoistnie nie naprawi... Niezły fart. Poradnik napisany mistrzowsko, warto poczytać dla samego słowa, a przy okazji jak merytorycznie i składnie napisany!

    Załączone zdjęcia oglądałem z gębą rozwartą i miną jak ofiara nieudanej lobotomii, świetne fotki do rewelacyjnego tekstu

    i zastanowienie: przecież to wiem! czemu tego nie robię?! czemu ja mimo wszystko koso trzymam aparat przy robieniu zdjęć budynków? chyba jakoś instynktownie bałem się cięcia sporej, części kadru, że lepiej zdjęcie naprostować w fotoszopie. Niestety, to drugie nigdy mi nie wychodziło, budynki były tak proste, że się wydawało, że się walą na oglądającego. A tu się okazuje, że nawet D80 nie boi się cięcia kadru w imię pionowych pionów

    lekcja odebrana, dzięki!

    PS. Arechologia z mojej strony, ale może ktoś jeszcze po przeszło 5 latach skorzysta... poza tym tak dobry tekst powinien wisieć na wierzchu listy tematów

Strona 10 z 10 PierwszyPierwszy ... 8910

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •