Close

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 60
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    [CENTER]
    Z6 + 105 S + T-210 , stack
    "T-210" to jest odwrotnie zapięty tamron 70-210/4?

  2. #32

    Domyślnie

    W technice stackowania używam najczęściej wbudowanej funkcji focus bracketing. Jest trochę ułomna o czym już pisałem w poprzednim roku. Przede wszystkim brakuje jej
    możliwości określenia punktu końcowego . Krok przeostrzania też jest zależny od aktualnie zastosowanej przysłony, więc trzeba oceniać doświadczalnie potrzebną ilość zdjęć.
    Do dużych powiększeń, tak od 2 :1 z użyciem obiektywu Laowy 24mm 2,5-5 x używam specjalnej szyny sterowanej elektronicznie z dokładnością posuwu do 1/ 200 mm.
    Oczywiście przy powiększeniach rzędu 5 x taka dokładność nie jest potrzebna, to już raczej do wykorzystania z obiektywami mikroskopowymi o powiększeniu 10x.
    Szyna bardzo precyzyjna, ale nie daje takiej szybkości fotografowania jak korpus z funkcją focus bracketing. Czasami gdy potrzebne jest tylko kilka zdjęć robię to ręcznie
    przeostrzając obiektyw, albo po prostu przesuwając aparat gdy nie jest zapięty na statyw. Można takim sposobem zrobić wkład do stosu nawet malutkim obiektom,
    gdy ze względu na ich ruchliwość i tylko chwilowe przystanki nie ma możliwości zastosowania precyzyjniejszych metod. Do składania takich stosów zdjęciowych są obecnie dwa dobre
    specjalizowane programy, ale to nie oznacza, że już potem nic nie trzeba robić. Zazwyczaj trzeba jeszcze trochę popracować ręcznie robiąc poprawki w miejscach gdzie
    oprogramowanie sobie nie poradziło
    Ta fota nr 14 jest złożona z ok setki zdjęć zrobionych z wykorzystaniem focus bracketing w korpusie Z6 w czasie ok 20 sekund..
    Tu dodatkowo miałem jeszcze nakręcony na obiektyw makro drugi obiektyw o który pyta odzio. To Tessar 210 mm /4,5 wykorzystywany w kamerach wielkoformatowych.
    Pozwala wyjść poza skalę 1:1 podstawowego obiektywu bez utraty żadnej z jego funkcji. Taki zespół daje skalę 1,5 :1 co przy małych modelach i matrycy FF jakoś sensownie
    wypełnia kadr. Do większych powiększeń mam Laowę.

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Ta fota nr 14 jest złożona z ok setki zdjęć zrobionych z wykorzystaniem focus bracketing w korpusie Z6 w czasie ok 20 sekund..
    i mucha tyle czasu była nieruchomo?
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  4. #34

    Domyślnie

    To nic nadzwyczajnego, po nocnym chłodzie potrzebują trochę czasu by się ogrzać. Czasami zdarzają się takie wyjątkowo cierpliwe modele i uda się zrobić serię,
    czasem zacznie poruszać głową lub odnóżem i cała seria idzie w kosz.

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Do składania takich stosów zdjęciowych są obecnie dwa dobre specjalizowane programy, ale to nie oznacza, że już potem nic nie trzeba robić.
    Możesz podać nazwy? nawet z ciekawości bym obczaił

  6. #36

    Domyślnie

    https://zerenesystems.com/cms/stacker
    https://www.heliconsoft.com/helicons...helicon-focus/

    To są specjalizowane programy do tego typu składanek, można też sklejać w PS-ie i innych podobnych programach, które maja możliwość pracy na warstwach.
    Był jeszcze jakiś darmowy, ale słabo sobie radził, a nazwy juz nie pamiętam. Takie sklejanie w czułość mają też jako jedną z opcji wyższe modele Olympusa.
    Olki na dodatek chyba robią stos z szybkością więcej jak 10 fot/ sek. Jakość takiego wynikowego obrazu składanego bezpośrednio w korpusie często obarczona
    jest błędami. Dużo zależy od układu elementów.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC2759.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	784,1 KB
ID:	63902

    Tu jedna z serri fotek dla zobrazowania jak mała jest strefa ostrości przy tego typu obiektach. Przysłona ustawiona na F-10 , Nikkor 105 S + Tessar 210/45
    Ostatnio edytowane przez kazzi ; 15-06-2022 o 14:24

  7. #37

    Domyślnie

    Jeśli Ci to nie przeszkadza to przysypię serią pytań
    1. dlaczego akurat tego tessara wybrałeś do odwrotnego mocowania?
    2. Czy trzeba się kierować jakimiś konkretnymi parametrami przy wyborze drugiego obiektywu?
    3. Jaka jest odległość pracy z takim zestawem od owada?

  8. #38

    Domyślnie

    Akurat ten Tessar to dość przypadkowa sprawa. Kupiłem go u siebie na bazarze kilka lat temu za 50 zł i tak sobie leżał w szafie bo też zbieram stare klamoty fotograficzne.
    Przy makrofotografii z aparatami z matryca FF jest taki problem, że przy skali 1:1 jaką dają w większości obiektywy do makro, brakuje czasami większego zbliżenia.
    Mała muszka w skali 1:1 raczej słabo się zarejestruje na pełnoklatkowej matrycy. Kadrowanie mocno zubaża detal. By zwiększyć skalę odwzorowania trzeba stosować
    dodatkowy wyciąg obiektywu w postaci pierścieni czy mieszka. Dla współczesnych obiektywów oznacza to pozbawienie niektórych funkcji lub znaczne pogorszenie jakości
    obrazka. Pośród makrofotografów dość popularna jest nasadka Raynox 250, która jest montowana na czołówkę obiektywu i pozwala na duże zbliżenia nawet ze zwykłymi
    obiektywami, a z obiektywem makro zwiększenie skali odwzorowania. Sprawdza się to z aparatami z matrycą APS-c i mniejszymi, z korpusami z matrycą FF pojawia się
    niestety winieta z powodu zbyt małej średnicy tej nasadki. Ten Tessar akurat przypasował nawet połączeniem gwintowym bo ma identyczne jak moje Nikkory malro 105,
    czyli 62 mm. Dołożyłem tylko przejściówkę ze starego filtra o tym rozmiarze, ale bez szkiełka. Działa to w sumie dość przyzwoicie i na przysłonach roboczych F 8 i większych
    nie powoduje degradacji obrazu. Oczywiście istnieje szereg innych sposobów na zwiększenie skali odwzorowania, są nawet obiektywy, które przekraczają tą umowną skalę 1:1,
    ale to typowe manuale i w takim przypadku nie skorzysta się z funkcji focus bracketing wbudowanej w korpus.
    Jak chcesz zacząć przygodę z makrofotografią, to ta nasadka Raynox jest na początek najlepszym rozwiązaniem. W niczym nie ogranicza funkcjonalności aparatu i daje dobre
    rezultaty, nawet ze zwykłymi obiektywami. Taki dodatkowy układ optyczny skraca pierwotna ogniskową obiektywu i oczywiście spada dystans do obiektu. W tym moim przypadku,
    to przy największym zbliżeniu jest ok 5cm. To niewiele, ale makrofotografia to też sztuka cierpliwości. Dzisiaj złaziłem swój rejon od godz. 6 do 9-tej robiąc tylko kilka niezbyt udanych zdjęć.

  9. #39

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, dałeś mi do myślenia. Mam makrówkę i czasem miałem ochotę wyjść ponad 1:1. Mam pierścienie pośrednie, ale odniosłem właśnie wrażenie, że one degradują jakość obrazu przy dużych powiększeniach. Pozwolę sobie wrzucić sampla z nikkora 105/2.8 na Z5, zdjęcie jest prosto z puszki, tylko przekonwertowałem do .PNG, żeby się na głównej nie pokazywało. Mam nadzieję, że nie zaśmiecam Twojego wątku. Jeśli Ci to przeszkadza, to zgłoszę swój post do moderacji. Zdjęcie jest zrobione na f/10 i widać paskudne aberracje i ogólnie słabą ostrość (zdjęcia robiłem serią bo sznurek się poruszał, wybrałem najostrzejsze ujęcie z serii). Czy myślisz, że obiektyw zamocowany odwrotnie dałby lepszy efekt?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	śniegi.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	67,7 KB
ID:	63908

  10. #40

    Domyślnie

    Ten obiektyw potrafi czasem zagrać kolorkami na krawędziach. Tu masz akurat dość wyzywający temat, a czasami spotkać można opinię ,że ten obiektyw ma sporę aberracje.
    Też go mam od wielu lat i sporadycznie zauważałem takie zachowanie. Jeżeli chcesz wyjść sporo poza zakres 1:1 to lepszym rozwiązaniem będzie albo załup któregoś z
    obiektywów Laowy o powiększeniu 2:1 lub tego od 2,5-5x. Dobrym rozwiązaniem do dużych powiększeń jest też odwrotne zamocowanie jakiegoś szerokokątnego manuala.
    Na starcie dostaje się już spore powiększenie, a dokładając pierścienie można je jeszcze zwiększyć. Dobrą opinią cieszył się któryś z Takumarów 28 mm. Do jeszcze większych
    powiększeń to już raczej obiektywy mikroskopowe i technika tzw. stackowania. Polecam Ci dość interesującą witrynę na ten temat http://extreme-macro.co.uk/

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Kazzi - makro 2021
    By kazzi in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 02-12-2022, 19:55
  2. Zabawa w RAWki 5/2022
    By crusiek in forum Zabawa w RAWki
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 03-03-2022, 22:43
  3. Samyang 85/1.4 A.D. 2022
    By JacekCz in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-01-2022, 16:15
  4. [ Makro ] Kazzi - makro 2020
    By kazzi in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 21-09-2020, 11:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •