Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jakość plików jpg

    Tak mnie wczoraj zastanowiła jedna rzecz, a nie bardzo znalazłem odpowiedź.
    Czy jest jakaś różnica (a jeśli tak, to który przypadek jest lepszy) pomiędzy plikiem .jpg zapisywanym na drugiej karcie w aparacie przy okazji robienia zdjęcia (na pierwszej karcie zapisuję foty nef), a plikiem .jpg który wywołam np. w Lightroom z pliku NEF?
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Tak mnie wczoraj zastanowiła jedna rzecz, a nie bardzo znalazłem odpowiedź.
    Czy jest jakaś różnica (a jeśli tak, to który przypadek jest lepszy) pomiędzy plikiem .jpg zapisywanym na drugiej karcie w aparacie przy okazji robienia zdjęcia (na pierwszej karcie zapisuję foty nef), a plikiem .jpg który wywołam np. w Lightroom z pliku NEF?
    To zależy jak mocno ingerujesz w NEFy podczas obróbki w LR

  3. #3

    Domyślnie

    Ciekawi mnie aspekt zwłaszcza bez ingerencji. Czyli otwieram NEF, nie zmieniam w nim nic tylko eksportuję do .jpg
    Ew. jedynie np. 2 opcje, automatyczne "podbicie kontrastu" i "prosto z pozytywu". To chyba 2 najczęściej używane przeze mnie opcje w LR do takich zwykłych zdjęć, które czasami trzeba lekko podrasować, a nie mam np. czasu, ochoty czy potrzeby siedzieć dłużej nad ich obróbką.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Ciekawi mnie aspekt zwłaszcza bez ingerencji. Czyli otwieram NEF, nie zmieniam w nim nic tylko eksportuję do .jpg
    Ew. jedynie np. 2 opcje, automatyczne "podbicie kontrastu" i "prosto z pozytywu". To chyba 2 najczęściej używane przeze mnie opcje w LR do takich zwykłych zdjęć, które czasami trzeba lekko podrasować, a nie mam np. czasu, ochoty czy potrzeby siedzieć dłużej nad ich obróbką.
    W takim przypadku będzie tylko jeden problem, bo LR nie odczytuje ustawień aparatu, więc jpg z aparatu będzie podrasowany ustawieniami aparatu, a jpg z LR będzie płaski, bez wyostrzenia, nasycenia itp. Natomiast możliwości ingerowania w rawy dają sporo większe możliwości, niż ustawienia jpgów w aparacie. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy odpowiadają mi jpgi z aparatu, czy jednak chcę więcej. Mi w Nikonie pasowały tylko jpgi z D200 i D90, pozostałe aparaty które miałem generowały takie jpgi, że wolałem jednak nauczyć się pracy w LR Od lat nie robię jpgów niczym innym poza telefonem

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Mi w Nikonie pasowały tylko jpgi z D200 i D90, pozostałe aparaty które miałem generowały takie jpgi, że wolałem jednak nauczyć się pracy w LR
    A jak z kolorami w D850, też Ci nie pasują czy jest w miarę ok?
    Kiedyś ktoś tu pisał, że jeszcze dobre kolory prosto z puszki miał D610, nie wiem czy nie Ty

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomeekm Zobacz posta
    A jak z kolorami w D850, też Ci nie pasują czy jest w miarę ok?
    Kiedyś ktoś tu pisał, że jeszcze dobre kolory prosto z puszki miał D610, nie wiem czy nie Ty
    Kolory na wyjściu z D610, D850 i Z6 są świetne, ale to nie oznacza że pasują mi jpgi z tych aparatów Nie ma zafarbów, więc jest mało dłubania przy kolorze

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy odpowiadają mi jpgi z aparatu, czy jednak chcę więcej. Mi w Nikonie pasowały tylko jpgi z D200 i D90, pozostałe aparaty które miałem generowały takie jpgi, że wolałem jednak nauczyć się pracy w LR Od lat nie robię jpgów niczym innym poza telefonem
    To prawda. Mi nawet surowy NEF nie pasuje. Teraz jak mieliśmy krótki wypad rodzinny to momentami robiłem trochę fotek telefonem (Note 8 pro) bo są fabrycznie tak podrasowane, że wyglądały pięknie. Z kolei gdy zerknąłem na te same ujęcia w aparacie, to wyglądało to słabo :P
    Przewagę faktycznie dopiero widać jak się człowiek trochę NEFem pobawi.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  8. #8

    Domyślnie

    Jak koniecznie zależy Ci na jpeg to możesz go edytować w aparacie robiąc własny profil.
    Jak to za mało to stwórz swój profil of podstaw i wgraj do aparatu: https://nikonpc.com/
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Czy jest jakaś różnica pomiędzy plikiem .jpg zapisywanym na drugiej karcie w aparacie przy okazji robienia zdjęcia (na pierwszej karcie zapisuję foty nef), a plikiem .jpg który wywołam np. w Lightroom z pliku NEF?
    Oczywiście, że jest. Różnica będzie nawet jak użyjesz "firmowego" Capture NX-D, który teoretycznie powinien tworzyć takie same jpegi jak aparat.

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    (a jeśli tak, to który przypadek jest lepszy)
    To zależy od tego jak obrobisz i czego oczekujesz.

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Mi nawet surowy NEF nie pasuje.
    Co masz na myśli??

Podobne wątki

  1. D850 jakość dźwięku, jakość odtwarzania dźwięku w body
    By jorzel in forum Video - sprzęt i edycja
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-09-2018, 23:42
  2. Kompresja plików NEF-->JPG
    By dzawor in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-12-2016, 11:22
  3. DNG Converter a jakość plików
    By artur0372 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 16-06-2015, 09:55
  4. Zapisywanie plików w NX2
    By mirko33 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-03-2010, 16:41
  5. numeracja plikow w D80
    By Valwit in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 20-11-2008, 21:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •