Close

Strona 1 z 15 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 150
  1. #1

    Domyślnie O wyborze monitora raz jeszcze.

    Wiem, że temat wałkowany wiele razy, ale i decyzje nie proste.
    Fotografią zajmuje się amatorsko- zdjęcia rodzinne, trochę architektury i krajobrazu. Zdjęcia wywołuję tylko dla siebie w fotolabie, najczęściej 21x15, czasem coś większego. Obecnie pracuję na skalibrowanym EA244WMi. Z efektów pracy jestem nawet zadowolony, między monitorem, a zdjęciem strasznej różnicy nie ma- do zaakceptowania. Chciałbym jednak zmienić monitor głównie z powodu rozmiaru- chcę coś 27 cali. No i jak każdy amator nie zarabiający na fotografii nie chcę wydać majątku, a raczej uzyskać kompromis cena/ jakość.
    I tu:

    1. przestrzeń: AdobeRGB czy sRGB ?

    Oczywista odpowiedź nasuwa się Adobe, jednak czy dla zastosowań o jakich napisałem ma to aż tak duże znaczenie ? Czy różnica w jakości wywołanych zdjęć będzie powalająca ?


    2. rozdzielczość: 1920x1200 czy jednak większa, 2560x1440 ?

    3. no i co polecacie.

    Specjalnie nie piszę o kwocie, bo budżet nie jest ostatecznie ustalony. Oczywiście czym taniej tym lepiej
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  2. #2

    Domyślnie

    Z tego co piszesz AdobeRGB nie jest Ci potrzebne. Oczywiście niby lepiej mieć moinitor z szerszym gamutem ale to kosztuje i nie zawsze to się da wykorzystać. A jak w aparacie masz ustawione sRGB to w ogóle jest bez sensu.
    Co do rozdzielczości to ja mam 27 cali i 2560x1440 pikseli i uważam że to jest najlepsza rozdzielczość dla tej przekątnej. Jednak jeśli używasz LR pamiętaj że przy większej rozdzielczości monitora będzie pracował wolniej.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rupi Zobacz posta
    Wiem, że temat wałkowany wiele razy
    Więc na pewno warto założyć kolejny wątek... Od przybytku głowa przecież nie boli, prawda?
    FF (Fuji + Fuji)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Co do rozdzielczości to ja mam 27 cali i 2560x1440 pikseli i uważam że to jest najlepsza rozdzielczość dla tej przekątnej.
    Przecież przy 3840x2160 obraz będzie bardziej szczegółowy/ostrzejszy, a wielkość wszystkiego załatwi skalowanie iterface (np. systemowe DPI na 200% ... na 27" 2560x1440 ustawiłbym 133% - nie wiem jak niektórzy mogą patrzyć na takie małe literki jakie są na 27" 2560x1440 przy 100% systemowego DPI)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kyle Zobacz posta
    Przecież przy 3840x2160 obraz będzie bardziej szczegółowy/ostrzejszy, a wielkość wszystkiego załatwi skalowanie iterface (np. systemowe DPI na 200% ... na 27" 2560x1440 ustawiłbym 133% - nie wiem jak niektórzy mogą patrzyć na takie małe literki jakie są na 27" 2560x1440 przy 100% systemowego DPI)
    Nie mam z tym żadnego problemu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rupi Zobacz posta
    ...
    2. rozdzielczość: 1920x1200 czy jednak większa, 2560x1440 ?
    ...
    Jeśli to ma być 27 cali to obowiązkowo 2560 x 1440 px.

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Z tego co piszesz AdobeRGB nie jest Ci potrzebne. Oczywiście niby lepiej mieć moinitor z szerszym gamutem ale to kosztuje i nie zawsze to się da wykorzystać. A jak w aparacie masz ustawione sRGB to w ogóle jest bez sensu.
    Co do rozdzielczości to ja mam 27 cali i 2560x1440 pikseli i uważam że to jest najlepsza rozdzielczość dla tej przekątnej. Jednak jeśli używasz LR pamiętaj że przy większej rozdzielczości monitora będzie pracował wolniej.
    Jest tu taka mała "sprzeczność", ustawienie w aparacie (sRGB) nie ma żadnego znaczenia dla pliku RAW, a raczej w LR obrabiamy surowe pliki RAW. Przyznam, nie zauważyłem spowolnienia pracy w LR po przejściu na wyższą rozdzielczość.

    Cytat Zamieszczone przez Kyle Zobacz posta
    Przecież przy 3840x2160 obraz będzie bardziej szczegółowy/ostrzejszy, a wielkość wszystkiego załatwi skalowanie iterface (np. systemowe DPI na 200% ... na 27" 2560x1440 ustawiłbym 133% - nie wiem jak niektórzy mogą patrzyć na takie małe literki jakie są na 27" 2560x1440 przy 100% systemowego DPI)
    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Nie mam z tym żadnego problemu.
    Również nie mam z tym problemu, ale mam nieco "łatwiej" bo mam patrzałki +1,5 dioptrii , więc troszkę powiększają
    @Kyle, ja z kolei nie wiem jak niektórzy mogą patrzeć na przeskalowane zdjęcia w przeglądarkach. Owszem używam skalowania, ale tylko samego tekstu w przeglądarce (Firefox), nie wpływa to na rozmiar zdjęć.
    PS.
    Chyba, że np. w win10 coś się zmieniło i skalowanie systemowe wpływa tylko na rozmiar czcionki, ale nie sądzę...
    Oglądając przeskalowane zdjęcia (powiększone) nie powinno się w ogóle wypowiadać o nich od strony technicznej (nie mówię tu o Tobie, tylko tak ogólnie)
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 24-07-2019 o 22:47

  7. #7

    Domyślnie

    A co powiecie na to https://www.youtube.com/watch?v=IpepwwDepoE

    Koleś twierdzi, że nie ma sensu inwestować w szeroki gamut do fotografii, bo i tak drukowane zdjęcie go nie pokrywa... W sumie lab do którego wysyłam chce pliki w sRGB...
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rupi Zobacz posta
    A co powiecie na to https://www.youtube.com/watch?v=IpepwwDepoE

    Koleś twierdzi, że nie ma sensu inwestować w szeroki gamut do fotografii, bo i tak drukowane zdjęcie go nie pokrywa... W sumie lab do którego wysyłam chce pliki w sRGB...
    Nie do końca tak jest, ponieważ to zależy od tego gdzie i na czym drukujesz. W zwykłym fotolabie rzeczywiście naświetlenie jest w sRGB, natomiast jeśli chcesz drukować np. na profesjonalnych drukarkach np. pigmentowych to one pokrywają większość Adobe RGB. Wtedy na pewno lepiej obrabiać na monitorze szerokogamutowym, ponieważ możesz zobaczyć najwyższe wysycenia kolorów, które w sRGB będą odcięte. Pytanie co ci jest potrzebne i jak pracujesz.

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nazwijmy to "mała poligrafia" też bazuje na sRGB, myślę że jak ktoś robi coś na tyle poważne że wymaga w poligrafii pracy na AdobeRGB to spokojnie będzie go stać na odpowiedni monitor, sRGB dla wielu może być postrzegane jako "dziadowanie" ale w większości wypadków jest to dobry wybór i nawet ułatwia pracę.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nazwijmy to "mała poligrafia" też bazuje na sRGB, myślę że jak ktoś robi coś na tyle poważne że wymaga w poligrafii pracy na AdobeRGB to spokojnie będzie go stać na odpowiedni monitor, sRGB dla wielu może być postrzegane jako "dziadowanie" ale w większości wypadków jest to dobry wybór i nawet ułatwia pracę.
    Zerknijcie na zestawienie wyników badań przeprowadzonych przez specjalistów z firmy Kodak dotyczących kolorów występujących w realnym świecie (kwadraciki nałożone na widmo) i ich położenie w stosunku przestrzeni barwnych (sRGB, AdobeRGB i ProPhotoRGB - od najmniejszego do największego trójkąta) :


    Przy sRGB straty bywają monumentalne, natomiast nawet przestrzeń AdobeRGB jest nieco za wąska, o czym się wczoraj gołym okiem przekonałem (mój monitor w zakresie czerwieni wykracza poza AdobeRGB, a zdjęcie ProPhotoRGB czerwonych tulipanów w słońcu po dowolnej konwersji do AdobeRGB powodowało widoczne wyblaknięcie/utratę detali). Także po pierwsze jak do foto to tylko szeroki gamut (jak ktoś nie widział, to nie wie jak dużo czasem traci), po drugie praca w szerszej przestrzeni od AdobeRGB (np. Rec2020, ProPhotoRGB), dzięki czemu można zobaczyć coś więcej i objąć cały gamut zdecydowanej większości monitorów .

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Jja z kolei nie wiem jak niektórzy mogą patrzeć na przeskalowane zdjęcia w przeglądarkach.
    Cóż, kiedy strona nie jest przystosowana do HiDPI to oczywiście zdjęcia wyglądają praktycznie tak źle jak na zwykłych monitorach (nie widać co prawda tak pikseli, ale ostrość generalnie podobnie kiepska). Za to przy nowoczesnych stronach, gdzie do minimum 200% nie zachodzi skalowanie obrazów w górę (przy 200% powiększenia strony, dopiero obrazy wyświetlają się 1:1) jest już REWELACYJNIE
    Ostatnio edytowane przez Kyle ; 11-08-2019 o 15:08

Strona 1 z 15 12311 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pomc w wyborze monitora
    By lukaszcin in forum Komputery
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 14-01-2016, 18:42
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-10-2011, 20:08
  3. jeszcze o wyborze obiektywu
    By zawaprz in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 28-10-2009, 10:06
  4. Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora LCD
    By leszeg in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23-05-2006, 14:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •