Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Świętowanie wiosny

    Czy ktoś z Was pamięta jeszcze koniec zimy i nadejście wiosny? Czas, gdy oświetlone ponurym światłem, często bezśnieżne, zimowe krajobrazy zaczęły powoli swoją coroczną metamorfozę. Dni kiedy temperatura zaczęła stopniowo rosnąć, a poranny lód z każdym świtem stawał się coraz cieńszy, by któregoś pięknego dnia w końcu pozostać jednym ze wspomnień zimy...
    Gdy rzeki i strumienie wystąpiły z brzegów, woda zalała pola i łąki tworząc malownicze rozlewiska. Moment pojawienia się pierwszej, zielonej trawy, bogactwa roślin wodnych, drobnych bajecznie kolorowych kwiatów... Czas kiedy drzewa przyozdobiły się pierwszymi, młodymi pędami, które po kilku kolejnych dniach rozwinęły się w drobne zielone liście. Okres wyżowej pogody – bezchmurnych, prawie bezwietrznych, wilgotnych poranków, skrytych za leniwie płożącymi się mgłami... Jednym słowem ten jedyny w swoim rodzaju czas fotograficznych żniw...

    Osobiście przełom zimy i wiosny praktycznie w całości poświęciłem Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu oraz jego okolicom. Sam nie wiem w jakiej liczbie magicznych świtów w tym czasie uczestniczyłem. Myślę, że musiało być ich co najmniej kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt.
    Jak zwykle wyjazdy na zdjęcia w moim przypadku miały dwojaki charakter. Z jednej strony służyły poszukiwaniu nietuzinkowego światła, by uwiecznić w jak najbardziej niezwykły sposób miejsca, które kiedyś przypadły mi do gustu i z drugiej, gdy z biegiem czasu światło przestawało być już tak łaskawe, zmieniały się w wyprawy w poszukiwaniu nowych, inspirujących zakątków.

    Uwielbiam, gdy jadąc powoli samochodem lub spacerując bocznymi drogami w pewnym momencie, patrząc na otaczający świat, słyszę w głowie „klik” i w mojej wyobraźni nagle, na ułamek sekundy, pojawia się wizja gotowego zdjęcia zawierającego określony wycinek świata.
    Doświadczanie chwil, w których „wystąpił motyw”, swoisty „symbol miejsca”, chwil kiedy temat, światło i moja subiektywna percepcja rzeczywistości łączą się w pewien spójny byt tworzący zdjęcie, jest dla mnie jednym z najważniejszych motorów napędowych mojej fotograficznej pasji.

    W bieżącym sezonie, dzięki zachętom fotoprzyjaciół, więcej uwagi starałem się poświęcić rozlewiskom, a mówiąc precyzyjniej odbiciom jakie można w nich dostrzec, by umiejętności zdobyte podczas zmagań z krajobrazami wykorzystać tworząc zdjęcia o bardziej rozbudowanej warstwie abstrakcyjnej.
    Tym nie mniej nie zaniedbywałem okazji do tworzenia charakterystycznych dla mojej twórczości zdjęć krajobrazowych, w przypadku których jednak coraz większą rolę odgrywają dzieła rąk ludzkich. Cóż, czas nie stoi, czas mnie czeka... Swoją drogą ciekawe czy kiedyś wreszcie pojawi się na nich człowiek. Kto wie...

    Kolejnym krokiem naprzód, było ponowne odkrycie, że w przypadku fotografii krajobrazowej pionowe kadry także do czegoś służą. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu na jednej rolce slajdu zdarzało mi się mieć kilka, a nawet kilkanaście tzw. pionów. Zauważyłem, że fotografując np. rozlewiska, dość łatwo przychodzi mi układanie kompozycji w pionowych kadrach. Dzięki wodzie w dolnej części kadru coś zawsze się dzieje, mamy do dyspozycji interesujące plany światła, bądź rytmy, które są pomocne w organizacji pierwszego planu zdjęcia.

    No dobrze. Co prawda pisać o swoim wiosennym fotografowaniu mógłby jeszcze sporo, czas jednak przestać zamęczać klawiaturę i pozwolić mówić zdjęciom.

    Poniższe fotografie powstawały jak zwykle na slajdach, bez użycia filtrów. Tym razem na Provii 100F i Velvii 50, z wykorzystaniem szkieł EX Sigmy: 70-200/2.8 i 50-500/4-6.3. Skany zostały przygotowane w ten sposób, by odpowiadały mniej więcej temu co udało mi się złapać na slajdach. Przynajmniej robią co mogą.
    Miłych wrażeń.

    Pozdro,
    Pyzik

    1


    2


    3


    4


    5


    6


    7


    8


    9

  2. #2

    Domyślnie

    bardzo dobre fotki , klimat klimat i jeszcze raz klimat - mnie urzeka 1,4,6,9



    pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    szczerze mowiac, po tym przydługim wstepie jakos takoś nie spodziewałem sie zobaczyc rewelacji..
    A tu musze zwrocic honor - w szczególnosci pierwsze cztery i 9-ka są doskonałe - daje 5 gwiazdek.

    Rowniez mysle, ze to moze byc odniesienie do tych, którzy rowniez uzywają analogów, ale marnują połowe potencjału w nieudolnym skanowaniu.
    Fantastycznie od a do z
    I'm not always right, but I'm never wrong...

  4. #4

    Domyślnie

    Jest na czym oko zawiesić...

    T_P_

    P.S. Trudno wyłonić faworyta, choć przyznam, że mam typy podobne do harba...
    analogi, szkiełka, filterki, statyw, a na nim ostatnio, od czasu do czasu, stawiam także lusterko cyfrowe...

  5. #5
    Zbanowany
    Dołączył
    06 2007
    Miasto
    Kraków
    Posty
    978

    Domyślnie

    wszystkie super
    dla mnie zdjęcie nr 6 jest nr 1
    pozdr

  6. #6
    Piotr_ek
    Gość

    Domyślnie

    Uwielbiam, gdy jadąc powoli samochodem lub spacerując bocznymi drogami w pewnym momencie, patrząc na otaczający świat, słyszę w głowie „klik” i w mojej wyobraźni nagle, na ułamek sekundy, pojawia się wizja gotowego zdjęcia zawierającego określony wycinek świata.

    Zwykle w takich chwilach jestem na siebie zły - aparat został w domu bo nie chciało mi sie targać gratów foto do samochodu...

    Co do zdjęć... nr 4, 5 i 7 nic dodać nic ująć - tak jak lubię !!! Daję najwyższą ocenę - myślę, że się koledze należy!

  7. #7

    Domyślnie

    Świetny opis, jeszcze lepsze zdjęcia. W sumie znając zawartość Twojej strony, nie mogło być inaczej jak tylko bdb. Chciałbym kiedyś z Tobą wyjść w plener

  8. #8

    Domyślnie

    Pięknie chłopie, pieknie i klimatycznie. Gratuluje.

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Oniemiałem z zachwytu!
    Daje pięć gwiazdek i przepraszam pozostałych forumowiczów ale nie będę przez jakiś czas oglądał innych postów.
    Chcę rozkoszować się smakiem tego wybornego wina przez przynajmniej kilka dni.
    D 80 + szklarnia, Canon 5D + szkła

    zapraszam na stronę grupy fotograficznej: JastalFotoGrupa

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •