Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: Wulkan

  1. #1

    Domyślnie Wulkan

    Koniec roku, więc trochę przeglądam zdjęcia i jakoś do tego wracam. Podsumowując ten rok, to jak dla mnie jednym z mocniejszych akcentów w dyskursie publicznej były kwestie klimatu. Chyba już niewielu (poza orłami intelektu lub zawodowymi łgarzami, czytaj politykami ) nie kwestionuje tych zmian. Ale jedna rzecz to tak sobie czytać i teoretyzować, inna zobaczyć na własne oczy. Ja zobaczyłem skalę zmian na lodowcach w okolicach równika. Wulkan Cotopaxi w Ekwadorze, pocztówkowa góra znajdująca się nawet w herbie tego kraju był pokryty niemal cały lodowcem, co można zobaczyć na różnych starych obrazach. Starych, tzn. tak do lat 50. XX w. (tu XIX w. landszafcik) Dziś zostało z lodowca mniej niż połowa i ciągle się kurczy. Widok śniegu na równiku, który za parę czy paręnaście lat zniknie a przynajmniej będzie rzadkością.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2123_m.jpg
Wyświetleń:	302
Rozmiar:	259,2 KB
ID:	35320

    Przy okazji, podsumowując rok. W wolnej chwili i jak mnie natchnie, coś tam wrzucam na swoje strony, zapraszam https://portalpodroze.pl/
    Więcej zdjęć z tego rejonu https://portalpodroze.pl/cotopaxi-i-quilotoa/

    Ps. Wiem, że dział podróże jest bardziej adekwatny, ale od dawna jest traktowany przez administrację po macoszemu, zdjęcia giną gdzieś w czeluściach forum, więc jeśli tu nie pasuje, usuwamy wątek.

  2. #2

    Domyślnie

    Dział turystyka to w tej chwili jest już dno i 10 metrów mułu A co do zanikających lodowców to, fotograficznie i trochę przewrotnie, to w całości ośnieżone góry czy stożki moim zdaniem wyglądają mniej efektownie niż te same formacje ośnieżone w połowie lub w jednej trzeciej. Po prostu bardziej podoba mi się ten kontrast i te proporcje. Ale rozumiem o co chodzi. Zapewne jest wiele gór i wulkanów, które kiedyś prezentowały się pięknie z tym białym kożuszkiem na szyi a teraz prawie go nie widać lub zupełnie zanikł. Nawet niedawno byłem tego świadkiem gdy sobie porównywałem foćki andyjskich wulkanów sprzed kilkunastu(?) lat z moimi. Lodu już tam prawie nie ma. Z resztą nie trzeba lecieć aż tak daleko, bo w Europie mamy to samo.

  3. #3

    Domyślnie

    W Europie to nie jest na szczęście tak widoczne, bo zimą zawsze coś tam dopada i przez parę miesięcy jet czapa śniegu.
    Pewnie, że wygląda to malowniczo, póki jest trochę śniegu. Tu około tysiąca metrów niższy wulkan Sincholaqua, blisko Cotopaxi, a lodowiec zniknął

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2240_m1.jpg
Wyświetleń:	280
Rozmiar:	334,2 KB
ID:	35326

    Ech, jeszcze niedawno to sobie roiłem, że kiedyś wlezę na jakiś fajny wulkan. Ale jak miesiąc temu zrobiłem trekking między 4 a 4,5k m to do tej pory przeponę czuję Kondycja już nie ta , ale wulkany są fascynujące.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam fotki wulkanów, które wyrastają na około 5-6 tys. mnpm, na których w zasadzie nie ma śniegu. We wczesnym sezonie więc wiadomo, że czapa się trochę chowa, ale jak spojrzeć te kilka lat do tyłu to kiedyś tak to nie wyglądało.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Ech, jeszcze niedawno to sobie roiłem, że kiedyś wlezę na jakiś fajny wulkan.
    Ale to chyba dobrze, nie będziesz się ślizgał.

  6. #6

    Domyślnie

    He, he, ale ja lubię zimę i śnieg (byle nie w mieście)

    Zdecydowanie jeszcze niedawno tak to nie wyglądało. Parę widoków już jest historycznych, albo trzeba na nie mocno polować.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Ps. Akurat w Stanach to od paru lat nieźle was mrozi. Kolega fizyk (nawet mieszka w USA) kiedyś mi to tłumaczył, dlaczego globalne ocieplenie ściąga do was zimno z Arktyki.

  7. #7

    Domyślnie

    1 jest ladna, przyjemna kolorystyka, kadr bez szalenstw. Ot taki klasyk, ale zdjecie odbieram pozytywnie.
    2 juz bardziej mi sie podoba kadrowo, jest troche wieloplanowosci.
    Ostatnio edytowane przez Rafał_Sz ; 16-01-2020 o 09:55
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  8. #8

    Domyślnie

    Zdaję sobie sprawę, że takie rzeczy nie robią wrażenia. Na mnie też nie robiły do pewnego momentu. W każdym razie myślę teraz o zobaczeniu paru chłodniejszych miejsc, póki nie znikną, i nie chodzi tu o lamenty 16-latki ale o to co widać. Wrzucę jeszcze zdjęcie z samolotu, walory artystyczne do pominięcia ale widać proporcje lodowca w porównaniu z wizerunkami sprzed lat.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1774_m.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	243,7 KB
ID:	35332
    Ostatnio edytowane przez Rafał_Sz ; 16-01-2020 o 09:56

  9. #9

    Domyślnie

    Meksykański Popocatépetl (5426 mnpm), dwadzieścia lat temu lodowiec praktycznie zniknął, podobno z powodu większej aktywności wulkanu. Takie zdjęcia to historia albo nieliczne dni raz na kilka lat, kiedy dosypie śniegu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2523_m.jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	319,0 KB
ID:	35334
    Ostatnio edytowane przez Rafał_Sz ; 16-01-2020 o 09:58

  10. #10
    an
    Gość

    Domyślnie

    Człowiek w kwestii klimatu ma wiele do zrobienia. Może nie brudzic, nie smrodzić, nie wrzucać folii do oceanu, itd. itp. Nie powstrzyma jednak w ten sposób zmian klimatycznych, a jedynie ochroni siebie przed skutkami własnej działalności.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Wulkan MAYON
    By fotoGRAFIK in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-03-2014, 15:02
  2. [ Krajobraz ] Wulkan
    By fotoMichal in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26-11-2011, 22:16
  3. [ Krajobraz ] Wulkan
    By Marcin Pe in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-06-2010, 01:40
  4. [ Krajobraz ] Wulkan II
    By Martix in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-02-2010, 19:46
  5. [ Krajobraz ] Wulkan
    By Martix in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-02-2010, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •