Close

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 90

Wątek: Tyniec

  1. #81

    Domyślnie

    i jest juz o 1000% lepiej.

    to zupelnie inny obraz.
    mozna dalej rzezbic (Kontrast lokalnie i globalnie ) , ale najwieksze grzechy zostaly usuniete - glownie wielki przepal i jarmarczne kolory ( w tym na wodzie)

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    i jest juz o 1000% lepiej.

    to zupelnie inny obraz.
    mozna dalej rzezbic , ale najwieksze grzechy zostaly usuniete - glownie wielki przepal i jarmarczne kolory ( w tym na wodzie)
    Dzięki. Rzeźbienie nie daje gwarancji poprawy a raczej ryzyko znów spieprzenia. Dlatego zostawiam. Zrobiło się studium przypadku - może komuś się przyda. Moim zdaniem to trudne zdjęcie (dla mnie oczywiście) ale też takie, na którym właśnie się człowiek uczy. Dlatego postanowiłem pomęczyć temat. Nie po to żeby mieć tę fotkę bo w tym miejscu mogę być codziennie rano i wieczór i w końcu coś łatwego do obróbki się zrobi ale właśnie po to żeby coś zostało w głowie z tematu operowania suwaczkami.
    Dzisiaj byłem nad Nidą o 4. Siedzę teraz nad zdjęciami, dobre światło, mgiełka delikatna nad wodą. W zasadzie można by zaryzykować pozostawienie JPG i pewnie nie byłoby źle. Doświadczenie i wiedza przydają się właśnie najbardziej w trudniejszych RAW-ach. Zobaczę jeszcze jak słońce ale dzisiaj albo jutro skoczę tam na zachód, zobaczymy.

  3. #83

    Domyślnie

    ostatnia wersja ma ciagle jeden zasadniczy grzech - nie ma nastroju poranka o wschodzie slonca.
    probowalbym jeszcze odtworzyc te atmosfere , prawdopodbnie calosc nieco sciemnic , zwiekszyc Kontrast tylko w obrebie klasztora.
    trzeba spobowac , w kazdym razie nie uwazam , ze zdjecie jest juz skonczone.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    trzeba spobowac , w kazdym razie nie uwazam , ze zdjecie jest juz skonczone.
    Zdaję sobie sprawę

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Rzeźbienie nie daje gwarancji poprawy a raczej ryzyko znów spieprzenia.
    ależ owszem daje, pod warunkiem używania dłuta - a nie kilofa

  6. #86

    Domyślnie

    1. Tego obróbkowego potworka i niewypał kolegi Nicana litościwie pominę milczeniem. Obrazek jest niezłym przykładem na to, jak przepięknie i łatwo nieświadomy user może zniszczyć obróbką zdjęcie. Nie idźcie tą drogą.



    2. Zostałem wywołany przez Autora - to mówię... Gremed - mam nadzieję, że już wiesz, iż jestem szczerym i zdeklarowanym zwolennikiem obróbki zdjęć. Więcej powiem, uważam obróbkę za immanentną cechę samej fotografii, w dodatku od zarania tejże fotografii, a nie tylko jej wieku cyfrowego (mam na to liczne przykłady i dowody). I jako taka, obróbka stanowi dla mnie ważny etap powstawania ostatecznej wersji zdjęcia, jego wersji autorskiej powiedziałbym. Lubię używać skrótu myślowego, że obróbka to sposób na doprowadzenie zdjęcia do postaci, jaką widzę w głowie (wrócę jeszcze do tego).

    A zatem lubię obróbkę, ale na zdjęciu wolę jej nie widzieć, wolę widzieć wizję autora. Daleka analogia może być taka: ja wiem, że filmy hollywódzkie kręci się w studio, ale oglądając film ja nie chcę widzieć studia, tylko dżunglę - miejską, amazońską lub kosmiczną! Chcę widzieć pięknie wykreowaną magią światła przestrzeń, a nie jakiś niedorzecznie oświetlony większy garaż... Słowem - chcę widzieć efekty, a nie pracę nad nimi.





    No i teraz, po tym wstępie 'teoretycznym' mogę powiedzieć coś o zdjęciu.

    Pamiętasz mój skrót myślowy? Czy podoba mi się wizja, jaką pewnie miałeś w głowie przystępując do pracy nad tym zdjęciem? Tak - wizja, jaką chciałeś osiągnąć wydaje mi się nie tylko dobra, ale nawet bardzo atrakcyjna - te snujące się między drzewami mgły, te wieloplany drzew oddzielone pomiędzy sobą białą mgłą, i nagle zamek przycupnięty na wzgórzu - tak, taka wizja mi się podoba.

    Teraz - czy to osiągnąłeś? W znacznym stopniu tak. Ale widzę jednocześnie, że zdjęćie jest - co słusznie podpowiedział Zahir - trochę wymęczone. Nie ma lekkości, jest wymuszenie - widać obróbkę, a miały być widoczne tylko efekty. Chyba najadekwatniej powiedzieć to tak, że intensywność obróbki poszła za daleko, jeśli się patrzy na osiągnięte efekty.

    Są jeszcze fragmenty, gdzie widać ewidentnie pozostawione niedociągnięcia - ale to są problemy techniczne, których unikania można się nauczyć. Mnie np. drażnią takie pozostałości obróbki jak halo na granicy kontrastujących fragmentów: zobacz na zarośla na tle rzeki (z naszego brzegu) w PD rogu obrazka. To jest pozostałość po zbyt intensywnie przeprowadzonej obróbce. Nota bene to halo pojawia się i gdzie indziej... Ktoś by powiedział: było tu coś gmerane, efekt osiągnięty mały lub żaden, a pozostałość po gmeraniu strasznie psuje.




    Reasumując (i zdjęćie i dyskusję jak ja ją widzę) - dobrze, że obrabiasz. Dobrze, że odważnie (bo dowiedziałeś się dzięki temu, że przesadzasz). Bardzo dobrze, że zdałeś sobie sprawę, iż nadmierna obróbka psuje zacznie bardziej, niżbyś pomyślał z początku. Teraz tylko nabieraj doświadczenia, aby tak obrabiać, żeby były widoczne efekty, nie praca nad nimi - a następnym etapem będzie już tylko Pulitzer! Czego życzę!

    - - - - kolejny post - - - - - -

    PS - zacząłęm pisać swoją odpowiedź, jak ostatnim postem był post Nicana z plamą zamiast słońca, a ostatnią wersją zdjęćia Gremeda było zdjęćie z postu nr. 74
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    PS - zacząłęm pisać swoją odpowiedź, jak ostatnim postem był post Nicana z plamą zamiast słońca, a ostatnią wersją zdjęćia Gremeda było zdjęćie z postu nr. 74
    Też lubię długo pisać i czasem publikuję nieakatualne posty Ale to tym bardziej dzięki za poświęcony na konkretną odpowiedź długi czas. Do mnie możesz mówić prosto z mostu, mi to pasuje.

    Mam jeszcze jeden kadr z tego poranka, ciut wcześniej, bardziej rozścielona mgła. To było pierwsze zdjęcie nad którym pracowałem ale później się skusiłem na ciut więcej światła na tym drugim.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gf167a.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	666,1 KB
ID:	10287

  8. #88

  9. #89

    Domyślnie

    Panowie, myślę, że 10 stron wystarczy. Dziękuję moderatorowi za wypromowanie posta. Ja osobiście skorzystałem bardzo dużo. Nie chcę już angażować czasu kolegów tylko i wyłącznie do Tyńca.
    Zdjęcie główne poszło do kosza. Mam dwa zdjęcia - jedno prezentowane wyżej i drugie, które z całym bagażem otrzymanych tutaj porad lekko i przyjemnie mi się obrobiło przed chwilą. Jestem przekonany, że jeszcze dwa dni temu poszedłbym również na nim w kierunku "masakry". A teraz wg mnie to jest nr 1 z tego poranka (myślę, że jest na nim 30% obróbki tej z jaką wyskoczyłem do pierwszego kadru z mgłami).
    Ważna jest świadomość tego, na ile pozwoli nam to co zarejestrowała matryca. Skoro mam DX (nawet jeśli z artem) to i tak nie przeskoczę D5 a jedynie próbując się do tego efektu zbliżyć pogrążam się z każdym krokiem. Niby pamiętam o tym ale czasem gdzieś pokusa okazuje się silniejsza.
    Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

  10. #90

    Domyślnie

    Mogę prosić o dwa zdania, jak to widzicie? @maniak666 @2pompony @Wujot @piotrekjeczen @-zahir-
    @gremed - W chwili obecnej problem tej fotografii jest to że wszyscy są nią wymęczeni. Oczywiście ja patrząc na tą fotografię czuję smak pierogów (z mięsem, dokładnie takich jak robiła babcia) ale do tego już wracać nie chcę bo takich pierogów jak babcia robiła nie zjem już nigdy. Fotografia ma swój klimat a co najważniejsze jest utrzymana w stylu - Twoim stylu. Jeżeli mam się czepiać to mogę napisać, że mi zupełnie nie odpowiada na tej fotografii słońce. W moim odczuciu jest ono jakby "doklejone" na siłę. To zdjęcie tworzy mgła a sama architektura jest jakby akompaniamentem. Bardziej niż na architekturze należy raczej skupić się na samym świetle, które udało Ci się dobrze opanować i to właśnie ono tworzy tą fotografię. Generalnie nie lubię filozofować na temat jednego obrazka albo jest coś zrobione dobrze albo jest do d... nie wiem czy słowo dobrze nie jest w tym przypadku zbyt wszechstronne ale zakładam, że znawcy tematu wiedzą co mam na myśli. Ta fotografia jest zrobiona dobrze, pokazuje ona przede wszystkim klimat tego miejsca, ktory Ty jako autor przedstawiasz w bardzo delikatny sposób - nie przekombinowany i nie ubrany w modne w tym sezonie kolory. Wracając do słońca - być może ja byłbym tam przed świtem albo zdecydowałbym się wcisnąć spust migawki po zachodzie w momencie gdy słońce ledwo co schowa się za horyzont, to moja wizja. Jednak jako komentujący mam obowiązek skupić się na tym co pokazałeś Ty bo wiadomo, że przecież mogę się wybrać w to miejsce i pstryknąć taką wizję jaka mi się urodzi w głowie. Reasumując masz dobrą zajawkę na pokazywanie mgieł i całej im towarzyszącej obsady kadru. Będąc na Twoim miejscu zdecydowanie trzymałbym się tej drogi i w żaden sposób jej nie skracał. Dziękuję.

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Tyniec
    By vienko in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-08-2012, 22:38
  2. [ Krajobraz ] tyniec
    By bk2x in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-06-2012, 23:32
  3. [ Krajobraz ] Tyniec...
    By sirart in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-06-2012, 16:36
  4. [ Krajobraz ] Tyniec II
    By lukatom in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-03-2012, 14:17
  5. [ Architektura ] Tyniec
    By manio in forum Architektura
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-09-2006, 14:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •