Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Nocne pejzaże

  1. #1

    Domyślnie Nocne pejzaże

    Otwieram ten wątek ze świadomością iż na pierwszych fotkach nie zostawicie suchej nitki
    Liczę na uwagi, które pozwolą mi robić zdjęcia coraz lepsze, a sam wątek będzie osią czasu, na której będzie można dostrzec mój rozwój.

    Pozdrawiam!

    Zaczynając od zdjęcia nr 1 - mam świadomość problemu z szumem. ISO tylko 800, mimo to nie wiem jak się go pozbyć.
    D3300 | Nkkor 18-55 f/3,5-5,6 | Sigma 10-20 f/3,5

  2. #2

    Domyślnie

    Prawdziwym problemem nie jest szum.

    Po pierwsze, czas naświetlania jest zbyt długi. Na 10mm maksymalny czas jaki da w miarę nieporuszone gwiazdy to 20-25s. Im dłuższa ogniskowa, tym krótszego czasu potrzebujesz.
    Po drugie, krzywe wiatraki tam u siebie masz, jeszcze chwila i się przewróci. Szeroki kąt powoduje zniekształcenia. Żeby ich uniknąć to oś obiektywu musi być poziomo. A jak chcesz jednak mieć wycelowany obiektyw w gwiazdy, to po prostu odejdź dalej od wiartaka, będzie łatwiej go wyprostować w postprocesie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Assire Zobacz posta
    Im dłuższa ogniskowa, tym krótszego czasu potrzebujesz.
    @Assire : To nie do końca tak. Im dłuższa ogniskowa tym mniej czasu możesz sobie pozwolić. Przy dłuższych ogniskowych szybciej zauważysz poruszenie gwiazd.

    @siutek : Masz dość ciemny obiektyw do tego typu zdjęć, spróbowałbym jednak zwiększyć ISO i obniżyć czas naświetlania. Masz ukryte dane w Exif, z ciekawości jaki miałeś czas naświetlania na tym zdjęciu itd ?
    Nikon

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli mógł bym Ci coś poradzić to sprawdź sobie technikę ETTR, chodzi generalnie aby zdjęcie bardzo mocno doświetlić ale nie przepalić, następnie w postprodukcji wszystko nabiera odpowiedniego kształtu. Z tym zestawem co posiadasz szumu się nie pozbędziesz, ale on nie przeszkadza tak bardzo, ja osobiście strzelam gwiazdy czasem około 40 sekund (przy ogniskowej 10mm na APCS) i ISO przeważnie w okolicach 3200 nawet więcej. Szum jest ale można go delikatnie zredukować. Ale nie będę ukrywał że strasznie trudno jest złapać piękną drogę mleczną na tle miasta lub np. wiatraczków żeby wszystko wyszło, niejednokrotnie po kilku godzinach wracałem do domu z niczym. Pod tym linkiem przesyłam Ci jedno z moich zdjęć drogi mlecznej robione przy zastosowaniu wskazówek ETTR.
    https://500px.com/photo/97158117/mil...er_id=10988591
    A i jeszcze jedno z tego co sam śledzę różne prace różnych fotografów to w większości piękne zdjęcia gwiazd, nie zaszumione są efektem wielokrotnej ekspozycji.
    Ostatnio edytowane przez MarHad84 ; 10-05-2016 o 07:30

  5. #5

    Domyślnie

    Parametry zdjęcia:
    - ogniskowa: 11mm
    - iso: 800
    - czas naświetlania: 58s. (wiem, nieco przydużo)
    - przesłona: 3.5

    A teraz odpowiadając na pytania:

    @MarHad84: Czytałem o ETTR, robię przymiarki, pewnie do końca tygodnia zrobię wypad na pierwsze próby.

    @Assire: twierdzisz, że 30 sekund to za dużo?? A co z "regułą 600"? W moim przypadku wynikiem będzie czas max 40s. dla ogniskowej 10mm. Co do krzywego wiatraka, Nie sądziłem, że odbiór będzie negatywny, widziałem bardzo dużo świetnych zdjęć z pięknym, ugwieżdżonym niebem i "krzywym" obiektem w kadrze. Być może tajemnicą jest niepokazywanie podstawy, linii horyzontu... Popróbuję. Chciałem by wiatrak był głownym obiektem na zdjęciu a gwiazdy tłem. Dlatego tak blisko.

    @trystero: Wiem, że obiektyw mógłby być lepszy, ale weź poprawkę na to, że D3300 to moja pierwsza lustrzanka i mam ją pół roku, a Sigmę kupiłem tydzień temu, jako pierwszy obiektyw (poza kitowym). A to i tak był spory wydatek w domowym budżecie :P Wiem, że są lepsze, jaśniejsze, ale i dużo droższe obiektywy. Może kiedyś... może uzbieram.

    Podsumowując:
    Spróbuję z większą odległością, większym iso i krótszym czasem. Ale serio, boję się o to, że szumy wrócą ze zdwojoną siłą :/
    Ostatnio edytowane przez siutek ; 10-05-2016 o 08:49
    D3300 | Nkkor 18-55 f/3,5-5,6 | Sigma 10-20 f/3,5

  6. #6

    Domyślnie

    Z autopsji wiem ze regula 600 się nie nadaje do matryc z dużą gęstością pikseli. To można stosować w aparatach co mają 12 mpx, na 24 widać poruszenie. Według tej reguły na FF i 18mm powinienem móc robić zdjęcia z 30s czasem ekspozycji. A "nie mogę" bo już zaczynam mieć kreski. Dlatego sugeruję skrócenie czasów.

  7. #7

    Domyślnie

    @MarHad84: Tak jeszcze a propos wielokrotnej ekspozycji. O ile się nie mylę to bez dodatkowego urządzenia śledzącego nie będę w stanie zrobić kilku zdjęć jedno po drugim tak, by po złożeniu w jedno gwiazdy nie były "rozmazane". Chyba, że źle rozumuję?
    D3300 | Nkkor 18-55 f/3,5-5,6 | Sigma 10-20 f/3,5

  8. #8

    Domyślnie

    To nie jest wiatrak tylko rakieta lecąca prosto na miasto bardzo kolorowy nocny kadr. Wg mnie szum nie jest bardzo duży, przy 58s. i aparacie z matryca APS-C .
    D610 | N 35mm f2 | N 24-120mm f4 | T 100-400mm f4.5-6.3

  9. #9

    Domyślnie

    Kolejne. kilkanaście ujęć po 2 minuty każde, robione w odstępach 2s.
    Tak, wiem: widać przerwę w liniach, a to dlatego, że zamotałem się z apką na telefonie, która pełni rolę interwałometru. I w tym miejscu mam dziurę, bo nie zauważyłem, że apka nie wyzwoliła migawki.
    D3300 | Nkkor 18-55 f/3,5-5,6 | Sigma 10-20 f/3,5

  10. #10

    Domyślnie

    I kolejne zarejestrowane podczas tego samego wypadu:
    D3300 | Nkkor 18-55 f/3,5-5,6 | Sigma 10-20 f/3,5

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Morskie pejzaże
    By mateosite in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-03-2012, 20:56
  2. [ Krajobraz ] Pejzaże z bacówką
    By mskowronski in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 28-12-2010, 10:51
  3. [ Krajobraz ] Zimowe pejzaże
    By mskowronski in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-12-2010, 22:02
  4. [ Krajobraz ] pierwsze pejzaże
    By bartekdec in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 25-04-2009, 21:27
  5. [ Krajobraz ] Nadnoteckie pejzaże
    By Carax in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 18:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •