Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Miasto

  1. #1

    Domyślnie Miasto

    To mój trzeci i ostatni wątek dziś, po ludziach i motoryzacji. Proszę o szczerą ocenę. Robione małpką, wrzucone przez picassę.

    Wilanów
    1.
    2.
    3.
    Centrum

    4.
    5.
    6.
    7.

    I taki bonus

    8.

  2. #2

    Domyślnie

    Absolutnie podstawowym błędem, dyskwalifikującym już na początku jest szczere przyznanie się czym się robiło zdjęcia, jeśli nei jest to Nikon D4. W ostateczności można jeszcze przyznać się do Contaxa czy Leiki, a najlepiej zatytułować wątek: 'Moje miasto analogowo' i od razu +50 do wszystkiego masz na starcie. A tak - to za małpkę masz -10.

    Chcesz szczerej oceny? Będą z Ciebie ludzie, tylko się musisz otrzaskać i nauczyć widzieć niedostatki, a tam gdzie są to umieć je skorygować, albo zdjęcie poddać eksterminacji. Powiem szczerze - te zdjęcia nie porywają, ale z drugiej strony widziałem tu dziesiątki zdjęć o wiele gorszych i pod względem kadru i pomysłu, jak i wykonania. A niektóre z nich były robione sprzętem o wiele lepszym przez ludzi chwalących się doświadczeniem.

    Na co zwracać uwagę? Na to co dotychczas (kadr) tylko bardziej, robić szerzej jak się da (taka trójka kadrowo byłaby neizła, ale jest dużo za ciasna), pilnować spójności przekazu (Willanów ma 3 klatki, z czego na każdej jest inna ekspozycja, a WB się wyraźnie różni). Nie wiem jakie możliwości ma małpka którą robisz, ale w programie graficznym można te zdjęćia doprowadzić do tego, żeby były kolorystycznie i ekspozycyjnie nieodstające od siebie. Między innemi takie sprawy nazywam otrzaskaniem się - jak fotografia stanie się Twoim hobby, sam to zobaczysz.

    Zobaczysz też, że zdjęć takich jak 6 lepiej nei pokazywać, bo wyglądają mniej więcej tak, jakbyś słuchał dobrej muzyki na dobrych kolumnach, tylko zakleił je wcześniej od przodu kilkoma poduszkami. Są mdłe, bez wyrazu, nieciekawe... Lepiej je na tym etapie wyrzucić. Poradzę Ci też - lepiej na razie z robienia zdjęć czarnobiałych zrezygnuj. Nie na zawsze, czasowo; dopóki nie otrzaskasz się z kolorem na tyle, żeby umieć go podrasować, podkręcić, że tak powiem. Umiejętność obróbki będzie kluczowa w procesie robienia czarnobiałych zdjęć, więc na czymś musisz nabierać wprawy - nabieraj na kolorowych, bo łatwiej.

    Pomimo tego co powyżej powiedziałem, jeśli naprawdę jesteś tak początkujący jak twierdzisz, to gratulacje, bo jak na początkującego start jest wcale obiecujący.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    O małpce piszę dla formalności. Dziękuję bardzo za opinię, na pewno jest przydatna Masz rację, lubię robić zdjęcia bardzo ciasno, na długich ogniskowych, ma to związek z tym, że chyba nie ma dla mnie nic bardziej denerwującego niż walące się ściany, więc koryguję to odchodząc od obiektu. Mógłbym robić na najniższej ogniskowej, ale wtedy, żeby usunąć tę wadę sfotografowałbym za dużo od dołu, a potem bym musiał to ucinać. Co innego, że chyba za krótko zastanawiam się nad swoimi pstrykami - drugi raz nr. 5 bym nie pokazał - krzywo i za duży kontrast... Na 6, żeby nie przepalić nieba domknąłem przesłonę, przez co zdjęcie stało się ciemne, a naprawiając to dorobiłem przez przypadek jakąś mgłę... W każdym razie nie zmieniam zdania, że podoba mi się w nim perspektywa I tylko to niestety.

    Dziękuję bardzo za komentarz.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ms16 Zobacz posta
    Co innego, że chyba za krótko zastanawiam się nad swoimi pstrykami
    Trafiłeś w sedno. W dobie syfryzacji strzela się kadry jak z pepeszy i niestety, tak jak ona, daje się duuuuży rozrzut
    Zacznij od tego, że wyznaczasz sobie jakiś konkretny cel. Przeznacz na niego 2, góra 3 kadry. Myśl, przed ich wykonaniem, bo są tylko 2 możliwości. Już z opisu i kadrów widać, że nie sprawi ci trudności ta czynność. Powtarzaj temat tyle razy dopóki nie będziesz zadowolony w 100%, ale zawsze tylko 2-3 kadry. Moje dzieciaki z kółka zawsze się zżymały, że nie pozwalam na więcej, ale dzisiaj większość z nich to dobrzy fotografowie, a niektórych kadrów sam im zazdroszczę
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ms16 Zobacz posta
    - drugi raz nr. 5 bym nie pokazał - krzywo i za duży kontrast... .
    Ehhhh..... Miałem napisać nr. 4.

    Dziękuję bardzo za tą radę, zastosuje się do niej i mam nadzieję, że jak następnym razem będę wrzucał tu zdjęcia to będą lepsze

  6. #6

    Domyślnie

    Minęły trzy miesiące. Mam nadzieję, że tym razem jest choć trochę lepiej.

    9.
    10.
    11.
    12.
    13.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam jedną sugestię bo trochę czas mnie goni Zrób te zdjęcia o świcie albo zaraz przed zachodem Od razu światło jest inne przeważnie lepsze. Dużej różnicy nie ma między starymi a nowymi. Ale widać, że coś próbujesz coś w głowie siedzi pomysł żeby to jakoś inaczej skadrować

    Powodzenia!
    Nikon D5100 |Nikon D7100 | N18-105| N35 |Nikkor 70-200 f/2.8 Grey | N55-300|Sigma 17-50 | N SB-700 |YN-560 II| revuenon 135mm f/2.8 | Velbon DF60 | RF603II

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo! To jest dobry pomysł, czas to w końcu zrobić, bo myślałem o przedwieczornych zdjęciach juz wczesniej. Zdjęcie nr. 9 jest najnowsze, czy ktoś mógłby mi coś na jego temat powiedzieć?

  9. #9

    Domyślnie

    Prawdę mówiąc pocieszające jest to, że zdjęcie nr 9 jest nowsze - bo co prawda wciąż nie porywa, ale jakby odstaje in plus od reszty. Czyli wygląda na to, że jest jakieś progres, ale z drugiej strony może to być szczęśliwy łut nic więcej....

    Polecam Ci taką wprawkę czy zabawę: zrób reportaż o tym moście. Nie próbuj szukać na siłę jakiejś historii, nie dorabiaj ideologii, nie szukaj sensacji - po prostu zaplanuj sobie trzy wycieczki w to miejsce o różnych porach dnia i różnych stanach pogody, przynieś materiał i zaprezentuj w takim mniej więcej porządku: daleki plan ogólny, ze dwa bliższe, potem dwa czy trzy interesujące malunki z przęseł (można poszukać jakichs interesujących kadrów), potem ze dwa lub trzy detale (faktura ścian, nitowanie, bariery, poręcze, detale kratownic, itp), a na koniec coś bardziej ogólnego, nocnego na przykład, z ładnym oświetleniem.

    Tym sposobem nabierzesz trochę wprawy w szukaniu kadrów w jednej lokacji i nie będziesz się miotać: a to detal kamienicy, a to łączka z macewami z zielenią w tle, a to wycinek panoramki miejskiej, a to fragment mostu... Skup się na jednym, obfotografuj, wybierz najlepsze Twoim zdaniem kadry, dopilnuj, żeby przekaz całości trzymał się kupy (jednakowa WB, dobra ekspozycja, kolorystyka utrzymana w całości, ujednolicona obróbka, itd) i wtedy zobaczysz Ty, a my z Tobą w całej pełni, czy naprawdę się uczysz i jest postęp, czy drepczesz w miejscu.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •