Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Obserwatorium

  1. #1

    Domyślnie Obserwatorium

    Kilka razy w ciagu ostatniego roku zdarzyło mi się być w krakowskim Obserwatorium Astronomicznym. W miniony weekend pomimo nienajlepszych warunków (chmury i pełnia) popróbowałem astrofoto na poziomie naukowym.

    1. Miejsce akcji. Fort 38 "Skała" Twierdzy Kraków. Jeden z lepiej zachowanych i utrzymanych. Obecna siedziba Obserwatorium Astronomicznego ufundowanego w 1792 została otwarta w 1964 roku.

    2.

    3. Kopuły teleskopów na forcie rodzą skojarzenia militarne Zresztą zamiast tej kopuły była kopuła pancerna wyposażona w działo.

    4. Radioteleskop mały (8 m średnicy) oddany do eksploatacji 1995r służący do najdłużej na świecie trwajacych nieprzerwanych badań słońca (rozpoczeto je 1 października 1957).

    5. Radioteleskop duży (15 m średnicy)

    6. Największy z tutejszych teleskopów optycznych. System Cassegraina, zbudowany w 1970 roku przez zakłady Carla Zeissa. Obecnie służy do obserwacji naukowych.

    7. Teleskop Grubb - jeden z najstarszych czynnych instrumentów badawczych. Rok budowy 1874. W ub roku przeszedł remont kapitalny.
    Ma ciekawy całkowicie mechaniczny mechanizm śledzenia obserwowanego ciała niebieskiego, taki jak w zegarach ściennych. Urzadzenie obecnie już nie wykorzytywane naukowo.

    8. Teleskop Maksutow 35 cm średnicy.

    9. Budynek teleskopu Maksutow

    10. Efekt przypięcia - Jowisz

    11. Jak na chmury i pierwszy raz to chyba OK.

    Bonus:

    Największa stałka którą do tej pory miałem okazję przypiąć do puszki.
    pozdrawiam Michał
    moje pstryki lotnicze:
    www.air.art.pl www.fotoaktywni.art.pl www.spfl.pl

  2. #2

    Domyślnie

    a to kompatybilne z Nikonem czy jakaś przejściówka ? I miałeś AF'a ? A serrio to bardzo ciekawy reportaż z ciekawego miejsca. Coś innego. Jakościowo tez mi się podoba.
    Nikon D7200 | D90 + MB-D80 | T11-16 2.8 | N35 1.8G | N18-105 3.5-5.6 | T90 2.8 Macro | T70-200 2.8 | SB-900 | YN-560 III

  3. #3

    Domyślnie

    Na zdjęciu 11 księżyc wydaje się taki maaały. Jakoś śmiesznie i interesująco to wygląda.
    Nikon D5100 | Nikkor 18-55 VR f/3,5-5,6 G | Nikkor 35 f/1,8 G
    Zabawa w RAW'ki - też weź udział!

  4. #4

    Domyślnie

    Szychy mają wejścia wszędzie
    "Na początku poznaj wszystkie zasady, żeby o nich zapomnieć"
    John Coltrane

  5. #5

    Domyślnie

    ładnie podane, ciekawy opis - brawo
    co do Jowisza to już wiesz mały minus - za brak jednego księżyca

  6. #6

    Domyślnie

    dla mnie astro-foto to jakiś kosmos jest więc tym bardziej szacun za reportaż i fajne foty!
    Teraz Lady Ku

  7. #7

    Domyślnie

    spoko secik,jowisz wyszed niezle,ja zgubilem ostrosc

  8. #8

    Domyślnie

    Przegapiłem więc nadrabiam. Secik super. Jowisz przepiękny
    Fuji

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,
    Pozwolę sobie odkopać temat, bo pytanie dotyczy tego obiektu, a nie chce siać wątków:P
    Jak jest z możliwością wejścia na ten obiekt? Chciałbym skomponować jakiś kadr z radioteleskopem. Mam dwie opcje, albo wejść na teren OAUJ, albo ustawić się na zoboczu po drugiej stronie ulicy Orlej i próbować pstrykać w kierunku zachodnim, tylko lotnisko może trochę popsuć plany...
    Z góry dzięki za odpowiedzi
    Pozdrawiam,
    Paweł
    D90/18-105mm/35mmf1.8/8mmFisheye/Yongnuo YN-568EX

  10. #10

    Domyślnie

    Witam!
    Piękny reportaż z ciekawego miejsca, którym się interesuję "od zawsze" (bardziej ze względu na fort, niż obserwatorium wprawdzie..). Fotki piękne, super że udało Ci się tam dostać, bo generalnie jest z tym ciężko. Ja osobiście pierwszy raz widzę współczesne zdjęcia aparatury, która tam jest.
    pozdrawiam!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •