Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Powrót na "S O L A R I S"

    „Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy.”

    Stanisław Lem

    Powrót na Solaris - Gdzieś między abstrakcją i krajobrazem…

    Zachęcony efektami, jakie udało mi się uzyskać rok temu podczas realizacji cyklu poświęconego „Solaris”, postanowiłem go kontynuować również i w 2013 roku. Tym razem nie ograniczyłem się jednak wyłącznie do piaszczystej łachy w okolicach Łomnej. Za plan zdjęciowy posłużyły mi także rozlewiska i zbiorniki wodne znajdujące się na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

    Wszedłem jeszcze głębiej w ten temat, ponieważ cenię sobie nierealność leżącą u podstaw niepowtarzalności i widowiskowości tego typu fotografii, będących swoistymi hybrydami. Hybrydami posiadającymi z jednej strony wiele cech zdjęć krajobrazu (np. budowanie kompozycji w kadrze w oparciu o wiele planów) i z drugiej elementy typowe dla abstrakcji (odwzorowanie w kadrze relatywnie niewielkiego wycinka rzeczywistości, czy brak linii horyzontu).

    Oczywiście nie o wszystkich zdjęciach zaprezentowanych poniżej można powiedzieć, że są idealnym połączeniem tych dwóch sposobów patrzenia na świat. Zawartość niektórych kadrów jest czasem bardziej charakterystyczna dla krajobrazów, inne zaś to prawie typowe makra martwej natury. Tym nie mniej łączy je jedna wspólna cecha – odrealnienie.

    Tego typu fotografie są dla mnie cennymi przykładami potwierdzającymi, że głównym tematem dobrego zdjęcia tak naprawdę jest nieszablonowa, osobista refleksja nad ulotną relacją pomiędzy światłem i materią. Im bardziej ulotna w czasie i przestrzeni tym lepiej. Najlepiej na tyle nietrwała i niepowtarzalna, że de facto realnie nie istniejąca dla nikogo więcej poza fotografującym.

    Poniższe skany to także do pewnego stopnia dowody, że w fotografii tak naprawdę liczy się wyobraźnia i proaktywność. To nie w niedostatkach sprzętu (często urojonych) tkwi problem kiepskiej jakości wielu zdjęć, a w braku wyobraźni. Co więcej, niedostatki sprzętu wcale nie muszą być przeszkodą w robieniu coraz lepszych zdjęć. Odwrotnie, jeśli tylko chcemy, mogą one stać się katalizatorem, który zachęci nas do bardziej nieszablonowych interakcji z rzeczywistością i w efekcie zaowocuje bardziej intrygującymi kadrami.

    Sęk tym, że trudno jest czasami przestać wmawiać sobie, że zakup kolejnego aparatu pomoże robić lepsze zdjęcia… choć to często ślepa uliczka. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są wyjątki… ale i tak uważam, iż wyobraźnia może stać się doskonałym substytutem sprzętu…


    1.




    2.




    3.




    4.




    5.




    6.


  2. #2

    Domyślnie

    1 i 5. b. mi sie podoba Niby nic, a jednak tak duzo ...

  3. #3

    Domyślnie

    Intrygujące. Podoba się

  4. #4

    Domyślnie

    Podoba się 3 i 4 najbardziej.
    D5 + .

  5. #5

    Domyślnie

    To rodzaj fotografii bardzo mi bliski. Bardzo dobra seria ponownie. Wyraźnie przodują 1. i 6. Potem 3. i 5. Dwójkę bym pomęczył, bo mam wrażenie, że wiele dałoby się jeszcze z niej wycisnąć. W 4. chyba jednak za duzy kontrast między górami i dolinami.
    A new shit has come to light...

  6. #6

    Domyślnie

    1, 4, 5 najbardziej 5 ...

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo dobra, spójna seria, idealnie obrazująca to o czym piszesz.

  8. #8

    Domyślnie

    Jedno mi sie nasuwa na usta. LESS TALK MORE SEX.
    Ostatnio edytowane przez FHR ; 13-03-2013 o 01:18 Powód: "nasowa"

  9. #9

    Domyślnie

    No, ja wróciłem na Solaris. Świetny klimat, Tarkowski by się nie powstydził.

  10. #10

    Domyślnie

    A mnie się nie podoba, może mam ograniczoną wyobraźnię, albo jestem uprzedzony do prac które są poprzedzone opisem. To zdjęcie ma mi mówić co chciałeś mi pokazać, a nie ich wcześniejszy opis.
    Geniusz to jeden procent natchnienia i dziewięćdziesiąt dziewięć procent poświęcenia.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •