Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wiosna Gospel Lublin 2012

    to moja odwieczna "borba" - jak dobrać zdjęcia?
    Zapraszam na relację z dnia 3go Warsztatów Wiosny Gospel...

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.

    6.

    7.

    8.

    9.

    10.



    .
    Ostatnio edytowane przez PiotrPJ ; 25-04-2012 o 14:44 Powód: literówka
    .
    fotografuję portrety, sport, teatr tańca i jeszcze kilka innych obszarów - w tym w szczególności reportaże wszelakie piotr.jaruga_at_gmail.com

  2. #2

    Domyślnie

    technicznie materiał jako całość dość słabo. wyjątkiem jest jedynka i ósemka.
    trochę mi to przeszkadza w odbiorze zdjęć.
    kadrowanie kuleje. kłopoty z balansem bieli. niedoświetlenia.

    co do warstwy merytorycznej zdjęć - to jest to co przedstawiają, to po mojemu trochę udało Ci się pokazać klimat miejsca i czasu, ale jako całość to nie powala.
    3,4,5 i 6 dla mnie kosz. zwłaszcza 3 i 5.
    na 4 chciałeś pokazać dzieciaki, ale technicznie bardzo źle to wyszło.
    zwierciadlanki: D800 D750 D3 D300 F65
    nikkory: 14-24/2.8 20/2.8 28/2.8 50/1.8 70-200/2.8 VR
    manual: zenitar 16/2.8 fish, helios 44/2
    SB900 frotto cokin lowepro epson L800

  3. #3

    Domyślnie

    nonnatusie
    jak piszesz, że te i te foty do kosza to się nie spieram, że całość nie powala (Cię a może i innych) też muszę przyjąć. Dzięki za mały plusik za "troche pokazanie klimatu miejsca.
    Ale
    Ale dlaczego wg Ciebie kadrowanie kuleje?
    O jakich kłopotach z balansem bieli piszesz?
    I dlaczego 4 technicznie wyszła bardzo źle?
    .
    fotografuję portrety, sport, teatr tańca i jeszcze kilka innych obszarów - w tym w szczególności reportaże wszelakie piotr.jaruga_at_gmail.com

  4. #4

    Domyślnie

    3-4-5 coś na moje oko nie tak z balansem.
    kadry na 3, 6, 7 nie uważasz, że mogłby być lepsze? nie wiem na czym tu skupić uwagę, a to bład kompozycji.
    nie wiem co jest jej gównym motywem -3 i 5.
    4- to co jest sensem tego zdjęcia to patrzące ze schodów dziecie na to co się dzieje na scenie. z trudem je dostrzegam. źle skomponowana fota.
    6- kadrowanie - po co tyle góry, nic to nie wnosi...
    8 - jakoś nie bardoz mi kadr leży. zdjęcie nie oddycha.

    ogólnie widać, że coś się dzieje. jakiś klimat jest. nawet ciekawe są pozostałe zdjęcia. tak pół na pół.
    więc moja ocena też taka.
    podoba mi się 1 i 10 - są naprawdę dobre.
    zwierciadlanki: D800 D750 D3 D300 F65
    nikkory: 14-24/2.8 20/2.8 28/2.8 50/1.8 70-200/2.8 VR
    manual: zenitar 16/2.8 fish, helios 44/2
    SB900 frotto cokin lowepro epson L800

  5. #5

    Domyślnie

    dzięki, że odpowiedziałeś
    co do balansu bieli - lekko uprę się, że jest właściwy: nie wiem na czym opierasz swoje wątpliwości ale czy bierzesz pod uwagę różnokolorowe i zmieniające się oświetlenia sceny?
    kadrowanie 3-8
    W 3. mogę się zgodzić.
    W 4. celem dzieci ale też i i scena ku której wyglądają z ciekawością - ja mam akurat do zrzucenia to, że nie udało mi się uchwycić wyraźniej poświaty wokół nich... jak zwykle była to chwila i nie chciała się powtórzyć
    w 5. chciałem wyróżnić równy zaśpiew
    w 6. "po co tyle góry" - faktycznie mógłbym ją przyciąć... niestety mam takie podejście, że bardzo wysoko cenię (nie mówię, że to dobrze albo że tak trzeba) stosunek boków 2:3 (3:2) i tu odcięcie góry skutkowało by mi zawężeniem całego zdjęcia. Po za tym moim zdaniem "ilość" pustej góry jest/możebyć akceptowalna
    w 7. wpadłem w pułapkę uczuciowego związania się ze zdjęciem To zdjęcie jest wg. mnie jednym z moich najlepszych ale faktycznie mogą to do- i ocenić tylko ci, którzy tam byli. Ten młody człowiek był niepełnosprawny a Peter (ów czarnoskóry gość) poprosił go o zaśpiewanie pewnej frazy solo. Po chwili obaw i niepewności cała sala usłyszała śpiew tego chłopaka - zdjęcie jest chwilę po. Ale fakt - samo zdjęcie nie obroni się w reportażu bez dodatkowego opisu.
    w 8. - to moje cięcie: oryginalnie mam to zdjęcie w takich proporcjach jak np. 1. Ale po prostu lubię takie kadrowanie - choć wiem, że nie każdemu się to podoba...

    O/d/powiadam dużo o pojedynczych kadrach, mało o całości jako reportażu - nie potrafię po prostu wybrać tych kilku fot żeby skomponować reportaż Twoja ocena pół na pół to dla mnie bardzo dużo... chyba nigdy nie usłyszałem tu na forum takiej pochwały
    .
    fotografuję portrety, sport, teatr tańca i jeszcze kilka innych obszarów - w tym w szczególności reportaże wszelakie piotr.jaruga_at_gmail.com

  6. #6

    Domyślnie

    I ja sobie pozwolę skomentować (jako amator odpuszczam sprawy techniczne), ale jako osoba słuchająca muzyki, także gospel. Nie będąc ani na warsztatach ani na koncercie, wiem że się na nich działo i to dużo. Jak dla mnie 2, 9, 10 oddają klimat imprezy, czyli śpiew, taniec i oczywiście radość, pozwolisz że posilę się linkiem wideo z imprezy. 3 i 5 niestety nic mi nie mówią, oprócz tego że grupa osób śpiewa (mikrofony na 3). No i 7, szkoda że brak na zdjęciu atrybutu osoby niepełnosprawnej (wózek inwalidzki, kule), wtedy zdjęcie samo by się broniło, twój komentarz byłby zbędny. Pozdrawiam.
    Amator z Yashica FX-3 Super 2000, Yashica FX-D, N F80

  7. #7

    Domyślnie

    Brajan73 dzięki za dorzucenie głosu
    Po Twojej odpowiedzi zacząłem się zastanawiać nad ocenianiem pojedynczych zdjęć, które znalazły się w pewnej grupie - bo np. przy okazji zrobiłem też zdjęcie np. puzonu. Wiadomo - w pojedynkę takie zdjęcie niewiele powie... ale jeśli zostanie pokazane w jakiejś większej całości (umownie zwanej reportażem) to chyba coś tam przemówi .
    Nie, nie polemizuję z Tobą i Twoim odbiorem - próbowałem sił w tym dziale już kilkukrotnie ale bez większego powodzenia. Wciąż więc szukam i wciąż próbuję pójść krok dalej
    Co do 7. jak dla mnie coś za coś - szerszy kadr nie pozwolił by (chyba) na podejrzenie tego co dzieje się na twarzach bohaterów
    .
    fotografuję portrety, sport, teatr tańca i jeszcze kilka innych obszarów - w tym w szczególności reportaże wszelakie piotr.jaruga_at_gmail.com

  8. #8

    Domyślnie

    1. Na http://lubelskie.blox.pl/html pokazałeś zdjęcia których tu zabrakło.
    2. Puzon jest to rzecz niewątpliwie związana z muzyką, więc wystarczy umieścić zdjęcie w odpowiednim miejscu w reportażu.
    3. Co do ocen, jak pisałem wcześniej, nie polemizuje o jakości czy technice zdjęć, bo od tego są ludzie z większym doświadczeniem na forum, ale osobiście wolę oglądać zdjęcia (reportaż) które coś mówią, nawet jeśli mają lekkie braki techniczne, niż zdjęcia idealnie techniczne ale za to bez wymowy.
    4.
    Co do 7. jak dla mnie coś za coś - szerszy kadr nie pozwolił by (chyba) na podejrzenie tego co dzieje się na twarzach bohaterów
    Tak mi się wydaje, że dobrą praktyką jest zrobienie dwóch zdjęć (pion i poziom) i tak decyzję o publikacji podejmujesz już w domowych pieleszach, gdzie sam określisz co ze sobą niosą zdjęcia.
    5. Polecam Fotograf Wojenny a zwłaszcza moment 5:20, gdy James składa reportaż zdjęciowy na kuchennych meblach
    Amator z Yashica FX-3 Super 2000, Yashica FX-D, N F80

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •