Close

Zobacz kanał RSS

Karbulot

Nowa galeria HD i inne zmiany na stronie

Oceń wpis
W ostatnich dniach rozpocząłem całkowitą przebudowę galerii http://borg.website.pl/foto-karbulot/ . Dotyczy to głównie zrobienie dwóch galerii, a mianowicie galerii o nazwie "SD" oraz galerii o nazwie "HD". Nazwy zostały zapożyczone, wprawdzie mają niewiele wspólnego z oryginalnym założeniem "Standart Definition" i "High Definition", chodzi bardziej o zrozumienie różnic. Reasumując, stara galeria o nowej nazwie SD zawiera dotychczasowe zdjęcia w formacie 800 x 530 pikseli (0.42 Mpx) dla prostokątów i 650 x 650 pikseli (0.42 Mpx) dla kwadratów, natomiast dodatkowa nowa galeria HD zawierać będzie zdjęcia w formacie 1200 x 800 pikseli (0.96 Mpx) dla prostokątów i 960 x 960 pikseli (0.92 Mpx) dla kwadratów. Wszystkie nowe zdjęcia są już robione w dwóch formatach, zamierzam jednak wszystkie starsze zrobić w dodatkowym formacie wysokiej rozdzielczości. Stworzenie nowej galerii jest pomyślane dla monitorów przyszłości, pracujących w wysokich rozdzielczościach, Full HD (1920 x 1200) oraz jeszcze wyższych. Na dzień dzisiejszy monitory spokojnie wystarczają do galerii SD, ale postep technologiczny prze do przodu, a ja tworzę swoja galerię na lata i nie chcę za lat pięć czy dziesięć być ograniczony małymi rozdzielczościami zdjęć, wyglądającymi na nowych monitorach jak znaczki pocztowe. Naturalnie zdjęcia HD można przeglądać już teraz, musimy sie jednak liczyć z przeskalowywaniem, a więc ze lekką stratą ostrości. Na moim monitorze Full HD zdjęcia poziome widać całe, kwadraty aby nie skalowały się muszę oglądać w pełnym oknie przeglądarki (F11), zaś pionowe są skalowane. Jednak za lat kilka wysoka rozdzielczość będzie pożądana. Wyboru galerii dokonujemy przy wejściu na stronę oraz zawsze możemy się poruszać między galeriami klikając na odnośnik umieszczony w belce na górze strony.

Kolejne dodatkowe usprawnienia polegać będą na ponownej obróbce zdjęć. Wszystkie moje stare zdjęcia, głównie te pierwsze zostaną ponownie wywołane i zamienione ze starymi. Przez ostatni rok poduczyłem się bowiem w poprawnym wywoływaniu i zauważam, że moje stare zdjęcia są wywołane bardzo słabo i niepoprawnie. Zamierzam systematycznie to naprawiać. Oczywiście nie wszystkie zdjęcia będą poprawiane, galeria kwiatów i motyli zostaje bez zmian, gdyż wywołałem je właściwie z moimi oczekiwaniami i taką wizję chcę zachować. Reszta prac to kosmetyka. W galerii HD zacząłem do podpisów pod zdjęciami dodawać mini-EXIF zawierający w kolejności ogniskową, przysłonę, czułość oraz migawkę. Ciemną czcionką, aby nie zlewały się z podpisem, ale wystarczająco widoczną dla dociekliwych. Takie same dane zawierać będą zdjęcia w galerii SD. Także zmieniłem podpis samych zdjęć. Zamiast zbyt wyrazistego tłustego i nieco "wiejskiego" napisu "foto-karbulot" dałem coś mniej oczojebnego zawierjące nieco więcej o mnie, a mianowicie dodatkowo moje imię i nazwisko. No i czas na ostatnią zmianę, a mianowicie podzieliłem galerię kwiatów na "kwiaty w portretach" zawierającą moje dotychczasowe kwiatki oraz nową o nazwie "kwiaty artystycznie", która będzie zawierała zdjęcia makro bądź nietypowe zbliżenia, fragmenty kwiatów, duże zbliżenia itd. W tej galerii obróba będzie mocniejsza i oraz większa ingerencja graficzna (np czarne lub białe tło). Oczywiście nie znaczy to, że zarzucę fotografowanie portretów kwiatów, stara galeria będzie nadal rozwijana.

I to na razie tyle. Zmian sporo, więć zbyt szybko się z tym nie uporam. Tym bardziej, że przy ponownym wywoływaniu chcę s1ę bardziej przyłożyć, a to niestety jest okupione dłuższą pracą.
Kategorie
Bez kategorii

Komentarzy