Close

Zobacz kanał RSS

SlaWasII

Auto-ISO na opak i mała kontestacja na koniec

Oceń wpis
Jak działa auto-ISO każdy niby wie. Ale mam kilka uwag, które mnie kiedyś zdumiały.
Normalne działanie, polega na automatycznym podbijaniu ISO gdy światła mało, maksymalnie do ustawionej wartości. Dla malkontentów, co się boją za dużych czułości, jest też działanie auto-ISO w drugą stronę!
Jak się ustawi maksymalną czułość auto-ISO np. na 400, a potem ręcznie przestawi czułość na więcej, np. 800, to aparat zawsze obniży czułość do ustawionej maksymalnej wartości. W tym przypadku do 400. To jest wiadome.
Ale jak ustawi się auto-ISO np. na 400 i ręcznie czułość też na 400, to gdy światła dość, obniży (sic!) nawet do 100!

O czasach miałem tu nie pisać ale napiszę.
Przy fotografowaniu z ręki, gdy używamy auto-ISO, IMO powinno się dobrać czas do ogniskowej. Nie wiem tylko dlaczego nie jest to nigdzie w instrukcji wyraźnie napisane. Przecie auto-ISO przydaje się, jak nagle brakuje światła, lub przy nadmiarze światła chcemy mieć maksymalną GO, a czułość ma nie przekroczyć ustawionej maksymalnej wartości. Naturalnym jest wtedy, by wybierać możliwie najdłuższy czas. A przy kadrowaniu kręci się zoomem... i co, mam wtedy wchodzić w menu za każdym razem jak przekadruję?!
A to, że najkrótszy "najdłuższy czas" jest 1/125, to zakrawa na totalną niedoróbę! I jak zakręcę taką 300-tkę bez VR-a, to auto-ISO w trybie A i P przy pstrykaniu z ręki, jest zbędnym bajerem. A tu, to dopiero by się przydał! Zwłaszcza, gdy mało wprawny amator pstryka jakieś ptaszki.

I jeszcze dodam to, co już gdzieś kiedyś napomknąłem.
Skoro aparat zna ogniskową szkiełka, dlaczego nie ma opcji automatycznej zmiany najdłuższego czasu w auto-ISO odpowiednio do ogniskowej?! Byłoby to szczególnie przydatne przy używaniu zoomów.
Nawiasem mówiąc, nazwanie tego "najdłuższym czasem" w trybie A jest niefortunne i może trochę mylić. Przy ustawianiu ekspozycji w trybie A, ja to rozumiem jako czas brzegowy, przy którym zmiana przysłony nie zmienia czasu, a ISO właśnie - dopóki starcza zakresu. Gdy braknie zakresu ISO, aparat pozwala ustawić dłuższy czas od najdłuższego... Z drugiej strony takie działanie auto-ISO jest jak najbardziej właściwe.

W trybie S i M "najdłuższy czas" nie działa - wiadomo.

Trybu P nie analizuję, bo jest chyba oczywisty. Tu trzeba tylko uważać, bo jak braknie światła, to nie pozwoli (tak jak w trybie A) ustawić dłuższego czasu niż jest ustawiony i można kręcić kółkiem w nieskończoność... Tu termin "najdłuższy czas" jest jak najbardziej adekwatny.

Słocina, 31 maja 2009

Updated 03-06-2009 at 09:13 by SlaWasII

Kategorie
Bez kategorii

Komentarzy

  1. Awatar SlaWasII
    Odkąd mogę potestować lampę SB-900, zauważyłem dodatkowe zamieszanie, a raczej pewne niedopowiedzenie w temacie Auto-ISO!

    Niestety wygląda na to, że przy fotografowaniu z lampą, automatyka nie działa gdy ustawiona wartość czułości jest mniejsza od ustawionej maksymalnej Auto-ISO (wskaźnik Auto-ISO nigdy nie miga!). Również wartość ustawionego "najdłuższego czasu" jest ignorowana gdy używamy lampy i to we wszystkich trybach PSAM. Szkoda tylko, że ani w manualu do body (D60), ani tym do lampy, nie ma ani słowa na ten temat!

    Jedyne działanie Auto-ISO jakie zauważyłem, to niedopuszczenie do przekroczenia ustawionej wartości maksymalnej - zawsze wtedy obniża do tej ustawionej. No, poza HI-1... wtedy Auto-ISO zachowuje się jakby było wyłączone. Ale to jest wiadome, oczywiste i sensowne. Jak ktoś się uprze na taką czułość, to niech ma!

    PS
    Okazuje się, że z lampą wbudowaną jest podobnie. Nie zwróciłem na to uwagi, bo ta wbudowana w body lampka, jest jak dla mnie mało przydatna w ambitnej fotografii i w związku z tym nie zaprzątałem sobie głowy takimi testami.
    Może jakby wspomnieli słowem w instrukcji... to bym już dawno to zauważył.
    Updated 31-07-2009 at 21:50 by SlaWasII