PDA

Zobacz pełną wersję : Tryby Manual D70



Lwiecz01
22-02-2005, 13:15
Tak sobie na chwilkę wczoraj wszedłem na pełne M i zobaczyłem, że na stałe są zafiksowane wartości przesłony i czasu f22 i 500.
Jeszcze nie doczytałem instrukcji nawet do połowy, ale jakże miło byłoby, gdyby soft obsługiwał nastepujące podejście do sprawy:

taki tryb AutoM :) - aparat przy łapaniu AF dobiera sam parametry, ale w momencie przesunięcia jakiegoś parametru pozwala na to i zapamiętuje do następnego naciśnięcia spustu migawki. Czyli focę sobie na full Auto, ale nagle trafiam na "paskudny", świerzy śnieg i zmieniam AWB na WB - pozostałe ustawienia są automatycznie dobierane, albo zmieniam AWB na WB i go blokuję w tym ustawieniu, a dodatkowo zmieniam jeszcze tylko sposób działania AF...

Teraz - o ile się nie mylę - jest ograniczenie takie, że nie ma trybu w którym mógłbym korzystać z Automatycznej przesłony, czasu, ekspozycji, a zmienić sobie np. tylko AF na matrycowy, albo punktowy. To chyba mnie troszkę boli. Wychodzi na to, że dla osób chcących coś pozmieniać, ale nie do końca, pozostaje (o ile się nie myle) tryb P, w którym mogę sobie poszaleć z AF i WB, ale dodatkowo muszę pójść na kompromis z aparacikiem który każe mi ustawić jeszcze samodzielnie przesłonę :D

"Masz tu Waść wolność w pewnych ustawieniach, ale za karę naucz się ustawiania przesłony" :D

Czy mam rację, czy tylko tak mi się wydawało ? :))

irekka
22-02-2005, 15:22
Przeczytałem 3 razy to co napisałeś - i coraz mniej rozumiałem za każdym razem, dlatego nie czytałem po raz 4:)
Nie mam przy sobie aparatu, ale wg mnie jedynie w trybie auto i w programach tematycznych masz pewne ograniczenia co do ustawień, Tryb M pozwala na pełną kotrole wszystkich parametrów - czas, przysłona są do przestawienia pod dwoma kóleczkami sterującymi. W każdym z trybów (P,A,S,M) można zmeniać tryb pomiaru, sposób działania AF,balans bieli i kilka inncyh parametrów. Mozna też zablokować ustawienia dotyczące ekspozycji (lub af w zależności od wybranej opcji w menu). Nie zauważyłem, zeby zmiana ustawień balansu bieli wpływała na ekspozycję - co wiec miałby aparat pamietać ???? W trybie P nie ustawiasz przysłony samodzielnie - zmienaisz tylko pary czas-przysłona na inne. Większośc uzytecznych funkcji do szybkiej zmiany jest podpiętqa pod przyciski i kółko/kółka sterujace - ale brak takiego hot-key'a do sposobu działania AF.Chyba jednak przeczytaj instrukcję do końca.

LuCaS
22-02-2005, 15:43
Potwierdzam- czytaj instrukcję na spokojnie, sprawdzaj mając aparat pod ręką...

Po przejściu z trybu auto w tryb M aparat powraca do ostatnich ustawień M które miałeś. Zakładam, że ISO masz automatyczne, więc zapamiętujesz czas i przysłonę z trybu auto i w ciągu sekundy albo dwóch przestawaisz apatat, korygując niedoświetlenie/prześwietlenie. Zmiana pomiaru światła zajmie Ci może pół sekundy...

Polecam auto bracketing- zabawa z nim uświadomiła mi jak powinieniem reagować na warunki jeszcze zanim wcisnę spust migawki...

Lwiecz01
22-02-2005, 16:10
irekka :)))))
Mi nie chodzi o to, że mogę sobie coś ustawić - to wiem. Mi chodzi o to, żebym nie musiał nic ustawiać :)

Jeszcze raz - jestem cały czas na 1 programie - aparat sam ustawia wszystko do czasu, kiedy zachce mi się jakąś zmienną samemu ustawić - pozostałe zmienne nadal są ustawiane automatycznie. Krótko mówiąc - tryb AUTO, ale z mozliwością zmian dowolnego parametru przy automatycznym działaniu pozostałych.


Jak sobie ustawię tryb M - to jestem zmuszony ustawić wszystko, bo jak wrzucę na M i ustawię tylko przesłonę, to czas pozostanie w ustawieniu defaultowym, a nie będzie zmieniany przez aparat w zależności od sytuacji. Teraz rozumiesz ?

[ Dodano: Wto 22 Lut, 2005 ]
No do auto bracketingi jeszcze nie doszedłem w instrukcji i nie wiem co to jest... :(

Lolas
22-02-2005, 16:16
Jak sobie ustawię tryb M - to jestem zmuszony ustawić wszystko, bo jak wrzucę na M i ustawię tylko przesłonę, to czas pozostanie w ustawieniu defaultowym, a nie będzie zmieniany przez aparat w zależności od sytuacji. Teraz rozumiesz ?
:(
W trybie A mozesz zmieniac przeslone, a aparat dobierze automatycznie czas. W trybie S jest odwrotnie - ty wybierasz czas, aparat - przeslone.

Kaleid
22-02-2005, 16:29
irekka :)))))


Jak sobie ustawię tryb M - to jestem zmuszony ustawić wszystko, bo jak wrzucę na M i ustawię tylko przesłonę, to czas pozostanie w ustawieniu defaultowym, a nie będzie zmieniany przez aparat w zależności od sytuacji. Teraz rozumiesz ?


Ej no...przedciez tryb M wlasnie po to jest :)

Lwiecz01
22-02-2005, 16:32
No ja to wszystko wiem i napisałem w 1 poscie - po to jest tryb M - tak, wiem co dają inne, ale brakuje mi takiego jednego trybu, który opisałem :D

Albo za mocno czaruję, albo źle tłumaczę chyba :)

Kaleid
22-02-2005, 16:33
Z tego co rozumiem chcesz by aparat dobierał Ci czas do ustawionej przesłony?
Przeciez tak robi tryb A. Albo znow Cie zle zrozumialem....

Lolas
22-02-2005, 16:35
Z tego co rozumiem chcesz by aparat dobierał Ci czas do ustawionej przesłony?
Przeciez tak robi tryb A. Albo znow Cie zle zrozumialem....

To wlasnie sugerowalem :)
Ale chyba nie o to mu chodzi.

Lwiecz01
22-02-2005, 16:39
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:)

Chcę mieć full Auto, które umożliwi zmianę w WB i AF :D

PawelC
22-02-2005, 16:51
Full auto to pełna automatyka i koniec. Chcesz mieć ekspozycję auto i pogrzebać w BB i punktach AF wrzucasz tryb P i po ptaszkach. A tak w ogóle warto byłoby przeczytać dokładniej instrukcję bo "produkujesz" tematy z prędkością dźwięku w sprawach oczywistych :D

Lwiecz01
22-02-2005, 16:56
No dobra - siedzę cały dzień w "fabryce" - instrukcji na biurko nie wyciągną - a dostałem prikaz w wątku o kursie foto, żeby pytać :)) Więc pytam, bo jak jestem o 20:00 w domku, to instrukja się czyta wolniutko, oj wolniutko...


Czyli w takim razie jak przestawię na P to mogę grzebać w WB i AF bez ustawiania przesłony, czasu itd... ?

PawelC
22-02-2005, 16:58
Dokładnie tak, napisałem o tym wyżej, ale jeśli potrzebujesz powtórnego potwierdzenia to potwierdzam :D

Kaleid
22-02-2005, 17:03
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:)

Chcę mieć full Auto, które umożliwi zmianę w WB i AF :D

Do tego służy program P (dodatkowo oferuje fleksję programu)

Lwiecz01
22-02-2005, 17:03
O Jezus Maria Józef :))

No to pięknie, Nikon zrobił to co chciałem :)) Jeszcze to dzisiaj sprawdzę w domku, czy to na pewno to, co chciałem :D
Dzieki.


PS. A tak swoją drogą, to takie właśnie wątki przydadzą się najbardziej osobom, które kupiły sobie nową lustrzankę i szukają podstawowych informacji na forum, których zwykle nie ma, bo albo wszyscy to wiedzą, albo odsyłają do instrukcji. Instrukcja się czyta - zawsze najpierw czytam instrukcję :)

[ Dodano: Wto 22 Lut, 2005 ]
Co to jest fleksja programu ?

PawelC
22-02-2005, 17:06
Mam jeszcze małą wątpliwość czy wiesz co to ekspozycja ale może zbyt nisko Cię oceniam. :mrgreen:

Lolas
22-02-2005, 17:09
PS. A tak swoją drogą, to takie właśnie wątki przydadzą się najbardziej osobom, które kupiły sobie nową lustrzankę i szukają podstawowych informacji

Nie sadze aby ten watek spelnial taka funkcje.

Lwiecz01
22-02-2005, 17:14
Lolas - > a to już Twoje osobiste odczucie.... :)

PawelC -> czy dajesz mi do zrozumienia, że w trybie P mogę sobie ustawiać ekspozycję ? :) A to też się przyda...

goldie
22-02-2005, 17:21
czy ja coś mogę powiedzieć czy nie za bardzo... ale wydaje mi się że wątek już jest lekko przesadzony... uczymy człowieka obsługi aparatu ?

Kaleid
22-02-2005, 17:21
Co to jest fleksja programu ?


Mozliwosc przesuniecia proponowanego przez aparat ustawienia czas/przeslona

W trybie P gdy zwiekszysz przeslone o jedna dzialke aparat automatycznie zmieni czas naswietlania o ta samą wartosc

Lwiecz01
22-02-2005, 17:32
To już wiem o co chodzi. Dzięki EOT.

irekka
22-02-2005, 18:15
Chyba dalej Cię nie rozumiem - jeżeli chodzi Ci o zmianę jakiegoś parametru a pozostałe dalej maja być automatycznie zmieniane to nie jestem przekonany czy chodziło o zmianę czasu lub przysłony - bo generalnie zdjęcie bedzie tak samo naswietlone (oczywiście zmienią się GO i ew rozmycia związane z ruchem). Bo jeżeli chcesz skorygowac niedoświetlenie to tego nie da się zrobić w ten sposób. pozostaje wtedy tryb M lub cos o czym boję się pisać bo dopiero może wywołać lawinę pytań, ale co tam :). Możesz użyć korekcji espozycji.
A tryb AutoM to rewelacja - trzeba to do Nikoan wysłać (nie jestem złośliwy - ale to mnie rozbawiło)

Lord Rayden
22-02-2005, 19:18
Nie skreślajcie Lwiecza ! Widać,że chłop drąży uporczywie i na pewno dojdzie do dobrych wyników.

Pozdrawiam

Rayden

jaromir
22-02-2005, 21:06
W trybie P aparat dobiera automatycznie wartości czasu i przysłony (wg wykresiku ktory jest chyba w instrukcji). Jakkolwiek istnieje możliwość ingerencji w te ustawienia. Fleksja programu to dobór innych wartości pary czas i przesłona ale ZAWSZE takich które dają identyczną (prawidłową) ekspozycję.

ANalfabeta
23-02-2005, 00:11
A ja go Lwiecza chyba calkowicie rozumiem. Jak sie nie myle chodzi mu o to, aby byl taki tryb ktory sam dobierze odpowiednie wedlug siebie parametry (AUTO), ale po przekreceniu ktorego kolwiek pokretla umozliwia skorygowanie parametry przyszlony i czasu NIEZALEZNIE - odwrotnie niz w trybie P

Lord Rayden
23-02-2005, 01:13
A ja go Lwiecza chyba calkowicie rozumiem. Jak sie nie myle chodzi mu o to, aby byl taki tryb ktory sam dobierze odpowiednie wedlug siebie parametry (AUTO), ale po przekreceniu ktorego kolwiek pokretla umozliwia skorygowanie parametry przyszlony i czasu NIEZALEZNIE - odwrotnie niz w trybie P

Czyli chciałby takie A/P/S. Niby jest P ale jak czymś pokręci to reszta parametrów sie nie zmienia. Nie wiem, moze jakiś patent :) ?

Rayden

Lwiecz01
23-02-2005, 09:21
ANalfabeta - wygrałeś 1-wszą nagrodę w konkursie rozumienia tekstu :)
Rayden -> :D

ANalfabeta
23-02-2005, 10:28
ANalfabeta - wygrałeś 1-wszą nagrodę w konkursie rozumienia tekstu :)
Rayden -> :D

Numer konta do przelania nagrody podaje na PW :)

Lwiecz01
23-02-2005, 11:18
Nagrodę mogę przelać z butelki do szklanki lub kufla najwyżej :)))