PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia seryjne D70



Lwiecz01
22-02-2005, 10:25
Kolejnym testem jaki wczoraj zrobiłem (podczas kiedy nalewała mi się woda do wanny :)))
były zdjęcia seryjne i tutaj mi zajęło trochę czasu ustalenie, dlaczego w tym samym, kiepsko oświetlonym, zielonym pokoju coś mi to nie chce działać. Seria ustawiona, wyostrzam, naciskam i tylko single shot...
W końcu pomyslałem, że trzeba odpuszczać do poziomu wyostrzena spustu migawki i naciskać do skutku - no i miałem taką pseudo serię :)))
Dopiero po chwili wpadło mi do głowy - zablokuję flash :D No i tutaj już poszło jak z płatka. Spodziewałem się co prawda odgłosu jak z reporterskich filmów przy serii :))) no ale trzy zdjęcia pyknął, sekunda przerwy i kolejne trzy zdjęcia. Szybkość nie jest zabójcza, ale jak dla mnie to wystarczy.

Wniosek - nie da się robić zdjęć seryjnych z flashem, bo musi się po każdym zdjęciu troszkę naładować. Jednak przy "szybkości" serii w D70 odpuszczenie do końca spustu migawki, wyostrzenie na tym samym punkcie i zwolnienie migawki potrwa tylko troszkę dłużej, a lampa w tym czasie się naładuje - mamy taką pseudo serię...

grisza
22-02-2005, 11:33
hmm... nie do końca masz rację...
z fleszem da się robić zdjęcia seryjne, ale zależy to od "siły" błysku.
Lampa posiada kondensator, który magazynuje energię - jeżeli w trakcie robienia zdjęcia wykorzystasz tylko cząskę tej energii, to śmiało możesz zrobić następne zdjęcie i następne.... aż do wyczerpnia się kondensatorowego "akumulatora". Niebezpieczeństwo jest takie, że ostatnia fotka może wyjść niedoświetlona, bo tej energii troszkę zabrakło....
Z moich doświadczeń wynika, że z lampą SB800 można nawet te 3 błyski uzyskać, ale musi być trochę światła zastanego. Napewno nie uda się to na reportażu w ciemnym kościele :-)

pozdrawiam
Grzegorz

Lwiecz01
22-02-2005, 11:49
Hmmm - to znaczy mój zielony pokój jest oświetlony do dupy :) Bo lampie zajmowało trochę żeby się naładować przy świetle z góry, z lampki i w monitorze. A i tak każde kolejne strzelone na szybko było coraz ciemniejsze.

dodane: A, a jak wyłączyłem flash to zdjęcia z serii wychodziły dobrze naświetlone i na takim samym poziomie... przy takim samym świetle zastanym.

ALF
22-02-2005, 13:19
no nie porównuj lampki wbudowanej do czołgu SB800 :mrgreen:

goldie
22-02-2005, 13:29
ja robiłem zdjęcia seryjne bez lampy i nie miałem czegoś takiego o czym piszesz - 3 zdjęcia i przerwa, 3 zdjęcia i przerwa... robiłem seriami zdjęcia na rajdzie i mając ustawiony AFC naciskałem spust do końca a aparat ładował zdjęcia jak wariat, jedno za drugim ;)

Lwiecz01
22-02-2005, 13:35
ALF - no co Ty - nawet nie smiem marzyć o tej lampie - zawsze piszę o flashu wbudowanym w aparat. Wyrażenia w moich postach lampa i lampka określają elementy światła zastanego :D Lampę na suficie i lampkę przy biurku :P

goldie 77 - hmmm, a to dziwne - a jaką masz kartę i jaką miałeś ustawioną wielkość plików ? (u mnie 512 Kingston High Speed - taki Sandisk Ultra i zdjęcia na Large JPG Fine).

Przemo
22-02-2005, 14:22
u mnie seria też działa bez postoju,dopiero przy nastym zdjęciu jest zwolnienie.Mam Lexara 80x

goldie
22-02-2005, 15:32
mam kingstona 1gb Elite Pro - niebieskiego :)

Lwiecz01
22-02-2005, 16:06
No właśnie... albo coś źle robię, albo mamy rozbieżne wyobrażenie jak powinna wyglądać seria zdjęć :)

czarny
22-02-2005, 16:32
Moze masz wlaczona funkcje "Long exp. NR" ?

Im gorsze warunki swietlane tym wolniejsza seria .. proste.

Lwiecz01
22-02-2005, 16:37
No muszę to sprawdzić w takim razie...
A za co odpowiada ta funkcja ?

Bloody
22-02-2005, 16:41
Ja tez nie mam przestojów - po kilkadziesiąt fot wchodzi za to po skończonej serii czekam na zgranie wszystkiego z bufora na kartę (chyba).
JPEG Large, karta Kingstone 1GB

[ Dodano: Wto 22 Lut, 2005 ]
Long exp usuwa szumy powstale przy dlugich czasach naswietlania.
Wyłącz cała autoamtyke, daj manual focus i spróbuj. Seria idzie dopoki trzymam przycisk

żółto-czarny
24-02-2005, 15:59
Napiszcie! Jakie WSZYSTKIE warunki muszą być spełnione żeby uzyskać (bez flesza) 3 kl/sek? Bo mojemu D70 coś ciężko idzie - mój post "Co z tą szybkostrzelnością???". :?

Anonymous
24-02-2005, 17:59
512MB Kingston Elite Pro
dobra rada zmień katę czym prędzej mnie walnęła i nie udało się odzyskać kilku ważnych fotek, dzięń wcześniej walnęł moijej znajomej, a 2 dni wcześniej koledze dostałem inną po reklamacji też walnęła ta seria chyba jest uszkodzona:(

aldus
24-02-2005, 20:59
Było kiedyś sporo na ten temat. 3 kl./s na pewno w NEF-ie, niekoniecznie w JPEG-u.

MP
24-02-2005, 21:05
W polskim podręczniku obsługi do Nikona D70 piszą również to co następuje:

"Jeśli wbudowana lampa błyskowa jest używana w trybie zdjęć seryjnych, za każdym naciśnięciem spustu migawki można zrobić tylko jedno zdjęcie."

Pozdrawiam

[ Dodano: Czw 24 Lut, 2005 ]
Acha jakby ktoś szukał: to tak piszą na stronie 100 :-)