PDA

Zobacz pełną wersję : Awaryjność - Nikon D90 - Err CHA i błąd F-- Ankieta#2



tommyfp
19-05-2009, 13:33
Nie wiem czy spodoba się pomysł zrobienia 2 ankiety na ten sam temat, ale pojawiły się opinie, że część osób chciało oddać inny głos. Jeśli topic ten uznacie za niepotrzebny to zostanie usunięty.

SlaWasII
19-05-2009, 13:34
Jestem za!
Uwielbiam ankiety... :mrgreen: Ino najpierw trza zamknąć poprzednią, bo będzie zamieszanie.

tol2di
20-05-2009, 07:09
rany ludzie róbcie zdjęcia nie ankiety, ilez można w kółko to samo

Pietern
20-05-2009, 07:43
rany ludzie róbcie zdjęcia nie ankiety, ilez można w kółko to samo

Od biedy można robić to i to.
Tego typu informacje mogą się przydać kiedy będziemy się zbierali do kopa w d... Nikonowi.
Piotr

SlaWasII
20-05-2009, 08:34
rany ludzie róbcie zdjęcia nie ankiety, ilez można w kółko to samo
Takiś kolega?! Nie widzisz co się dzieje z D90?! :evil:
Nawiasem mówiąc, Ciebie ta ankieta i tak najprawdopodobniej nie dotyczy, wiele czasu nie zmarnujesz... ;)

tommyfp
20-05-2009, 09:49
Coś mało ludzi bierze udział w tej ankiecie

fushiro
20-05-2009, 10:37
Od biedy można robić to i to.
Tego typu informacje mogą się przydać kiedy będziemy się zbierali do kopa w d... Nikonowi.
Piotr

Błędy karty, lub błąd w zapisie (również jej zapełnienie) i błąd obiektywu / jego podłączenia często niewiele ma wspólnego z samym aparatem. Wielokrotnie zdarza się, że ludzie kupują tanie karty, smarują palcami po stykach a potem zły i niedobry korpus odmawia posłuszeństwa. Mało kto ma jakąkolwiek wiedzę serwisową, żeby jasno zdiagnozować problem "Tak, to jest wina aparatu".

W ten sposób postawione zdanie w tytule jest tendencyjne a sama ankieta nie reprezentatywna.

Dlaczego kopać Nikona? Skoro nawalił mi samochód, to mam iść wpie***ć dilerowi marki!?

Drogis
20-05-2009, 11:12
Miałem już kilka błędów na swoim d90, ale wszystkie tak na prawdę pojawiły się z mojej winy.
CHA - szybko wkładałem kartę do korpusu i najwyraźniej nie do końca weszła. Wyjęcie i ponowne włożenie karty pomogło.
W instrukcji jest napisane, że błąd ten się pojawia gdy karta jest zabezpieczona przed zapisem "pstryczkiem". Jak się nie do końca wciśnie kartę, to korpus może kartę traktować jako właśnie zabezpieczoną przed zapisem. Od biedy, jak korpus odmawia całkowicie współpracy z daną kartą, można zaryzykować i pozbyć się permanentnie tego przełącznika.
przesłona ustawiona na sztywno na f/90 - źle zamontowany obiektyw. Wystarczyło nim lekko przekręcić, żeby obiektyw "zaskoczył", co oczywiście rozwiązało problem. Obiektyw wymieniałem w bardzo dużym pośpiechu i nie sprawdziłem, czy dobrze siedzi w mocowaniu. Technikę wymiany obiektywu w pośpiechu już dopracowałem, także nie spodziewam się podobnych niespodzianek w przyszłości :)

Oczywiście błędy te mogą się pokazywać z innych przyczyn, choć w moim przypadku wszystko się sprowadzało do porządnego włożenia karty i zamocowania obiektywu.

woytec60
20-05-2009, 11:43
Jak na razie, odpukać, bez błędów.
18-105 nie posiadam, karty mam oryginalne więc jestem dobrej mysli ;)

tommyfp
20-05-2009, 11:52
fushiro - to nie jest do końca forum amatorów. Mało kto nie umie poprawnie zamontować obiektywu, albo kupuje bublowatą kartę do aparatu za ponad 4000zł i jeszcze specjalnie styki dotyka paluchami żeby mu się błąd pokazał.

Pytasz "dlaczego kopać nikona" - bo błędy nie dotyczą jednego czy kilku aparatów ale wielu przypuszczam tysięcy egzemplarzy i to nie w Polsce ale na całym świecie. Jeśli faktycznie aparat jest ok i wszystkie błędy pojawiają się z winy użytkowników, to dlaczego nikon nie zabierze oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Ja osobiście uważam że milczą, bo mają coś do ukrycia.

Drogis - nie mówimy w tym temacie o błędzie CHA, który jak byk opisany jest w instrukcji obsługi. Mówimy o błędzie "Err CHA", o którym w instrukcji nie ma wspomniane ani słowem. Apropo przysłony (f/90) - sam piszesz ze to z twojej winy. W tym temacie opisujemy komunikat F-- ( aparat w ogóle nie widzi obiektywu, mimo że jest on podłączony)

elfi
20-05-2009, 11:57
Jak na razie, odpukać, bez błędów.
18-105 nie posiadam, karty mam oryginalne więc jestem dobrej mysli ;)

A jakie masz obiektywy?

malyr
20-05-2009, 12:07
u mnie pojawia się err CHA (już o tym pisałem wcześniej)
1) jak nagram z kompa na kartę jakieś pliki (mp3,avi itp.), praktycznie każde wsadzenie karty z plikami z PC powoduje wyżej wymieniony error - rozwiązanie format karty w aparacie i po problemie
2) zbyt szybko wkładam kartę - ponowne wyjecie i spokojne włożenie

karty SANDISK (2x4GB i 1x8GB EXTREME II) - duże prawdopodobieństwo że są oryginalne :)

pozdrawiam,

ket24
20-05-2009, 12:34
A jakie masz obiektywy?

Wprawdzie nie do mnie pytanie, ale sytuacja analogiczna - od grudnia 2008 nie miałem żadnych problemów. Obiektywy:
N24-120, N50 f/1.8, N70-210

Tak czy siak, niepokojąca sprawa :/

woytec60
20-05-2009, 12:54
A jakie masz obiektywy?
Sigmę 10/2.8 fisheye, Nikkory: AF-S 16-85 VR i 70-300 VR, 60/2.8 AF D micro, 105/2.8 AF D micro.
I wystarczy :)

PS
Nawet za dużo tych "micro", 105-ka już jest na Allegro.

sokrates
20-05-2009, 13:01
ja również bez problemów: karty SanDisk 4GB Extreme III i jakaś zwykła 2GB Kingstone SDHC, obiektywy jak w stopce.

fushiro
20-05-2009, 13:13
fushiro - to nie jest do końca forum amatorów. Mało kto nie umie poprawnie zamontować obiektywu, albo kupuje bublowatą kartę do aparatu za ponad 4000zł i jeszcze specjalnie styki dotyka paluchami żeby mu się błąd pokazał.

Pytasz "dlaczego kopać nikona" - bo błędy nie dotyczą jednego czy kilku aparatów ale wielu przypuszczam tysięcy egzemplarzy i to nie w Polsce ale na całym świecie. Jeśli faktycznie aparat jest ok i wszystkie błędy pojawiają się z winy użytkowników, to dlaczego nikon nie zabierze oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Ja osobiście uważam że milczą, bo mają coś do ukrycia.

To jest jak najbardziej forum amatorów. O błędach użytkowników świadczą najlepiej wystawiane przez nich posty. Wiele osób kupuje tandetne zamienniki do bardzo drogiego sprzętu (karty gripy). Wystarczy przejrzeć posty.

Również jestem zły na politykę firmy. U mnie nie działa wspomaganie AF w lampie. Trzeba po prostu słać maile.

Ankieta niestety jest nie reprezentatywna i tendencyjna a teksty o kopaniu mało celowe. Od narzekania na forum nic się nie zmieni. Ja co prawda wysłałem sporo listów i tak nic się nie zmieniło, ale narzekania na pewno nic nie załatwią.

Skoro korpusy są faktycznie wadliwe, sugerowałbym słanie ekspertyz z serwisu i może wtedy coś się wywalczy.

dziur
20-05-2009, 14:03
Coś mało ludzi bierze udział w tej ankiecie

bo taka ankieta jest, np moim zdaniem, głupia i do niczego nie prowadzi.

Wyświetlenie błędu F-- oznacza że "Do aparatu nie podłączono obiektywu lub podłączono obiektyw bez procesora". Czyli jego wyświetlenie w wiekszości przypadków niewiele ma wspólnego z awaryjnością body a raczej obiektywu.

Wyświetlenie błędy CHA związane jest z kartą pamieci, które jak wszyscy wiemy, działają albo sie psują i nie działają.

Dodajcie jeszcze może opcje -E-, bo ja taką "awarię" body miałem jak wyciągnąłem karte pamieci ;)

IDŹCIE ROBIĆ ZDJĘCIA!!

marekm
20-05-2009, 15:03
...Dodajcie jeszcze może opcje -E-, bo ja taką "awarię" body miałem jak wyciągnąłem karte pamieci ;) ...

Też tak mam, ale poza tym zero problemów. Obiektywy co prawda tylko dwa (patrz stopka), ale za to kart cała garść. :-D

SlaWasII
20-05-2009, 15:27
Jest tylko jedno małe "ale".
Dlaczego Ci wszyscy Amatorzy mają problemy akurat tylko z D90? Czy z innymi modelami też jest tyle wrzasku? Nie zauważyłem, by na tak masową skalę narzekano na D40, D60, D80 itd... :evil: A może, dziwnym zbiegiem okoliczności, pozostali są trochę bardziej zaawansowanymi amatorami? ;)

Użytkownicy D90! Trzymam za Was kciuki!

dziur
20-05-2009, 15:51
rozumiem że popsute obiektywy i uszkodzone karty pamięci działają z d40, d60, d80 itd, żadnych errorów! :P

Pawełfoto
20-05-2009, 16:45
Jest szum na zagranicznych forach, na naszym forum jest tak szeroko komentowany, przecież z powietrza ten problem nie powstał, ja też do ostatniego weekendu nie miałem tego problemu! myślałem że mnie nie dotyczy, a jednak źle myślałem, mam błędy Err i CHA, nigdy natomiast nie miałem błędu F--, zresztą trzeba rozróżniać pewne komendy, F-- to nie błąd tylko info, że brak obiektywu lub poprawnego połączenia.

Pawełfoto
20-05-2009, 19:00
Miałem już kilka błędów na swoim d90, ale wszystkie tak na prawdę pojawiły się z mojej winy.
CHA - szybko wkładałem kartę do korpusu i najwyraźniej nie do końca weszła. Wyjęcie i ponowne włożenie karty pomogło.
W instrukcji jest napisane, że błąd ten się pojawia gdy karta jest zabezpieczona przed zapisem "pstryczkiem". Jak się nie do końca wciśnie kartę, to korpus może kartę traktować jako właśnie zabezpieczoną przed zapisem. Od biedy, jak korpus odmawia całkowicie współpracy z daną kartą, można zaryzykować i pozbyć się permanentnie tego przełącznika.
przesłona ustawiona na sztywno na f/90 - źle zamontowany obiektyw. Wystarczyło nim lekko przekręcić, żeby obiektyw "zaskoczył", co oczywiście rozwiązało problem. Obiektyw wymieniałem w bardzo dużym pośpiechu i nie sprawdziłem, czy dobrze siedzi w mocowaniu. Technikę wymiany obiektywu w pośpiechu już dopracowałem, także nie spodziewam się podobnych niespodzianek w przyszłości :)

Oczywiście błędy te mogą się pokazywać z innych przyczyn, choć w moim przypadku wszystko się sprowadzało do porządnego włożenia karty i zamocowania obiektywu.

Nie ma takiej możliwości aby do końca nie weszła karta , źle to sobie tłumaczysz, specjalnie kilkakrotnie próbowałem właśnie źle włożyć kartę i jest to po prostu niemożliwe, jeszcze prze kliknięciem karty w czytniku aparat już widzi kartę, widać to ja wół na górnym wyświetlaczu, poza tym jakby do końca nie weszła nie zamknąłbyś klapki od czytnika, więc twoja opinia że źle włożyłeś jest jakby mijaniem się z faktem że również twój D90 miał błąd.

coroner
20-05-2009, 21:51
Może porównajcie sobie numery seryjne ?? Kto wie, czy to nie kwestia partii puszek

Leatherface
20-05-2009, 21:59
Tak jak pisałem wcześniej.

Aparat zakupiony pod koniec Kwietnia, już było F--... Podłączyłem szkło raz jeszcze. Dziś na chwile potrzebowałem aparatu i F-- pojawiło się po włączeniu na chwile, potem ok. Zobacze co będzie dalej, ale ostatnio nie mam czasu na foto :( T17-50

SlaWasII
20-05-2009, 22:01
rozumiem że popsute obiektywy i uszkodzone karty pamięci działają z d40, d60, d80 itd, żadnych errorów! :P
Ha, ha, ha... ale śmieszne... :|
Ty se robisz jaja, a dla użytkowników D90, to jest naprawdę sytuacja nie do pozazdroszczenia. :evil:

elfi
20-05-2009, 22:09
Wiecie co? Jak nic się nie poprawi, Nikon nie uderzy się w piersi za wypuszczony bubel, to daję słowo że w pierwszy dzień mojego urlopu 28.06.2009 roku, zamiast D90 kupię.....


D300:mrgreen:

SlaWasII
20-05-2009, 22:36
zamiast D90 kupię...D300:mrgreen:
Jak tylko wydolisz finansowo, to nie ma co się zastanawiać - elfi, zajrzyj czasem do naszej grupy... Dxx ;)

Ferro
20-05-2009, 23:02
Wiecie co? Jak nic się nie poprawi, Nikon nie uderzy się w piersi za wypuszczony bubel, to daję słowo że w pierwszy dzień mojego urlopu 28.06.2009 roku, zamiast D90 kupię.....


D300:mrgreen:

:mrgreen: dobre!


Mi wyskakuje F--, ale nie jest to dla mnie kłopotliwe, ponieważ po dotknięciu obiektywu ustępuje. Coś tam wyraźnie nie styka.

SlaWasII
20-05-2009, 23:21
Mi wyskakuje F--, ale nie jest to dla mnie kłopotliwe, ponieważ po dotknięciu obiektywu ustępuje. Coś tam wyraźnie nie styka.
Jakie szkiełko?

woytec60
20-05-2009, 23:38
Jakie szkiełko?
Coś mi mówi, że 18-105 ;)

SlaWasII
20-05-2009, 23:40
Coś mi mówi, że 18-105 ;)
Ale to szkło, z innymi body, nie ma takich problemów... przynajmniej nie znalazłem narzekań na forum.
Moje plastikowe kity też mają luzy. Ale F-- widziałem tylko dwa razy: jak nie założyłem obiektywu i jak wkręciłem obiektyw od Prakiticy (przez przejściówkę).

sokrates
21-05-2009, 07:49
Tak jak pisałem wcześniej.

Aparat zakupiony pod koniec Kwietnia, już było F--... Podłączyłem szkło raz jeszcze. Dziś na chwile potrzebowałem aparatu i F-- pojawiło się po włączeniu na chwile, potem ok. Zobacze co będzie dalej, ale ostatnio nie mam czasu na foto :( T17-50

był tasiemcowy wątek dot. tego błędu i T17-50 - i wcale nie dotyczyło to D90 (bo D90 jeszcze nie było)

Leatherface
21-05-2009, 08:42
No zobaczymy jak to będzie, oby ok, bo chce się cieszyć sprzętem a nie latać z reklamacjami ;) Wczoraj za poradą kumpla przeczyściłem styki...

Ferro
21-05-2009, 08:57
Jakie szkiełko?

Kitowy 18-105.

elfi
21-05-2009, 09:11
Ciekawe czy z 18-200 też są takie problemy, bo takie bym kupił...

sokrates
21-05-2009, 09:25
czy ktoś z innym szkłem niż 18-105 i T17-50 ma w/w problemy?

cube
21-05-2009, 09:27
u mnie pojawia sie F-- czasem podczas pracy z tamronem 28-75, lekkie pomerdanie obiektywem załatwia sprawe, przeczyszcze styki i zobacze czy to cos da

woytec60
21-05-2009, 09:54
Ciekawe czy z 18-200 też są takie problemy, bo takie bym kupił...
Nie przypuszczam.
To bardzo porządnie wykonane szkło, metalowy bagnet i solidna obudowa. Używałem z Fuji S5 Pro i bardzo sobie chwaliłem, zwłaszcza na wakacjach.
Sprzedałem to szkiełko po kupnie D700, teraz wróciłem do D90 i znów by mi się przydało na urlop :roll:

cervandes
21-05-2009, 14:08
Czy ktokolwiek z tu zebranych oddawał do serwisu D80 bądź D90 zgłaszając właśnie problem F--? Z jakim skutkiem? Może pomysłem na utarcie Nikonowi nosa byłoby masowe oddawanie sprzętu do naprawy, który jak wiadomo nie mógłby raczej zostać naprawiony bo błąd występuje też w nowych sztukach - a Nikon musiałby wymieniać aparaty na nowe?

Strasznie to irytuje gdy mam ładny kadr, sytuacja wymaga natychmiastowego kłapnięcia a tu dupa - aparat nie pozwala na wykonanie zdjęcia.

Leatherface
21-05-2009, 16:17
Dobre pytanie. Coś czuję, że w przypadku gdy reklamujący nie używałby nikkora to zwaliliby to na szkło i papa ;)

tommyfp
21-05-2009, 18:06
a mnie zastanawia to jak dziwnie przedstawia się ta ankieta. Błędy ma mniej ludzi niż miało wcześniej. Spodziewałbym się sytuacji, że ludzi którym żaden błąd nie wyskoczył będzie mniej a jest więcej.

Hikari
21-05-2009, 18:08
Pół roku używania, 18-105, podpinany parę razy T17-50, karty 8GB Extreme III, żadnych problemów. Bezawaryjny (póki co) aparat ;]

XGrzesX
21-05-2009, 18:26
Ja D90 z obiektywem 18-105 kupiłem na początku grudnia. Przez 3 miesiące nie miałem żadnych błędów potem pojechałem na urlop do tropikalnego kraju gdzie jest duża wilgotność powietrza. Pierwsze użycie aparatu, cyknięte kilka zdjęć i nagle błąd ERR CHA potem przez dwa tygodnie pobytu w tym miejscu nagminnie pojawiał się błąd F-- (błąd ERR CHA wystąpił tylko raz). Wróciłem do kraju, po kilku dniach znowu pojawił się błąd F--. Później przeczyściłem styki i na razie przez 3 miesiące żadnego błędu nie miałem. Może wpływ rzeczywiście miała wysoka wilgotność powietrza...

elfi
21-05-2009, 18:54
Ja D90 z obiektywem 18-105 kupiłem na początku grudnia. Przez 3 miesiące nie miałem żadnych błędów potem pojechałem na urlop do tropikalnego kraju gdzie jest duża wilgotność powietrza. Pierwsze użycie aparatu, cyknięte kilka zdjęć i nagle błąd ERR CHA potem przez dwa tygodnie pobytu w tym miejscu nagminnie pojawiał się błąd F-- (błąd ERR CHA wystąpił tylko raz). Wróciłem do kraju, po kilku dniach znowu pojawił się błąd F--. Później przeczyściłem styki i na razie przez 3 miesiące żadnego błędu nie miałem. Może wpływ rzeczywiście miała wysoka wilgotność powietrza...
Kurna, rozumiem że D90 nie ma uszczelnień, ale bez przesady- trochę wilgotności i już kucha? To może i D300 nie wytrzyma w tropiku? A jaki aparat wytrzyma?

lomax
21-05-2009, 19:05
Ja D90 z obiektywem 18-105 kupiłem na początku grudnia. Przez 3 miesiące nie miałem żadnych błędów potem pojechałem na urlop do tropikalnego kraju gdzie jest duża wilgotność powietrza. Pierwsze użycie aparatu, cyknięte kilka zdjęć i nagle błąd ERR CHA potem przez dwa tygodnie pobytu w tym miejscu nagminnie pojawiał się błąd F-- (błąd ERR CHA wystąpił tylko raz). Wróciłem do kraju, po kilku dniach znowu pojawił się błąd F--. Później przeczyściłem styki i na razie przez 3 miesiące żadnego błędu nie miałem. Może wpływ rzeczywiście miała wysoka wilgotność powietrza...

Jestem przekonany, że wilgoć, która skondensuje się na elektronice korpusu albo obiektywu może doprowadzić do wariowania tej elektroniki i wyrzucania m.in błędów F-- itp. Miałem podobny przypadek, można o tym poczytać tu:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=92008&page=5 Teraz od dłuższego czasu już jest ok. Żadnych błędów a bywały po kilka razy dziennie przez kilka tygodni.

tommyfp
21-05-2009, 22:08
mi f-- na ogół wywalało w zamkniętych dusznych pomieszczeniach (Knajpa, zamknięty koncert) i raz na mrozie. A Err CHA w domu. Ale od dobrych paru miesięcy 0 problemów. Ale nie po to się kupuje aparat za takie pieniądze żeby mieć z nim problemy. Problemów się można spodziewać na tanich kiepskich aparatach, a nie na sprzęcie za ponad 4000zł

voovoo2
22-05-2009, 08:49
My tu gadu gadu,a producent ma to w d..... :-) Jeszcze więcej takich dywagacji,a dojdziemy do wniosku,że tym co powoduje wyskakiwanie błędu jest................robienie fotek:-)

Jastus
22-05-2009, 09:02
U mnie problem wystąpił tylko z KITem 18-105 w samych początkach - przeczyszczenie styków wyeliminowało skutecznie problem. Z innymi obiektywami problem nie wystąpił. Z kartami nigdy nie było problemy mimo częstego przekładania przy zrzucaniu na kompa. Więc jak dla mnie problemu nie ma i nie powinno to wpływać na ocenę D90.

tommyfp
22-05-2009, 10:12
a może styki obiektywu były zanieczyszczone jakimś smarem z fabryki?? ;)

Pietern
22-05-2009, 10:16
a może styki obiektywu były zanieczyszczone jakimś smarem z fabryki?? ;)


Coś tam mogło być, u mnie też "F--" przestało się pojawiać gdy przetarłem spiritem styki.
Piotr

marekm
22-05-2009, 15:04
8-0n_NIznxg&feature=channel_page

ket24
22-05-2009, 15:32
8-0n_NIznxg&feature=channel_page

Coś mi podpowiada, że na 18-105 to nie zadziała.

woytec60
22-05-2009, 15:34
Pojechałeś, marekm :mrgreen:

tommyfp
22-05-2009, 15:51
no raczej nie zadziała

Seeker
23-05-2009, 13:07
"Pojechałeś, marekm "

Dlaczego? mi sie ze 2 razy zdarzylo. Oczywiscie po chwili bylo po problemie.

woytec60
23-05-2009, 14:28
"Pojechałeś, marekm "

Dlaczego? mi sie ze 2 razy zdarzylo. Oczywiscie po chwili bylo po problemie.
Najpierw bardzo mnie rozśmieszyło, że można zapomnieć o ustawieniu przyslony we właściwej pozycji.
Potem jednak przypomniałem sobie, że sam zapomniałem włożyc karty i bardzo zaskoczył mnie inny rodzaj błędu ;)
Zdarza się :roll:

mirliso
23-05-2009, 17:42
D90 z obiektywem 18-105 kupiłem w lutym. Do wczoraj nie było żadnych problemów. Wczoraj pojawił się błąd ERR. Nie pomogło wyłączenie aparatu, wyjęcie akumulatorka, wyjęcie karty pamięci,formatowanie karty,przywrócenie ustawień fabrycznych.Zaparł się i tylko wyświetlał ERR. Dzisiaj pożyczyłem i podpiołem 55-200VR pierwszy spust migawki i znowu ERR, po drugim spuście wszytko wróciło do normalności (jeśli to można nazwać normalnością). Podpiołem swój 18-105 jak na razie działa, lecz do kiedy?-loteria.To co pisał woytec60 że to może wina 18-105 chyba coś musi w tym być.

Seeker
23-05-2009, 21:03
"Najpierw bardzo mnie rozśmieszyło, że można zapomnieć o ustawieniu przyslony we właściwej pozycji."

To nawet nie ten powod. Musialem to niechcacy przestawic podczas wymiany szkiel, lub podobnej sytuacji.
Nie mialem powodu zapomniec, bo nawet F60 (ktorego wczesniej uzywalem) zupelnie normalnie obsluguje
szkla typu D i ustawilem to na samym poczatku, kilka lat temu ;).
Zapomniec mozna karty, akumulatora... Udalo mi sie po razie zaliczyc ;) na szczescie nie byly to jakies super-okazje.

Pawełfoto
24-05-2009, 11:56
Wczoraj miałem kolejną imprezę weselną, tak jak na wcześniejszych błąd Err i CHA występował razem kilka razy, tak jak wcześniej ON/OFF naprawia problem ale.... zauważyłem dziwną analogię, zaczynam mocno wątpić że to wina kart czy obiektywów, w momencie naciśnięcia spustu wyskakuje błąd ERR i blokuje się lustro, po manewrze ON/OFF i ponownym naciśnięciu spustu jest zupełnie inny dźwięk lustra, niema normalnego klapnięcia tylko taki jednolity, zwolniony, przytłumiony bez charakterystycznego klapnięcia. Ta analogia jest zawsze taka sama, chyba wybiorę się mimo wszystko do serwisu, kumpel ma D80 i porównywałem dźwięk luster, u mnie jest jakby bardzie metaliczny.

Pozdrawiam

lomax
24-05-2009, 13:29
Wniskuję z Twojego podpisu, że problem wystąpił z innym obiektywem niż N18-105VR, na który wielu narzeka i uważa, że to on jest przyczyną problemów a właściwie jego zestawienie z D90. Ciekawostką jest też, że zdażył się z dedykowaną kartą Sandisk.

Pawełfoto
24-05-2009, 16:54
Wniskuję z Twojego podpisu, że problem wystąpił z innym obiektywem niż N18-105VR, na który wielu narzeka i uważa, że to on jest przyczyną problemów a właściwie jego zestawienie z D90. Ciekawostką jest też, że zdażył się z dedykowaną kartą Sandisk.

Bardzo wątpię że winne są obiektywy czy karty, wystarczy logicznie pomyśleć i przeanalizować te forum, w miażdżącej opinii problem jest tylko z body D90, żadne inne D40, D50, D60, D80 takich błędów nie wywalają pomimo że pracują z tymi samymi kartami i obiektywami.

elfi
24-05-2009, 18:54
Bardzo wątpię że winne są obiektywy czy karty, wystarczy logicznie pomyśleć i przeanalizować te forum, w miażdżącej opinii problem jest tylko z body D90, żadne inne D40, D50, D60, D80 takich błędów nie wywalają pomimo że pracują z tymi samymi kartami i obiektywami.
Hm, ciekawe spostrzeżenie i słuszna uwaga. Jeśli u nich jest "wporzo", tzn że body D90 ( a przynajmniej niektóre egzemplarze lub seria) jest do bani (?).
Co mnie osobiście smuci, bo prawie już się zdecydowałem :(.

darmesz
24-05-2009, 19:25
No i masz ci los! Dzisiaj wystąpił u mnie błąd -f-. Przyczyna tego błędu jest banalnie prosta. Mam ciężką sigme 120-400. Jeżeli przekręcę ją do oporu w prawo jak jest zapięta to wywala błąd! Cofnę to wszystko wraca do normy. Jest minimalny luz. W d50 też miałem lekki luz ale nie wywalał błędu :-(

yahooo8
24-05-2009, 19:26
hmmm d90 mam dopiero od lutego ale nie zdarzyl mi sie do tej pory najmniejszy blad. wszystko sprawnie smiga.

Mikis525
24-05-2009, 19:29
Pucha razem z kitem od grudnia, wszystko śmiga bez jakichkolwiek problemów :)

elfi
24-05-2009, 19:46
Skoro większości działa poprawnie, to więc co się dzieje? Nie mam zamiaru dawać kupę kasy i modlić się, żeby wszystko było ok!

SlaWasII
24-05-2009, 20:11
Bardzo wątpię że winne są obiektywy czy karty, wystarczy logicznie pomyśleć i przeanalizować te forum, w miażdżącej opinii problem jest tylko z body D90, żadne inne D40, D50, D60, D80 takich błędów nie wywalają pomimo że pracują z tymi samymi kartami i obiektywami.
Też tak uważam.
Czytam to forum regularnie i tylu postów o problemach z obiektywami nie ma żadna inna puszka.

tommyfp
24-05-2009, 22:38
najpierw 50% ludzi miało problemy, teraz 30%. Jak to możliwe?? Ludzie się nie przyznają do błędów swoich D90-tek. ?? :)

Piotr_
24-05-2009, 22:45
najpierw 50% ludzi miało problemy, teraz 30%. Jak to możliwe?? Ludzie się nie przyznają do błędów swoich D90-tek. ?? :)

Większość właścicieli sprawnych D90 nawet nie wie, że taki problem występuje. Ci co mają problemy już zagłosowali.

SlaWasII
24-05-2009, 22:52
najpierw 50% ludzi miało problemy, teraz 30%. Jak to możliwe?
To proste. Na początku głosowania, próba statystyczna była mało reprezentatywna...

ket24
24-05-2009, 23:11
To proste. Na początku głosowania, próba statystyczna była mało reprezentatywna...

Myślę, że nadal jest mało reprezentatywna. Takimi tematami interesują się raczej ludzie, którzy mają jakiś problem z aparatem. Jak zwykłemu człowiekowi aparat działa, to robi zdjęcia a nie marnuje czasu na forum :)

SlaWasII
24-05-2009, 23:39
Masz rację ket24, jest nadal kiepsko z reprezentatywnością. Jednak jest lepiej niż na początku - stąd różnica w wynikach - o to pytał tommyfp. Najgorzej jest z populacją. Obejmuje ona wyłącznie posiadaczy internetu, zaglądających na Nasze forum. ;)
Acha, jeszcze jedno... problemów ze sprzętem nigdy nie miałem. Zresztą, z ankiety wynika, że takich jest więcej. I nie uważam, by przeglądanie forum było marnowaniem czasu.

ket24
25-05-2009, 10:48
Acha, jeszcze jedno... problemów ze sprzętem nigdy nie miałem. Zresztą, z ankiety wynika, że takich jest więcej. I nie uważam, by przeglądanie forum było marnowaniem czasu.

Trochę na przekór to powiedziałem, nie bierzcie mnie na poważnie :)
Też nie mam problemów z moim D90 a przeglądanie forum uważam za czynność przyjemną, czasami nawet pouczającą :)

Tomasz67
20-06-2009, 19:21
Trochę na przekór to powiedziałem, nie bierzcie mnie na poważnie :)
Też nie mam problemów z moim D90 a przeglądanie forum uważam za czynność przyjemną, czasami nawet pouczającą :)

Witam. Mój D90 zakupiony w październiku 2008 jak na razie nie sprawia mi żadnych problemów, błędów też nie miałem.
Forum dla mnie też jest kopalnią wiedzy i czasami jak komuś mogę pomóc to mam z tego powodu satysfakcję.
D90-6000 klapnięć.
Pozdrawiam Tomek.

Greg77
21-06-2009, 10:16
Tez nie mam zadnych problemow z D90 choc znajomy kupil te puszke i na dzien dobry mal Err CHA na sandiscu extreme III 16gb......po sformatowaniu nic sie nie zmienilo i blad wyskakiwal nadal.....pomoglo zalozenie nowego katalogu:D?! i teraz juz od miesiaca nie ma problemu....

BOSS
21-06-2009, 12:53
Od połowy grudnia 2008 zero jakichkolwiek problemów z moim D90 :-)
Oby tak dalej.

Pawełfoto
21-06-2009, 20:24
U mnie natomiast po kłopotach z błędami Err i CHA przez ostatnie 4 tygodnie nastąpiła miła zmiana, Wczoraj na weselu klapnąłem ponad 1600 fotek i zero problemów, ani razu błąd nie wyskoczył, również założyłem nowy katalog, D90 chyba się dotarł:)

dany172
24-06-2009, 22:08
Stoję przed wyborem zakupu (na luzie)D90 lub (zaciskając pasa)D300.Czy te problemy z Err CHA są wystarczającym powodem aby zdecydować się na D300?Czy będąc właścicielem D90 kupiłbyś ją znowu czy raczej trzysetkę?

Ster
24-06-2009, 22:16
Ja kupiłbym D90, nie mam żadnych problemów z Err CHA, od stycznia zrobiłem 9000 fotek i bardzo się cieszę z zakupu mojego Nikosia.

tomalw
30-06-2009, 09:09
Mam D90 od dwóch miesięcy zero problemów.

GNS
30-06-2009, 14:40
Mi błąd F-- zdarza się raz na 1-2tys fotek - zawsze wystarcza lekkie ruszenie obiektywu na bagnecie i wszystko jest ok - mi w sumie specjalnie to nie przeszkadza - wiadomo 18-105 to plastyk-fantastik ale z to optycznie i funkcjonalnie powala wiele pancernych obiektywów

damian81pl
05-09-2009, 10:40
Tylko raz zdarzył się błąd F-- z 18-105 VR. Przypuszczam, że mogło być to spowodowane warunkami atmosferycznymi, ostre słońce, upał 35 stopni, "słony" wiatr od morza - aparat był dość nagrzany. Wystarczyło ruszenie obiektywu i do tej pory spokój.

4FUN
09-09-2009, 21:28
Ja mam na swoim 15 500 i śmiga dalej ;)

pap911
09-09-2009, 21:38
Bardzo wątpię że winne są obiektywy czy karty, wystarczy logicznie pomyśleć i przeanalizować te forum, w miażdżącej opinii problem jest tylko z body D90, żadne inne D40, D50, D60, D80 takich błędów nie wywalają pomimo że pracują z tymi samymi kartami i obiektywami.

ja posiadam D80 i problem z F-- zdarza się. nie często ale się zdarza. obiektyw 18-135. na innych obiektywach chyba nie mialem problemu, ale inne także zapinam o wiele rzadziej niż kita.

Valdec
09-09-2009, 21:43
Witam, u mnie jak dotąd żaden problem z D90 nie wystąpił, po 9 miesiącach użytkowania i kilkunastu tysiącach klapnięć, wszystko w jak najlepszym porządku, a z puszki jestem nad wyraz zadowolony :)

Pozdrawiam,

gon
10-09-2009, 09:02
Problem z F od listopada 2008 wystąpił u mnie 2 razy, były to sytuacje dość ekstramalne:
1. wyszedłem z samochodu 22-24 C na dość duży mróz
2. przeniosłem aparat miedzy pomieszczeniami od bardzo dużej różnicy wilgotności
W obu przypadkach pomogło "przekrecenie" obiektywem (18-105 VR) :)
Dość ciekawą sprawą są jednak moje doświadczenia z CHA - otóż jako posiadacz Snadiska Extreme III 4 GB (mam nadzieje, że orginał) od jakiegoś czasu po włożeniu karty (dane zczytuje z karty zczytuje czytnikiem zewnętrznycm) do puchy pojawiał mi się właśnie ten komunikat. Dość długo irytowało mnie to i temat poszedł pod lupę :) Po jakimś czasie zauważyłe, że podczas wyciągania karty z puchy delikatnemu przesunieciu poddaje sie suwak LOCK na karcie. Po jeszcze blizszym rozpoznaniu okazało się, że w momencie wsuwania karty bardzo często ten suwak przeskakiwał o te 2-3 mm bliżej pozycji "zabezpieczony przed zapisem" - taśma klejąca, zablokowanie tego śmiesznego plastiku i po problemie a jako, że nigdy nie stosowałem sprzętowego zabezpieczania karty to tym bardziej mi ta funkcja nie potrzebna. Moim zdaniem, gniazdo pamięci w D90 jest wykonane mało dokładnie ale akurat z tym wnioskiem mogę się mylić- może to wina samej karty?

pire
12-09-2009, 18:39
Przez pół roku nic i nagle F-- z 17-55 kilka razy pod rząd, po resecie i przeładowaniu baterii wszystko wracało do porządku.

wrocek
13-09-2009, 13:23
No i dzisiaj mnie też dopadło. ERR przy zdjęciach seryjnych, lustro pozostało podniesione. Pomogły "manewry" z akumulatorem, ale czy to jest rozwiązanie? Na liczniku tylko 600 zdjęć.

Ster
13-09-2009, 13:26
Ja wczoraj za to miałem jeszcze inną sytuację. Aparat nie chciał mi ustawić ostrości na obiektywie 18-105 VR, nawet w AF-C nie dało się zrobić zdjęcia, tak jakby aparat był wyłączony. Chwilę później przez wizjer nie było już nic widać, czarno. Pomogło wyłączenie i zdjęcie na chwilę obiektywu.

Fefka
13-09-2009, 13:50
Pomogło moim zdaniem zdjęcie obiektywu - miałem tak raz i właśnie zdjęcie obiektywu pomogło. Plastikowy bagnet robi swoje.

wrocek
13-09-2009, 13:58
Jeżeli zdjęcie i założenie obiektywu pomaga, to warto przemyć spirytusem styki w obiektywie i body. Miałem kiedyś powtarzalny problem z nowym obiektywem i przemycie styków pomogło.

Markus1234
16-10-2009, 20:15
No nareszcie ktoś ma podobne problemy jak ja. Co prawda nie ukrywam, jestem amatorem ale już dopadły mnie ww. błędy. Błąd CHA pojawił się gdy kupiłem na Allegro podróbkę karty sandisk. Kupienie "nówki" w porządnym sklepie załatwiło problem tego błędu. Natomiast błąd F-- męczy mnie do dzisiaj i to od niedawna. Na początku myślałem, że coś sobie przestawiłem ale po prostu aparat przestał reagować na spust migawki i zwyczajnie nie ostrzył na AF. Już nie wiedziałem co robić. Wyjąłem baterię i pomogło. Niestety tylko na chwilkę. Od tego momentu błąd F-- pojawia się b. często nie robię dużo zdjęć (ot takie foty z wakacji i jakieś rodzinne okazje) ale niepokoi mnie ten problem. Poszedłem za radą jednego z forumowiczów i zdjąłem obiektyw i wkręciłem z powrotem. Na razie pomogło ale choroba nie wiem co robić? oddać zestaw do naprawy gwarancyjnej?

Evii
16-10-2009, 21:38
Miałam błąd F tylko na początku kilka razy, po dłuższym użytkowaniu problem znikł...
Ja myślę,że to kwestia wyrobienia się jakiejś części w puszce... po dłuższym użytkowaniu samo ustąpi, ale to tylko moje zdanie!
Kiedyś częściej użytkownicy narzekali, a teraz jakoś ucichło...:) stąd też taki wniosek!
Pozdrawiam

gadzeciarz
16-10-2009, 22:19
I tu się nie zgadzam. Mój aparacik ma już kilka miesięcy i był spokój. A tu nagle zaczęły się problemy z AF.
Pomaga jedynie chwilowe wypięcie ze styków obiektywu i zatrzaśnięcie go ponownie! Co jest grane nie wiem ale jednego jestem pewien że w serwisie usłyszę tekst-wada obiektywu !!! A ten sam obiektyw podpięty do D 40 zero kłopotów !!!!!
Styki już czyściłem i nic nie daje. F... i co dalej z takim stanem rzeczy ????????????

G4rcU
19-10-2009, 14:14
to i ja się dołączę do lamentu ;)
sprzęt jak w stopce. Dziś, po 3 tyg posiadania pojawił mi się błąd F--. Zabaweczka przez ostatni tydzień, z braku czasu (i pogody), nie była ani razu wynoszona z domu. Aparat cały czas spoczywa podpięty do statywu (może grawitacja robi swoje i styki zastrajkowały). Lustro ma gdzieś 200 klapnięć.
Na szczęście do serwisu mam 10 min drogi to jak mnie ten błąd będzie częściej nawiedzał to nie omieszkam się tam pofatygować :)

Greg77
19-10-2009, 18:30
Byc moze juz pisalem w tym watku ale blad F-- pojawil mi sie tylko raz z wpietym Tamronem 17-50 w bardzo mglisto mrzawkowej pogodzie.......mam D90 od kwietnia i bylo to tylko raz....
Moim zdanie wilgoc ma na to wplyw.....mam w torbie caly czas woreczek z tymi kuleczkami wchlaniajacymi wilgoc i problem praktycznie nie istnieje!

Duder
19-10-2009, 18:49
Dzisiaj trzykrotnie "F--".Pomogło lekkie poruszenie obiektywem(18-105VR) względem puszki(bez wypinania,nawet bez obrotu-dosłownie wywarcie nacisku).To musi być sprawa styków.U mnie sprzęt nowy-dwutygodniowy,ok.1200 klapsów.Przeczyszczę styki-może pomoże...Byłem w plenerze-dziś mglisto,więc może rzeczywiście to wina wilgoci.

thorcik
21-10-2009, 15:49
A ja się wyłamię - rok bez tygodnia i żadnych problemów ;o)

xp3r
21-10-2009, 16:39
prawie rok :) przebieg 37,000 praca w różnych warunkach ZERO problemów

wjk
21-10-2009, 20:44
może to jest wina jakiejś serii puszek ? próbował ktoś sprawdzić w te strone??

staje właśnie przed dylematem zakupu nowej puszki i zaczynam mieć troche wątpliwości czy aby d90 jest warta pieniędzy skoro często pojawiają się w niej jakieś błędy ?
A alternatywy z Nikona w tej cenie jakoś nie widze

Wybralibyscie raz jeszcze tą puche ? Nikt za mnie nie zadecyduje ale chetnie wysłucham Waszych opinii, czy brać czy też nie..

pozdrawiam

lomax
21-10-2009, 21:04
Wybralibyscie raz jeszcze tą puche ? Nikt za mnie nie zadecyduje ale chetnie wysłucham Waszych opinii, czy brać czy też nie..

pozdrawiam

Zdecydowanie wybrałbym to samo (d90), chyba że stać by mnie było na d300s, albo jeszcze wyżej.

Greg77
21-10-2009, 23:28
może to jest wina jakiejś serii puszek ? próbował ktoś sprawdzić w te strone??

staje właśnie przed dylematem zakupu nowej puszki i zaczynam mieć troche wątpliwości czy aby d90 jest warta pieniędzy skoro często pojawiają się w niej jakieś błędy ?
A alternatywy z Nikona w tej cenie jakoś nie widze

Wybralibyscie raz jeszcze tą puche ? Nikt za mnie nie zadecyduje ale chetnie wysłucham Waszych opinii, czy brać czy też nie..

pozdrawiam

Chwileczke....wadliwa seria? A D80 nie mial bledu F--?? A D200??
Znajomy mial nawet w D300 tak wiec to chyba nie wadliwa seria!
Brac puche i juz!


Zdecydowanie wybrałbym to samo (d90), chyba że stać by mnie było na d300s, albo jeszcze wyżej.

Dokladnie.....wypada mi sie tylko podpisac!

Duder
22-10-2009, 01:03
No nieee....poza tym drobiazgiem z chwilową blokadą autofokusa,nie mogę złego słowa powiedziec,a wręcz przeciwnie - D90 to świetny sprzęt.Nie słychać,żeby komukolwiek zablokował się na amen.Trudno to nazwać nawet wadą,ot taka jego uroda - być może to pewna nadwrażliwość jakiegoś czujnika.
wjk - niech Cię to nie zniechęca,jeśli byłeś już zdecydowany to śmiało bierz.

gadzeciarz
22-10-2009, 19:18
No nieee....poza tym drobiazgiem z chwilową blokadą autofokusa,nie mogę złego słowa powiedziec,a wręcz przeciwnie - D90 to świetny sprzęt.Nie słychać,żeby komukolwiek zablokował się na amen.Trudno to nazwać nawet wadą,ot taka jego uroda - być może to pewna nadwrażliwość jakiegoś czujnika.
wjk - niech Cię to nie zniechęca,jeśli byłeś już zdecydowany to śmiało bierz.

Fakt aparat bardzo fajny ale ten efekt z archiwum X czyli F czasem z lekka wkur jący.
Czy to taka uroda (to mi przypomina fajną laskę która się rozbiera a tam Miriam ??? ;-) ) i noc poślubna była szokiem.

Z tym F lub blokadą ostrości radzę sobie szybkim przełączeniem na ręczne ostrzenie choć kilka ujęć już koło nosa przeleciało tak że myślę że problem jest dosyć poważny ale zarazem łatwy przez serwis do obalenia na rzecz ułomności obiektywów które z D 90 pracują.
Coś jest na rzeczy,pytanie na ile poważne i rozwiązywalne przez Nikona?
O ile będą chcieli zauważyć że taki problem istnieje.

wjk
22-10-2009, 22:52
No niestety czytając jakiekolwiek posty o awaryjności czy by to był aparat czy zamek do spodni człowiek nabiera pewnych wątpliwości ;)

ale dzięki Panowie, Wasze wpisy utwierdziły mnie w przekonaniu, że 90 daje rade.

pozdrawiam

kajo
23-10-2009, 13:51
Patrząc na wyniki ankiety, 1/3 osób które wzięły w niej udział ma problemy ze swoimi D90. To bardzo dużo. Zostanę jednak przy D60.

SlaWasII
23-10-2009, 17:28
Zostanę jednak przy D60.
Ja też!
Zwłaszcza, że obiecane cuda wykończyły mój domowy budżet.

Jurecki
23-10-2009, 18:44
Od marca 2009 15000 fotek w różnych warunkach i zero problemów. Również z 18-105 na który niektórzy nie mogą spokojnie patrzeć :)
Czy kupiłbym ponownie? Przy podobnej posiadanej gotówce - zdecydowanie tak. To jest niezły aparacik. Owszem chciałbym posiadać wyższy model z większymi możliwościami - kasiorki ni ma :( - ale cieszę się tym co mam.

Markus1234
25-10-2009, 12:36
Koledzy doradźcie co przy błędzie F-- mam reklamować obiektyw, body czy cały zestaw? jak to zgłosić żeby mnie nie wyśmiali? przecież wystarczy zdjąć obiektyw i założyć i jest jakiś czas ok.

MikeS
25-10-2009, 13:31
Mnie błąd F-- wyskoczył przy T 18-270. Po jakimś czasie coś w środku zaczęło "charczeć" aż po chwili całkowicie przestał odpowiadać. Czasem nie działał AF. Słyszałem też coś, jakby zwarcie. Stwierdziłem więc że to wina obiektywu a nie body i tak szkiełko poleciało do Niemiec. Czekam już ponad miesiąc i zero odzewu :( Żaden inny błąd mi się na szczęście nie pojawił ale tak czy siak sprzedaję teraz body by wymienić go na... to samo ;P A gdzieś w czerwcu na D300s.

gadzeciarz
25-10-2009, 14:44
Koledzy doradźcie co przy błędzie F-- mam reklamować obiektyw, body czy cały zestaw? jak to zgłosić żeby mnie nie wyśmiali? przecież wystarczy zdjąć obiektyw i założyć i jest jakiś czas ok.
I tu zaczynają się schody???
Myślę że trzeba czekać aż AF padnie na amen i dopiero wtedy można będzie oddać do serwisu.
A puki co pozostaje loteria ,zatnie mi się teraz czy nie zatnie.

gadzeciarz
25-10-2009, 14:49
Mnie błąd F-- wyskoczył przy T 18-270. Po jakimś czasie coś w środku zaczęło "charczeć" aż po chwili całkowicie przestał odpowiadać. Czasem nie działał AF. Słyszałem też coś, jakby zwarcie. Stwierdziłem więc że to wina obiektywu a nie body i tak szkiełko poleciało do Niemiec. Czekam już ponad miesiąc i zero odzewu :( Żaden inny błąd mi się na szczęście nie pojawił ale tak czy siak sprzedaję teraz body by wymienić go na... to samo ;P A gdzieś w czerwcu na D300s.
Mam ten sam zestaw i ten sam problem oraz D40 a tam ten sam obiektyw działa bezawaryjnie!
D 90 ma kłopoty z AF to pewne!

blackside
31-10-2009, 23:16
Może spiszcie serie + pojawiające<lub nie> błędy. Coś trzeba wymyśleć... bo to dziwne. Mam D60 + platykowy kit<z którego każdy się śmieję ża ma niby luzy> i ZREO problemów. Myślę o D90 ale im więcej czytam tym mniej chce zmiany...
Naprawdę piszcie serie może coś to da. Bo jak widać jedni mają problemy a inni nie- nie sądze by to był przypadek.
A i jeszcze zastanawia mnie fakt że podczas testów problem nie wystąpił... lub z oczywistych wzg. został zatajony... :P

Jurecki
01-11-2009, 09:36
Mam ten sam zestaw i ten sam problem oraz D40 a tam ten sam obiektyw działa bezawaryjnie!
D 90 ma kłopoty z AF to pewne!

Nie zgodzę się z takim kategorycznym stwierdzeniem. Raczej powiedziałbym, że określona "para" puszka+obiektyw nie chcą ze sobą poprawnie działać. To również kwestia dokładności wykonania. W wielu opisanych przypadkach niedokładności wykonania puszki i słoika się dodają i stąd kłopoty. Nie oszukujmy się - popatrzmy na "Made in...", który mamy na sprzęcie.
Nie spodziewajmy się również po nim, że jakość tego wszystkiego będzie "topowa" - za niska półka. I tu wkracza również tzw. "łut szczęścia" co się trafi.
Rozumiem wszelkie uwagi o błędach i zdenerwowanie użytkowników - ciężko zarobiona kasa i jest coś nie tak.
Jednak sporo jest zadowolonych posiadaczy D90, którzy mają 0 kłopotów pomimo dość intensywnego użytkowania sprzętu - trafiłem szczęśliwie :). Życzę wszystkim, "bezbłędnego" focenia.

thorcik
01-11-2009, 14:05
Podpisuję się pod powyższym wszystkimi sprawnymi kończynami, mój roczny D90 śmiga bez żadnych ERR, CHA i innych atrakcji. Nawet nie mam hotpixeli ;oP

blackside
01-11-2009, 16:00
Panowie to dlaczego D40/40x/60 są tańsze i to dużo a o błędach i problemach cicho?
"Nie spodziewajmy się również po nim, że jakość tego wszystkiego będzie "topowa" - za niska półka. I tu wkracza również tzw. "łut szczęścia" co się trafi. " To nie jest niska półka już bez przesady.

Jurecki
01-11-2009, 19:38
Panowie to dlaczego D40/40x/60 są tańsze i to dużo a o błędach i problemach cicho?
"Nie spodziewajmy się również po nim, że jakość tego wszystkiego będzie "topowa" - za niska półka. I tu wkracza również tzw. "łut szczęścia" co się trafi. " To nie jest niska półka już bez przesady.
Czy Kolega chce przez to powiedzieć, że D90 to sprzęt z "wyższej półki" ? Dzięki za taką kwalifikację. Zostałem wyprowadzony z błędu i tym bardziej cieszę się ze swojego sprzętu :)
D40/40x/60 to jest inna bajka - choćby porównanie możliwości w stosunku do D90.
Może jednak D90 to nieudany model? Ja tak nie uważam.

blackside
01-11-2009, 19:50
Nie z wyższej ale ze środkowej. Teoretycznie opisuje się ją jako zaawansowaną lustrzankę dla amatorów, więc twierdzenie że to jest niska pólka to troszkę chyba przesada. Za niską półkę uważam D40 po 5000.
Tym bardziej dziwi mnie twierdzenie że coś jest z niskiej półki to ma prawo być wadliwe. Nie - tak nie powinno być, po to człowiek kupuje markowy produkt by mieć pewność że sprzęt go nie zawiedzie<wiadomo czasem się zdarza> . A jeżeli mu nie zależy to kupujje "firmę krzak" i wtedy faktycznie niech nie narzeka...ale cenowo ta firma krzak jest dużo tańsza

Jurecki
01-11-2009, 20:07
Nie z wyższej ale ze środkowej. Teoretycznie opisuje się ją jako zaawansowaną lustrzankę dla amatorów, więc twierdzenie że to jest niska pólka to troszkę chyba przesada. Za niską półkę uważam D40 po 5000.
Tym bardziej dziwi mnie twierdzenie że coś jest z niskiej półki to ma prawo być wadliwe. Nie - tak nie powinno być, po to człowiek kupuje markowy produkt by mieć pewność że sprzęt go nie zawiedzie<wiadomo czasem się zdarza> . A jeżeli mu nie zależy to kupujje "firmę krzak" i wtedy faktycznie niech nie narzeka...ale cenowo ta firma krzak jest dużo tańsza
Ok szanuję zdanie Kolegi, ale zabiegi marketingowe robią swoje.

blackside
01-11-2009, 20:13
:-).
To jaka jest półka D300, zakładają że przecież D3x kosztuje 25.000 a D300 zaledwie 6000 ?
Zresztą półka nie półka- każdy powinien być sprawny

Jurecki
01-11-2009, 20:22
:-).
To jaka jest półka D300, zakładają że przecież D3x kosztuje 25.000 a D300 zaledwie 6000 ?
Zresztą półka nie półka- każdy powinien być sprawny
Ponoć stanów idealnych nie ma - to tylko teoria. Chociaż niezdarnie próbujemy do tego zmierzać. Nie śmiałbym podjąć się takiej kwalifikacji :)

yellky
02-11-2009, 17:33
Naprawdę piszcie serie może coś to da. Bo jak widać jedni mają problemy a inni nie- nie sądze by to był przypadek.

napiszcie też, czy kupowaliście zestaw (kit), czy samo body..

gdyby okazało się, że wszyscy którzy mieli/mają problemy kupowali D90 w zestawie z obiektywem, to ja chyba wolę dopłacić te parę złotych i kupic to samo, ale w osobnych pudełkach :)


pozdr,
gl

blackside
02-11-2009, 17:35
Ja jak pytałem to wszedzie mieli osobno. Zestawów nie mieli

marzar
02-11-2009, 23:40
Od dziś i ja się dołączam do Szanownego Grona F-- . D90 w zestawie z 18-105 kupiłem w połowie września tego roku w Fotojokerze (około 3500 fot) Generalnie problem pojawił się kilka dni temu, OFF i ON pomogło. Nie zwróciłem na to zbytniej uwagi - myślałem, że to wynikało z mojego błędu ( coś źle ustawiłem ). Dziś znów to samo. Czytałem w tym temacie, że to mogło wynikać z wilgoci.. otóż wczoraj fociłem cmentarze a wiadomo jak było - wilgoć, zimno a później ciepło i sucho w domu. W sobotę też podobna sprawa - focenie na dworze a później w pomieszczeniu. Może to się zsumowało i oto dziś efekt. Dzisiaj wypiąłem obiektyw i znów go założyłem. Póki co w domu działa. Styków nie czyściłem. Jeszcze zastanawiam się nad jedną rzeczą - w torbie aparat jest ułożony obiektywem do góry, więc podczas wyciągania go zwykle chwytam z obiektyw - może to też ma wpływ ?

Napisałem dziś maila do serwisu nikona z zapytaniem co dalej - co oni radzą w sprawie tego problemu (oczywiście o warunkach atmosferycznych im nie pisałem) - jeśli dostanę odpowiedź podzielę się z Wami.

Pojawiła się tutaj opinia na temat półki cenowej - uważam, że nikt w sklepie nie daje nam tych aparatów za darmo. Jeden ma kasę na D40 inny na D90 a jeszcze ktoś na D700, tak samo jak z samochodami - to że kupisz 206tkę oznacza że ma Ci się psuć co chwilę a 407emka wcale bo jest droższa? - nie. 407 ma lepsze wyposażenie, ma większe możliwości..ale oba auta powinny spełniać swoją funkcję - jeździć bez problemów. Bynajmniej ja to tak rozumiem.

co do podawania serii.. może coś z tego wyjdzie (kopiujcie moje i dopisujcie swoje)
Body D90: 6275824
nikkor 18-105: 32480017
kupione w zestawie w FJ.

gadzeciarz
05-11-2009, 22:15
Niedawno się pokazała taka informacja na Optyczne pl
http://www.optyczne.pl/2368-nowo%C5%9B%C4%87-Prawie_oficjalne_stanowisko_Nikon_Polska_w_sprawie _dzia%C5%82alno%C5%9Bci_serwisu.html

a to na Fotopolis
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=9846

sokrates
05-11-2009, 22:37
dziwne podejście - że niby niższa/średnia półka to tak ma być - błędą się pojawią. Paranoja jakaś - wyznacznikiem półki powinna być tylko specyfikacja i możliwości sprzętu jakie producent założył - a nie jego awaryjność. Nawet w najniższej półce (nawet jak się pojawi coś bardziej wykastrowanego niż D40) nie powinno być takich baboli. Owszem każdy sprzet ma prawo sie zepsuć - nawet D3x, ale nie może to być regułą a już nie dlatego że niższa półka.

Dodam że posiadam D90 od ponad 6 miesięcy i żadnego błędu nie miałem (N35 1.8, N17-55 2.8 i N55-200VR)

Kundzior
07-11-2009, 00:21
Moje obserwacje.

1 raz zdarzył mi się CHA z kartą EMTACA 2GB, więc to zrozumiałe jaka karta taki błąd :P

Dziś zdarzył mi się 1szy raz błąd F--, warunki wilgoć obiektyw Sigma 10-20, problem styków, po odkręceniu lekkim nie całkowitym obiektywu i zatrzaśnięciu go spowrotem problem znikł. Już ktoś widziłem gdzieś pisał o wilgoci.

Co mnie zastanawia, z D80 przez 2 lata nie miałęm żadnego błędu. Więc czyżby wilgoć??

W zasadzie to taka pierda, a nie awaria, mi to w niczym nie przeszkodziło. Osobiście często robie zdjecia w mrozie, gdzie D80 i D50 (raz zamarzło mi lustro tylko w 50tce, -28 zrobiło swoje, ale D80 walczył dzielnie, obiektywy deko słabiej pierścienie mi przestały się obracać) spisywały się super. Zobaczymy co D90 na to :)

blackside
16-11-2009, 18:22
Ciekawa sprawa :-0
http://www.google.pl/search?hl=pl&lr=&q=d90+error&start=10&sa=N
oraz np:
http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=D60+error&lr=lang_pl&aq=f&oq=
http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=D80+error&lr=lang_pl&aq=f&oq=
.....]

Yasiek
16-11-2009, 19:56
Dlaczego dla D90 dałes wyszukiwanie "Szukaj w internecie", a dla pozostałych "Szukaj na stronach kategorii: język polski"? Szkolny błąd kolego ;)

blackside
16-11-2009, 20:26
Fakt . Mocno biję się w pierś ...

damian81pl
16-11-2009, 20:55
Ciekawe czy podobnie jest z dystrybucją pochodzącą od Nikon UK, Nikon DE...? Być może przypadek, ale z dystrybucji PL już mi się zdarzyło popsuć, a z UK chodzi bardzo dobrze :)

Duder
17-11-2009, 03:43
Czyli co?Do Polski przysyłają specjalnie wybierane te gorsze?Dajże spokój z takimi spiskowymi teoriami.
Ja kupiłem w Polsce,ale z dystrybucji holenderskiej i też ciągle wywala F--.

blackside
17-11-2009, 16:57
Dobra....
Powiedzcie czy ktoś z Was odesłał aparat to serwisu. A jak tak to z jakim skutkiem.
Pytam bo myślę że jest to godne reklamacji...tak w razie czego

Piotr_
17-11-2009, 18:55
Dobra....
Powiedzcie czy ktoś z Was odesłał aparat to serwisu. A jak tak to z jakim skutkiem.
Pytam bo myślę że jest to godne reklamacji...tak w razie czego

Problem może być z udowodnieniem w serwisie, że wada występuje. Bo serwisant podepnie obiektyw, włoży karte, zrobi 20-30-40 zdjęć stwierdzi, że nic się nie dzieje i odłoży aparat na półeczkę ZAŁATWIONE. Chyba, że ktoś potrafi wywołać powstanie błędu lub zdarza się on co kilka/kilkanaście zdjęć.

yahooo8
19-11-2009, 23:03
Ja wyslalem i aparacik czeka na naprawe ale mialem blad raczej wynikajacy z prawdziwej awarii. Pojawialo sie ERR ale z powodu uszkodzenia najprawdopodobniej mechanizmu przyslony. Czekam na naprawe aparatu, narazie ciagle stan jest oczekuje na naprawe ale coz. I tak bym nie zamienil mojego d90 na inny.

alarec
20-11-2009, 01:46
Z prześledzenia całego tego tematu od początku do końca i przeanalizowaniu wszystkich wypowiedzi z błędami D90 (nie tylko z tego forum), wynika że najwięcej błędów "F--" występuje ze szkłem N18-105, znacznie mniej w Tamronach 17-55, w przypadku innych szkieł nie znalazłem narzekań. Zaś błąd "Err" występuje najczęściej przy zdjęciach seryjnych. Wiadomo że "CHA" jest przy złej karcie, ale to najmilszy z tych errorów.

Również jest ogrom przypadków że błąd "F--" pojawiał się podczas wilgoci, lecz prawie we wszystkich przypadkach w tej chwili był podłączony N18-105 do puszki.

Chciałem się jeszcze zapytać tych ludzi co kupowali samo body d90, czy pojawił się im jakiś błąd w puszkach? i czy też w tym przypadku był podpięty N18-105 bądź T17-55?

Duder
20-11-2009, 02:27
Chyba wyciągnąłeś zbyt pochopne wnioski.Daleko nie szukałem-str.12 tego wątku:

Napisał MikeS
Mnie błąd F-- wyskoczył przy T 18-270.
Mam ten sam zestaw i ten sam problem oraz D40 a tam ten sam obiektyw działa bezawaryjnie!
D 90 ma kłopoty z AF to pewne!

Teoria o wyłącznej(czy głównie) awaryjności N 18-105 chyba się nie trzyma kupy.
Nie bardzo rozumiem potrzebę koniecznego znalezienia winnego.Były już teorie,że ten obiektyw ma plastikowy bagnet i że to jest przyczyna.Przecież współczesne tworzywa w niczym nie ustępują metalom,a w wielu zastosowaniach je przewyższają.Skąd wiadomo,że w tym przypadku tak nie jest?Mój obiektyw nie ma praktycznie żadnych luzów.
Osobiście raczej podejrzewam elektronikę lub oprogramowanie.
BTW dlaczego uważasz,że CHA to najmilszy error?U mnie występuje wyłącznie F-- i jego usunięcie jest banalnie proste-lekkie naciśnięcie na obiektyw.Sama przyjemność.

aandrzej
20-11-2009, 08:34
.

Chciałem się jeszcze zapytać tych ludzi co kupowali samo body d90, czy pojawił się im jakiś błąd w puszkach? i czy też w tym przypadku był podpięty N18-105 bądź T17-55?

Witam

Ja kupiłem samo body (marzec/kwiecień 2009). Używałem różnych obiektywów: 18-135, 50/1.8, 70-300VR oraz heliosa 44-m4 na pierścieniach pośrednich. Nigdy nie miałem żadnych błędów wymienionych w tym wątku.

alarec
20-11-2009, 12:26
Tak, zgodzę się z tobą Duder, wcale nie przeczę. Najczęściej występuje w nikorach i tamronach. A czy ktoś miał kłopot z jakąś sigmą? Albo z N50/1.8 ??
Czemu CHA jest najmilszy? ponieważ od razu wiadomo czym jest to spowodowane - złą kartą pamięci, zaś przy F-- nie wiemy co może być przyczyną, czy to styki, czy AF czy jeszcze coś innego.
Nie jest to może trudne do usunięcia, ale często mam fajne momenty i wtedy włączam aparat i od razu pstrykam, nie wyobrażam sobie że mi umknie jakaś chwila przez jakiś error.
Przymierzam się (jestem zdecydowany) do kupna D90 i wiadomo jak każdy chce uniknąć tych nieprzyjemnych błędów po zakupie body.
Dlatego pytałem się (i nadal się pytam) czy przy kupnie samego body ktoś miał takowe nie przyjemności.

Duder
20-11-2009, 18:29
A czy ktoś miał kłopot z jakąś sigmą? Albo z N50/1.8 ??
Czemu CHA jest najmilszy? ponieważ od razu wiadomo czym jest to spowodowane - złą kartą pamięci, zaś przy F-- nie wiemy co może być przyczyną, czy to styki, czy AF czy jeszcze coś innego.

Mieli ,mieli F-- z najróżniejszymi szkłami.
I co z tego,że wiesz czym jest CHA spowodowany,kiedy poradzenie sobie z nim nie jest ani proste ani szybkie.Zresztą tyle samo wiesz co w przypadku "F--" - tu coś we współpracy z obiektywem,tam coś we współpracy z kartą.Tak czy siak to są duperele do tego dosyć rzadkie.Nie przejmuj się za bardzo.

alarec
23-11-2009, 16:13
Zakupiłem D90, na razie jestem zadowolony, żaden z wymienionych błędów nie wyskoczył mi jeszcze i mam nadzieje że ich nie zobaczę. Jeszcze teraz tylko murze przetestować go pod względem BF /FF

kajo
25-11-2009, 17:16
Czy ktoś z koleżanek i kolegów miał wyżej opisane problemy z podpiętym do D90 nikkorem 16-85?

thorcik
25-11-2009, 17:19
Czy ktoś z koleżanek i kolegów miał wyżej opisane problemy z podpiętym do D90 nikkorem 16-85?

Ja nie, wszystko śmiga.

edit: z niczym ze stopki nie miałem problemów.

Ediface
26-11-2009, 09:35
Czy ktoś z koleżanek i kolegów miał wyżej opisane problemy z podpiętym do D90 nikkorem 16-85?

Używam z tym obiektywem od ponad pół roku (około 6 tys. zdjęć) i do tej pory bez żadnych problemów.

wonito
26-11-2009, 10:19
Ja niedawno kupiłem swój zestaw , błąd F-- już sie pojawił dwa razy.
Jednak moje odczucie to ewidentny problem z obiektywem a nie aparatem, wystarczyło delikatnie może 0,5 mm przesunięcie obiektywu.
Obiektyw jest nowy, żadnej wilgoci - to nie problem zaśniedziałych styków, to raczej problem z tym plastykowym bagnetem.
Dodam jeszcze dla tych wszystkich ,którzy czały czas śledzą temat z przerażeniem i rozterką czy kupić D90 i czy u nich też będzie ten straszny błąd F--.
Cała sprawa sprowadza sie do delikatnego przekręcenie obiektywu , wszystko trwa 5 sekund (od momenty zorientowania się o błedzie do momentu jego usunięcia) od cały problem.
A 90tka jest zaje....a

Kundzior
26-11-2009, 10:38
Tak a SIGMA 10-20 ma metalowy bagnet i mi to, to wyskoczyło. Więc Twoja teoria plastikowego bagnetu runęła.

wonito
26-11-2009, 10:52
Ja wcale nie bronię 90tki ...
Jak napisałem takie jest moje odczucie, że to temat związany raczej z obiektywem.
Dzisiaj dostałem stałkę i zobaczymy czy coś takiego będzie się działo.
Chodzi mi raczej o to, że ten błąd jest mocno demonizowany, a nie taki diabeł straszny jak świnia ma ryj :)

Kundzior
26-11-2009, 10:56
hehe zgadza się żadna wielka sprawa, ot czasem się zdarzy i tyle.

blackside
26-11-2009, 16:38
Tak F-- może nie. Gorzej z innymi bolączkami, których niby jest mało ale są i są częstrze niż w innych aparatach .

Ediface
26-11-2009, 18:26
Problem z F-- miałem z D80 i kitem 18-135 (dwa przypadki w ciągu trzech lat), wystarczyło delikatnie przekręcić obiektyw i po sprawie.

Duder
27-11-2009, 02:03
Tak F-- może nie. Gorzej z innymi bolączkami, których niby jest mało ale są i są częstrze niż w innych aparatach .

A na przykład?

Kekacz
27-11-2009, 10:19
nie głosują, bo jak się tylko pochwali sprzęt to ...

gadzeciarz
29-11-2009, 22:58
Pokazało się coś takiego
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=10005

http://www.optyczne.pl/2441-nowo%C5%9B%C4%87-Odpowied%C5%BA_Nikon_Polska_na_list_otwarty.html

wonito
30-11-2009, 10:45
Taaa
Czyli ubolewamy bardzo nad tym ,że taki szum się zrobił wokół tej całej sprawy bo przecież żadnej sprawy nie ma...
Bo to przecież nie nasza wina ,że klient nie odpowiada na nasze maile co znacznie wydłuża czas naprawy z 5 do przciętnie 9 dni ?!!
a i jeszce jedno : "jesteście naszą siłą napędową" - a szkoda komentarza...
A na razie z dłuzszej gwaracji nici, ale przecież nadzieja jest dla głupców więc może jak będziesz kupował nowy NASZ system za 20 kawałków to kiedyś , może, ale...

Kekacz
30-11-2009, 11:33
Pojawiło się i już od 27 listopada ma swój temat tam gdzie być powinien
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=123270

FttSniper
12-12-2009, 21:57
słynny Err dopadł i mojego nikona zaraz po pierwszych fotkach.. wiariuje zmiana przysłony, zamiast pojedyńczych fot są jakieś serie, lustro nie zawsze opada, zdjęcia albo skrajnie niedoświetlone z pasem na środku albo i nic na nich nie widać, blokuje się spust migawki etc. obojętnicz jaka karta, jaki obiektyw etc ...
Aparat nowy ... :/

Pawełfoto
13-12-2009, 00:42
Już kiedyś kiedyś napisałem że opinie typu wina karty, obiektywu lub wilgoć można sobie między bajki włożyć, też ten temat błądów i zawieszania się aparatu przerabiałem, również zmieniłem karty pamięci i nic to nie pomogło.
Problem ustąpił nagle po około 3tyś fotek, teraz mam już ponad 16tyś i nigdy więcej żaden błąd już sie nie pojawił. A fociłem naprawdę w różnych warunkach atmosferycznych.

Duder
13-12-2009, 03:00
słynny Err dopadł i mojego nikona zaraz po pierwszych fotkach.. wiariuje zmiana przysłony, zamiast pojedyńczych fot są jakieś serie, lustro nie zawsze opada, zdjęcia albo skrajnie niedoświetlone z pasem na środku albo i nic na nich nie widać, blokuje się spust migawki etc. obojętnicz jaka karta, jaki obiektyw etc ...
Aparat nowy ... :/

Widzę dwie możliwości ,albo nie panujesz nad aparatem(robisz coś nieświadomie),albo aparat jest wadliwy.Jakich trybów używasz,jakich ustawień i w jakich warunkach?Wrzuć przykładowe zdjęcia.

FttSniper
13-12-2009, 23:09
Widzę dwie możliwości ,albo nie panujesz nad aparatem(robisz coś nieświadomie),albo aparat jest wadliwy.Jakich trybów używasz,jakich ustawień i w jakich warunkach?Wrzuć przykładowe zdjęcia.

Miałem różne nikony oraz drugiego d90 pożyczonego od znajomego który śmigał na moim osprzęcie bezproblemowo.
U mnie po włączeniu aparatu niby wszystko ok.
Wciskam spust migawki:
-obiektyw łapie ostrość
-wyzwala się migawka
-aparat robi foto które niezależnie od ustawień czy trybu jest zawsze skrajnie niedoświetlone
-potem wyskakuje błąd "Err" na ekranie
-lustro się blokuje i jest uniesione

Ponowne wciśnięcie migawki powoduje zniknięcie "Err" z ekranu, a zaraz po tym:
-body zmienia w ciągu 2s około kilku razy przysłone w obiektywie - ten mechanizm wręcz szaleje co przypomina prawie robienie trybu seryjnego

Kolejne wciśnięcie migawki to znów niedoświetlna fotka i "Err" jak zwykle i tak ciągle to samo.

A foty wyglądają różnie.
Od całkowiecie czarnych przez:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.occur.pl/images/0245c46c/2e27e9b8/e99438ae17.JPG)
iso6400 M f1.8 czas naświetlania 3s ... podczas gdy zdrowy d90 przy tych parametrach przepala foto na całego w tych warunkach, no i tutaj widać że foto nie jest poruszone jak na robione z ręki więc czas naświetlania realny był o wiele wiele krótszy ...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.occur.pl/images/0245c46c/2e27e9b8/b38031cd8a.JPG)
tutaj strzał w trybie "auto"


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.occur.pl/images/0245c46c/2e27e9b8/159587a003.JPG)
tutaj P -program z wyzwoloną lampą


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.occur.pl/images/0245c46c/2e27e9b8/93ea0648a2.JPG)
tutaj tryb M z ustawieniem czasu 1/4000s

Zapewniam że nic nie pomogło w tej sprawie i ciągle to tak samo wygląda nie pozwalając w jakikolwiek sposób na zrobienie normalnego zdięcia.

I co wy na to ? :???:

blackside
13-12-2009, 23:46
Potwierdza mnie to w 100% że powinienem omijać D90 szerokim łukiem -a szkoda.
Co do problemu moim zdaniem serwis lub wymiana w sklepie... a ile kolejny będzie sprawny.

Duder
14-12-2009, 00:06
Posprawdzaj ustawienia,krok po kroku,może coś jest pokręcone.Zresetuj.Jeśli już to robiłeś to chyba trzeba go oddać tym panom z serwisu.Niestety.
blackside - a skąd taka niechęć?Przecież to jest świetna pucha,a wpadki zdarzają się wszystkim.To są przecież pojedyncze przypadki.
Ty chyba chcesz zrobić czarny PR temu modelowi,albo sam siebie przekonujesz - na siłę.

FttSniper
14-12-2009, 00:14
Potwierdza mnie to w 100% że powinienem omijać D90 szerokim łukiem -a szkoda.
Co do problemu moim zdaniem serwis lub wymiana w sklepie... a ile kolejny będzie sprawny.

Nie :) To świetne body, tylko troche kontrola jakości przyspała :) Ja jutro wymieniam na nowego. Wady się zdarzają rzadziej lub cześciej .. :P

blackside
14-12-2009, 00:16
Może i tak. Tylko powiedz czemu problemy są tylko i wyłącznie z D90. Znajdź mi podobny wątek z tylkoma przypadkami innego modelu/firmy?
Na zagranicznych forach też widać podobny ruch- jeżeli Ty nie widzisz tego ok- ja nie mam zamiaru wtopić 3500zł.
Co do pojedyńczych przypadków- fakt -tylko troszkę ich jednak dużo jak na pojedyńcze i co więcej dziwne bo wszystkie takie same.
A pucha nie przecze dobra dlatego tym bardziej mnie szlak trafia :-( Bo chciałem ją mieć ale dziękuje wolę sprawne D5000 niż wieszające się D90 .
PS. Daj znać ... co dalej
Zresztą już się zamykam bo to nie ma sensu... śledzić mogę . :-)

FttSniper
14-12-2009, 00:16
Posprawdzaj ustawienia,krok po kroku,może coś jest pokręcone.Zresetuj.Jeśli już to robiłeś to chyba trzeba go oddać tym panom z serwisu.Niestety.
blackside - a skąd taka niechęć?Przecież to jest świetna pucha,a wpadki zdarzają się wszystkim.To są przecież pojedyncze przypadki.
Ty chyba chcesz zrobić czarny PR temu modelowi,albo sam siebie przekonujesz - na siłę.

Sprawdzałem ustawienia, resetowałem, 4 rodzaje najszybszych kart sandiska, wyciąganie baterii etc i nic. Wymiana będzie i tyle. D90 to świetna pucha dlatego uciekłem na cropa nikona z sony a900 :P

FttSniper
14-12-2009, 00:18
Może i tak. Tylko powiedz czemu problemy są tylko i wyłącznie z D90. Znajdź mi podobny wątek z tylkoma przypadkami innego modelu/firmy?
Na zagranicznych forach też widać podobny ruch- jeżeli Ty nie widzisz tego ok- ja nie mam zamiaru wtopić 3500zł.
Co do pojedyńczych przypadków- fakt -tylko troszkę ich jednak dużo jak na pojedyńcze i co więcej dziwne bo wszystkie takie same.
A pucha nie przecze dobra dlatego tym bardziej mnie szlak trafia :-( Bo chciałem ją mieć ale dziękuje wolę sprawne D5000 niż wieszające się D90 .
PS. Daj znać ... co dalej

Jeśli optyka af-s Cie ineteresuje to bierz d5000. A jak się trafi zły D90 to nie problem przecież wymienić więc nie ma mowy o wtopieniu kasy ;)

Duder
14-12-2009, 00:39
blackside - te przypadki to w 99% tak zwane pierdoły,bez większego znaczenia.Tak się ostatnio porobiło,że się na wszystko narzeka i wyszukuje różne niedoskonałości,ale nie są to poważne problemy.To jest efekt powszechnego dostępu do informacji,testów-śmestów itd.Zaczynają nami rządzić jakieś obsesje doskonałości technicznej.A przyczyna tego,że o błędach D90 jest najgłośniej jest chyba taka,że to bardzo popularny model,do tego kupują go zwykle ludzie,którzy mają już nieco większe wymagania,trochę doświadczenia itd.Zawodowcy rzadko pisują na forach więc i o ich problemach mniej słychać,to samo z mniej doświadczonymi i ich starszymi/tańszymi,a więc mniej skomplikowanymi technicznie puszkami,od których też mniej się wymaga.

yahooo8
14-12-2009, 00:42
Może i tak. Tylko powiedz czemu problemy są tylko i wyłącznie z D90. Znajdź mi podobny wątek z tylkoma przypadkami innego modelu/firmy?
Na zagranicznych forach też widać podobny ruch- jeżeli Ty nie widzisz tego ok- ja nie mam zamiaru wtopić 3500zł.
Co do pojedyńczych przypadków- fakt -tylko troszkę ich jednak dużo jak na pojedyńcze i co więcej dziwne bo wszystkie takie same.
A pucha nie przecze dobra dlatego tym bardziej mnie szlak trafia :-( Bo chciałem ją mieć ale dziękuje wolę sprawne D5000 niż wieszające się D90 .
PS. Daj znać ... co dalej
Zresztą już się zamykam bo to nie ma sensu... śledzić mogę . :-)

Ja mialem np. inny problem z d90 po prostu mechanizm przysłony padł. Poza tym zupełnie żadnego problemu a napstrykałem nim dziesiątki tysięcy zdjęć i powiem tak właśnie wraca do mnie z serwisu i jakbym miał kupować jeszcze raz pomimo tego że mi sie zepsuł to bym go kupił jeszcze raz. Jest to naprawde bardzo fajny aparacik który ma naprawde dobrą matryce i parametry i mi sie nim świetnie pstryka foty.

Duder
15-12-2009, 14:43
Tyko nie aparacik - to jest bardzo poważny Aparat(dużą literą proszę).Ha,ha.
Ale powaznie - ja tez go już kocham.

thorcik
15-12-2009, 16:06
A po cóż obchodzić szerokim łukiem? Przecież nie jest powiedziane, że błędy na pewno wystąpią, nie dajmy się zwariować.

kobcio
15-12-2009, 23:35
blackside - te przypadki to w 99% tak zwane pierdoły,bez większego znaczenia.Tak się ostatnio porobiło,że się na wszystko narzeka i wyszukuje różne niedoskonałości,ale nie są to poważne problemy.To jest efekt powszechnego dostępu do informacji,testów-śmestów itd.Zaczynają nami rządzić jakieś obsesje doskonałości technicznej.A przyczyna tego,że o błędach D90 jest najgłośniej jest chyba taka,że to bardzo popularny model,do tego kupują go zwykle ludzie,którzy mają już nieco większe wymagania,trochę doświadczenia itd.Zawodowcy rzadko pisują na forach więc i o ich problemach mniej słychać,to samo z mniej doświadczonymi i ich starszymi/tańszymi,a więc mniej skomplikowanymi technicznie puszkami,od których też mniej się wymaga.

Zgadam się z Tobą !! W 101%. Od 5 dni jestem szczęśliwym posiadaczem N D90. Oczywiście przed podjęciem decyzji o zakupie puszki wertowałem forum / opinie / oceny / testy /. Naczytałem się o błędach i innych problemach... ale również i plusach. Mimo tego zdecydowałem się na zakup (jeszcze po atrakcyjnej jak dla mnie cenie). Aparat miał premierę w połowie 2008 roku. Jeżeli byłoby coś nie tak (coś poważnego) to Nikon dawno by to poprawił. Na półki w sklepach trafiają już modele wyprodukowane w tym roku. Zresztą wszędzie są podobne problemy (np. błąd "error99" u Canonowców) - patrząc u nich też można powiedzieć że "plaga". D90 to bardzo popularny model, dlatego dużo się "pisze" o wadach i zaletach....ale również i na pewno "nie pisze". Dużo użytkowników (pewnie większość) kupiło, pstryka i nawet nie wiedzą o istnieniu forum i błędach Err CHA i F-- chyba że ze strony 255 instrukcji. :) Kupiłem, nie narzekam, cieszę się i nie myślę o błędach.! Oczywiście oby się nie pojawiły - tego sobie i wszystkim życzę.

tszoda
21-12-2009, 14:44
wszyscy piszą o błędach Err-F oraz Err -Cha a ja mam pytanie czy spotkał ktoś się z błędem samym Err? objawy to niedoświetlanie zdjęć ,mimo wykręcania ich na przepały , może spotkał się ktoś z takim błędem , pozdrawiam

FttSniper
21-12-2009, 19:09
jak od nowego to wada fabryczna ;) sam tak miałem - wymieniłem body w sklepie i teraz od tygodnia cieszę się wyśmienitą puszką d90 bez wad :)

blackside
21-12-2009, 20:38
Z ciekawości możesz podać ten link do canonowców?

wredniak1
22-12-2009, 12:02
Ja mam od 3 miesięcy D90 i - odpukać - nie pojawił mi się żaden w w/w błędów...
Podpinan zarówno kit 18-105, jak i stałka 35 czy tele 70-300...

snikers
22-12-2009, 12:35
ja także nigdy nie spotkałem się z żadnym błędem w mojej puszce przy żadnym z moich obiektywów. Wszystko jest super (odpukać) jak narazie :)

kobcio
22-12-2009, 18:19
Z ciekawości możesz podać ten link do canonowców?

Pewnie. Proszę http://canon-board.info/showthread.php?t=13877&page=65 wątek podobny.

blackside
22-12-2009, 20:20
Tak tylko z tą różnicą że tam są różne modele. A tu generalnie jeden. :-)
Wiadomo to jest elektronika ma prawo się psuć. Ale dla mnie jest to lekko podejrzane i tyle.

luxmin
24-12-2009, 15:57
no i proszę tydzień użytkowania i już problem z kartą ;) Jak chce wyświetlić fotkę to pojawia się komunikat Plik nie zawiera danych obrazu . Chyba że zrobię fotkę i wtedy mogę przeglądać fotki w aparacie.
Jak chcę skasować to pojawia się komunikat że karta może być uszkodzona. Pojawił się nawet błąd CHR gdy chciałem ustawić ostrość.
I pytanie czy to wina body czy karty ( lexar 4GB )

luxmin
24-12-2009, 16:47
no i nie da się kopiować na komp a wiec problem jest głębszy. I to musiał wystąpić dzisiaj jak sklepy o tej porze już kończą a reklamacja dopiero po świętach.
Musze korzystać z karty 256 MB ;) zakupionej prawie 5 lat temu wraz z panasonikiem fz5 ale heca

FttSniper
24-12-2009, 16:48
wada karty :)

wredniak1
25-12-2009, 13:11
Na mojej karcie SanDisk SDHC Extreme III 4GB czy SanDisk 1GB nie ma komunikatu o błędzie, działają bezproblemowo... Muszę pożyczyć Kingstona lub inną, z ciekawości sprawdzę...

cctv
25-12-2009, 13:42
Na szczęście nie miałem jeszcze żadnych błędów w swoim d90

mescalina
25-12-2009, 21:43
niedawno zakupiłam aparat Nikona D3000, do pewnego momentu szło wszystko jak najlepiej, uwieczniłam tegoroczną wigilię i przy fotografowaniu znajomego nagle wyskoczył mi błąd: err cha- czyli awaria tej nieszczęsnej karty pamięci. Wyciągałam ją i wkładałam na nowo, baterie również. Głucho. Jestem amatorką, to mój pierwszy "poważniejszy" aparat i kompletnie nie wiem, co z tym fantem zrobić. Zgłosić reklamację?

tszoda
26-12-2009, 00:32
mescalina spróbuj z inna kartą, mam nadzieje ze pomoze

Jan76
27-12-2009, 13:08
Zamierzam kupić D90. Mam pytanie czy ktoś kto miał problemy z aparatami nikon oddał aparat do sprzedawcy i otrzymał nowy? Bo jeżeli pojawia się błąd który świadczy o uszkodzeniu aparatu to jest to niezgodność towaru z umową.

AsKier
27-12-2009, 13:28
Jan76, nie dramatyzuj - czy w tej ankiecie wygrywają aparaty z błędem? kupuj aparat i rób zdjęcia..

Jan76
27-12-2009, 14:32
Pytanie o realizacje podstawowych praw konsumenta jest dramatyzowaniem to co będzie czymś normalnym?
Większość firm jest zainteresowana klientem do momentu zakupu.

Piotr_
27-12-2009, 14:48
Zamierzam kupić D90. Mam pytanie czy ktoś kto miał problemy z aparatami nikon oddał aparat do sprzedawcy i otrzymał nowy? Bo jeżeli pojawia się błąd który świadczy o uszkodzeniu aparatu to jest to niezgodność towaru z umową.

Problemem jest to, że te błędy nie pojawiają się na zawołanie i trudno je wywołać akurat w sklepie przy składaniu reklamacji.

blackside
27-12-2009, 15:18
Problemem jest to, że te błędy nie pojawiają się na zawołanie i trudno je wywołać akurat w sklepie przy składaniu reklamacji.

Dokładnie- dlatego cieszmy się, nie narzekajmy tylko róbmy zdjęcia a jak się zawiesi i sformatuje karte to co tam...cieszmy się i nie narzekajmy. Przecież to elektronika ma prawo...

tommyfp
27-12-2009, 15:43
Problemem jest to, że te błędy nie pojawiają się na zawołanie i trudno je wywołać akurat w sklepie przy składaniu reklamacji.

Dlatego zrobiłem tą fotkę i wysłałem ją do nikona:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img380.imageshack.us/i/img0510nd7.jpg/)

Jednak nie uzyskałem żadnej satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Tak jak już jakiś czas temu pisałem u mnie F-- pojawiło się parę razy w różnych warunkach. Ostatnie problemy z Err CHA mialem na początku 2009 roku. Od tego czasu spokój. W torbie od aparatu mam 2 torebki wyciągające wilgoć. Err CHA u mnie pojawił się 2 lub 3 razy. Zawsze przy bardzo dużej wilgoci (klub i 2 razy koncert w zamkniętym pomieszczeniu o ile dobrze pamiętam). Gdyby był to poważny problem to myślę, że Nikon ujawniłby to, tak jak w przypadku D5000.

Masaccio
27-12-2009, 15:46
Mi się pojawił kilka (2 czy 3) razy błąd F-- z kitem 18-105, pomogło delikatne przekręcenie, wręcz ruszenie obiektywem (aparat praktycznie nowy, miał ok 1000 zdjęć). Po odkręceniu i ponownym założeniu obiektywu problem przestał występować.

Jan76
27-12-2009, 15:57
Nic z tego nie rozumiem. W modelu d90 pojawiają się często błędy na wyświetlaczu. Czy te błędy uniemożliwiają pracę? Czy zdjęcie robione z takim błędem są obarczone jakimś błędem (np. w naświetleniu)? Czy problem samoistnie ustępuje?
Bo jeżeli wada polega na tym że raz na miesiąc albo dwa wyskakuje błąd a potem wszystko wraca do normy to dla mnie to nie jest wada (podobnie jak w samochodzie zapala się jakaś kontrolka a po ponownym odpaleniu znika).
Ale jeśli ta wada utrudnia lub uniemożliwia pracę to, jak pisałem wcześniej jest to niezgodność towaru z umową i sprzedawca ma sprzęt wymienić lub naprawić. Zadałem pytanie czy jakiś właściciel D90 lub jakiegoś innego aparatu marki Nikon otrzymał nowy aparat lub zwrot gotówki. To by mogło świadczyć o tym że firma postępuje zgodnie z prawem i jednak w jakiś sposób dba o klienta (sklep albo NP).

cctv
27-12-2009, 23:10
Kurcze i po co te wyświetlacze. W niższych modelach Nikona oraz innych firm ich nie ma i ludzie nie narzekają na błędy aparatu albo są super dopracowane. :)

luxmin
28-12-2009, 17:53
dobrze tu ktoś wcześniej powiedział problem z tymi błędami jest taki że są upierdliwe i jak ktoś chce coś udowodnić w sklepie to ma potem problem bo za cholerę wszystko działa dobrze ;)
U mnie z tą niby zepsutą kartą jest tak że jak ja podłączam do kompa to w kompie nie widać żadnych fotek. Jak dziś zaniosłem do sklepu to u nich w czytniku te fotki widać w kompie.
Oczywiście obiecali kartę przetestować. Ale jednak coś z tym nikonem D90 jest na rzeczy ;)
Mam inną obecnie kartę i wszystko działa na razie dobrze.
No i teraz bądź mądry co tu jest źle jak niby wszystko okazuje się że jest dobre tylko ta konkretna karta z tym konkretnym bodym nie chce współpracować

Wojtek Mąka
28-12-2009, 19:48
Zadałem pytanie czy jakiś właściciel D90 lub jakiegoś innego aparatu marki Nikon otrzymał nowy aparat

tak

cctv
28-12-2009, 20:59
u nie na ten czas nic się nie dzieje ale zobaczymy co będzie później. ;)

wredniak1
28-12-2009, 22:37
Sorry z góry za OT: znajomy znajomego :) po około 2 miesiącach ma "problem" z D80 - nie może zapisać zdjęcia w formacie NEF+JPEG... To tak dla przeciwwagi dla "awaryjności" D90 :)

swider
29-12-2009, 01:24
A co się konkretnie dzieje?

wredniak1
30-12-2009, 18:10
A co się konkretnie dzieje?

Dokładnie nie wiem, muszę zasiegnąć języka :) Z tego co wiem, to nie może wybrać z menu zapisu NEF+JPEG, reszta ok... Wcześniej można było wybrać ten format zapisu...

carcrusher
30-01-2010, 15:18
W moim egzemplarzu (D90+18-105) kilkakrotnie wyskoczyło F-- i tak jak ktoś wcześniej zauważył - najczęściej po wyjęciu aparatu z torby trzymając za obiektyw. Można z tego wyciągnąć wniosek, że i body i obiektyw są słabo wykonane, z tanich w produkcji materiałów. Ciekawi mnie czy ktoś spotkał się z tym błędem powiedzmy w d200/300 w połączeniu z obiektywami z metalowym bagnetem?

MilekS
31-01-2010, 00:19
Trafiłem kartę PRETEC 16 GB C6 - po zapisaniu jakichś 300 zdjęć pojawił się błąd karty, wyjęcie, włożenie i sformatowanie pomogło na chwilę. Padła karta.

Kundzior
31-01-2010, 02:55
Można z tego wyciągnąć wniosek, że i body i obiektyw są słabo wykonane, z tanich w produkcji materiałów.

Albo body albo obiektyw. Obstawiam Body. Bo z innymi obiektywami tez się zdarza. choć mi tylko raz przez 4 miesiące posiadania D90.

hawk
31-01-2010, 18:37
A mnie dla odmiany ten error pojawiał się tylko po podpięciu 18-105, chociaż też raptem może ze 3 razy.

morfeus
12-02-2010, 13:28
poprzednio miałem d40 i zdarzało sie mi czesto z kitowym blokada AF. Na początku on/off dawało radę, potem wyjecie akumulatora, potem przełączenie manual/ auto obiektywu. To info ad. tych którzy mówia, że błędy sa tylko w 90.
To z d40 z tego co wiem równiez było plagą. U mnie wystapiło około 8000.
Obecnie mam 90 i kolega również około roku i 0 problemów z 50 1.8, 35 1.8, 70-300, 18-105
zobaczymy dalej ale powiem szczerze, że jedną z przyczyn, która przyspieszyła zakup 90 było wkurzajace przycinanie sie tego af w d40:)

panna_m
27-05-2010, 16:48
witam, mam prblem. Nikona d90 mam od 2tyg, więc zbytnio nie wiem co się stało. nie chce mi ostrzyć (coś poprzestawiałam bodajze w ustawieniach) przejrzałam całe forum, ustawienia osobiste wyczyściłam, dwa guziczki naciskałam, i nic...
mógł by mi ktoś pomóc i doradzić cos? zawsze jak ostrzyłam zdjęcie to był dźwięk migawki, którego teraz nie ma, z góry dziekuje za szybka odpowiedź.

simonx
28-05-2010, 07:21
witam, mam prblem. Nikona d90 mam od 2tyg, więc zbytnio nie wiem co się stało. nie chce mi ostrzyć (coś poprzestawiałam bodajze w ustawieniach) przejrzałam całe forum, ustawienia osobiste wyczyściłam, dwa guziczki naciskałam, i nic...
mógł by mi ktoś pomóc i doradzić cos? zawsze jak ostrzyłam zdjęcie to był dźwięk migawki, którego teraz nie ma, z góry dziekuje za szybka odpowiedź.

upewnij się, czy nie masz na obiektywie AF przełączonego na M
to samo na body - jest tam taki przełącznik
mogłaś też wyłączyć w menu samo piknięcie przy ostrzeniu - no ale wtedy widziałabyś że ostrzy, tylko dźwięku nie wydaje
ustaw na obiektywie i na body AF na A, zresetuj ustawienia w menu, zrób program auto - i musi ostrzyć :)
jeszcze znam jedną możliwość - jak bateria jest słaba, to aparat niby działa, ale jak próbujesz zrobić zdjęcie to mruga symbolem baterii i nie robi

boso5
28-05-2010, 23:30
Mój D90 ma zaledwie 3 tygodnie i nie mogę dojść do ładu z ostroscią. Test na karcie BF FF zdał pomyślnie (obiektyw 18-105). Przy fotografowaniu z bliska ostrość zdjęć jest do zaakceptowania, ale panoramy, pejzaże wychodzą fatalnie. na powiększeniach 100% szczegóły są rozmyte, a obiekty zamglone. Proszę o podpowiedź jak sprawdzić, gdzie leży powód. Dodam, że na obiektywie mam filtr UV pro1 digital, ale nie sądzę, żeby tak pogarszał jakość zdjęć.

Lento Violento
28-05-2010, 23:39
Wrzuć jakieś fotki tych panoram

boso5
29-05-2010, 12:26
Wybrałem kilka zdjęć na szerokim kącie i na max zoomie. Zdjęcia są prosto z puszki więc można odczytać informacje z exifa. Bardzo proszę o ocenę, co z nimi jest nie tak. Dodam, że syn ma ten sam zestaw i u niego jest dużo lepiej. Pierwszy raz wklejam linki więc jeżeli nie zadziałają automatycznie, to proszę je wkleić w przeglądarkę.
http://yfrog.com/0udsc0301fhj
http://yfrog.com/5ydsc0203ruj
http://yfrog.com/0kdsc0175pj

Antonioo
29-05-2010, 12:46
ja bym po pierwsze popatrzył jak syn ma poustawiany aparat....

po drugie nie ma exifu-program zmniejszający ciachnął

a po trzecie to moim zdaniem złe światło i pogoda i chyba ekspozycja na lekkim +.....
no i jak długie tele, to tak wychodzi....w powietrzu jest masa syfu,smog,mgiełka itp....lekkie zwiększenie kontrastu w obróbce trochę pomoże

boso5
29-05-2010, 20:27
Porównywałem ustawienia moje i syna - są zblizone. Na początku zdarzało mi sie prześwietlić, ale wyczytałem, że d90 ma takie skłonności i skorygowałem ekspozycję o -0.3. Czasem koryguję mocniej na minus. Z forum dowiedziałem się też, że należy podnieść wyostrzanie w opcjach przetwarzania obrazu i skorygowałem je na 5. Dziś zrobiłem wypad na Jurę i ponad setkę zdjęć. Zamieszczam poniżej linki do przykładowych. Oceńcie czy od tego sprzętu (D90 +18-105) należy więcej oczekiwać, czy wszystko jest OK.
http://img535.imageshack.us/img535/2568/zbliska.jpg
http://img594.imageshack.us/img594/5881/wmiar.jpg
http://img257.imageshack.us/img257/3105/rednidystans.jpg
http://img412.imageshack.us/img412/5949/ostronazamek.jpg
http://img153.imageshack.us/img153/6037/ostronadachwrodkukadru.jpg

Lento Violento
29-05-2010, 20:37
Co do jakości zdjęć to jak dla mnie ze sprzętem na pewno wszystko jest OK.
Pozostaje Ci poznać lepiej sprzęt, poeksperymentować z ustawieniami oraz obróbką na kompie...

boso5
30-05-2010, 08:15
No to kamień z serca. Niedawno przesiadłem się z canona 350D i szukałem sprzętu, który mnie bardziej zadowoli. Po przetestowaniu D90 syna stwierdziłem, że to jest to. Wobec pozytywnej oceny działania mojego sprzętu nie zgłaszam awaryjności. Dziekuję za sugestie i opinie kolegom, którzy mi odpisali.

v_o_y_t_e_c
30-05-2010, 12:55
Aparat 2 miesiące i błąd F-- szkło 18-105 zrobiłem ok 1000 zdjęć

MagikTM
30-05-2010, 14:50
u mnie błąd Err CHA i błąd F-- po podpięciu tele tamrona 70-300 reset tylko wyjęcie baterii i działał dalej.
wkońcu wymieniłem na N 70-300 VR i więcej nie miałem już tego błędu :) .

piotrox
03-06-2010, 20:53
A może każdy kto ma problemy z D90 napisał by z jakiej fabryki ma dany egzemplarz? może by to coś wyjasniło Czytając fora na temat D90 tych problemów z errorem lub z ff i bf są setki
Niektorzy użytkownicy nawet wypowiadają sie że kupować wszędzie ale nie w Polsce

Antonioo
03-06-2010, 22:20
A może każdy kto ma problemy z D90 napisał by z jakiej fabryki ma dany egzemplarz? może by to coś wyjasniło Czytając fora na temat D90 tych problemów z errorem lub z ff i bf są setki
Niektorzy użytkownicy nawet wypowiadają sie że kupować wszędzie ale nie w Polsce


ja mam z fabryki ze Swarzędza...., polecam, spisali się i działa bez problemu....

Szadzik
03-06-2010, 22:57
ja mam z fabryki ze Swarzędza...., polecam, spisali się i działa bez problemu....

Mój z WSK Świdnik i też zero problemów.

Duder
04-06-2010, 02:00
Najlepiej pójść po rozum do głowy,jakikolwiek byle nie polski.

simonx
06-06-2010, 22:02
zdarzył mi się właśnie wczoraj podczas ślubu błąd f--, przez co straciłem fajne ujęcie
na szczęście na ślubie byłem jako gość, a nie fotograf ...
niemniej - sytuacja z tym błędem trochę mnie wkurzyła
aparat mam niecałe 2 tygodnie i jedno body miało błąd CHA - wymieniłem, to teraz mam f--
a jak teraz poczytałem ile ludzi ma z tym problem, to się lekko przeraziłem... :(
aparat mam "made in Thailand"

tommyfp
07-06-2010, 13:09
A ja się w ogóle dziwię że z Err CHA albo f-- wymienili Ci aparat. Tez miałem te błędy ale od dobrego półtora roku spokój.

arkus16
07-06-2010, 15:44
A ja się nie dziwię, że wymienili.

Mnie też wymienili po tym jak sie okazało, że po 2 tygodniach trzeba płytę główną wymieniać.

Dostałem nowy aparacik za co chwała ale ... ten w ciągu jednego dnia zawiesił się 10- razy na błedzie F-- i niestety czyszczenie styków nie pomogło.
Zastanawiam się nad powrotem do Canona tam się takie rzeczy nie zdarzały.
Ale dam mu jeszcze szansę do końca tygodnia potem wędruje do Nikona.

carcrusher
07-06-2010, 19:21
a spotkał się ktoś z problemem nie wyzwalającej się migawki lub wyzwalającej się z 1-2sek. opóźnieniem? Czasami zdarza się, że po ustawieniu i potwierdzeniu ostrości i naciśnięciu spustu do końca nic się nie dzieje... w dodatku czasem kilka prób pod rząd. Jest to strasznie denerwujące - nie da się zrobić zdjęcia, straciłem przez to kilka ciekawych ujęć. Formatowanie karty, resetowanie aparatu nic nie daje. Najgorsze, że powtarzalność tego zjawiska jest znikoma - bywa, że działa dobrze przez kilka dni a potem potrafi odmówić posłuszeństwa kilkanaście razy w ciągu sesji.

wrocek
07-06-2010, 22:10
a spotkał się ktoś z problemem nie wyzwalającej się migawki lub wyzwalającej się z 1-2sek. opóźnieniem?
Też miałem kilka razy taką sytuację. Nie udało mi się znaleźć żadnej przyczyny takiego zachowania. Po chwili wszystko działało ok.
Zbyt często zdarzają się też sytuacje potwierdzenia ostrości mimo, że obraz w wybranym punkcie jest całkowicie nieostry (w trybie AF-S).

panna_m
08-06-2010, 20:19
upewnij się, czy nie masz na obiektywie AF przełączonego na M
to samo na body - jest tam taki przełącznik
mogłaś też wyłączyć w menu samo piknięcie przy ostrzeniu - no ale wtedy widziałabyś że ostrzy, tylko dźwięku nie wydaje
ustaw na obiektywie i na body AF na A, zresetuj ustawienia w menu, zrób program auto - i musi ostrzyć :)
jeszcze znam jedną możliwość - jak bateria jest słaba, to aparat niby działa, ale jak próbujesz zrobić zdjęcie to mruga symbolem baterii i nie robi

nic z tego. wszystko poprzestawiane na AF, i nie chce ostrzyć... a jak resetuje ustawienia to nic nie daje :/

simonx
08-06-2010, 21:02
:( no to poszedł bym z tym do sklepu gdzie kupiłaś, albo kontaktował się z serwisem

panna_m
09-06-2010, 19:02
:( no to poszedł bym z tym do sklepu gdzie kupiłaś, albo kontaktował się z serwisem

tu będzie problem. bo aparat jest mi w sumie ciągle potrzebny [niestety jak na razie jadę na manualu] a odesłać bym musiała do krakowa...

Jan76
30-12-2010, 20:15
Ja po kupiłem parę tysięcy klapnięć i wszystko działa ok myślę o jakimś obiektywie np 50/1,8
pozdrawiam

Grand.
30-12-2010, 21:08
Po 3 miesiącach i 16k fotek nawet nie pomyślał o jakimś Err, drugi egzemplarz, roczny z 35k przebiegiem też nie.

deseroza
30-12-2010, 22:47
I to jest zdrowe podejście. Strzelać foty i nie zamartwiać się. Najlepszego w Nowym R.

tot1977
30-12-2010, 22:57
Witam.
Na dzień dzisiejszy mam d5000 z obiektywami w stopce. Jutro dostaję nowego d90. Z ciekawości przetestuje go z 18-105 ;). Co do błędów, mój d5000 wywalał je lub zawieszał się po podłączeniu starego Heliosa ;) ale jakos mi to nie przeszkadzało;) po restarcie działał jak ta lala. To tylko elektronika trzeba jej wybaczyć ;). Ważne że zdjęcia cieszą ;)

d90
03-01-2011, 12:26
problemy z bledami mialem
bledy przerozne
zawsze gdy na sankach siedziala nieorginalna zabawka do zdalnego wyzwalania migawki...
Badziewie, ale problemow duzo, bo nie pomagalo nic.
Zabawke odlozylem-problemy zniknely...
Szkla mam rozne.
Manual, od 401 komplet kitowy, vivitara na przejsciowce z m42, 18-105, pierscienie posrednie. Karty-od dobrych w miare, do dziadostwa, ale smigaja.
Problemow wiecej nie bylo i nie ma. Oczywiscie d90.

filak
22-01-2011, 21:30
u mnie f-- to normalka, wystarczylo delikatne przekrecenie obiektywu i bylo ok, niemniej jednak wkurzajace.
Err sie pojawil kilkakrotnie i zawsze reset + bateria pomagalo = wkurzenie max lvl.
a ostatnio dla odmiany kolory na wyswietlaczu zaczely swirowac, pojawily sie jakies dziwne refleksy, menu zmienilo kolor, a zdjecia wygladaly jak po zaaplikowaniu filtra "losowo pozamieniej kolory zdjecia" = wkurzenie max x 2
dzis oddalem na gwarancji..
zobaczymy co dalej.

chodnik
22-01-2011, 23:11
mam ten aparat od chyba 4 m-cy i nie miałem jeszcze problemów z nim.
ale to chyba kwestia czasu, mam nadzieje że nie

Yaavie
23-08-2011, 11:20
hej :) chciałam odświeżyć ten temat - mianowicie pojawia mi się błąd CHR, czyli "memory card is lockedlide lock to write position", ale... bez karty w środku. Nie wiem dlaczego - normalnie, gdy nie było w środku karty pojawiał się standardowy komunikat o tym, że jej nie ma.

Trafiliście może na podobną sytuację?

TOP67
23-08-2011, 11:33
Zapewne zepsuł się czujnik w gnieździe. Przełącznik blokady w karcie niczego nie przełącza, jego stan jest sprawdzany przez mechaniczny czujnik w gnieździe.

wer
23-08-2011, 22:54
F-- to błąd styków nie aparatu, przynajmniej ja tak mam. Przy podpięciu pierścieni pośrednich economo pojawia się to. Inna sprawa, że lekko padł mi górny wyświetlacz po jakimś deszczu. Nie wyświetla się ISO i połowa pól autofocusa. Przebieg 30 tys, z tym, że kupiony jako uszkodzony, komuś upadł i trzeba było wymieniać taśmę od światłomierza bo była przecięta. Ale i tak tanio kupiłem wliczając naprawę.

zyrafal
26-08-2011, 11:49
Posiadam 90tke już prawie 2 lata. Nigdy ale to nigdy nie miałem żadnych problemów, a fociłem w warunkach od słońca po śnieg, od -20 do +30 i nigdy mnie nie zawiódł.

marrek
30-08-2011, 07:26
użytkuję od 2 lat i nie miałem żadnych problemów

Kundzior
30-08-2011, 14:24
Nową 2GB kartę kingstona 5 razy wkładałem do D90 zanim zatrybiła kartę :P Ale to nie wina Aparatu a karty KINGSSTON i wszystko jasne :))

kzkzg
04-09-2011, 14:09
Dzisiaj pierwszy raz Err. Lustro sie zablokowalo. Wczesniej kilka razy F-- Puszka ma 4 miesiace...