PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór drukarki Epson R2880 czy może jednak cos innego?



Marcin_w
15-05-2009, 14:35
Witam,

Przymierzam się powoli do zakupu porządnej drukarki do zdjęć. Przeczytałem sporo postów na forum na ten temat, przejrzałem internet, testy na http://www.photo-i.co.uk/. Z trzech kandydatów: HP B9180, Epson R2880, Epson 3800 wyłoniłem R2880 na pozycję lidera :)

- HP odpadło ze względu na sposób podawania papieru i opinie o problemach z grubszymi nośnikami,
- R3800 obecnie jest za wielka na moje potrzeby,
- R2880 wydaje się być najlepszym wyborem, ale:
* ma małe pojemniki z tuszem,
* problem z wymiennym atramentem photo/matt black,

Na plus dla R2880:
+ znalazłem do niej system stałego zasilania i nie ukrywam, że mocno się nad tym zastanawiam. Myślę o zakupie systemu ze strony www.inks.pl. Firma oferuje atramenty podobno zgodne z oryginałami z R2880.
+ dobry stosunek jakość/cena przy zakupie drukarki

Przed podjęciem jednak ostatecznej decyzji chciałem poprosić o opinie, może coś pominąłem. Nurtują mnie pytania:
- Czy są jakieś różnice w jakości druku pomiędzy R2880 a R3800? Chodzi mi tylko o różnice w jakości, różnice techniczne i konstrukcyjne znam.
- Czy jest jakiś dobry system stałego zasilania R3800?
- Czy ktoś używa może R2880 z systemem stałego zasilania i może podzielić się wrażeniami? Jak jest faktycznie ze zgodnością tych atramentów, który system jest najlepszy, najbardziej sprawdzony. Czy taki system sprawia dużo kłopotów przy instalacji, a później w trakcie używania? Które z alternatywnych atramentów dostępnych na rynku są najlepsze?

Interesuje mnie jak najtańsze drukowanie, ale nie kosztem jakości, stąd tyle pytań o CIS :)

Będę wdzięczny za dodatkowe opinie od użytkowników drukarek i systemów stałego zasilania.

Pozdrawiam!

rabijki
15-05-2009, 14:42
r2880 to swietny wybor
doskonala jakosc zdjec przy firmowych profilach, atramencie i papierze.
polecam
do stalego zasilania tez sie przymierzam, ale drukarka jest genialna. czern-biel powala. kolor wiadomo.
olo

Marcin_w
15-05-2009, 15:24
Dzięki za odpowiedź :)

Rozważałeś jakieś konkretne systemy zasilania w atrament?

Pozdrawiam

Czornyj
15-05-2009, 15:24
R2880 jest drukarką o ultymatywnej jakości i jedyne, co oferuje jakość nieco lepszą to nowe infernalne 7900/9900 z Ultrachromami K3 HDR, które są obecnie bodaj najlepszymi drukarkami na świecie. Ogólnie jednak co do jakości nie ma specjalnie sensu wybrzydzać, bo tak czy siak urywa łeb z płucami.

Pominąwszy zatem kwestie jakości, która tak czy siak osiąga niebotyczny poziom warto jedynie skupić się na kwestiach kosztów utrzymania. Na wstępie trzeba założyć, że drukarka na powiększenie formatu A4 zużywa ok. 1ml atramentu (jest to nieco asekuranckie założenie, bo w praktyce Epsonki łykają ok. 0,65ml - ale na wszelki wypadek lepiej przyjąć 1ml, bo czasem trafi się nocne zdjęcie, czyszczenie itd. więc lepiej miło się rozczarować, niż przyjąć zbyt optymistyczne założenia). Aby zatem obliczyć koszt wydruku bierzesz sobie średnią cenę jednego tuszyku i dzielisz ją przez jego pojemność - w przypadku 2880 jest to cholerne 11ml, więc cena jednego wydruku wychodzi niemała. W związku z powyższym należy przyinwestować w system stałego zasilania, który jednak ma pewne wady:
- koszt systemu i tuszy, na których nie należy zbytnio przyoszczędzić, bo inaczej efekty mogą być nędzne
- problemy z eksploatacją systemu - są różne opinie, ale raczej trzeba na to cholerstwo chuchać i dmuchać, bo ponoć lubi się przytykać - choć zależy to też od warunków eksploatacji
- koszt wykonania profili dla używanych przez nas papierów - tym większy im więcej papierów używamy, nie należy się też absolutnie łudzić, że profile Epsonowskie będą się sprawdzać z nowymi tuszami (chyba, że ktoś ma naprawdę niewielkie wymagania)

Alternatywą jest 3800 - drukarka o równie powalającej jakości, lecz zaopatrzona w tuszyki 80ml. Systemy stałego zasilania w przypadku tego urządzenia są mniej popularne i bardziej kosztowne, ale jego zaletą jest to, że można się bez nich obyć, bo koszt wydruku jest dwukrotnie niższy - w ogólnym rozrachunku oszczędzamy na zakupie CIS, atramentów i wykonywaniu profili, więc jeśli nie drukujemy naprawdę dużo, mz. jest to rozwiązanie sensowniejsze i mniej upierdliwe. Sama 3800 to już półka "Stylus Pro", co oznacza, że jest solidniejsza, przeznaczona do większych obciążeń i wykonana z zegarmistrzowską precyzją - drukarki te to już praktycznie ręczna robota.

Marcin_w
15-05-2009, 15:39
Dzięki Czornyj za odpowiedź :)

Takie też właśnie miałem przemyślenia co do R3800. Pozostaje jeszcze pytanie, jakiej pojemności tusze dołącza Epson do swoich drukarek? Czy są to pełne, "handlowe" pojemności, czy takie na start, po kilka kropel? Zastanawiam się nad 3800 jeszcze z jednego powodu: mieszkam obecnie w Irlandii i tutaj ceny tych drukarek wydają się być niższe, niż w Polsce (o dziwo). I tak, R2880 kosztuje 599€, R3800 1309€ (http://www.pixmania.ie/ie/uk/518128/art/epson/a2-stylus-pro-3800-printe.html). Cena R2880 mi odpowiada, nie mogę natomiast znaleźć realnej ceny zakupu R3800 w Polsce. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć, ile taka drukarka faktycznie u nas kosztuje? Myślę, że te 2 rzeczy (pojemność tuszy dołączonych w zestawie i cena zakupu drukarki) mogą przesądzić o kupnie 3800. No i nie trzeba się bawić w CIS, profile itd....

Pozdrawiam!

Czornyj
15-05-2009, 16:43
3800 kosztuje w Polsce ok. 7000-7500, najtaniej widziałem ostatnio za 6499 (choć nie wiem czy jest to cena realna). O ile się orientuję, na start dostajesz pełne, 80ml tuszyki - choć zasilanie inicjalne układu niestety pewną część tego tuszu chapnie.

Marcin_w
28-05-2009, 14:27
Na wstępie trzeba założyć, że drukarka na powiększenie formatu A4 zużywa ok. 1ml atramentu

A ten ok 1ml to w sumie, czy z każdego koloru po 1ml tuszu?

Pozdrawiam, Marcin

Czornyj
28-05-2009, 15:53
A ten ok 1ml to w sumie, czy z każdego koloru po 1ml tuszu?

Pozdrawiam, Marcin

Proste, że w sumie - jakby na jednym zestawie tuszyków rąbała 11 zdjęć A4, to trochę by to było niehalo.

Marcin_w
28-05-2009, 15:55
No też tak myślałem, wolałem się upewnić :)

rabijki
28-05-2009, 17:05
r2880 nie zre duzo - mam - nie obicze dokladnie ale jest oszczedna.
wielkosci podawane przez czornya moga byc rzeczywiste;. jedynie trzeba pamietac ze pierwszy zestaw tuszy w duzej mierze sluzy do napelnienia.
olo

Marcin Jakubowski
02-06-2009, 18:37
mogę jedynie potwierdzić fakt powalającej jakości wydruków z 2880.
Dodam, że zamówiłem u forumowego kolegi zestaw CiS do tej drukarki oraz zestaw atramentów lysona. Myślę, że w przyszłym tygodniu będę mógł powiedzieć coś o efektach tego rozwiązania. Obiecuję sobie sporo ;)
pzdr

rabijki
02-06-2009, 20:38
o ja cie
super!!!
plis daj mi od razu znac jesli moge prosic co i jak z tym stalym!!!
bede niezmiernie dzwieczny
olo

Marcin Jakubowski
03-06-2009, 00:37
nie ma problemu.
trochę obawiam się instalacji ale kol. Tom obiecał pomoc :)

Marcin_w
05-06-2009, 04:46
Witam,

Z przejrzanych opinii wyciągam wnioski, że jednak na 99% zakupię Epsona 3800. Mam natomiast jeszcze jedno pytanie do użytkowników tej drukarki: jak ma się sprawa z zasychaniem tuszy? Pytam, ponieważ byłem dzisiaj w sklepie kupić tusze do mojej obecnej drukarki i przy okazji zapytałem o cenę Epsona. Jak sprzedawca usłyszał "Epson", to podziałało na niego jak płachta na byka: tandeta, lipa, same problemy, wyrzucić, nie kupować. Dlaczego? Otóż rzekomo strasznym problemem we wszystkich Epsonach, nawet tych z najwyższej półki są zasychające atramenty w głowicach i niemożliwość wymiany głowicy drukującej, jak to można zrobić w Canonach i HP. Zastanowiła mnie ta opinia z jednego względu: ów sklep prowadzi także serwis drukarek i opinia sprzedawcy o kiepskiej jakości wszystkich Epsonów wynikała z jego kilkuletniego doświadczenia w serwisie. Pan twierdzi, że przy wymianie kartridża zawsze dostanie się trochę powietrza do systemu i to powoduje wysychanie atramentu i blokowanie dysz w głowicy.

To jak to faktycznie jest? Pytam z założeniem takim, że wydruki będą tylko na oryginalnych tuszach, a drukarka będzie używana w miarę regularnie - w końcu po to ją kupuję, żeby drukowała. Czytałem też o jakimś płynie czyszczącym, który jest przeznaczony do tej drukarki?? Ktoś mógłby mi rozjaśnić ten temat?

Pozdrawiam, Marcin

Czornyj
05-06-2009, 09:42
W Epsonach głowice są niewymienne, bo są nieśmiertelne - Epson jako jedyny robi głowice piezoelektryczne. Osobiście miałem Epsony Photo EX, 1200, 1270, 1290 (2x), R1800 ale w żadnej z nich nie miałem większych problemów z zasychaniem atramentów.

rabijki
05-06-2009, 14:19
r2880
nic nie schnie

Marcin_w
10-06-2009, 04:45
:)

Tak też myślałem, że pan trochę przesadza. W zasadzie jestem na 99% zdecydowany na 3800, mam nadzieję, że drukarka będzie u mnie w przeciągu miesiąca, góra dwóch.

Pozdrawiam, M.

Marcin_w
03-07-2009, 19:24
Witam,

Jest Epson 3800 - drukarka dzisiaj dotarła. Pierwsze wrażenia - jest wielka i ciężka :) Pierwsze wydruki robią wrażenie, choć jeszcze dużo przede mną w kwestii zarządzania kolorem... Podoba mi się bardzo równomierne nasycenie kolorów, trochę mnie martwi wielkość kropek na wydruku - ale to chyba już takie moje zboczenie (A może jednak kwestia ustawień?). Sprawa, która męczy mnie obecnie to papier, papier i jeszcze raz papier.... Właśnie, jaki i gdzie go kupić? Póki co nabyłem kilka paczek Epson Premium Glossy Photo Paper w różnych rozmiarach, ale z połyskiem na jego powierzchni to jest tak sobie. Raczej bym te zdjęcia nazwał satynowo-błyszczące, wysoki połysk to to nie jest. Pytanie do użytkowników Epsonek: Jaki papier? Rozmiary interesujące mnie przede wszystkim to 10x15, 13x18, A4. Jaki papier "tani i dobry", a jaki "high-end"? Jeśli nie papier Epsona, to której firmy? I gdzie się w niego zaopatrywać? Szukałem na Allegro, ale tam raczej kiepszczyzna z wyborem. Chyba, że nie bardzo wiem, czego szukać :)

Będę wdzięczny za podpowiedzi w wyborze papieru.

Pozdrawiam, Marcin

Czornyj
03-07-2009, 19:49
Miłego Epsonowania!
Mieszkając w Irlandii zapewne posługujesz się jako-tako tym barbarzyńskim narzeczem, więc wszystko co chciałbyś wiedzieć o Epsonce, ale bałeś się zapytać znajdziesz tutaj:
http://people.csail.mit.edu/ericchan/dp/Epson3800/index.html

Błyszczące jak psu jaja są:
Epson Ultra Premium Photo Paper Luster
Ilford Galerie Smooth High Gloss
Harman Glossy FB Ai (ten jest do tego barytowy)

Marcin_w
03-07-2009, 19:58
:)

Posługuję, dzięki za linka - wygląda bardzo interesująco, zabieram się za lekturę. Jak nie doczytam, to będę dalej pytał tutaj :)

Pozdrawiam!

gadas
28-08-2009, 15:55
Miłego Epsonowania!
Mieszkając w Irlandii zapewne posługujesz się jako-tako tym barbarzyńskim narzeczem, więc wszystko co chciałbyś wiedzieć o Epsonce, ale bałeś się zapytać znajdziesz tutaj:
http://people.csail.mit.edu/ericchan/dp/Epson3800/index.html

Błyszczące jak psu jaja są:
Epson Ultra Premium Photo Paper Luster
Ilford Galerie Smooth High Gloss
Harman Glossy FB Ai (ten jest do tego barytowy)

Dalsze pytania o papiery
http://www.typo3.epson.de/index.php?id=107&L=7&isOntop=&home=&catkey=INKJET&product_id=3580

a co z tego polecisz/acie ?

gadas
28-08-2009, 16:08
Miłego Epsonowania!
Mieszkając w Irlandii zapewne posługujesz się jako-tako tym barbarzyńskim narzeczem, więc wszystko co chciałbyś wiedzieć o Epsonce, ale bałeś się zapytać znajdziesz tutaj:
http://people.csail.mit.edu/ericchan/dp/Epson3800/index.html

Błyszczące jak psu jaja są:
Epson Ultra Premium Photo Paper Luster
Ilford Galerie Smooth High Gloss
Harman Glossy FB Ai (ten jest do tego barytowy)

Chce kupić epsonowskie a co mi powiesz o pozostałych papierach bo co do Epson Ultra Premium Photo Paper Luster
jestem juz przekonany bardzo fajnie wygląda po za tym jest w paczkach po 100 szt A3+ albo po 250 szt A4 no i go polecasz (ten kupię )....

Co do barytowego to jak sie dowiedziałem Epsonoski "podobno" jest "lepszy" i się nazywa Traditional Photo Paper
No niestety nigdy go na oczy nie widziałem wiec nic wiecej nie wiem (kupić samemu zobaczyć ? czy go miałeś).
Matowy papier FineArt - Velvet Fine Art ( A3+ ) archiwlany macik z lekką faktura tego też chce pomacać oranoleptycznie .

Sebastian
24-09-2009, 22:52
Czy ktos robil juz nadruki na plytkach na tej drukarce ? Dla mnie na verbatimach matowych to porazka, katastrofa, jeszcze tak kiepskiego nadruku nie widzialem. Do wyboru mam dwa ustawienia cd/dvd i cd/dvd premium surface - na pierwszej opcji - wydruk blady, bez koloru - zupelnie nie do zaakceptowania, na drugiej kolory sa, ale tusz jakby "zwazony" nadruk plamiasty.

sto8
07-11-2009, 23:20
Ja właśnie zastanawiam się nad zakupem tego epsona r2880, raczej już się zdecydowałem... interesuje mnie jeszcze tylko jakiś dobry system stałego zasilania... najlepiej cfs czyli taki do którego nie trzeba strzykawkami czy jakoś*ta napełniać tuszy... nie wiem czy takie już są do tego modelu... orientuje się*ktoś może? będę bardzo wdzięczny za info. Pozdrawiam :)

sto8
08-12-2009, 23:36
Czy ktos robil juz nadruki na plytkach na tej drukarce ? Dla mnie na verbatimach matowych to porazka, katastrofa, jeszcze tak kiepskiego nadruku nie widzialem. Do wyboru mam dwa ustawienia cd/dvd i cd/dvd premium surface - na pierwszej opcji - wydruk blady, bez koloru - zupelnie nie do zaakceptowania, na drugiej kolory sa, ale tusz jakby "zwazony" nadruk plamiasty.

też drukowałem na verbatimach matowych... wyglada to naprawde słabo... nie miałem jeszcze okazji wypróbować innych płyt czy też ustawień. Mam nadzieję że nie będzie to takie dziadostwo. Nie wiem od czego to zależy i co zrobić aby było ok. Jakby ktoś znał rozwiązanie to proszę o info :)