PDA

Zobacz pełną wersję : RAW - chce się poradzić



fader_audio
15-05-2009, 10:54
Witam. Jakoż że od niedługiego czasu bawie się z raw w NX2 chciałbym dowiedzieć sie czegoś o szczególach w światłach i cieniach. Moje pytanie kieruję do forumowiczów którzy wiedzą jak to robić. Moje pytanie dotyczy tego jak najlepiej wydowbyć zawarte szczegóły w światłach lub cieniach. staram się to robić suwakiem ochrony świateł/cieni ewentualnie w daylight- ale czy to jest dobra metoda. czy jest jeszcze jakiś inny lepszy sposób na to w NX2.
Wiem że pewnie gdzieś było coś napisane na ten temat, ale niestety brak czasu, zanim bym cos znlazł to minie trochę czasu. Ale jak znajdę chwilkę to będę też szukał. Z góry za odpowiedzi.

Marcin T
16-05-2009, 14:40
Witam. Jakoż że od niedługiego czasu bawie się z raw w NX2 chciałbym dowiedzieć sie czegoś o szczególach w światłach i cieniach. Moje pytanie kieruję do forumowiczów którzy wiedzą jak to robić. Moje pytanie dotyczy tego jak najlepiej wydowbyć zawarte szczegóły w światłach lub cieniach. staram się to robić suwakiem ochrony świateł/cieni ewentualnie w daylight- ale czy to jest dobra metoda. czy jest jeszcze jakiś inny lepszy sposób na to w NX2.
Wiem że pewnie gdzieś było coś napisane na ten temat, ale niestety brak czasu, zanim bym cos znlazł to minie trochę czasu. Ale jak znajdę chwilkę to będę też szukał. Z góry za odpowiedzi.

Szczegóły w światłach można wyciągnąć schodząc ekspozycją nawet do -2.
Myślę, że ten link wiele pomoże :)
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1012424&postcount=59

h2o
16-05-2009, 22:19
kolega zapomniał dodać, że żeby coś wyciągnąć to musi być co wyciągnąć ;-)

fader_audio
18-05-2009, 08:33
z tego to sobie zdaje sprawę, tylko czy dobrym rozwiązaniem jest użycie ochrony cieni czy lepiej jakoś inaczej. Jeśli zjedzie sie ekspozycja to całe zdjęcie będzie ciemniejsze, chyba że źle mysle.

velaskez
18-05-2009, 09:16
No ale przecież w NXie możesz zaznaczyć upointem, albo innym zaznaczeniem co tam sobie tylko chcesz i pojechać suwaczkiem ekspozycji w dół tylko na danym obszarze, nie?

h2o
18-05-2009, 22:34
żeby coś zrobić z detalami w wysokich światłach i niskich cieniach to coś tam musi być. Musisz przede wszystkim poprawnie naświetlić matrycę, a więc masz do wyboru: ISO 50-100, filtr PL, filtr ND, filtr połówkowy (kto powiedział, że mając digital już nie używa się innych filtrów niż zbędne UV?) Jeżeli i to nie pomaga to masz nieszczęsny D-Lighting, która światłocień zamienia na światło i cień. A jak masz trochę czasu to poczekaj na chmurkę, która ci ładnie rozproszy oświetlenie ;-) Możesz też ustawić statyw i zrobić 3 zdjęcia, powiedzmy -3EV, 0 i +3EV i zmontować je PS. A jak wszystko zawiedzie to załóż film BW, naświetl na cienie, zmierz ile EV światła są poza papierem i tak go wywołaj, np. N-3 ;-)

Erie
18-05-2009, 22:41
No ale przecież w NXie możesz zaznaczyć upointem, albo innym zaznaczeniem co tam sobie tylko chcesz i pojechać suwaczkiem ekspozycji w dół tylko na danym obszarze, nie?

raczej nie

velaskez
19-05-2009, 01:51
No, może nie suwaczkiem ekspozycji, ale levelsy przecież można ściąć na zaznaczeniu.

fader_audio
19-05-2009, 07:56
zaznaczyłem obszar ale jakoś nie da się akspozycją zjechać chyba że zaznaczam jakos inaczej. Po zaznaczeniu mogę natomiast bawić się innymi funkcjami. w jednym zdjęciu udało mi się ze świateł wyciągnąc w następujący sposób, zjechałem ekspozycja na -1,33eV, dałem ochrone świateł jak pamiętam ok 30, ochrona cieni troszke rozjaśniłem tu dałem również na ok 30, a na koniec pojechałem środkowym suwaczkiem delikatnie rozjaśniając fotke, według histogramu wykres ma najwyższy słupek pomiędzy 1/3 a połową skali. Co do tego co napisał h2o to chodzi może o hdr??? lub coś w tym rodzaju. pozdrawiam

Giani
19-05-2009, 10:56
raczej nie

Nie raczej nie tylko na pewno nie :mrgreen: Jedynym programem, z tego co testowałem, który umożliwia selektywną zmianę ekspozycji jest wersja preview Bibble 5

stig
19-05-2009, 14:28
Nie raczej nie tylko na pewno nie :mrgreen: Jedynym programem, z tego co testowałem, który umożliwia selektywną zmianę ekspozycji jest wersja preview Bibble 5I nowe CameraRAW

marszull
19-05-2009, 14:32
I Lightroom2

ps jak wpisywalem LR2 to mi ciagle pokazywalo lr2 czy ktos wie dlaczego?

Erie
19-05-2009, 18:29
I Lightroom2

ps jak wpisywalem LR2 to mi ciagle pokazywalo lr2 czy ktos wie dlaczego?

jeżeli napisałeś tylko LR2 to skrypt automatycznie uznał że KRZYCZYSZ i zamienił kapitaliki na małe literki

marszull
19-05-2009, 18:31
dzieki za zaspokojenie ciekawosci ;-)

stig
19-05-2009, 18:52
i zamienił kapitaliki na małe literkiA dokladniej "wersaliki". ;) Nazywanie "wielkich liter" to blad wynikajacy ze zbyt doslownego tlumaczenia angielskiego "capitalize". Tak na szybko; roznice miedzy prawdziwym kapitalikiem (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kapitaliki), a wersalikiem (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wersaliki).

Erie
19-05-2009, 22:43
A dokladniej "wersaliki". ;) Nazywanie "wielkich liter" to blad wynikajacy ze zbyt doslownego tlumaczenia angielskiego "capitalize". Tak na szybko; roznice miedzy prawdziwym kapitalikiem (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kapitaliki), a wersalikiem (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wersaliki).

argh :D, masz rację oczywiście (technicznie), ale potocznie tak się to określa ;)

Giani
19-05-2009, 23:37
I nowe CameraRAW

Nie testowałem tego, ale po sprawdzeniu wszystkich innych nie znalazłem nic lepszego niż NX2. Podobnie pewnie jest z ACR.:-D

stig
19-05-2009, 23:47
Nie testowałem tego, ale po sprawdzeniu wszystkich innych nie znalazłem nic lepszego niż NX2. Podobnie pewnie jest z ACR.:-DCameraRAW to przeciez ACR (Adobe Camera RAW).

stig
19-05-2009, 23:50
argh :D, masz rację oczywiście (technicznie), ale potocznie tak się to określa ;)No bo wlasnie ten blad z potocznego jezyka sie wywodzi. ;) Wybacz Erie, to nie zadna zlosliwosc. Ot, rzucilo mi sie w oczy, a ze na co dzien mam do czynienia z kapitalikami i wersalikami, i jednoczesnie przypomnialo mi sie czesto uzywane "Capitalize" we wszelkich ustawieniach programamow, to zdecydowalem sie wyjasnic.

Giani
19-05-2009, 23:54
CameraRAW to przeciez ACR (Adobe Camera RAW).

No przecież napisałem,że pewnie podobnie jest z ACR , którego wcześniej wymieniłeś . A podobnie znaczy ,że również nie będzie lepszy od NX2 :mrgreen: Ale dzięki za cynk .

stig
19-05-2009, 23:56
No przecież napisałem,że pewnie podobnie jest z ACR , którego wcześniej wymieniłeś. Sorry... Moj cytat i Twoja wypowiedz pod nim zrozumialem w taki sposob, ze nie testowales CameraRAW. ;)

Giani
20-05-2009, 00:04
Sorry... Moj cytat i Twoja wypowiedz pod nim zrozumialem w taki sposob, ze nie testowales CameraRAW. ;)

Dobrze zrozumiałeś. Nie testowałem , ale pomimo tego, domyślam się, że i tak nie będzie lepszy od NX2. To nam się galimatias porobił:-D

stig
20-05-2009, 07:50
Dobrze zrozumiałeś. Nie testowałem , ale pomimo tego, domyślam się, że i tak nie będzie lepszy od NX2.W kwestii selektywnej korekty ekspozycji? W nowych wersjach (5 i wyzej) to dziala. Przynajmniej pamietam obecnosc tego ficzera kiedy testowalem CS4 i nowy ACR.

Rafał_Sz
20-05-2009, 09:58
DL w puszce na min. i eksp na -0.7. W NX w ten sposób praktycznie wszystko wtedy da się wyciągnąć. Przynajmniej korzystając z D300.

fader_audio
20-05-2009, 12:20
jeśli chodzi o wymieniany tu lightroom 2 w jakich cenach mozna go nabyc??? czy pracuje szybciej niz nx2???

marszull
20-05-2009, 14:09
Najlepiej zaciagnij triala ze strony Adobe i sobie potestuj

Giani
20-05-2009, 18:24
W kwestii selektywnej korekty ekspozycji?

Nie, miałem na myśli ogólne możliwości NX2 . Bo przecież NX2 nie ma selektywnej korekty ekspozycji.

Przetestowałem do tej pory Capture One, DXO Optics, Bibble 5 i Lightroom 2. Za każdym razem jak już trochę "pogrzebałem" w zdjęciach i wydawało mi się , że wygladają ok, zostałem sprowadzony na ziemię, kiedy spojrzałem na te same zdjęcia wołane w NX2.

Dla mnie NX2 to numer jeden. Bez dwóch zdań.

Erie
20-05-2009, 20:30
No bo wlasnie ten blad z potocznego jezyka sie wywodzi. ;) Wybacz Erie, to nie zadna zlosliwosc. Ot, rzucilo mi sie w oczy, a ze na co dzien mam do czynienia z kapitalikami i wersalikami, i jednoczesnie przypomnialo mi sie czesto uzywane "Capitalize" we wszelkich ustawieniach programamow, to zdecydowalem sie wyjasnic.

Ależ ja tego nie potraktowałem jako złośliwość. Prawidłowo, że mnie poprawiłeś, bo sam mam z tym do czynienia i powinienem używac poprawnych sformułowań... tylko leniwy jestem i jakoś tak wyszło.

fader_audio
21-05-2009, 09:11
NX2 osobiście mi odpowiada, fajna obsługa pragramu tylko ta szybkość. Wczoraj konwertowałem 120 fotek na jpg razem. myslałem że to powinno szybko iść, ale byłem w błędzie. Myśłałem że mnie szlak z tym trafi. przetwarzał to prawie 3 godziny. pozdrawiam

stig
21-05-2009, 09:19
NX2 osobiście mi odpowiada, fajna obsługa pragramu tylko ta szybkość. Wczoraj konwertowałem 120 fotek na jpg razem. myslałem że to powinno szybko iść, ale byłem w błędzie. Myśłałem że mnie szlak z tym trafi. przetwarzał to prawie 3 godziny. pozdrawiamCos nie tak masz z systemem lub komputerem. U mnie okolo 80 zdjec miedli do TIFFa w jakies 10-15 minut (nigdy dokladnie nie sprawdzalem, ale najczesciej w tym czasie moge wziac prysznic i zrobic sobie kawe czy drinka).

fader_audio
21-05-2009, 10:53
Może system juz zajechany, jedno pytanko czy jeżeli raw który mam zapisany z ustawieniami picture control itp to w trakcie konwertowania komp oblicza to wszystko od nowa??? Nie powinien, powinien tylko przeprowadzić kompresje... Jeszcze jedno mi sie nasuwa czy jeśli mam mało miejsca na partycji systemowej może to mieć też wpływ na pracę programu???

stig
21-05-2009, 11:09
Jeszcze jedno mi sie nasuwa czy jeśli mam mało miejsca na partycji systemowej może to mieć też wpływ na pracę programu???Juz na poczatku tego watku powinienes podac parametry komputera. Odpowiadanie na Twoje problemy bez tych informacji, to jak wrozenie z fusow. Bardziej znaczenie ma tu ilosc RAMu, niz ilosc miejsca na dysku. NC moze sie zolwic przez mala ilosc pamieci, ktora nadrabia pamiecia wirtualna. Jesli zbyt mala ilosc miejsca na dysku mialaby w tym przeszkadzac, to po prostu w ogole zabrakloby pamieci dla NC i dupa z liczenia NEFow na JPGi.

fader_audio
21-05-2009, 11:47
komp to athlon 2800+, 2GB ramu, powinno chodzić w miarę. może rzeczywiście juz system zjechany