PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiejszanie zdjęć hurtowo - pytanie o PSa



Borowa
14-05-2009, 16:23
Hej

Potrzebuję zmiejszyć hurtowo masę zdjęć
Ale jeśli robię akcje w PSie aby zmniejszył np wys do 800px przy pionowym zdjęciu a resztę dobrał automatycznie - to wszystko jest oki dla pionowych zdjęć

Po czym poziome zdjęci ustawia tak ze wys jest 800 a długość nagle strzela - proporcjonalnie
ogólnie rozumiem zamysł producentów, ale muszę się bawić w drugą akcje dla poziomych ujęć


ale wiem że jest metoda aby zadać że max wys i szer ma być 800 a drugi bok zgodnie z proporcją



Nie wiem jak to opisać
ale czekam na ewentualne info od was....



Oraz czy do akcji można dodać takie coś
- nie zmieniaj głównej nazwy pliku ale dodaj (po zmniejszeniu do WEB) info _mini.....

chodzi o to że zmniejszam załóżmy 500-1000zdj z sesji do wysłania
obecnie muszę w brigde'u posegregować zdjęcia w kat PION POZIOM utworzyć dla jednego osobny album i narzucić akcje z PSa.... po czym wycieczka do katalogu mini i wsadowa zmiana nazwy zdjeć czyli <nazwa własna>+_mini+rozszerzenie

kobyll
14-05-2009, 20:29
Ja używam dwóch osobnych akcji do pionu i poziomu i z tego co pamiętam jeszcze z czasów Fotoedukacji na zajęciach z Photoshopa był o tym właśnie wątek - prowadzący stwierdził z tego co pamiętam (dla bezpieczeństwa powtórzę to jeszcze raz :D), że to jest jedyne wyjście niestety.

Lap (stykowka.pl)
14-05-2009, 22:56
A ja podpowiem rozwiazanie ktore ja stosuje - ACDSee rewelacyjnie zmniejsza zdjecia, hurtowo, mozna rozne warunki zmniejszania ustawic etc. Strat na jakosci nie zauwazylem duzych. Przechodzisz ze zdjecia do opcji browse, zaznaczasz fotki, potem tools i resize.

Plus cala masa innych przydatnych narzedzi w obrobce duzych ilosci fotek (PS nie jest najlepszy do wszystkiego:), np batch rename (gdzie zmieniasz wszystkie nazwy, wielkosci rozszerzenia, mozesz numerowac fotki etc.).

Lap

velaskez
15-05-2009, 03:00
Ja używam dwóch osobnych akcji do pionu i poziomu i z tego co pamiętam jeszcze z czasów Fotoedukacji na zajęciach z Photoshopa był o tym właśnie wątek - prowadzący stwierdził z tego co pamiętam (dla bezpieczeństwa powtórzę to jeszcze raz :D), że to jest jedyne wyjście niestety.

Mam tak samo.

charll
15-05-2009, 03:18
Jeśli tylko zmniejszasz zdjęcia to nie utrudniaj sobie życia i skorzystaj z IrfanView.
Otwierasz program, wciskasz klawisz B i możesz robić co chcesz w trybie PRZETWARZANIE WSADOWE.
Szybko i wygodnie.

Twój problem rozwiąże wybór WSADOWA KONWERSJA + UŻYJ OPCJI ZAAWANSOWANYCH, a w tychże opcjach
wybierasz ZMIANA ROZMIARU->USTAW DŁUŻSZY BOK i wpisujesz wymiar w pikselach.

W opcjach zapisu JPEG możesz kazać mu usunąć EXIF jeśli ma to być na WWW.

Irfan bardzo zgrabnie zmniejsza fotki i naprawdę w tej sytuacji nie ma co sięgać po PSa.

donkiszot
15-05-2009, 03:49
Hej

Potrzebuję zmiejszyć hurtowo masę zdjęć
(...)

A bylo? Bylo! Kilkakrotnie:

1. (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=2808)
2. (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=644858)
3. (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=97733)
4. (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=8145)
...itd!


Ogolnie rzecz ujmujac:
File -> Automate -> Fit Image...
800x800 powinno zalatwic sprawe.



Oraz czy do akcji można dodać takie coś
- nie zmieniaj głównej nazwy pliku ale dodaj (po zmniejszeniu do WEB) info _mini.....

Do akcji to chyba nie, ale jak juz jest akcja to:
File -> Automate -> Batch
Tam wybierzesz akcje oraz to jak i gdzie zapisac.

Władca Pixeli
15-05-2009, 04:10
Ja używam dwóch osobnych akcji do pionu i poziomu i z tego co pamiętam jeszcze z czasów Fotoedukacji na zajęciach z Photoshopa był o tym właśnie wątek - prowadzący stwierdził z tego co pamiętam (dla bezpieczeństwa powtórzę to jeszcze raz :D), że to jest jedyne wyjście niestety.
Po co dwie akcje jak można prościej za jednym razem :mrgreen:

File / Automate / Web Photo Gallery...

Wybieramy np. Styles: Dotted Border - Balck and White
Ustawiamy katalog wyjściowy i końcowy i nie martwimy się czy zdjęcia są poziome czy pionowe.