PDA

Zobacz pełną wersję : Balans bieli w D70



Anonymous
21-02-2005, 15:37
Witam
Przeczytalem wszystkie posty, uzyłem wyszukiwarki ..... i spróbuje zadać jeszcze raz to pytanie :-)
Jestem szcześcliwym (lub nie-, to sie okaże) posiadaczem D70 (od tygodnia)
Powiedzcie prosze, czy kiepsko działający WB w trybie Auto to cecha szczególna D70, czy też można coś z tym zrobic? Mówiąc kiepsko, mam na mysli to, ze fotografując z AWB z wbudowanym flashem uzyskuje fotki z wyrazną niebieską dominantą, której brak jest przy wyborze WB Flash. Wysoko wykształceni specjaliści z serwisu Nikona (do którego nie omieszkałem zadzwonic) powiedzieli, ze "Nikon tak ma"
Oczywiscie mogę pamietać zawsze o ustawianiu WB odpowiednio do oświetlenia, mogę się bawić w postprocessing, pytanie jest, czy muszę to robić.... skoro aparat ma coś takiego jak AWB. Po prostu denerwuje mnie, że kupiłem aparat, który ma opcję, która nie działa prawidłowo.
No i teraz nie wiem, czy męczyć sie dalej z tym problemem, czy po prostu sprzedać D70 i kupić coś, co jest wolne od wad (w kończu jeśli coś zle działa to jest wadą, prawda?)
Czekam na jakieś wsparcie :-)
Rec

Mateusz
21-02-2005, 15:44
kup Khanona tam WB auto działa perfekt a to ze tobie sie nie chce przycisnac dwoch przyciskow zeby zmienic WB ... no coz.. trzeba bylo kupic jakąś @ !


BTW u mnie WB auto działa poprawnie

Lolas
21-02-2005, 15:45
No i teraz nie wiem, czy męczyć sie dalej z tym problemem, czy po prostu sprzedać D70 i kupić coś, co jest wolne od wad (w kończu jeśli coś zle działa to jest wadą, prawda?)
Rec

Czy znajdziesz aparat calkowicie pozbawiony wad? Jesli tak, to daj znac, tez chetnie zmienie.

Jesli chodzi o automatyczny WB, to nie jest on doskonaly, ale za malo wiadomo na temat Twojego problemu aby cokolwiek stwierdzic. Czy lampa jest jedynym zrodlem swiatla? Jesli nie, o jaki jest udzial swiatla zastanego? Mieszanie swiatla z lampy blyskowej ze swialem np. zarowym, praktycznie uniemozliwia dobranie balansu bieli, przy ktorym wszystko bedzie wygladalo neutralnie. Wrzuc przykladowa fotke, to bedziemy wiedzieli o czym jest mowa...

c2h5oh
21-02-2005, 16:32
Wbudowana lampa daje jakies dziwne swiatlo i faktycznie jest niebiesko przy wb na auto. Na cale szczescie przy "prawdziwej" lampie tego problemu juz nie zaobserwowalem - radzi sobie ladnie.

adik
21-02-2005, 16:39
Ja na WB jakos nienarzekam.Widocznie mam dziwny traf ze mi dobrze wybiera.Kurcze.Straszny pech ze mi WB dziala normalnie :)

c2h5oh
21-02-2005, 16:45
Straszny pech ze mi WB dziala normalnie :)

Lacze sie z toba w bolu :lol:

Anonymous
21-02-2005, 17:12
Rozumiem, wszystko można obrócic w żart... i mam wrażenie, że czasami tu WYPADA coś napisać, nawet jesli nie ma to większego związku z tematem. Czy za to sie zdobywa jakies punkty? Czy tylko popularność?
Wracajac do tematu: problem nieprawidłowo działającego AWB w D70 był opisywany wielokrotnie na tym forum, nigdzie nie jest jednak jednoznacznie napisane, czy można coś z tym problemem zrobić, to znaczy czy komuś udało się zmusić serwis Nikona, by rozwiązał problem. Skoro w niektórych egzemplarzach (jak czytam) problem nie występuje, a w niektórych jest obserwowany, oznacza to, że nie jest to cecha szczeólna D70, tylko bład fabryczny. Fabryczny, to znaczy taki, który powinien być usunięty w ramach gwarancji czy rękojmii. Nikt jednak nie napisał czy mu sie to udało.
I nie uśmiecha mi sie "naciskać tych dwócch przycisków" tylko dlatego, że aparat ktory kupiłem ma wadę. Wolałbym naciskać te "dwa przyciski" swiadomie, kiedy mam na to ochotę. A nie MUSIEĆ. Rozumiecie, mądrale?
Pozdrawiam
Rec

Krakus
21-02-2005, 17:19
Jak sam napisałeś, jest to wada fabryczna - a konkretnie błąd oprogramowania (zwróć też uwagę, że w dokumentacji, a na pewno u Toma Hogana jest podany zakres temperatury barwowej, przy którym balans bieli działą). Nikomu z nas nie udało się zmusić serwisu do naprawy, bo nie maja po prostu takich możliwości.

Paradox
21-02-2005, 17:23
Rec: za Lolasem napiszę: Kiedy znajdziesz aparat bez wad , daj znać.
Myśle, że przed zakupem aparatu zorientowałeś się co do jego cech/wad. I wyboru dokonałeś świadomie mając na względzie i jedne i drugie, nie kierowała Tobą jedynie chęć posiadania "fajnego" aparatu. D70 jak każdy sprzęt jet tylko sprzętem i posiada swoje ograniczenia. Jego cena w porównaniu do tego co oferuje jest raczej niska. Argument: wydałem tyle pieniędzy... jakoś do mnie nie przemawia. Na rynku są aparatu znaaacznie droższe i też posiadają swoje ograniczenia.
Problem o którym wspomniałeś da się rozwiązać dość łatwo. Sam znalazłeś zresztą na to sposób. Jeden ze sposobów. Myślę, że sprzedaż D70 i zakup czegoś innego ( w porównywalnej cenie) nie spowoduje cudu.
Pokzanie konkretnych zdjęć na tym form na pewno pomoże ocenisz o co chodzi.
Ale myślę , że lepiej skupić się na tym co dobrego daje Ci ten aparat, niż wyszukiwać jego wady. Ciesz się tym co masz i używaj D70 do robienia zdjęć nie testów ;)

hesja
21-02-2005, 17:25
ok cos napisze (jako mądrala) hihi
WB auto ma ta sama wade jak wszystkie inne auto na swiecie!
szkoda ze tego nie zauwazyles ze jezeli cos jest do wszystkiego to jest do niczego
podobnie sie ma rzecz ze wszystkimi automatami, ktore zbieraja wszystkie dane a na koncu je usredniaja!
Gdyby auto dzialalo tak jak tego oczekujesz na perfect! to nie byloby sensu wrzucac poszczegolnych rodzajow WB
przyzwyczaj sie ze AUTO jest dla leniwych ktorzy przygotowani sa na troche gorsza jakosc
Wymagasz najlepszej jakosci to lenistwo musi odejsc w kat i praca na pokretelkach/przyciskach sie zaczyna

a co do wesolego podejscia do tematu moich przyjaciol z naszego forum to... no sorki stary, u nas nie znajdziesz nadetych wymadrzalych sztywniaków, tacy juz jestesmy (czego i tobie zycze)

i dlatego jest tu tak fajnie :)

ALF
21-02-2005, 17:44
przed chwilką wróciłem z dworka...cyknąłem próbnie 20 zdjatek moją Z10 na autoBB i 20 na ręcznymBB...efekt: na auto 7 zepsutych, na ręcznym 0...a auto w mojej minolcie całkiem, całkiem działa...ale jak napisał sławek, jesli cóś do wszystkiego, to efekty w konkretnych sytuacjach moga być różne :wink:

mario_mar
21-02-2005, 17:47
Witaj REC . Niestety w D70 AWB jest poniżej normy. Co ciekawe np. w małym olimpusie C60 ABW działa wręcz perfekt.

Bloody
21-02-2005, 17:58
Aż zrobiłem teścik mały i teraz przy odrobinie światła dziennego wpadającego do mieszakania AWB daje lekko niebieski obraz. Przy zmianie BW na błysk są ciepłe kolory (mam żółte ściany :) ) ale w porównaniu z naturalnym stanem (naocznym ;) ) fota z AWB jest bardziej zbliżona do rzeczywistości. Może tak wpływa pogoda za oknem, że patrząc na biały kaloryfer jest on koloru nieba :roll:

Jeśli założyć, że ten moj wzorcowy kaloryfer powinien być biały to faktycznie - AWB się wykłada z wbudowanym flashem

goldie
21-02-2005, 18:33
Aż zrobiłem teścik mały i teraz przy odrobinie światła dziennego wpadającego do mieszakania AWB daje lekko niebieski obraz. Przy zmianie BW na błysk są ciepłe kolory (mam żółte ściany :) ) ale w porównaniu z naturalnym stanem (naocznym ;) ) fota z AWB jest bardziej zbliżona do rzeczywistości. Może tak wpływa pogoda za oknem, że patrząc na biały kaloryfer jest on koloru nieba :roll:

Jeśli założyć, że ten moj wzorcowy kaloryfer powinien być biały to faktycznie - AWB się wykłada z wbudowanym flashem
wszystko co napisałeś jest prawdą - sam to wiem z doświadczenia... WB jest tą funkcją z którą będziesz miał zabawę i to zdrową ale z czasem bezwiednie będziesz wiedział jakie zastosować do jakich warunków :)

TRenciak
21-02-2005, 19:57
Dokładnie jak napisał Hesja... chcesz dobre zdjęcia .. to oducz się korzystać z funkcji auto...
Auto jest dla mięczaków którym nie nie chce się/nie potrafią zrobić tego ręcznie!!!

Lord Rayden
21-02-2005, 20:01
Ciekawe kiedy zamkną Nam ten wątek. A tak sobie lubimy pogadać o WB i Nied..... ;)

Rayden

jpyt
21-02-2005, 21:36
Szybko :D bo tu się preferuje tylko wychwalanie naszego jedynego słońca, aparatu genialnego, cudu techniki, esencji technologii cyfrowej jakim są nasze D70 :lol:

Po tem się tylko pisze gościowi "przecież wiedziałeś co bierzesz zanim zapłaciłeś" :wink:

hesja
21-02-2005, 22:30
bo tu się preferuje tylko wychwalanie naszego jedynego słońca, aparatu genialnego, cudu techniki, esencji technologii cyfrowej jakim są nasze D70 :lol:



niee... tu sie mowi realnie o wadach ze sa i o zaletach ze sa i otym, ze nie ma rzeczy idealnych i na pewno nie jest idealem D70
ale szklanka moze byc do polowy pusta albo do polowy pelna
ja walcze z tymi, ktorzy tragizuja i pesymistycznie widza swiat... ot co :)

Bloody
21-02-2005, 22:43
Hehe, a ja mam D70 od sierpnia i jestem raczej zadowolony. Nie foce na auto więc cięzko mi powiedzieć jak się sprawuje elektronika odpowiedzialna za to. Co do światłomierza to też nie będę obiektywny gdyż często wolę zdjęcia prześwietlone i tak sobie foce z +0,3 a nawet +1EV
Szumów wg mnie nie uświadczysz - raczej coś w rodzaju ziarna. Z resztą sharpness mam na +2 a i tak później wyostrzam oprogramowaniem więc "ziarno" staje się wyraźniejsze ale o to mi chodzi.

Ogólnie to aparat na szóstkę jak dla fotoamatora ale im dłużej go mam tym bardziej tęsknię za kliszą....

gibson
22-02-2005, 00:17
Szara karta jest idealna w ciezkich sytuacjach.. Jednak bardzo pomaga PRE na snieg i zdjecia wychodza idealne [trzeba raz przekrecic i dwa razy nacisnac w tym raz dluzej :)]

Tez z tego kozystacie ?

Pozdrawiam

hesja
22-02-2005, 00:20
a pewnie!!! 90% moich fotek ze Zlotu w gorach bylo na WB PRE na snieg :)

TRenciak
22-02-2005, 00:47
PRE jest rewelacyjne.... cyk i WB bezbłędnie ustawiony!!!!

No chyba ze mamy 10 roznych rodzajow oświetlenia i do teg obłyskamy lampą hehehehehe!!!!!

c2h5oh
22-02-2005, 01:04
No chyba ze mamy 10 roznych rodzajow oświetlenia i do teg obłyskamy lampą
I swiecimy oczami ;-)

Zorba
22-02-2005, 01:14
Moje rozwazania na temat WB beda czysto teoretyczne (bo z praktyka to u mnie kiepsko :wink: ) ale wydaje mi sie ze w D70 mozna jeszcze finezyjnie dostroic WB w kazdym trybie, nawet Auto i przez to zlikwidowac (chyba) "niebieszczenie bieli" co tak bardzo przeszkadzalo Rec'owi. Jezeli sie myle to prosze o korekte moich teorii (zaczerpnietych z instrukcji obslugi :wink: ) Pozdrawiam !!!

Lwiecz01
22-02-2005, 10:18
No ja się wczoraj akurat bawiłem WB w nowo zakupionym D70 i jako modelową powierzchnię wziąłem sobie lekko zieloną ścianę w pokoju oświetlonym żarówką energooszczędną w zielonym kloszu (sic!) :))

W tych oto trudnych warunkach uzyskałem nastepujące wyniki:

1. Auto - ściana delikatnie kremowa z naciskiem na lekko-brudny biały :)
2. WB Żarówka - ściana laserkowo niebieska
3. WB Świetlówka- sciana niebieka, ale delikatniej niż 2.
4. WB Słońce - ściana w odpowiednim kolorze - lekko zielono-pistacjowa :D tada
5. WB chmurka i "domek" ? - ściana kremowa z lekkim odcieniem żółtego.

To dopiero był teścik :)) Krótki, ale dający sporo do myślenia. Skoro kolega chce robić tylko na Auto (ja też bym tak chciał :D, przynajmniej na początku), to niech tylko poczyta chwilkę i wejdzie na któryś z trybów pół-manualnych, np. P - tam ma mozliwość ustawienia WB, a przesłonę to nawet warto samemu wybierać...
Zaznaczam, że jak już ktoś biega w słoneczny dzień, to raz ustawiony WB na słoneczko powinien wystarczyć, albo tak jak pisał Hesja - PRE na śnieg na początku focenia (2-3 zdjęcia sprawdzające) i jedziemy cały plenerek na tym ustawieniu. Nie jest to raczej upierdliwe...a przynajmniej na razie tak myślę.

Dopisne: tak swoją drogą, to przestawianie tego wszystkiego jest tak piekielnie proste i intuicyjne, że po kilku tygodniach focenia chyba już palce samoczynnie wsiskają odpowiedni przycisk i pokrętełkiem do dzieła - bez odrywania oka od wizjerka :) Bossskie :))

hesja
22-02-2005, 10:38
Lwiecz01! widze ze sprzet wpadl w dobre rece! :)
tak 3maj :)

Bloody
22-02-2005, 10:45
Właśnie, a jak ze śniegiem w nocy? Przy dluższych czasach naświatlania zawsze wychodzi mi żółty i ostatnio nawet nakręciłem się tym pokrętłem i żadna pozycja nie dała dobrego rezultatu...

Lwiecz01
22-02-2005, 10:53
A próbowałeś ustawić PRE na śnieg w nocy ?
Jeżeli to nie zdaje rezultatu, to jest jeszcze w instrukcji cała tabelka, gdzie są opisane zmiany WB dla każdej z proponowanych pozycji (Zarówka itd.), czyli w zależności od ustawionego trybu pracy możesz jeszcze w ramach tego trybu mieszać z temperaturą WB - do każdego trybu chyba 5-6 kolejnych trybów ocieplających lub wyziębiających.
Jeżeli Ci wychodzi na żółto, to idziesz w stronę "zniebieszczenia", czli temperatura w dół :)

Sorry, że tak enigmatycznie, ale tyle pamiętam z instrukcji której przy sobie nie mam :))


Hesja -> a dziękuję :)

Anonymous
22-02-2005, 11:02
Witam
Jasne..... Auto jest dla mięczaków...... och, jak słysze takie teksty to chce mi sie rzygać. Kolega ma chyba jakies kompleksy i przez nie-używanie auto próbuje sie ich pozbyc. Ja tych kompleksów nie mam. Ja po prostu chcę, żeby nowo zakupiony sprzęt był pozbawiony wad fabrycznych. I nie zamierzam tłumaczyć nieudolności fabryki Nikon tym, że i tak tej opcji nie będę używał, bo jest ona dla mięczaków, a ja jestem twardzielem.
Stary Sony DSC505 nie posiada omawianej wady, choć faktycznie zazwyczaj nie korzystam z ustawień Auto. Z Auto nie korzystałem również przy wszystkich innych aparatach - analogowej Minolcie 500, Nikonie F80 i wcześniejszych Zenithach.... Nie korzystałem dlatego, ze nie potrzebowałem tych funkcji, a nie dlatego że działały niepoprawnie.
Czy to tak trudno przyznać, że Wasze wielbione dziecko ma AWB działające, delikatnie okreslając, kiepsko, w porownaniu do konkurencji? Bawiłem sie troche Min D7D, Sony 828, i innymi..... i każdy z nich akurat tą funckję miał działąjącą dużo lepiej niż Nikon... Wybrałem Nikona, bo liczyłem ze za tą nazwą idzie solidna jakośc.
Już miałem zamiar z radościa wstapić do stowarzyszenia użytkowników Nikona..... ale widze ze z radościa się nie da.... Nowi zawsze są traktowani jak mięczaki... Echhhh ...
Rec

Bloody
22-02-2005, 11:12
PRE nie robiłem. Próbowałem pobawić się dodatkowymi ustawieniami dla zdefiniowanych (cień, pochmurno +1,2,3 -1,2,3 itp...)- też mam tą tabelkę przecież ;) Ale jak sam wspomniałeś dla każdego ustawienia jest 6 możliwości co razem daje nam dużo za dużo trybów żeby szybko (bez wcześniejszego przygotowania) coś trafić. I tak mam żółty śnieg.
Poprawnie naświetlił w przypadku gdy na zdjęciu znalazły się lampy uliczne, no ale to chyba normalne.

Lwiecz01
22-02-2005, 11:14
Hej Rec, jesteś rozżewniony i rozżalony i tyle. Nie ma aparatów cyfrowych bez wad. Ja jestem posiadaczem D70 od 3 dni dopiero i na razie się uczę, ale o jego wadach dowiedziałem się duzo wcześniej, zanim wydałem 4,5 k PLN - czego i Tobie następnym razem życzę :)
Niestety nie ma co porównywać analogowego trybu auto do cyfrowego, bo to się niestety nie uda. Dla mnie też tekst w stylu auto jest dla mięczaków to cios delikatnie mówiąc poniżej pasa...

Trzeba jednak robić tak, żeby nam te wady nie zasłaniały zalet :)

Okaż troszkę pokory i napisz na Priv do osoby, która napisała, że jej działa AWB poprawnie - umów się z nim i jedźcie do serwisu Nikona - niech Ci wymienią aprat... i miej to w nosie.

PS. I prooosze, nie porównuj 505, 717 czy 828 do D70, bo jeżeli nawet AWB działa tam poprawnie, a widziałem, że nie (może masz też egz. który AWB miał ok...), to pozostałe kolory są zupełnie od czapy - zdjęcia jak z surrealistycznego fimu :) Zieleń z Fuji, żółty z Kodaka, Czerwień z Agfy i wychodzi Disneyland :)
No a D7D to już troszeczkę inna półka cenowa chyba.

Campo
22-02-2005, 11:17
Teraz zima, kiedy bielutki snieg lezy, to tylko PRE. Co ciekawe czesto w pomieszczeniach korzystam z bialej kartki do ksero. Ale ostatnio zauwazylem, ze biel bieli nierowna i idac sobie z taka kartka w firmie przed plac okazalo sie, ze kartka ta w zaden sposob nie jest biala, a ma lekka dominante niebieskiego - w porownaniu do sniegu.
Pytanie co jest biela ;) co nie ;) - ale w wiekszosci wypadkow PRE dziala swietnie.

Anonymous
22-02-2005, 11:24
No i w koncu jakies sensowne teksty......:-)
Dzieki Lwiecz01.....
Nie jestem rozżalony..... może tylko troche wiecej oczekiwałem po marce Nikon. D70 wygrał u mnie z Min D7D ....... i to nie z powodu kasy...
Pozdrawiam
Rec

Bloody
22-02-2005, 11:42
Ja po prostu chcę, żeby nowo zakupiony sprzęt był pozbawiony wad fabrycznych. I nie zamierzam tłumaczyć nieudolności fabryki Nikon tym, że i tak tej opcji nie będę używał, bo jest ona dla mięczaków, a ja jestem twardzielem.

Może i masz rację. Jeśli pstrykasz z lampą to elektronika o tym wie i powina lepiej ustawić balans bieli ale tak nie jest.

Co do Sony F828 to poprawnie działająca funkcja AWB nie przekonała mnie do jego zakupu i Ciebie chyba też więc nie wiem skąd te frustrcje.

Wybierając D70 znałem jego wady i zalety. Kupiłem go świadomie i zdaję sobie sprawę z jego niedoskonałości. Gdybym kupił D2x albo 1Ds i coś by nie działało to bym się mógł załamywać ale w tej sytuacji cieszę się, ze aparat robi świetne jakościowo foty a jak jeszcze porównują go do D10 - heh - to już w ogóle jestem w skowronkach 8)

Moja rada: Jeśli nie leży Ci ten aparat to sprzedaj i kup F828, 300D, 10D albo męcz serwis niech naprawiają

Anonymous
22-02-2005, 11:59
Bloody, posłuchaj
Moze i masz racje...może nie.
Znałem wady i zalety D70. Co nie oznacza, ze musze sie z nimi pogodzic. TYlko dlatego ze wydalem na niego mniej kasy niż na sprzęt profesjonalny mam akceptować niedoróbki fabryki?
Jacyś dziwni jesteście...... gdybyście kupili auto z klimatyzacją, która nie działa prawidłowo w trybie auto, to znaczy dmucha za goracym powietrzem, to z pokorą używalibysćie nastaw manualnych, tylko dlatego ze to jest VW a nie Mercedes? A może dlatego ze automatyczna klima jest dla mięczaków? No sorry, ale to jakiś masochizm.
Pozdrawiam
Rac

PS D70 jest naprawde swietny. Nie zaprzeczam. Dlatego go kupiłem. Ale nie akceptuję wad. Moze jestem perfekcjonistą....

Paradox
22-02-2005, 12:06
Rec: po pierwsze jeśli wydajesz duże pieniądze przed sprawdzeniem w co je pakujesz to chyba nie jest wina nikogo na tym forum. Wbrew temu co piszesz, nikt tu wad D70. Piszemy o nich, staramy się je uświadomić przyszłym nabywcom. I doradzamy zastanowienie się, czy wiedzą co czynią.

Ja po prostu chcę, żeby nowo zakupiony sprzęt był pozbawiony wad fabrycznych. I nie zamierzam tłumaczyć nieudolności fabryki Nikon
Czy chcesz przez to powiedzieć, że istnieje obecnie na rynku aparat cyfrowy z tej samej półki cenowej co Nikon D70, który ma 100% trafny pomiar balansu bieli w KAŻDYCH warunkach ?


Z Auto nie korzystałem również przy wszystkich innych aparatach - analogowej Minolcie 500, Nikonie F80 i wcześniejszych Zenithach

Słabo znam się na aparatach, ale wydaje mi się , że regulacji balansu bieli to w Zenicie nie było...


Stary Sony DSC505 nie posiada omawianej wady, choć faktycznie zazwyczaj nie korzystam z ustawień Auto.

Powiedz mi .... czy Ty aby nie masz za mało problemów? Skoro z auto raczej nie korzystasz, to po co sie zadreczasz, że działa Twoim zdaniem źle ?

Tu kłania się przytoczony przez Hesję przykład szklanki.
Dla nas jest ona w połowie pełna, dla Ciebie w połowie pusta.
My cieszymy się doskonałym wyborem, Ty martwisz, że wydałeś duże pieniądze.
Są różne sposoby na szczęśliwe życie. Ty wybrałeś swój.. ale o gustach się nie dyskutuje ;)
A na koniec jeszcze jedna prośba: postaraj się przezwyciężyć swój wstręt do D70, zrób kilka fotek obrazujących omawiany problem, opublikuj je tutaj z dokładnym opisem sposobu oświetlenia.
Jest tu trochę osób, które o fotografii wiedzą dość dużo. Dyskusja stanie się wtedy bardziej merytoryczna.

ALF
22-02-2005, 12:49
Z Auto nie korzystałem również przy wszystkich innych aparatach - analogowej Minolcie 500, Nikonie F80 i wcześniejszych Zenithach

Słabo znam się na aparatach, ale wydaje mi się , że regulacji balansu bieli to w Zenicie nie było...


w każdym z w/w aparatów BB działa w trybie "auto" i chodzi świetnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Anonymous
22-02-2005, 13:06
Alf, to prawda - działał wyśmienicie!!! :-))))) (WB)

Pisząc, że w analogówkach nie uzywalem auto, nie mialem oczywiscie na mysli WB, tylko innych automatycznych nastaw, które te aparaty oferowały.

Myslałem ze to jasne.......

Rec

Paradox
22-02-2005, 13:14
Myślę, że zarówno ta dyskusjajak i burza, którą rozpętał tu Canon 350 wskazuje na moim zdaniem nienajlepsz zjawisko... Jest ono już bardzo widoczne na runku komputerów. nazywa się to " ja chcę więcej" . mamy już komputery, których możliwości programy nie są naraziew w stanie wykorzytsać... ale chcemy więcej. Komp jest szybki, niech teraz będzie cichy. I tak ciągle. Mamy coraz większe wymagania i coraz mniej cieszymy się z tego co mamy. gdyby cofnąc się w czasie 5 lat i pokazać D70 profesjonalistom byliby pewnie zachwyceni -przynajmniej Ci, ktrzy nie byli uprzedzeni do cyfrakow :)
czy aby cieszyć się z tego co robimy potrzebujemy wszystkiego co -naj ?
Czy potrzebne jest narzędzie doskonałe ?
Albo może inaczej : czy gdybyśmy dostali w ręce naprawdę doskonały ( i to pod każdym względem aparat ) stalibyśmy się szczęśliwi ?
Rec: byłbyś wtedy naprawdę happy ?
Mnie by to dobiło.
W marzeniach czasami najlepsze jest to, ze sie jeszcze nie spełniły ;)

Lord Rayden
22-02-2005, 13:17
Rec - nie martw się. Mnie tu już jeden Kolega wyśmiał :) za nieznajomosć "drabinki" w D70, ktorą Ty pewnie masz w małym palcu. Ale jakoś się nie łamię, choć nie jestem takim twardzielem optymistycznym jak Kolega Lwiecz ;). Ale inni Koledzy są tolerancyjni dla zielonych i dobrze się z nimi rozmawia.
Co do problemu AWB to nie jest chyba tylko problem D70, jak się czyta recenzje to wystepuje w wielu aparatach.
Jedno mnie tylko dziwi - jak miałeś kasę na D7D to czemu jej nie wziąłeś ? AntiShake tam jest tak kuszący... Ale dla mnie cena byla nie do przeskoczenia.

Rayden

Anonymous
22-02-2005, 13:26
Rayden
Miałem kase na D7D..... ale dla mnie ten aparat jest za malo przetestowany. Bawiłem sie nim kilka godzin... kolega kupił. Niby wszystko OK.... ale wolałem wybrac coś sprawdzonego. Poza tym, kto powiedział, że za rok nie zmienie ....? :-) , szczególnie ze mam kilka obiektywów do Minolty.
Dziekuję wszystkim za merytoryczne wypowiedzi na temat AWB. Dziekuję też tym, którzy nie mieli nic ciekawego do powiedzenia na temat problemu, w zamian za to wrzucili kilka płytkich tekścików o mięczakach, małpkach i tak dalej. Zawsze czlowiek może sobie wyrobić opinię na temat ludzi.....

Postaram sie do tego błędu Nikona przyzwyczaic :mrgreen: skoro mowicie ze to taki świetny aparat :mrgreen:
Może faktycznie wrzucę parę fotek, by pokazać o co mi chodziło.
Pozdrawiam
Rec

Lwiecz01
22-02-2005, 13:32
Hej Rayden - ale tekst o twardzielach, to nie mój... wybacz :)
Co się przezywasz ? hę ? :D

Lord Rayden
22-02-2005, 13:32
W takim razie zazdroszczę swobody w zmianie body :). To dość droga sprawa. D7D faktycznie cierpi na choroby wieku dziecięcego - już 2 userów z CyberFoto musiało skorzystać z serwisu tego aparatu. Mysle,że za jakiś czas nie będzie sprawiać przynajmniej postawowych problemów.

Rayden

Bloody
22-02-2005, 13:33
Rec - jasne, ze bym wolal poprawnie dzialajace WB w kazdych warunkach.
Tak samo wolalbym zeby nastawiony tryb full auto zapewnił mi świetne zdjęcia ale zdaję sobie sprawę, że tak sie nie da. Moze jestem mało wymagający ale nie porownuj tego do auto klimy a co najwyżej do auto pilota, który o ile się orientuję nie wyląduje za pilota i nikt nie narzeka na jego istnienie ;)

--
Ja pitole jak tu szybko posty powstają.... Wszedłem, dałem "Odp." a tu juz kilka nowych przede mną :mrgreen:

Lord Rayden
22-02-2005, 13:36
Hej Rayden - ale tekst o twardzielach, to nie mój... wybacz :)
Co się przezywasz ? hę ? :D

Ależ Lwieczu ! To Ciebie nazwałem "optymistycznym twardzielem". To chyba ładnie ? Twardziel jak pewnie wiesz to ktoś taki jak Clint Eastwood. Kto się nie piórka tylko prze do przodu. Ja niestety nie mam tak dobrego charakteru i z powodu paproszka na matrycy spac nie mogłem :( .

Pozdrawiam

Rayden

Lwiecz01
22-02-2005, 13:41
ależ gdzieżbym się śmiał obrażać :) Chciałem tylko uściślić, czy mi się tutaj nie dorabia jakiś wypowiedzi w stylu "ale jestem macho - robię na Manualu" :)

I żeby rozluźnić atmosferę cytat:

"...- Ale ty jesteś twardy...
- Bo ja jestem chłopak z miasta !
- Ale ty masz silną psychikę...
- ********** silną !..." :D

goldie
22-02-2005, 13:50
"...- Ale ty jesteś twardy...
- Bo ja jestem chłopak z miasta !
- Ale ty masz silną psychikę...
- ********** twardą !..." :D
mała pomyłka - ********** to on miał silna tą psychikę... :)

Lwiecz01
22-02-2005, 14:04
Parawdę mówisz :) Już poprawiłem.

thx
22-02-2005, 14:23
ta dyskusja zeszla troche mocno nie na temat :)

a co do balansu bieli, to zamiast sie zastanawiac na jego wadami czy w ogole sprawami technicznymi aparatu to proponuje po prostu porobic zdjecia... przeciez po to sie aparat kupuje... no chyba, ze ktos woli postawic go za gablotka i chwalic sie znajomym albo wystawic w muzeum (choc na to jest zdecydowanie za wczesnie)...
poza tym aparat to tylko maszyna i do tego niezbyt inteligentna. balans bieli czy ekspozycja jest tylko proponowana przez aparat i wcale nie nalezy sie tych wskazan sztywno trzymac. W koncu to czlowiek robi zdjecie!! Jesli byloby inaczej to jaki bylby sens fotografowania?? ;)

Rec
22-02-2005, 15:10
Paradox..... zadałeś wazne pytanie.
Otóż własnie, gdybym w końcu dostał idealny (pod każdym względem) aparat, otóz własnie wtedy mógłbym czuć sie szczęśliwy. To proste - wtedy mógłbym się skupić na robieniu zdjęć, na znajdywaniu tematów, na kompozycjach, na patrzeniu przez wizjer i dostrzeganiu tego czego inni nie widza...... nie martwiąc się ułomnościami sprzętu, ktorym dysponuję. Tak, wtedy byłbym szczęśliwy. BO widzisz, ja chciałbym być fascynatem, maniakiem fotografii, a nie tak jak widocznie ty - maniakiem sprzętu fotograficznego. Rozumiem, gdybys dostał idealny aparat - umarłbyś z nudów, bo nie miałbyś tysiąca gałek do kręcenia, manipulowania.... i tysiąca parametrów do ustawienia. Rozumiem. Kwestia filozofii....... Rozpatrując idealny przypadek - ja byłbym szczesliwy, gdybym mógł tylko wyszukiwać tematy do zdjęc - pozostawiając samo fotografowanie tych tematów takim jak ty, dla których nie ważne jest to co na zdjęciu, a raczej to co trzymają w ręce. Kwestia filozofii....
Pozdrawiam
Rec

Lolas
22-02-2005, 15:18
Paradox..... zadałeś wazne pytanie.
Otóż własnie, gdybym w końcu dostał idealny (pod każdym względem) aparat, otóz własnie wtedy mógłbym czuć sie szczęśliwy. To proste - wtedy mógłbym się skupić na robieniu zdjęć, na znajdywaniu tematów, na kompozycjach, na patrzeniu przez wizjer i dostrzeganiu tego czego inni nie widza...... nie martwiąc się ułomnościami sprzętu, ktorym dysponuję.

Jesli niedoskonalosci automatycznego balansu bieli staja Ci na przeszkodzie w skupieniu sie na robieniu zdjec, proponuje abys zapisywal zdjecia w NEF-ach. Bez problemu bedziesz mogl potem skorygowac balans bieli, jesli zajdzie taka potrzeba.

thx
22-02-2005, 15:21
toz to nie ja zaczalem ten watek i nie ja czepiam sie spraw technicznych... wiec proponuje sie zastanowic kto tu jest maniakiem sprzetowym :D

a idealny aparat wymyslono juz daaawno temu... ;)

dalsza dyskusja jest bez sensu!

PawelC
22-02-2005, 16:54
Tak. Idealny aparat to ten, którego jeszcze nie kupiliśmy.

Paradox
22-02-2005, 18:03
Otóż własnie, gdybym w końcu dostał idealny (pod każdym względem) aparat, otóz własnie wtedy mógłbym czuć sie szczęśliwy. To proste - wtedy mógłbym się skupić na robieniu zdjęć, na znajdywaniu tematów, na kompozycjach, na patrzeniu przez wizjer i dostrzeganiu tego czego inni nie widza...... nie martwiąc się ułomnościami sprzętu, ktorym dysponuję
Rex: To chyba Ty nie do końca rozumiesz pojęcie doskonałości. Naprawdę doskonały aparat , to taki który absolutnie wszystko robiłby doskonale. Wszystko. Inaczej byłby tylko bliski ideału. A to oznacza także wybór ujęcia, kompozycę kadru itp, itd.
Jaka w tym rola człowieka ? Żadna. To paradoks. Albowiem człowiek nie będący istotą doskonałą nie jest w stanie stworzyć doskonałego dzieła. To chyba oczywiste. Idąc dalej tym tokiem rozumowania idealny aparat musiałby wyelimonować ingerencję człowieka.
Czyli idealny aparat to taki, który robi zdjęcia sam. No chyba , że z pomocą innej istoty doskonałej.
Jeśli uważasz się za taką radzę odwiedzić inne forum ... ;)
To rozważania czysto teoretyczne, ale jak duskusja to dyskusja.


BO widzisz, ja chciałbym być fascynatem, maniakiem fotografii, a nie tak jak widocznie ty - maniakiem sprzętu fotograficznego. Rozumiem, gdybys dostał idealny aparat - umarłbyś z nudów, bo nie miałbyś tysiąca gałek do kręcenia, manipulowania.... i tysiąca parametrów do ustawienia
Prawdę mówiąć to ja widzę co innego . Widzę, siebie i wielu innych użytkowników, którzy czerpią dziką satysfakcję z robienia zdjęc wystarczająco dobrym narzędziem .. i widzę Ciebie, który zamartwiasz się tym, że Nikon nie stworzył dzieła doskonałego.
ja szczęśliwy, Ty zdegustowany.
No chyba, że Ty widzisz co innego ;)
Widzę też profesjonalnych fotografów, którzy także chwalą D70 za genialny stosunek ceny do jakości.
Widzę też doskonałe zdjęcia forumowiczów wykonane tymże niedoskonałym sprzętem

Poza tym jeszcze jedna prośba: jeśli sam chcesz być wysłuchany, słuchaj innych.
Masz pretensje o to , iż jesteś traktowany z góry, że inni nie starają się Ciebie zrozumieć.
czy Ty w ogóle przeczytałeś mojego poprzedniego posta ? No jak dla mnie jego przesłanie to kompletne zaprzeczenie idei onanizmu sprzętowego.
Traktujesz wypowiedzi innych wybiórczo, a to nie sprzyja merytorycznej dyskusji .
Szanuj innych, jeśli chcesz sam być szanowany.
A skoro już o onanizmie sprzętowym mowa, to ja jakoś sobie z WB radzę ;)
Poza tym nie powiedziałeś mi, czy znasz inny aparat w tym przedziale cenowym, który z omawianym tu problemem radzi sobie bez zarzutu W KAŻDYCH WARUNKACH ?
Bo jak dla mnie postawą reklamacji jakieś wady jest rzeczywiste jej istnienie. I możliwośc jej likwidacji za pomocą dostępnych środków.
Jeśli Twoim zdaniem w jakimkolwiek aparacie cyfrowym tej klasy istniej w 100% niezawodny system pomiaru balansu bieli, to racja: jest to wada D70 ( choć jak dla mnie to bardziej wada wciąż jeszcze niedoskonałej techniki)
Proponuję w takiej sytuacji ponowne zgłoszenie się do firmy Nikon Polska i żądanie wymiany wadliwego sprzętu. Jeśli nie da się sprawy załatwić polubownie możesz wystąpić także na drogę prawną.
BTW: wspominałeś coś o przesłaniu zdjęć . To chyba doskonały sposób, abyśmy poznali Twoje argumenty.
Wszystkie fotki są tu mile widziane . także te bez probelmu balansu bieli ;)
Pozdrawiam serdecznie życząc więcej optymizmu

[ Dodano: Wto Lut 22, 2005 5:06 pm ]
Coś mi się wydaję , że już wkrótce Admin , albo któryś z moderatorów zamknie wątek stwierdzeniem , " makes photos not war"
Czego sobie i Państwu życzę ;)

Rec
23-02-2005, 08:20
Koncząc dyskusje.... bo faktycznie nie ma juz o czym rozprawiac:
Szanowny Panie Paradox..... zalecam wiecej opanowania i rozwagi w krytykowaniu innych, w zarzucaniu im braku szacunku dla innych, braku posłuchu.... Bo akurat ja (jako nowy tutaj, ale i pewnie jako człowiek) daleki jestem od rzeczy, ktore mi zarzucasz. Napisałem post z konkretnym problemem, i oprócz wielu merytorycznych porad, normalnych koleżeńskich słów, usłyszałem też kilka nędznych wartościowo zarzutów o mięczakach, o małpkach i generalnie zostałem potraktowany jak neofita, którego z zasady trzeba wysmiać za pytania ktore stawia. Jesli nawet nim jestem, to nic nie uprawnia tych ludzi do traktowania mnie z góry. Pytanie w poście było postawione prawidłowo, przeczytałem wcześniej wszystkie inne posty na ten temat - cóż mozna mi zarzucic? Ano chyba to że nie wychwalam pod niebiosa sprzętu ktory kupiłem, i to, że z uporem wartym może lepszej sprawy próbuję dociec, dlaczego AWB w D70 nie działa do końca prawidłowo, co zreszta jest opisywane na tym i innych forach. Dlaczego nie możesz przyznać, że po prostu tak jest?
I jeszcze jedno, szanonwny Panie. Widocznie faktycznie inaczej rozumiemy pojęcie doskonałośći. Jeśli wg Ciebie doskonały aparat to taki, ktory sam wybiera kompozycje, kadry itd........ to ja przepraszam, chyba faktycznie nie mamy o czym rozmawiac. Całe życie myślałem ze aparat to tylko narzędzie.... a fotografia jest sztuką. I jak każda sztuka jest domeną człowieka..... Na szczęscie nie jesteś dla mnie wyrocznią, bo inaczej pewnie swiat wywróciłby sie do góry nogami.
I koniec tej dyskusji. Skutecznie mnie do niej zniechęciłes.

Paradox
23-02-2005, 09:37
I koniec tej dyskusji. Skutecznie mnie do niej zniechęciłes.

No i chyba o to chodziło. Dyskusje czysto akademickie to zwyczajna strata czasu. I ta dokładnie tym była. Wszak wszyscy jednogłośnie twierdzimy: system auto WB w Nikonie D70 jest zawodny.
Cieszę się więc , że zniechęciłem Cie do dyskusji. Mam tylko cichą nadzieję, że przy okazji zachęciłem do robienia zdjęć. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

irekka
23-02-2005, 10:17
Często spotykam posty nowych właścicieli d70 - część narzeka, część jest zadowolonych, część prawie sfrustowanych. Ja moge powiedzieć na pocieszenie tych ostatich coś takiego: kupiłem pierwszą cyfrówke nikona (5700) zupełnie w ciemno - nie miałem jej w ręku - znałem tylko parametry i widziałem zdjęcia. Kupiłem nikona bo miałem (mam wciąż) analog tej firmy. Myślę - -mam lampe błyskową dedykowana do tego systemu to po co zmieniac firmę ??? Po miesiącu oczekiwania aparat dotarł do mnie - jakie było moje zdziwienie, że lampa błyskowa działa w sposób mocno ograniczony - aparat nie steruje jej zoomem, nie wykorzystuje asystenta AF. Telefon do serwisu -"a 5700 to one tak mają". Trudno - po roku stwierdziłem, że 5700 ma za dużo wad i kupiłem d70. Znowu lustrzanka w moim ręku (kupiona na zasadach podobnch do 5700 - w ręku jej nie trzymałem). I problem z fleszem - lampa błyskowa nie działa wcale (tzn tylko tryb manulany) co mnie wkurzyło nieziemsko. Musiałem kupić dedykowana sb800 - wówczas nie było jeszcze u nas sb600. Brak komaptybilności w dół przy sterowaniu lampami uważam za największy błąd nikona - ale jednocześnie to wielki sukces marketingowców - przeciez ilośc sprzedawanych lamp zdecydowanie wzrosła. Tylko mam wrażenie, ze w tym przyadku nikon nie dba o swoich wiernych klientów. Nigdy nie oczekiwałem ze aparat będzie w stanie ustawic idelanie wszystkie parametry - przecież to niemżliwe - musiałby miec bank danych jak deep blue, a i wtedy pewnie nie byłoby to 100%. Po prawie roku uzywania wciąż odkrywam coś nowego - boję się że jak już wszystko odkryje to mi się znudzi :)Powiem więcej - to, że automat nie potrafi zrobić wszytkiego to inspiruje mnie do eksperymentów i mam naprawdę ogromną frajdę jak mi wyjdzie prawie idealnie - czego wszystkim życzę.

Kruczak
23-02-2005, 14:07
...dołączę się do dyskusji. :)

Aby rozwiać własne wątpliwości dot. balansu bieli w D70 zrobiłem sobie tabelku na podstawie danych z T.Hogana "...D70 Guide..." i danych z mojego aparatu. :)

I co mi wyszło..? Że Nikon D70 pozwala, poprzez zmianę ustawień balansu bieli w zakresie +3 - -3 w każdym z "programów" WB na odwzorowanie bieli w następujących (przybliżonych) temperaturach barwowych :) : 2700, 2800, 2900, 3000, 3100, 3200, 3300, 3700, 4200, 4800, 4900, 5000, 5200, 5300, 5400, 5600, 5800, 6000, 6200, 6400, 6500, 6600, 6700, 7100, 7200, 7500, 8000, 8400, 8800, 9200 K. Plus 2700-9200K w PRE.
I niech nikt mi nie mówi, że to nie wystarczy. :) (...a Auto WB owszem: jest do bani...:))

Tabelka na życzenie (nie mam kąta w sieci aby ją umieścić).

Lwiecz01
23-02-2005, 14:27
Kruczak - masz rację oczywiście. A tabelka jest w instrukcji :)

Kruczak
23-02-2005, 14:32
...własnie lampka mi się zapaliła, że chyba podobną już widziałem w tej grubej książce co przyszła razem z aparatem... ;)

...ale ja mam taką ładniejszą, co to ma z góry na dół Kelviny, a obok ikonki w kolumnach, i plusiki, i minusiki... i rubrykę na notatki... ;)

(chciałem pomóc...:))

Lwiecz01
23-02-2005, 14:39
tamta ma też kelviny :) w pionie plusiki i minusiki, a w poziomie poszczególne tryby :D

Anonymous
23-02-2005, 21:37
Witam

Chciałbym zapytać jakie jest Wasze zdanie na temat artykułu zamieszczonego na www.cdrom.pl:

http://www.cdrom.pl/index.php?title=Zanim_kupisz_Nikona_D70

?????

Mateusz
23-02-2005, 21:46
takie ----> :lol:

bylo to juz przerabiane setki razy
dla Radka nie wynaleziono jeszcze aparatu 8)

Paradox
24-02-2005, 09:32
Moim zdaniem to bardzo ważny artykuł. I powinien go przeczytać każdy, kto zamierza zakupić D70. Może wtedy będzie więcej świadomych zakupów i mniej takich dyskusji jak ta. Ja przeczytałem ten artukuł przed zakupem. Mimo to wciąż nie żałuję zakupu.
A co do wartości tego artukułu i prawd w nim zawartych, na forum już było o tym wiele razy.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Są tacy, którzy wierzą w Elvisa, tacyktórzy nie wierzą w cuda, i tacy którzy cudów oczekują.
Są tacy, którzy cudów oczekują, ale i tak w nie nie wierzą ...

Lwiecz01
24-02-2005, 09:38
Cóż, ja tego wcześniej nie czytałem, ale w moim starym aparacie (Kanona EOS 300) robiłem zdjęcia z na stałe ustawionym EV +1/3 :))

Wrzućcie jakiegoś linka do tej dyskusji o powyższym artukule.

Chris
24-02-2005, 13:22
jak to właściwie jest z tym co piszą na http://www.cdrom.pl/index.php?title=Zanim_kupisz_Nikona_D70 ????

bo ja już głupieję całkowicie :? :? :?

horch
24-02-2005, 15:13
Szanownemu koledze Rec polecam sprzedanie całkowicie nieudanego D70 ( ten straszny balans bieli) i kupienie D2H który powinien zaspokoić zapotrzebowanie na idealny aparat.
:D
Pozdrawiam zadowolonych z D70 i akceptujacych jego niedoskonałosci:)

mziel
24-02-2005, 15:58
Mam jedno pytanko:
w którym momencie mierzony jest balans bieli - w momencie wykonywania pomiarów czy wykonywania zdjęcia?
Bo jeżeli w pierwszym, to normalne byłoby, że dodanie flasha w momencie wykonywania zdjęcia zmieni kolorystykę. Jeżeli natomiast w momencie wykonywania zdjęcia, to aparata musiałby w trakcie flasha i zmierzyć WB i zarejestrować obraz... Więc raczej pierwsza opcja wydaje mi się normalniejsza a skoro tak, to nie czepiajmy się, że AWB i lampa farbują na niebiesko.