PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepszy sposób na wyostrzanie rawów



Mzumi
12-09-2006, 20:22
Właśnie - jaki jest najlepszy sposób na wyostrzanie rawów tak, żeby nie zniszczyć zdjęcia?


Próbowałem tak zachwalanego unsharp mask, ale według mnie (powiększenie oczywiście na 100%) działa on badziewnie. Próbowałem z różnym parametrami i moim zdaniem za jego pomocą można tylko zniszczyć zdjęcie. Poza tym słyszałem, że zdjęcia obrabiane unsharp mask są przeważnie odrzucane, jeśli wyślemy je na jakiegoś stocka...

Tak więc do tej pory robiłem lekkie wyostrzanie w Camera Raw (to domyślne:25 ), bo tutaj z kolei zwiększenie wyostrzania powoduje gradient, szum - czyli też zdjęcie traci na jakości.
Ja wolałem mieć bardziej miękką ostrość niż silnie działanie jednym z wymienionych narzędzi.

Słyszałem, że nowy CS2 posiada coś takiego jak smart sharp i podobno wyostrzanie tym narzędziem daje dobre rezultaty (najlepsze rozwiązanie?) - czy tak?


No i jeszcze jedna rzecz - wiadomo, że rawy są nieostre i trzeba je ostrzyć (jpg na wstępie jest już o wiele bardziej ostry), ale czy ostrość rawa (bez żadnej obróbki jeszcze) z lustrzanki cyfrowej jest taka, jak z hybrydy kompaktowej, czy lepsza? (zmieniam system na D80 niebawem dlatego chciałbym wiedzieć)

Andy_O
12-09-2006, 21:04
Wg mnie: USM jest ciężki ze względu na.. 3 parametry do ustawienia. Może dawać świetne rezultaty, ale trzeba nabrać praktyki w jego stosowaniu. Czasem warto nałożyć na siebie dwie warstwy z różnymi ustawieniamu USM. W książce pt. "Photoshop. Korekcja i separacja" wydanje przez Helion jest rozdział nt. USM.
Smart sharp to narzędzie wprowadzone dla tych, którzy nie radzili sobie z USM.
To wszystko są automaty, które można stosować jeśli ma się powiedzmy 100 fotografii do przygotowania. Jeśli pracujesz nad jednym lub kilkoma zdjęciami - polecałbym jednak ręczne wyostrzanie wyłącznie wybranych fragmentów. Zajmuje to raptem kilkanaście minuta ale efekt jest nieporównywalny z USM. Za pomocą ostrości możesz wtedy precyzyjnie pokierować widza w określone miejsce zdjęcia.

Jeszcze jedno - zdjęcie dobrze obrobione to takie, na którym.. nie widać obróbki!!

szymony
12-09-2006, 23:18
Rozumiem że trzy identyczne posty, to przez przypadek wysłałeś. czy to może złośliwość rzeczy martwych? Tak czy inaczej, nie potrzebne posty możesz wykasować.

Wini
12-09-2006, 23:52
Ja tam rawów nie wyostrzam :o

A tak poważnie to przedpiszca już polecił jedną książkę. Ja jeszcze polecę "Fotografia cyfrowa edycja zdjęć" Scott Kelby na początek. Ostrzenie to fascynujący temat :lol:

Mzumi
13-09-2006, 15:27
Jeśli pracujesz nad jednym lub kilkoma zdjęciami - polecałbym jednak ręczne wyostrzanie wyłącznie wybranych fragmentów. Zajmuje to raptem kilkanaście minuta ale efekt jest nieporównywalny z USM. Za pomocą ostrości możesz wtedy precyzyjnie pokierować widza w określone miejsce zdjęcia.


Ok. Ale manualnie, czyli jak? (jakimi narzędziami photoshopa)

alexkoz
13-09-2006, 15:48
jest jeszcze możliwość wykorzystania do wyostrzania filtra górnoprzepustowego, ale też trzeba mieć trochę praktyki.

Mzumi
13-09-2006, 18:24
Szukając tak informacji na ten temat znalazłem metodę z unsharpem na trybie lab. ... i sprawdza się - chyba teraz tak będę robił (jak nie wymyślę/znajdę jakiejś innej, lepszej metody)
czyli:



1. otwieram rawa (i właśnie nie wiem - na razie zostawiam to domyślne wyostrzanie w camera raw na 25.. i tak nic to nie ostrzy, ale..)
2. pomniejszam
3. inne modyfikacje
4. zmieniam na tryb z RGB na Lab
5. zmieniam kanał na lightness
6. wyostrzam unsharp mask (80 - 100, 1, 0)
7. zmieniam na RGB znowu (i od razu na 8 bit) i zapisuję plik.



Tylko jedna rzecz jest niedobra - jak mam np. jakiś obiekt na pierwszym plan- np. kontury kwiatka (duży otwór przysłony:pierwszy plan ostry tylko), a za nim dal z bardzo małą głębią... To w takiej sutuacji wyostrzenie całości w taki sposób niszczy tą głębię - dlatego trzeba zaznaczyć tylko obiekt na pierwszym planie...tylko to nie takie proste i może wyjść trochę nienaturalnie ( będzie widoczny odcinający się od tej głębi - ostry obszar).....


no ale próbować trzeba..

Tuti
13-09-2006, 22:16
Mzumi, dziala swietnie - az oczy bola jak sie przesadzi - dzieki! :)

ps
jak chcesz wystrzyc jeden obiekt to zrob dwie warsty i z jednego zgumuj tlo i wyostrzaj :) potem polacz obie warstwy i gotowe :)

aries.mehehe
13-09-2006, 23:29
W nowym "wywoływaczu" Nikon NX dodano upcję high-pass właśnie. Poza tym, można w nim selektywnie wybierać co ma być podostrzane (maska i pędzel czy gradient) -narazie się tym bawię, ale chyba to jest to... No i USM też jest i można go selektywnie stosować z maską...

dreamdealer
14-09-2006, 01:14
@Mzumi

:shock: dobre, dobre, zaczne z tego korzystac :)

Mzumi
14-09-2006, 13:30
[quote= zrob dwie warsty i z jednego zgumuj tlo i wyostrzaj :) potem polacz obie warstwy i gotowe :)[/quote]

eeee...ale "zgumuj" to znaczy że co? Mógłbyś tak pokolei bo gdzieś już o tym czytałem, ale mi nie wyszło z tymi dwoma warstwami (coś chyba żle robię)



...A tak jeszcze o unsharp mask: wkurzyłem się trochę - nie wiem - jak działałem na zdjęciu w pełnej rozdzielczości to było ok, ale jak zmniejszyłem duzo zdjęcie (z 3264 x 2448 na 640 x 480 lub 800 x 600) to przy wyostrzaniu plastik wychodzi... doszedłem do wniosku, że będę stosował niższe wartości: 70, 0,5 0 bo wtedy przy tych pomniejszonych zdjęciach jeszcze jakoś to wygląda, ale.... nadal jednak plastik (np. takie rzeczy jak drobne liście na drzewie, czy trawa to masakra dla tego filtra jednak).. . ehhhh
jak się wkurzę to zacznę robić w jpg i kropka.. (no wiem - niby też trzeba wyostrzać - ale przy bobrej stałce być może niekoniecznie, albo o wiele mniej...)


Ten sposób z lightness jest dobry, bo artefakty i szumy się nie robią, ale dalej mi się działanie tego filtra niepodoba. Trzeba będzie jeszcze coś wymyslić.....


Mzumi.

Tuti
14-09-2006, 22:42
Mzumi, zrob cos takiego: http://www.cyberfoto.pl/edycja-zdjec-ksiazka-on-line/40606-tutorial-plastikowa-skora-by-ramza.htm

tylko ze zamiast zmiekczac jedna fotke to ja wyostrz :)

powodzenia

Mzumi
15-09-2006, 00:32
Aaaaaa jasne - "zgumuj" czyli użyj gumki hehhe! coś mnie zamroczyło - ok. dzięki Tuti - teraz już wszystko oki :)

MikeP
16-09-2006, 13:31
Cześć

Temat wyostrzania też mnie bardzo interesuje. A w sieci niestety ciężko znaleźć coś ciekawego i wartościowego merytorycznie. Ale szukałem i znalazłem przez zupełny przypadek.

polecam odwiedzenie strony

http://www.pbase.com/magazine

Zapewne wielu z Was ją kojarzy ;-). Tam mozna za darmo ściągnąć pbase magazine. W ostatnim numerze jest artykuł o wyostrzaniu. Artykuł jak artykuł dosyć ciekawy. Najciekawsze jednak są moim zdaniem są linki pod artykułem (polecam klinknąć "click more"). Można dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych rzeczy. Polecam lekturę jak i wszystkie inne numery magazynu Pbase.

Pozdrawiam

MikeP

rabijki
16-09-2006, 13:46
w trybie lab wyostrzanie ma konkretne parametry
0-200 ( czytaj ile na oko uwazasz
drugi parametr usm jest cholernie wazny i powinien wynosic odwrotnosc rozdzielczosci czyli przy 300dpi 1,5 przy 400 dpi 2 itd
trzeci od 0-5
oczywiscie na lightness z podgladem lab wlaczonym

pozdro
olo

Maciekkk
17-09-2006, 07:36
Polecam bardzo CSPro (dostępny także dla Nikona) Freda Mirandy.
Zresztą sami oceńcie jak działa w porównaniu do USMa.
http://www.fredmiranda.com/shopping/D70CSpro
oryginał

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img179.imageshack.us/img179/919/csprore5.jpg)
USM

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img182.imageshack.us/img182/2504/usmcz0.jpg)
CSpro

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img177.imageshack.us/img177/2419/pluginvp6.jpg)

Mzumi
17-09-2006, 22:35
światna robota MikeP. Ogromna ilość materiału o wyostrzaniu! I właśnie z jednego z linków tam umieszczonych (do forum) znalazłem sposób, który mi się spodobał bardzo, bo nie niszczy małej gębi ostrości zdjęcia:

1. Duplicate layer
2. filters - other - high pass (i tu ustawiam tak, żeby tylko krawędzie obiektów były trochę widoczne, ale też nie za mało)
3. zmeniam tryb górnej warstwy na hard light
4. zmniejszam opacility maski do 0, po czym zwiększam do odpowiedniej wielkości, żeby wyostrzyć zdjęcie
5. Spłaszczam warstwy i koniec


całkiem fajna metoda i nie działa tak inwazyjnie jak usm :smile:

Mzumi
04-10-2006, 23:37
Żeby niepotrzebnie nie zakładać nowego wątku spytam w tym:
czy robiąc zdjęcia w rafach ustawiacie wyostrzanie w puszce, czy nie, a jeśli tak, to na jaki poziom? Może lepiej jest w ogóle wyłaczyć jednak tą funkcję? - czy takie działanie wyostrzające aparatu pogarsza jakośc zdjęcia w jakiś sposób? (dobrze by było mieć ostrzejsze zdjęcia odrazu, a nie wkurzać się, że są zbyt mydlane.. już pomijając tutaj fakt, że można je póżniej wyostrzyć w photoshopie np.)

stig
05-10-2006, 05:55
czy robiąc zdjęcia w rafach ustawiacie wyostrzanie w puszce, czy nie
RAW to zrzut z matrycy bez ingerencji oprogramowania aparatu, a wyostrzanie, to postprocess, ktory nie ma prawa zachodzic w RAWie. Ustawienie wyostrzania w puszce podobno jedynie sie zapisuje jako informacja, ktora odczytywana jedynie przez Nikon Capture, do ustawienia poziomu wyostrzania przy obrobce NEFa. Sam parametr wlaczony/ustawiony w aparacie nie wplywa jednak fizycznie na plik przez niego zapisywany.

Seeker
06-10-2006, 13:46
"jest jeszcze możliwość wykorzystania do wyostrzania filtra górnoprzepustowego, ale też trzeba mieć trochę praktyki."

I dobrze zoptymalizowana matryce.

stig
06-10-2006, 13:59
Polecam bardzo CSPro (dostępny także dla Nikona) Freda Mirandy.
Zresztą sami oceńcie jak działa w porównaniu do USMa.

Podeslij oryginal tego kadru, to Ci pokaze, jak to naprawde robi USM. Pokazac zly przyklad dzialania (kiedy sie nie potrafi czegos uzywac, badz chce sie sprzedac wlasny produkt) -- nie jest zadnym problemem. ;)
Producenci wszelkiego rodzaju wtyczek bazuja po prostu na tym, ze ludzie nie potrafia (nie chca, nie maja czasu, sa zbyt glupi) sprawnie poslugiwac sie PhotoShopem, i wciskaja im pluginy, ktore robia dokladnie to co sam Shop, tylko w innym okienku. :D

Mzumi
07-10-2006, 20:35
RAW to zrzut z matrycy bez ingerencji oprogramowania aparatu, a wyostrzanie, to postprocess, ktory nie ma prawa zachodzic w RAWie. Ustawienie wyostrzania w puszce podobno jedynie sie zapisuje jako informacja, ktora odczytywana jedynie przez Nikon Capture, do ustawienia poziomu wyostrzania przy obrobce NEFa. Sam parametr wlaczony/ustawiony w aparacie nie wplywa jednak fizycznie na plik przez niego zapisywany.


No...racja, przecież to surowy materiał (raw) do obróbki dopiero..

Czyli jeśli zrobię zdjęcie w jpg z wyostrzaniem neutralnym (tzn. bez ingerencii softu aparatu) i to samo zdjęcie w rawie, to ostrość na obydwu będzie identyczna? (sam format w jakim robię nie wpływa chyba na ostrość zdjęcia?)

Bo tak się zastanawiam, czy nie robić w jpg z włączonym wyostrzaniem (choć czytałem, że lepiej raczej wyostrzania w aparacie nie włączać i były tutaj też posty, że komuś tam białe obwódki wychodziły po takim ostrzeniu aparatu)

Jest sens w ogóle robić zdjęcia w jpg dla leprzej ostrości, czy raczej nie - robić w rawach i wyostrzać w programach graficznych już na kompie?

stig
08-10-2006, 00:30
Czyli jeśli zrobię zdjęcie w jpg z wyostrzaniem neutralnym (tzn. bez ingerencii softu aparatu) i to samo zdjęcie w rawie, to ostrość na obydwu będzie identyczna? (sam format w jakim robię nie wpływa chyba na ostrość zdjęcia?)
Algorytm kompresji stratnej w JPG wplywa negatywnie na jakosc zdjecia. Rowniez na ostrosc (nieznacznie, ale jednak).


Jest sens w ogóle robić zdjęcia w jpg dla leprzej ostrości, czy raczej nie - robić w rawach i wyostrzać w programach graficznych już na kompie? Ja bym raczej zapytal, czy jest sens w ogole robic w JPGach (juz bez wnikania w ostrosc). Osobiscie wychodze z zalozenia, ze skoro wywalilem tyle kasy w D200 (x2 zreszta) i jeszcze wiecej w obiektywy, to niewykorzystanie wszystkich mozliwosci tego sprzetu (czyli m.in. ignorowanie mozliwosci zapisu zdjec do RAWa) -- bylo by zwyklym frajerstwem. To jak kupic Porsche do wozenia zakupow z marketu.

Mzumi
08-10-2006, 11:16
Algorytm kompresji stratnej w JPG wplywa negatywnie na jakosc zdjecia. Rowniez na ostrosc (nieznacznie, ale jednak).

Ja bym raczej zapytal, czy jest sens w ogole robic w JPGach (juz bez wnikania w ostrosc). Osobiscie wychodze z zalozenia, ze skoro wywalilem tyle kasy w D200 (x2 zreszta) i jeszcze wiecej w obiektywy, to niewykorzystanie wszystkich mozliwosci tego sprzetu (czyli m.in. ignorowanie mozliwosci zapisu zdjec do RAWa) -- bylo by zwyklym frajerstwem. To jak kupic Porsche do wozenia zakupow z marketu.


no ja od początku robiłem tylko zdjęcia w rawach, wychodząc z identycznego założenia (w jpg zrobiłem może kilkanaście zdjęć - bo miałem zbyt mało miejsca na karcie kiedyś w penym momencie), ale w tutaj chciałem rozwikłać tylko kwestię ostrości..

krzysztof jot
08-10-2006, 20:28
Ja bym raczej zapytal, czy jest sens w ogole robic w JPGach (juz bez wnikania w ostrosc...

tez tak uwazam, ale http://www.kenrockwell.com/nikon/d200/quality-settings.htm
znam tez prace paru "wiecej niz zawodowców" majacych w dorobku legendarne wrecz
kadry, ale ze wzgledu na specyfike pracy ( setki klatek dziennie) robia w jpg.

stig
08-10-2006, 20:40
znam tez prace paru "wiecej niz zawodowców" majacych w dorobku legendarne wrecz
kadry, ale ze wzgledu na specyfike pracy ( setki klatek dziennie) robia w jpg.
Ale to przeciez zaden argument... W dobie pojemnych kart pamieci i databankow (przy cenie ktorych wydatki dla "wiecej niz zawodowcow", nie sa wydatkami), takie tlumaczenie traci sens. Sam z duzych imprez przynosze setki zdjec -- w NEFach. I zadnego problemu mi to nie sprawia.

Maciekkk
08-10-2006, 20:56
Podeslij oryginal tego kadru, to Ci pokaze, jak to naprawde robi USM. Pokazac zly przyklad dzialania (kiedy sie nie potrafi czegos uzywac, badz chce sie sprzedac wlasny produkt) -- nie jest zadnym problemem. ;)
Producenci wszelkiego rodzaju wtyczek bazuja po prostu na tym, ze ludzie nie potrafia (nie chca, nie maja czasu, sa zbyt glupi) sprawnie poslugiwac sie PhotoShopem, i wciskaja im pluginy, ktore robia dokladnie to co sam Shop, tylko w innym okienku. :D
CSPro to nie plugin, to tylko akcja.
Po przesiadce z 30D nie używam żadnego wyostrzenia. :wink:

krzysztof jot
09-10-2006, 17:01
w NEFach. I zadnego problemu mi to nie sprawia

Generalnie tez robie - RAW+JPG. Myśle ze chodzi o specyfike pracy - bo jak byłem np. na TdP to godzinę po
zakonczeniu etapu musiałem rozesłać foty do odbiorców. Mowy nie ma aby na laptopie w biurze prasowym
obrabiać RAW - idzie z jpg'a a później to generalnie nie ma sensu juz poprawiac - choć -czasem BW siadło
czy coś - ale wiesz - poszło, opublikowane, i nikt do tego nie bedzie wracał. Chyba że dla siebie jakis super
mastering :) potem w domowym zaciszu mozna sie bawić...