PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie dymu



Leatherface
07-05-2009, 21:55
Dziś po raz pierwszy zmierzyłem się z dymem (po dokładnych przygotowaniach od strony teoretycznej). Opierałem się głównie na dwóch linkach: http://fotoblogia.pl/2008/11/07/poradnik-jak-sfotografowac-dym/ oraz http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/98020-fotografowanie-dymu-miniporadnik.htm.

Rozstawienie sprzętu wyglądało jak na powyższych przykładach. Aparat na statywie, ostrość na manualu nad kadzidłem, jako tła użyłem dużej, kwadratowej deski owiniętej czarną koszulką. Z boku dym oświetliłem lampą zewnętrzną Nissin, po drugiej stronie dla odbicia światła folia aluminiowa, jak do pieczenia :mrgreen: Dodatkowo na lampę założyłem strumienicę zrobioną z białego kartonu (nie mogłem wczoraj znaleźć czarnego brystolu...)

Wyszła lipa i strasznie się wkurzyłem. Czasem nie ostro, a nawet jeśli, to widać było dokładnie tło i jego fakturę... Nie było samej, czystej czerni i tylko dymu...

Co powinienem koniecznie zmienić i gdzie jest błąd? Moje domysły:
- strumienica z czarnego brystolu, biały karton nie ok
- tło też z brystolu
- zła odległość od tła? było poniżej metra chyba
?

Zniechęciłem się, ale powoli zaczynam nabierać sił do ponownej próby ;)

marszull
07-05-2009, 22:58
wrzuc jak wyszlo bo tak to ciezko cos napisac

farell
08-05-2009, 00:10
stawiam na strumienico/ściankę - czerń wchłonałaby więcej światła i nie oświetliła tła.

Kuba Borysko
08-05-2009, 00:17
Zobacz ten poradnik: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=18660, Rysio opisał wszystko jasno i prosto, na tyle, że nawet mnie się z zapałką udało, mimo kilkudziesięciu przekleństw.

Leatherface
08-05-2009, 21:14
Czarny brystol pomógł. I D90, bo próbowałem też robić innym aparatem ;)

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=1267397#post1267397

marszull
08-05-2009, 23:42
Ja bym tlo bardziej oddalil, i przy czarnym dal jescze zastawki z czarnego kartonu zeby na tlo padalo jak najmniej swiatla
plus dokladnieksza obrobka materialu (podciagniecie jasnych partii i wyczernienie ciemnych, wysteplowanie jakis brudow itd)

ps cos nie za bardzo z tym zmniejszaniem do netu bo rzeczywiscie troszke kaszana sie robi