PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcia panoramiczne



Fenix.pl
07-05-2009, 21:50
mam takie pytanko, jak się robi zdjęcia panoramiczne, i co jest do nich potrzebne, mam tutaj na myśli zdjęcie panoramy racławickiej we Wrocławiu, niedługo tam jadę i chciałbym to wykorzystać. Z góry dzięki

wigi
07-05-2009, 21:54
Chyba nie dasz rady sfotografować całej panoramy racławickiej (zrobić panoramy całego obrazu) z jednego miejsca - konstrukcja (specyfika) wnętrza/pomieszczenia na to nie pozwala.

rabijki
07-05-2009, 21:58
dasz rade.
ma rowny odstep od barierek. rob piony w bardzo rownych odstepach z identycznymi parametrami ekspozycji.
uprzedzam: warunki sa kiepskie 800asa okolo 1/60s przy f4. od razu nastaw sie na ogniskowa w okolicach 18mm przy fx i 12 mm przy dx.
do sanek zaloz poziomice. reszta to dlubanie w ps. oczywiscie nie licz na stitchery:-)

olo

wigi
07-05-2009, 22:12
dasz rade.

może i da radę, ale nie z jednego miejsca, natyra się jak wół przy sklejaniu, a efekt końcowy będzie pod dużym znakiem zapytania ;)

rabijki
07-05-2009, 22:17
nie z jednego miejsca - fakt
natyra sie jak wol - zalezy do jakiej roboty jest przyzwyczajony:-) sklejalem kiedys panorame 360 stopni narodowej orkiestry symfonicznej polskiego radia. muzycy nie pozowali tylko grali:-) zapewniam ze panorama raclawicka przy tym to pierdniecie!
efekt bedzie pod duzym znakiem zapytania - tu bym polemizowal i to bardzo - wszystko zalezy jak bardzo sie natyra i ile potrafi!
olo

cammal
10-05-2009, 20:30
ptgui do sklejenia, troche posiedzisz ustawiajac zbieznosc zdjec (te same punkty na zdjeciach - ustawiasz parami), program swietnie sobie radzi z cala reszta

fLIKu
11-06-2009, 15:40
A ja kożystam z AutoPano Giga v2. Naprawdę polecam, nie spotkałem się jeszcze z takim programem który nie zabijał by mi przy okazji systemu + pamięci (a mam naprawdę dobrego kompa) a autopano daje rade, średnie panoramy jakie robię to prawie 10000x4000 px więc nie małe [obciążenie i procka i grafiki i pamięci ogromne].
Dotychczas testowałem:

Autopano Giga <= mało dokładny w trybie automat, nie radzi sobie z HDR [w trybie manualnym wymarzone narzędzie]

PTGui <= bardzo dokładny, dobrze radzi sobie z HDR (sam zauważa że mu się takie zdjęcia przygotowane pod HDR podkłada)[wiecznie głodny RAMu]

Stitcher Unlimited 2009 <= zabójstwo dla systemu i pamięci (a mam 3 G RAM), jedyny plus to możliwość obejrzenia na żywo próbki panoramy w sferze i pozycjonowanie zdjęć na silę w sferze [brak punktów jak w pozostałych 2 przypadkach][ogromne zapotrzebowanie na RAM]

fLIKu
11-06-2009, 20:56
jeszcze mały przykładzik:
zrobione autopono:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/_BQY9-8rbUgo/SjFPTJ-lKGI/AAAAAAAAAkE/Jb9B9_R1PFs/s800/skok22_napis.jpg)

zrobione PTGui:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/_BQY9-8rbUgo/Siv5O3u4pjI/AAAAAAAAANw/Jlnk1sPjlY4/s912/out5.jpg)

osowiak
11-06-2009, 23:19
możesz powiedziec który na poczatek zabawy program będzie najlepszy i skad go pobrac-link

fLIKu
11-06-2009, 23:34
łatwiejszy będzie auotpano. To jedyny jaki mam w polskiej wersji językowej: http://www.autopano.net/en/

PTGui: http://www.ptgui.com/download.html

P.S. co potrafi AutoPano:

pewnego dnia na lotnisku aeroklubu (http://igorcatering.byethost32.com/impressa/lotnisko/) zdjęcie po montażu !

osowiak
12-06-2009, 10:27
fLIKu dzięki za linka sciągnąłem Autopano ale jest to wersja próbna ze znakami wodnymi - jak to obesc żeby było normalnie ak by co to pisz może na priva a będe bardzo wdzięczny.
(http://www.forum.nikon.org.pl/member.php?u=29735)

marszull
12-06-2009, 11:36
Najlepiej kupic, albo poszukac czegos darmowego

fLIKu fajna ta panorama po montazu i sporo sie tam dzieje ;-)
w czym montowales i z ilu zdjec?

fLIKu
12-06-2009, 13:20
Najlepiej kupic, albo poszukac czegos darmowego

fLIKu fajna ta panorama po montazu i sporo sie tam dzieje ;-)
w czym montowales i z ilu zdjec?

panorama na lotnisku montowana z 28 zdjęć (szaleństwo z reguły wykorzystuje się mniej - brak mi obiektywu szerokokątnego), doklejony podpis za osobami .

poniżej link do kilku innych lepszych i gorszych moich panoram (robione różnymi programami):
http://picasaweb.google.pl/pawelzelazowski/ZdjeciaPanoramiczne#

pewex
14-06-2009, 09:18
w PS tez sie da Plik->Automatyzuj-> Scal czy cos takiego. Nawet sobie z tym PS radzi elegancko. :)

kisio
14-06-2009, 10:03
ja ze swojej strony do amatorskich zabaw polecam tandem:
-Hugin - do składania, darmowy, wolno składa ale dokładnie, wykrzaczył mi się jak na razie tylko na wąskich szczeblach balustrady blisko obiektywu (tzn poskładał ale nei wszędzie dokładnie, do ręcznej korekty)
-Pano2VR - do zamiany na flasha - chyba 'najlepszy z najtańszych', dużo tańszy niż panoweaver a też daje radę (ok.80 euro brutto)

samek
14-06-2009, 10:18
fLIKu dzięki za linka sciągnąłem Autopano ale jest to wersja próbna ze znakami wodnymi - jak to obesc żeby było normalnie ak by co to pisz może na priva a będe bardzo wdzięczny.
(http://www.forum.nikon.org.pl/member.php?u=29735)

Kurde - jesteś na forum od 09.2005 - wnioskuję więc, że trochę przeczytałeś. Kupiłeś D300, metza i trochę szkieł i pytasz JAK TO OBEJŚĆ? Rozumiem, że uparłeś się dać dowód na swój intelekt, który nie potrafi wymyśleć, że do już wydanej kasy na sprzęt dorzucisz trochę euro za program? Bo przez myśl nawet mi nie przeszło, że tak oficjalnie pytasz jak to ukraść. Co nie?
Ps.
A ten link z Twojej wypowiedzi to też cudna sprawa.

rabijki
14-06-2009, 10:57
:-)))))
a ja mysle ze kolega jednak pyta jak go pod.......:-)
jasiu
kiedy ty sie nauczysz???
olo

fLIKu
14-06-2009, 11:10
Kurde - jesteś na forum od 09.2005 - wnioskuję więc, że trochę przeczytałeś. Kupiłeś D300, metza i trochę szkieł i pytasz JAK TO OBEJŚĆ? Rozumiem, że uparłeś się dać dowód na swój intelekt, który nie potrafi wymyśleć, że do już wydanej kasy na sprzęt dorzucisz trochę euro za program? Bo przez myśl nawet mi nie przeszło, że tak oficjalnie pytasz jak to ukraść. Co nie?
Ps.
A ten link z Twojej wypowiedzi to też cudna sprawa.

fakt za link powinienem się obrazić, jeszcze ktoś pomyśli że rozprowadzam piraty. Prostuje: ja powiadam oryginalny autopano i jestem z tego dumny, PTGui testowałem zresztą jak i inne programy do składania panoram w wersjach trial/demo/ i takie tam.

osowiak
14-06-2009, 20:51
Przepraszam za swoja wypowiedz i nie chodziło mi o to co o czym myslicie jedynie miałem na mysli program demo na ok 30 dni do testowania ale bez znaków wodnych a jak by przy okazji cos fajnego wyszlo to zachowałbym to sobie w archiwum i wtedy podjął decyzje który program kupic.Jest wiele przecież gazet z róznego rodzajami programów za tz free ale nie znalazłem dlatego zwróciłem sie do szanownych forumowiczów i tyle.

wigi
14-06-2009, 21:55
No własnie, Autopnao Pro czy Pano2VR wybrać? Pierwszy trochę droższy, ale czy lepszy? Wydaje się, że oba mają podobne możliwości/funkcjonalności.
Chyba oba mają możliwość zrobienia wirtualnej wycieczki?

cammal
15-06-2009, 02:07
pano2vr jest programem doskonałym. Bardzo prosty i intuicyjny, do tego z niograniczonymi mozliwosciami konfiguracji i personalizacji panoram. do tego szybko dziala. zdecydowanie polecam !

fLIKu
16-06-2009, 21:41
ale AutoPano ma możliwość robienia wycieczek... takich sobie ale ma

wigi
17-06-2009, 09:44
ale AutoPano ma możliwość robienia wycieczek... takich sobie ale ma

ale Pano2VR chyba też ma taką możłiwość?
no wwłaśnie, potrafi ktoś wypunktować różnice funkcjonalności między tymi programami, który co ma, a czego nie ma w stosunku do drugiego?

farizer
17-06-2009, 10:42
Ja tam składam panoramy PhotoShopem. Nie mam z tym żadnego problemu jest łatwy w obsłudze.
Efekt:
http://www.digart.pl/praca/3838745/Orange_sky_.html

wigi
17-06-2009, 11:27
Ja tam składam panoramy PhotoShopem. Nie mam z tym żadnego problemu jest łatwy w obsłudze.


hmmm, a panoramy sferyczne też skaładasz Photoshopem, chyba się nie da?

marszull
17-06-2009, 11:54
ale Pano2VR chyba też ma taką możłiwość?
no wwłaśnie, potrafi ktoś wypunktować różnice funkcjonalności między tymi programami, który co ma, a czego nie ma w stosunku do drugiego?

A moze trzech razem z PTGui ?
Bo ja sie zastanawiam na tymi trzema, najbardziej sie skalniajac ku Autopano Pro

fLIKu
17-06-2009, 19:17
Ja tam składam panoramy PhotoShopem. Nie mam z tym żadnego problemu jest łatwy w obsłudze.
Efekt:
http://www.digart.pl/praca/3838745/Orange_sky_.html

będę złośliwcem ale na tej panoramie widać łączenia !! mam nadzieję że mi się wydaje i to po prostu takie zdjęcie miało być.

grudzinsky
18-06-2009, 11:09
http://www.digart.pl/zoom/3747610/Rackwick.html
http://www.digart.pl/zoom/3762452/Hills_of_Hoy.html
http://www.digart.pl/zoom/3739788/Isle_of_Hoy.html

to tylko przyklady na to, ze PS radzi sobie swietnie z panoramkami...
do innych panoram mam HUGIN'a, tam wiecej zabawy jest, ale daje rade :)

dejot
20-06-2009, 13:01
PTGui + PS + Pano2VR

http://student.agh.edu.pl/~jach/wiertnia/wiertniaIIt.swf

piotrzuraw
20-06-2009, 22:17
Ladnie zszywa panoramy The Panorama Faktory v4 calkiem calkiem programik

chohol
23-06-2009, 12:08
Moja panoramka racławicka łączona w Photovista

http://www.desant.com.pl/panoramavista.jpg

kisio
23-06-2009, 14:45
wiem, że to trudne warunki więc się nie czepiam, ale niestety łączenia są wyraźnie widoczne.
spróbuj jak sobie z tym hugin poradzi, jest darmowy więc jedyne co tracisz to komputer na pół godziny ;)

wigi
27-06-2009, 16:57
PTGui + PS + Pano2VR

http://student.agh.edu.pl/~jach/wiertnia/wiertniaIIt.swf

Oj, bardzo niedokładnie sklejona panorama i dlaczego w kwadracie?

Azazel85
28-06-2009, 03:53
Hehe, tak pół żartem pół serio - jak ktoś lubi sporo panoram trzaskać, to tego brzdąca polecam - Sony HX-1 (http://www.sony.pl/product/dsc-h-series/dsc-hx1/article/id/1240556783718) ;)
W intro jest tam fajnie pokazane jak to działa;)

Zrobienie panoramy o kącie ponad 220 stopni to jakieś 5 sekund, włącznie z obróbką - sklejeniem i korekcją "beczkowatości" - i to wszystko na automacie;)

Robiliśmy nim w pracy takie testy, drukowaliśmy w większych formatach kilka panoram zrobionych w centrum handlowym - i efekty były na prawdę zaskakująco dobre.
Ale to tyle tematem dygresji ;)
Pzdr!

dejot
29-06-2009, 00:40
Oj, bardzo niedokładnie sklejona panorama


hmm... to, że trochę zjechał barak (brązowy z białymi drzwiami) i, że jest błąd w łączeniu na "ślizgawce" to wiem, ale kłócił bym się co do tego, że jest "bardzo niedokładnie", więc jeśli możesz powiedz co jest źle, żebym mógł poprawić.


i dlaczego w kwadracie?

bo lubię, bo tak pokazuję wszystkie moje VR, bo tak chciałem...

pozdrawiam :)

kisio
29-06-2009, 10:40
w tej chwili zdjęcie się nie ładuje ale o ile pamiętam to przy linii 'horyzontu' było widać praktycznie wszystkie linie łączenia i to bez większego wpatrywania się
rozumiem, że najważniejsze jest to co poniżej i tam się wszystko ładnie trzyma ale linię krajobrazu nawet ręcznie bardzo prosto można poprawić w przypadku tego zdjęcia

dko
03-07-2009, 21:08
jak kogoś nie boli angielski :

http://www.kelbytraining.com/instructors/katrin-eismann.html

pani ładnie pokazuje co i jak i robi wszystko w PS (niestety za free można zobaczyć tylko 3 lekcje)

piotrswiech
05-07-2009, 22:10
Mam pytanie na temat programu Pano2VR.
W sumie na temat licencji.

Czy jeśli nie posiadam zarejestrowanej firmy, i chce wykonywać (sprzedawać) wirtualne spacery po nieruchomościach to muszę wykupić wersję company, czy wystarczy mi single user?

Na tej stronie nic nie jest opisane, a wole się upewnić.

cammal
05-07-2009, 23:27
Mam pytanie na temat programu Pano2VR.
W sumie na temat licencji.

Czy jeśli nie posiadam zarejestrowanej firmy, i chce wykonywać (sprzedawać) wirtualne spacery po nieruchomościach to muszę wykupić wersję company, czy wystarczy mi single user?

Na tej stronie nic nie jest opisane, a wole się upewnić.

pisałem do gardengnomesoftware w tej sprawie maila i odpowiedź brzmi pozytywnie.
Sam nie wiedziałem, którą wersję kupić, okazało się, że "single will do the trick" :)

piotrswiech
05-07-2009, 23:29
Sprecyzuj bo nie zrozumiałem :D

Czyli wystarczy mi wersja Single żeby sprzedawać spacery zrobione tym programem ?

cammal
08-07-2009, 15:17
Sprecyzuj bo nie zrozumiałem :D

Czyli wystarczy mi wersja Single żeby sprzedawać spacery zrobione tym programem ?

tak

misha123
28-07-2009, 14:51
To i ja sie pochwale.
Panoramy robie od konca zeszlego roku.
Focę D80+N10.5 Fisheye z glowicy panoramicznej.
Potem PS+PTGUI+Pano2QTVR+FPP

Jeszcze sporo nauki. To nie jest takie proste i im wiecej sie ucze, tym wiem, ze wiecej nie wiem :)


Mała probka

http://www.popatrz.com.pl

pozdry
Michał

panoramy 360
29-11-2009, 23:00
mam takie pytanko, jak się robi zdjęcia panoramiczne, i co jest do nich potrzebne, mam tutaj na myśli zdjęcie panoramy racławickiej we Wrocławiu, niedługo tam jadę i chciałbym to wykorzystać. Z góry dzięki



tutaj znajdziesz instrukcje krok po kroku jak sie robi panoramy sferyczne

a panoramę racławicką tez się da uchwycić nawet z ręki ;)

Instrukcja video

Jak wykonać fotografię panoramiczna - panorama sferyczna (http://www.360photography.pl/instrukcja-krok-po-kroku-panorama-sferyczna/)

panoramy 360
30-11-2009, 19:30
PTGui + PS + Pano2VR

http://student.agh.edu.pl/~jach/wiertnia/wiertniaIIt.swf


PTGui + Pano2QTVR

http://www.virtualvisiting.pl/fs01.swf

marszull
30-11-2009, 23:04
Tak z ciekawosci - jaki jest sens wygrzebywania watkow sprzed pol roku? Przy czym przykladow takich panoram w necie jest mnostwo, wystarczy tylko uzyc google

wigi
02-12-2009, 01:25
Tak z ciekawosci - jaki jest sens wygrzebywania watkow sprzed pol roku?
...żeby się zareklamować? ;)

marszull
02-12-2009, 11:37
to pytanie retoryczne bylo
wiem mniejwiecej jak dzialaja roboty googla ;-)

panoramy 360
02-12-2009, 11:43
PTGui + Pano2QTVR

http://www.virtualvisiting.pl/fs01.swf


podoba mi sie moja nowa stopka :)

ineed
02-12-2009, 11:51
Tak z ciekawosci - jaki jest sens wygrzebywania watkow sprzed pol roku? Przy czym przykladow takich panoram w necie jest mnostwo, wystarczy tylko uzyc google



Czy regulamin mówi cos o tym ???

Ze nie można odpowiadać na wątki starsze niż xxxxx