PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrze zrobić zachód słońca?



asche
07-05-2009, 13:57
Takie pytanie mi się nasunęło - jak dobrze zrobić zdjęcie zachodowi słońca?
Pomijając kwestie kadru (np. jezioro, w tle las a na górze niebo) - jak dobrać parametry ekspozycji aby nie przepalić nieba a z drugiej strony, żeby pół zdjęcia nie było czarną plamą?

sdnk
07-05-2009, 14:16
Bracketing i PS ? ew Szara połówka.

stock
07-05-2009, 14:17
szara połówka

sibelio
07-05-2009, 16:44
madrzy ludzie pisza ze masz zrobic pomiar światła nad albo pod albo z bokow słonca z nieba :)
ale zaden nie pisze dlaczego ;[

Leatherface
07-05-2009, 21:47
Właśnie w książce Kelby'ego przeczytałem: na P robisz pomiar na niebie (ale bez słońca), potem M + ustawienia z pomiaru.

durom
07-05-2009, 22:17
pomiaru dokonujesz na niebie bez słońca. Blokujesz ekspozycję, wracasz na słońce i cykasz.
Zresztą niech sam fachowiec wytłumaczy http://www.ppsop.com/videos/sun.html

wasilewskipiotr
08-05-2009, 12:44
madrzy ludzie pisza ze masz zrobic pomiar światła nad albo pod albo z bokow słonca z nieba :)
ale zaden nie pisze dlaczego ;[
No bo przy zachodach slonca przewaznie kluczowa role odgrywa niebo i na nie trzeba ustawic wlasciwa ekspozycje

KaeF
24-06-2009, 23:28
Ja mogę dodać moje dzisiejsze spostrzeżenie: Upewnij się, że nie masz żadnego kurzu ani pyłków na obiektywie/filtrze. Przy pstrykaniu słońca stają się bardzo, ale to bardzo widoczne na zdjęciach.

Mosquito
25-06-2009, 01:50
madrzy ludzie pisza ze masz zrobic pomiar światła nad albo pod albo z bokow słonca z nieba :)
ale zaden nie pisze dlaczego ;[


Właśnie w książce Kelby'ego przeczytałem: na P robisz pomiar na niebie (ale bez słońca), potem M + ustawienia z pomiaru.


pomiaru dokonujesz na niebie bez słońca. Blokujesz ekspozycję, wracasz na słońce i cykasz.
Zresztą niech sam fachowiec wytłumaczy http://www.ppsop.com/videos/sun.html

Taką metodą osiągniecie dokładnie to czego Ashe nie chce, czyli kolorowe niebo i ciemność na pierwszym planie

Z mojego punktu widzenia przy zachodach/wschodach są 2 opcje: szara połówka, albo łączenie kilku ekspozycji już w domu.

Możesz też doświetlić pierwszy plan lampą ale w krajobrazie raczej takiej techniki nie wykorzystasz.

zaza67
26-06-2009, 19:06
nie wiem czym focisz ale w D40 jest tak jak w tym linku


http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=98705

oczywiscie mozesz to zastosowac do zachodu slonca