Zobacz pełną wersję : [D300] AF się rozjeżdza na stałkach
Od jakiegoś miesiąca do mojego D300 dokupiłem kilka stałek
1. AF-S 50mm F1.4 Nikkor
2. AF 85mm F1.8 Nikkor
oraz inne ale nie o te dwa główne mi się rozchodzi...
Posiadam również AF-S 17-55mm F2.8 DX
Problem jest taki iż od niedzieli jak pojechałem w plener i gdy zmieniłem z 17-55 na 85mm czy też tą 50mm zaczęły się problemy z ostrością...
Co mam na myśli pisząc problemy ?
Mianowicie gdy miałem włączony AF na auto to na twarzy modelki nie było ostrości pomimo iż ustawiałem centralny punkt na jej twarzy :( Myślałem, że to mi się coś zdaje lub coś podobnego lecz po dzisiejszej sesji problem jednak zdaje się istnieć...
Ustawiałem ostrość kilka razy ręcznie w celu sprawdzenia i ten 50mm działa jak żyleta (dotychczas też tak było na AF automatycznym) gdy włącze mu AF i wyceluję w twarz koleżanki on łapie ostrość niby OK nawet widać przez szkło, że wszystko ostre, ale na zdjęciu plan ciut za nią jest ostry a twarz rozlana...
W niedziele podobnie się działo za równo na tym 85mm jak i 50mm...
Dziś również byłem robić kilka zdjęć reporterskich i zauważyłem że ten 17-55 też się gubił i nie potrafił złapać ostrości w małym pomieszczeniu i musiałem nadrabiać ręcznie... Dziwi mnie ten fakt bo już ten 17-55 ma ciut większą ostrość na tej przysłonie 2.8 i zawsze zdjęcia perfect ostre były...
Jestem tym faktem zaniepokojonym i nie wiem w czym ma tkwić problem...
Sprawdziłem te ustawienia o których pisali kilka tematów niżej...
AF Fine Tunning (Precyzyjna korekta AF) - wyłączona
a1. spust migawki + ostrość
a2. ostrość
a3. tu zazwyczaj miałem 51 aczkolwiek miałem dziś już 9pól
a4. normalna
a5. spust migawki/af-on
a6. włączone
a7. teraz zrobiłem na OFF wcześniej było na ON
a8. teraz zrobiłem na 11 wcześniej na 51
a9. lampa AF - ON
a10. przycisk na MBD-10 - ON
Sprawdzałem na zdjęciach z poprzedniej sesji i na podobych ustawieniach typu: ISO, czas, przesłona zdjęcia wychodziły dobrze - może drobne niedociągnięcia, ale te co są teraz widać już na wyświetlaczu D300
Jak ktoś by chciał to załącze plik oryginalny i w Capture NX 2 ewidentnie widać gdzie był ustawiony punkt ostrości...
Czy ktoś jest mi w stanie pomóc zanim zadzwonie do SERWISU NIKONA ? Obawiam się że z puszką coś jest nie tak... tylko najciekawsze, że w piątek robiłem zdjęcia od 12 rano do 3 w nocy i 100% ostre tak jak chciałem (zarówno plener - ostre słońce, ciemnica - szyb kopalni, oraz w domu mini studiu z lampami błyskowymi) sobota aparat miał wolne, a w niedzielę takie problemy....
A jakie było F kiedy fotografowałeś tymi stałkami? Wstaw małe wersje z exifem. Może po prostu miałeś f/1.8 ręka drgnęła i ostrość już nie tam gdzie być powinna.
A jakie było F kiedy fotografowałeś tymi stałkami? Wstaw małe wersje z exifem. Może po prostu miałeś f/1.8 ręka drgnęła i ostrość już nie tam gdzie być powinna.
OOO całkiem możliwa teoria ;)
W kilku przypadkach nawet całkiem możliwa lecz w kilku wręcz nie możliwa...
Przygotuję samplowe zdjęcia w mini i max rozdzielczości i tam będzie można zobaczyć w Capture NX 2 gdzie był punkt ostrości :)
Dlaczego nie skorzystasz z AF Fine Tunning ?
Dlaczego nie skorzystasz z AF Fine Tunning ?
A skąd wiesz że musi?
Dlaczego nie skorzystasz z AF Fine Tunning ?
Ponieważ:
1. Nagle stało się to na 3-ech obiektywach jednocześnie z dnia na dzień
2. Aparat jeszcze na gwarancji
3. Nie uważam iż jest to problem szkieł aby lekko skorygować w puszce
4. Używam sprzętu do pracy więc nim zarabiam pieniądze i nie mogę sobie pozwolić na wpadkę, że pójdę coś robić i zazwyczaj najlepsze zdjęcie będzie nie ostre.
Tutaj zamieszczam przykładowe zdjęcia:
Sesja 1 na której zauważyłem objawy.
Foto nr 1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2459.JPG)
Lens:85mm ISO: 100 F2.0 S=1/5000
plik oryginalny full size:
http://kowieski.net/nikon/DSC_2459.JPG
Foto nr 2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2470.JPG)
Lens:85mm ISO: 100 F2.0 S=1/1600
plik oryginalny full size:
http://kowieski.net/nikon/DSC_2470.JPG
Foto nr 3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2477.JPG)
Lens:50mm ISO: 100 F1.6 S=1/3200
plik oryginalny full size:
http://kowieski.net/nikon/DSC_2477.JPG (http://kowieski.net/nikon/DSC_2459.JPG)
Foto nr 4
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2494.JPG)
Lens:50mm ISO: 100 F1.4 S=1/2500
plik oryginalny full size:
http://kowieski.net/nikon/DSC_2494.JPG (http://kowieski.net/nikon/DSC_2459.JPG)
Sesja wczorajsza na której objawy też były widoczne :(
Foto nr 1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2828.JPG)
Lens:50mm ISO: 100 F1.8 S=1/200
plik oryginalny full size:|
http://kowieski.net/nikon/DSC_2828.JPG
Foto nr 2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2845.JPG)
Lens:50mm ISO: 100 F2.2 S=1/160
plik oryginalny full size:
http://kowieski.net/nikon/DSC_2845.JPG (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2845.JPG)
Foto nr 3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2904.JPG)
Lens:50mm ISO: 250 F1.8 S=1/400
plik oryginalny full size:
http://kowieski.net/nikon/DSC_2904.JPG
Foto nr 4 - tu na tym foto ustawiałem ostrość ręcznie na twarz lecz efekty jak na zdjęciu ... tym bardziej zgłupiałem...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/DSC_2833m.JPG)
Lens:50mm ISO: 100 F1.8 S=1/200
plik oryginalny full size:
http://kowieski.net/nikon/DSC_2833m.JPG
Więc tak sprawa wygląda jeśli chodzi o sample :(
Dzwoniłem do NIKONA i chyba do niego poleci kurierem ale chciałem poznać jeszcze zdanie forumowiczów.
Echhh...
Przebieg lustra jakieś 110tyś.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kowieski.net/nikon/web/dsc_2459.jpg)
misiael, sprawdź linki, większość nie działa prawidłowo
misiael, sprawdź linki, większość nie działa prawidłowo
Dzięki za info
Jakoś Total Commander mi nie uploadował tych dużych fot na serwer już je wysyłam ponownie ;) Jak się wyślą to zaktualizuję wątek... lub tego posta.
A teraz wróćmy do tematu
łooo ! Mi się podoba ! Mimo, że nieostro !!!! ;)
A na poważnie...
Choćby na fotkach 2 i 3 widać wyraźnie, że wyostrzył ZA obiekt (zobacz na ziemię i kawałki trawy za modelką , jest ostra).
Oczywiście pracujesz w trybie AF-S, pole centralne tak?
łooo ! Mi się podoba ! Mimo, że nieostro !!!! ;)Dużo z wczorajszej sesji świetnych fot lecz oczka i twarz są nieostre więc jestem zalamany troszkę ....
A na poważnie...
Choćby na fotkach 2 i 3 widać wyraźnie, że wyostrzył ZA obiekt (zobacz na ziemię i kawałki trawy za modelką , jest ostra).
Oczywiście pracujesz w trybie AF-S, pole centralne tak?
No tak widzę że wyostrzył za obiekt pomimo iż punkt ostrości był ustawiony na twarz ... :( i to mnie martwi...
Może dam teraz ciała z wiedzy budowy D300 ale czy jest jakaś możliwość że sensor AF się zabrudził i spowodował takie problemy ?
sensor AF się zabrudził i spowodował takie problemy ?wtedy w ogole nie chce zlapac ostrosci... Masz BF i juz :(
sensor AF się zabrudził i spowodował takie problemy ?wtedy w ogole nie chce zlapac ostrosci... Masz BF i juz :(
Czyli pakowanie body w karton i do NIKONA najlepiej ? Bo nie mam zamiaru robić korekty 6szkieł :(
Może dam teraz ciała z wiedzy budowy D300 ale czy jest jakaś możliwość że sensor AF się zabrudził i spowodował takie problemy ?
Może być taka możliwość.
Możesz też mieć paprochy na którymś z dwóch luster.
Przebieg sto dziesięć tysięcy? Dobrze zrozumiałem?
Już widzę, że niecałe 28 tysięcy. To po co pisać, że 110 tysięcy?
Moim zdaniem korekta na minus i sprawa może być załatwiona. Spróbuj bo warto, w końcu D300 po coś ma te funkcję. A z serwisem bywa bardzo różnie, sporo jest przypadków opisywanych na forum - wielekrotne wysyłanie body do kalibracji i bez pozytywnego skutku. Ja niemal z każdym szkłem mam wprowadzone jakąś korektę, taki urok D300, ale jeśli korekta pomaga, to czemu nie? ;)
Al Bundy
07-05-2009, 14:48
A czytałeś mojego posta n/t ostrości po podmianie softu? Dziwnym zbiegiem okoliczności też nagle musiałem pozmieniać ustawienia i nadal mam wrażenie że czasem AF przestrzeli gdzieś. Wedle specyfikacji poprawili szybkość ostrzenia w nowym sofcie i dla mnie to stanowi problem. Jeszcze kilka testów i wracam do poprzedniego softu jeśli go znajdę...
Może być taka możliwość.
Możesz też mieć paprochy na którymś z dwóch luster.
Przebieg sto dziesięć tysięcy? Dobrze zrozumiałem?
Już widzę, że niecałe 28 tysięcy. To po co pisać, że 110 tysięcy?
Wiesz D300 tworzy katalogi ze zdjęciami co nie ?? Obecnie mam 110ND300 co oznacza że w każdym katalogu było po 9999zdjęć...
Może to że w EXIF widzisz total pictures taken mniejsze niż folderów jest spowodowane tym iż po upgradzie softa wyzerował licznik zdjęć w EXIF....
Moim zdaniem korekta na minus i sprawa może być załatwiona. Spróbuj bo warto, w końcu D300 po coś ma te funkcję. A z serwisem bywa bardzo różnie, sporo jest przypadków opisywanych na forum - wielekrotne wysyłanie body do kalibracji i bez pozytywnego skutku. Ja niemal z każdym szkłem mam wprowadzone jakąś korektę, taki urok D300, ale jeśli korekta pomaga, to czemu nie? :wink:
Spoko może i bym zrobił korektę gdyby tyczyło się to jednego szkła... Fakt jest taki że stało się z dnia na dzień na każdym z obiektywów... ta sytuacja nie świadczy o tym dobrze... Teraz zrobię korektę, a okaże się ze w trajcie kolejnej sesji jeszcze coś bardziej się rozkalibruje i będę leżał... D300 ostrzył mi do niedzieli bez zarzutu bez żadnej korekty od nowości... W piątek jeszcze nim zdjęcia robiłem od 12:00 do 3:00 w nocy i 100% ostre każde było... a tu w sobote miał wolne, przyszła niedziela i takie cyrki
A czytałeś mojego posta n/t ostrości po podmianie softu? Dziwnym zbiegiem okoliczności też nagle musiałem pozmieniać ustawienia i nadal mam wrażenie że czasem AF przestrzeli gdzieś. Wedle specyfikacji poprawili szybkość ostrzenia w nowym sofcie i dla mnie to stanowi problem. Jeszcze kilka testów i wracam do poprzedniego softu jeśli go znajdę...
Nie czytałem tego posta odnośnie podmiany softu... Wiesz powiem tak że softa miałem podmienionego bardzo dawno i na nim również mi działał bez zarzutu... Kurdę głupieję już.
Wiesz D300 tworzy katalogi ze zdjęciami co nie ?? Obecnie mam 110ND300 co oznacza że w każdym katalogu było po 9999zdjęć...
Może to że w EXIF widzisz total pictures taken mniejsze niż folderów jest spowodowane tym iż po upgradzie softa wyzerował licznik zdjęć w EXIF....
Numerki w nazwach nie są wyznacznikiem ilości zdjęć. Wkładając karty z innych aparatów, lub ze starymi zdjęciami można zmylić licznik. Ten który jest w exif jest zapisywany w układzie migawki i można go wyzerować wymieniając migawkę na nową. Upgrade softa nie ma na to wpływu.
Numerki w nazwach nie są wyznacznikiem ilości zdjęć. Wkładając karty z innych aparatów, lub ze starymi zdjęciami można zmylić licznik. Ten który jest w exif jest zapisywany w układzie migawki i można go wyzerować wymieniając migawkę na nową. Upgrade softa nie ma na to wpływu.
Karta ta jest i była używana tylko z moim nikonem D300...
Ale wróćmy do głównego tematu co należy zrobić najlepiej aby się pozbyć tego problemu z AF ?
Wiesz D300 tworzy katalogi ze zdjęciami co nie ?? Obecnie mam 110ND300 co oznacza że w każdym katalogu było po 9999zdjęć...
Może to że w EXIF widzisz total pictures taken mniejsze niż folderów jest spowodowane tym iż po upgradzie softa wyzerował licznik zdjęć w EXIF....1. 10 katalogów nie oznacza 10x 9999 zdjęć,
2. licznik nie zeruje EXIFa.
Ciesz się, pewnie masz zrobione mniej klatek niż myślisz. To ile pokazuje opanda w exifie?
EDIT
sprawdziłem - 27.596 zdjęć (nr zdjęcia z maja, więc aktualne, zdjęcie jedno z podlinkowanych)
czerwienny
09-05-2009, 20:59
Spoko może i bym zrobił korektę gdyby tyczyło się to jednego szkła... Fakt jest taki że stało się z dnia na dzień na każdym z obiektywów... ta sytuacja nie świadczy o tym dobrze... Teraz zrobię korektę, a okaże się ze w trajcie kolejnej sesji jeszcze coś bardziej się rozkalibruje i będę leżał... D300 ostrzył mi do niedzieli bez zarzutu bez żadnej korekty od nowości... W piątek jeszcze nim zdjęcia robiłem od 12:00 do 3:00 w nocy i 100% ostre każde było... a tu w sobote miał wolne, przyszła niedziela i takie cyrki
Jezeli na wszystkich szklach,to probowalbym w body skorygowac ostrosc...a druga sprawa,ze zamiast wmawiac sobie,ze aparat trzeba wyslac do serwisu,pogrzebalbys i pocykal zdjecia probne chocby na podworku przed domem,zmieniajac szkla i dopiero wtedy okaze sie czy trzeba wysylac sprzet na serwis...
Michał Jędrak
09-05-2009, 22:40
Albo złap gruchę i podmuchaj w lustro, ale unikaj bezpośrednio migawki, tylko wal po lustrze pod głównym lustrem oraz po dolnej części komory. Być może na serio jest jakiś syf...
A co do przebiegu to liczą się cyferki zapisane w EXIF i odczytywane przez opandę. To co na karcie się nie liczy, bo to tylko jakieś foldery.
Przy tak malej glebi fokusowanie centralnym punktem i przestawienie kadru Jesli tak robisz) moze powodowac takie szopki.
Proponuje przestawiac Pole AF tam gdzie jest potrzebna ostrosc a nie przekadrowywac. Moze to to jest. ;)
nokinnikon
10-05-2009, 09:03
Przy tak malej glebi fokusowanie centralnym punktem i przestawienie kadru Jesli tak robisz) moze powodowac takie szopki.
Proponuje przestawiac Pole AF tam gdzie jest potrzebna ostrosc a nie przekadrowywac. Moze to to jest. ;)
Myślę dokładnie tak samo
Przy tak malej glebi fokusowanie centralnym punktem i przestawienie kadru Jesli tak robisz) moze powodowac takie szopki.
Proponuje przestawiac Pole AF tam gdzie jest potrzebna ostrosc a nie przekadrowywac. Moze to to jest. ;)
sprobuj nie przekadrowywac, zgadzam sie w 100% z kolega Browar
Jezeli na wszystkich szklach,to probowalbym w body skorygowac ostrosc...a druga sprawa,ze zamiast wmawiac sobie,ze aparat trzeba wyslac do serwisu,pogrzebalbys i pocykal zdjecia probne chocby na podworku przed domem,zmieniajac szkla i dopiero wtedy okaze sie czy trzeba wysylac sprzet na serwis...
Jak mówiełm wcześniej najlepsze jest to że stało się to z dnia na dzień... Nie przestawiałem nic w aparacie, nie kopałem... Po prostu wziełem plecak i pojechalem w plener... i nie łapał mi ostrości...
Wiecie moim zdaniem ta funkcja jest tylko po to aby używać jej sporadycznie...
Pomyślcie, że nie po to się ku**a kupuje sprzęt za naście tysięcy złotych aby modlić się (czy po sesji będą ostre zdjęcia) i korygować ostrość za każdym razem ?
Szkła zmieniałem, oprócz tych 2sesji dawałem jeszcze 3 inne szanse aby sprawdzić czy wszystko działa i nic... każde zdjęcie rozmazane na automatycznym AF...
Skoro mam jeszcze gwarancję czemu mam z niej nie skorzystać ? :???:
Przy tak malej glebi fokusowanie centralnym punktem i przestawienie kadru Jesli tak robisz) moze powodowac takie szopki.
Proponuje przestawiac Pole AF tam gdzie jest potrzebna ostrosc a nie przekadrowywac. Moze to to jest. :wink: Abyś wiedział że tak próbowałem robić i ręcznie wskazywałem mu punkt ostrości, może nie podesłałem tych zdjęć co trzeba ale owszem tak robiłem... Efekty takie same jak na tych fotkach... Brak ostrości...
Co byście zrobili jakby w D300 nie było precyzyjnej korekty AF, sami byście obiektywy jakoś kalibrowali tylko po to aby nie wysyłać do serwisu ?
Albo złap gruchę i podmuchaj w lustro, ale unikaj bezpośrednio migawki, tylko wal po lustrze pod głównym lustrem oraz po dolnej części komory. Być może na serio jest jakiś syf...
A co do przebiegu to liczą się cyferki zapisane w EXIF i odczytywane przez opandę. To co na karcie się nie liczy, bo to tylko jakieś foldery. Dmuchałem i nic nie pomogło ani się nie poprawiło :(
Na chwile obecną od wczoraj mają moje D300 w Warszawie w serwisie ... zobaczymy co powiedzą ... i kiedy naprawią :)
Zrób prosty test . Postaw sprzęt na statyw , zrób w trybie AF , teraz w manualu sprawdź co z ustawieniem ostrości . Zrób w manualu .
hehe nie ma to jak czytać ze zrozumieniem :) lub to co piszą wyżej...
Zrób prosty test . Postaw sprzęt na statyw , zrób w trybie AF , teraz w manualu sprawdź co z ustawieniem ostrości . Zrób w manualu .
Na chwile obecną od wczoraj mają moje D300 w Warszawie w serwisie ... zobaczymy co powiedzą ... i kiedy naprawią :)
Test ze statywem też robiony i na teście z kartką do ostrości na 5zdjęć przy jednopunktowym srodkowym pomiarze 3 różnie złapał ostrość a dwa tak samo...
Nie mogłem sobie pozwolić na marnowanie czasu i zabawę przez 2-3tygodnie w testy sprawdzające sprzęt muszę mieć sprawny już na 18.05.2009 bo mam sesję umówioną, 30.05.2009 Monster Truck w Chorzowie ... a o czerwcu to już nie chcę wspominać.. tak terminy poukładane...
... a o czerwcu to już nie chcę wspominać.. tak terminy poukładane...
hehe... kup drugie D300 :?
Z chęcią poczytam co wyszło z tej naprawy i kiedy ci oddadzą.
A jeśli chodzi o AF w D300 to jest to zupełna porażka, choćby dlatego ze za dużo narzekań w temacie.
A jeśli te problemy wynikają z tego ze dodali "Precyzyjna korekcja AF" to ja tego nie chce w D300.
Moja stara D70 jest miodzik i nie mam żadnego problemu z żadnym obiektywem, nawet z T17-50 miałem idealną ostrość, czego nie mogę powiedzieć o D300.
Najnowsze wieści z SERWISU są takie, że jutro mi dadzą dokładnie znać czy naprawią aparat do czwartku, aby w piątek mógł do mnie wrócić DHLem ... Zobaczymy jak sprawy się będą miały :) Cierpliwie czekam...
Hejka,
Dziś dzwonił do mnie technik z serwisu i po jego testach wyszedł mu jednak FF ... (po podłączeniu do kompa AF wykazywał stan sprawności).
Po dokładnej analizie sensor AF uległ mechanicznemu rozregulowaniu :(
Pytając o przyczynę takiego zachowania jak się okazuje mógł być upadek, ale technik nie znalazł śladów upadku i odrzucił tą teorię (i owszem aparat mi nie upadł jak do tej pory), jak również wibracje na które mógł być narażony aparat... spytałem się o to co ma dokładniej na myśli to np: transport aparatu samochodem, gdzie aparat jest luzem - uppps I DID THIS, kilka razy tak aparat był transportowany luzem na siedzeniu jak jechałem gdzieś blisko na sesję w UM czy innych pobliskich instytucjach. Tego dnia (kiedy zauważyłem problem) aparat był w plecaku na siedzeniu i miałem ostrzejsze hamowanie - plecak poleciał na podłogę ;/ ...
Chyba jak coś zapnę go w pasy lub położę miedzy siedzenia za pasażerem ;) przy kolejnych wypadach autem.
Po puszczeniu innych kolejnych testów aparat nie wykazywał błędów, ani żadnych problemów jakie mógł zapisać w specjalnym buforze błędów...
Technik skorygował system AF mechanicznie - tzn nie używał sprzętowej precyzyjnej korekty AF lecz zaznaczył, że to jest jednak tylko cholernie czuła elektronika i są sytuację iż pomimo że wszelkie wskazania pokazują prawidłową pracę może okazać się, że dany element wciąż nie działa tak jak powinien...
Gdy raz jeszcze zauważę problem z AF mają adnotację, że z miejsca wymieniają sensor AF...
Jutro sprzęcik mi odsyłają :D
No i za jakiś czas dam Wam znać jak moja puszka się sprawuje...
Pozdrawiam
Maciek321
14-05-2009, 00:35
OOO całkiem możliwa teoria ;)
W kilku przypadkach nawet całkiem możliwa lecz w kilku wręcz nie możliwa...
Przygotuję samplowe zdjęcia w mini i max rozdzielczości i tam będzie można zobaczyć w Capture NX 2 gdzie był punkt ostrości :)
Masz dokładnie ten sam problem co ja. Dokładnie to samo (po obejrzeniu zdjęć). A myślałem, że to ja jestem do du......y. Nie mam co prawda tych samych szkieł (poza 50/1,8 ). Ale ze wszystkimi poza SIGMĄ APO 70-300 robi mi tak jak na Twoich przykładowych zdjęciach. Wszystkie szkła ostawiłem, zdjęcia robię tylko w/w SIGMĄ (z D300). Ale trudno w każdych warunkach poradzić sobie z obiektywem 70-300 mm. A precyzyjne dostrojenie AF działa.... A jakże, jednak u mnie w określonej odległości od fotografowanego obiektu. A dodam jeszcze, że mój D80 nie ma problemów (oczywiście po wizycie w serwisie) z żadnym ze szkieł jakie mam. I to sprawiło, że częsciej eksploatuję jego. A D300 (trochę droższy) spoczywa w szafie właśnie przez ową przypadłość.
Masz dokładnie ten sam problem co ja. Dokładnie to samo (po obejrzeniu zdjęć). A myślałem, że to ja jestem do du......y. Nie mam co prawda tych samych szkieł (poza 50/1,8 ). Ale ze wszystkimi poza SIGMĄ APO 70-300 robi mi tak jak na Twoich przykładowych zdjęciach.
A precyzyjne dostrojenie AF działa.... A jakże, jednak u mnie w określonej odległości od fotografowanego obiektu. A dodam jeszcze, że mój D80 nie ma problemów (oczywiście po wizycie w serwisie) z żadnym ze szkieł jakie mam. I to sprawiło, że częsciej eksploatuję jego. A D300 (trochę droższy) spoczywa w szafie właśnie przez ową przypadłość.
Heh mam 50/1.4
Jak przeczytasz mojego powyższego posta przypadłość mojego D300 została dziś mi wyjaśniona przez technika z serwisu i naprawiona... Jak na razie nie mam tej wygody że leży mi jakiś NIKON w szafie :( mam sporo szkieł i osprzętu lecz jak na razie brak drugiego body - trzeba będzie zacząć odkładać na D700
Widzisz okazuje się że owa przypadłość została usunięta bo AF rozregulował się mechanicznie :(
Zobaczymy jak będzie po powrocie z serwisu - bo technik powiedział, że jeśli wciąż będę czuł że coś mi nie pasuje i nie chodzi tak jak powinien to z miejsca wymieniają mi sensor AF
http://www.allegro.pl/phorum/phorum_search.php?search=photolo+D300&globalsearch=0&match=1&date=360&fldauthor=&fldsubject=1&fldbody=1&date_order=1&f=264&search_task=1&page=0 Pozdrawiam, photolo.
http://www.allegro.pl/phorum/phorum_search.php?search=photolo+D300&globalsearch=0&match=1&date=360&fldauthor=&fldsubject=1&fldbody=1&date_order=1&f=264&search_task=1&page=0 Pozdrawiam, photolo.
Super artykuł - na pewno test wykonam po powrocie aparatu :)
Myślę że jak teraz po naprawie aparat będzie dobrze chodził, a tego testu nie przejdzie to w najbliższym wolnym czasie odeślę go do serwisu. Aczkolwiek co do sprzętu zastępczego i naprawy nie jest aż tak źle ... jak widać dziś miałem już aparat naprawiony a do NIKONA dotarł w poniedziałek :)
Pozdr
No tak... tylko ja to pisałem prawie rok temu i wtedy w serwisie było jak było... masakra... Pozdrawiam, photolo.
No tak... tylko ja to pisałem prawie rok temu i wtedy w serwisie było jak było... masakra... Pozdrawiam, photolo.
Hehe fajnie słyszeć że nastały lepsze czasy... w serwisie :) A raczej przekonać się na własnej skórze że nastały lepsze czasy ;]
Cała ta mechaniczna regulacja AF polega na kręceniu małym mimośrodem (kluczyk może z 2 mm) i ustawieniu drugiego lustra. Kiedyś zrobiłem to w D2hs w ciągu kilku minut, ale jak ktoś nie chce się bawić w działania przypominające sklejanie modeli samolotów w małej skali to lepiej niech odsyła do serwisu :)
Cała ta mechaniczna regulacja AF polega na kręceniu małym mimośrodem (kluczyk może z 2 mm) i ustawieniu drugiego lustra. Kiedyś zrobiłem to w D2hs w ciągu kilku minut, ale jak ktoś nie chce się bawić w działania przypominające sklejanie modeli samolotów w małej skali to lepiej niech odsyła do serwisu :)
Tym bardziej jak ma się sprzęt na gwarancji to bez sensu jest się bawić w takiego domowego mechanika :)
robin102
14-05-2009, 11:52
No tak... tylko ja to pisałem prawie rok temu i wtedy w serwisie było jak było... masakra... Pozdrawiam, photolo.
Dziś jest niestety tak samo :(
Kolega po zakupie D300 wpadł do mnie sprawdzić z moimi szklami, no i dupcia, ewidentny FF w zakresach około +10 nie ma sprawy sprawdzoną stałeczką 35mm ustawiamy regulujemy ostrzy w punkt, ale tylko na małych dystansach na duzej odleglosci wali BF na kilka metrów. Ten caly AF tuning to psu na buty. Totalnie niedopracowana funkcjonalność której być nie powinno w tej postaci. Szkło oczywiście sprawne, chodzi z każdym innym aparatem w punkt, z moimi 3 sztukami idealnie :). Inny przypadek z niedalekiej przeszlosci 50m f1,8 brak zekresu regulacji nie daje sie wyregulować regulacja precyzyjną dla danego szkla, ale o dziwo regulacja domyślna ustawiona na wartosc +10 mikronów i problem znika, a co w takim razie z innymi szkłami. Nie włączajcie w ogóle tego badziwia AF tuning tylko dobieracie szkła tak aby względnie poprawnie ostrzyły z Waszymi korpusami to SHIT nad SHITy> nie używam tego gó... bo nie ma na szczęście potrzeby, jak by byla i tak bym nie używał za dobrze sie poznaliśmy z AF-tuning :)
Dziś jest niestety tak samo :(
Co masz na myśli że jest tak samo ? W serwisie pokazali klasę i aparat już jest naprawiony ... Dostali go w poniedziałek a dopiero we wtorek wyladował u technika na stole bo co dziennie mi dzwonili ze statusem naprawy :)
robin102
14-05-2009, 12:02
Tak samo czyli w D300 produkowanych obecnie w zasadzie w temacie poprawności AF jeśli ma się wymagania to nic się nie zmieniło. Kolega wymienił na drugą sztukę, która tez miała ewidentny FF ale znacznie mniejszy, ale za to w promocji w słabym świetle praktycznie nie idzie zogniskować poprawnie bo AF ustawia zawsze dużo przed nawet jak szkłem wyregulowanym. W sumie nawet nie wiem po co te gó... wsadzili niby do profi aparatów z serii D700 D3 czy też D300 który jaby na backap był kierowany do użytkowników D3. Wyrwał bym to z korzeniami, to zakłócacz i ogłupiacz normalnego układu AF który jest na ten przykład w D200. Widać ,z e dobra działajaca rzecz łatwo spierdykolić jakąs kreatywnością prowincjonalną.
Wyłączajcie AF tuning i dobierajcie szła po staremu. Przynajmniej ruch na giełdzie będzie :mrgreen:
Miałem nawet chęć większe podsumowanie z zagadnienia przygód z AF tuning na forum napisać w 3 swoich korpusach i kilku użyczanych czy pożyczanych i wielu szkieł, ale strach normalnie bo znów wyjdzie, żem wróg świętego Nikona i nowe zastępy zaciekłych przyjaciół mi przybędą :)
Maciek321
15-05-2009, 01:35
Heh mam 50/1.4
Jak przeczytasz mojego powyższego posta (...)
Tak... Czytałem to też. Ale to z trybem LV juz dawno próbowałem. (inna zasada ustawienia ostrości) i mam rozbieżności. Ok. Decyduje sie na wysyłke.
A ja nie kupie puszki bez "śrubki imbusowej". Każdą puszkę jaką miałem (a miałem ich kilka) dzięki tej śrubce ustawiłem sobie z dokładnością atomową. Mam do tego celu nawet wzorcowe szkło AF180/2.8. Dzięki takim ustawieniom mam idealnie w punkt (idealnie znaczy idealnie a nie prawie) z każdym szkłem i na każdej odległości (w tym na nieskończoność, bo z tym bywają problemy)
A ja nie kupie puszki bez "śrubki imbusowej". Każdą puszkę jaką miałem (a miałem ich kilka) dzięki tej śrubce ustawiłem sobie z dokładnością atomową. Mam do tego celu nawet wzorcowe szkło AF180/2.8. Dzięki takim ustawieniom mam idealnie w punkt (idealnie znaczy idealnie a nie prawie) z każdym szkłem i na każdej odległości (w tym na nieskończoność, bo z tym bywają problemy)
Czy mógłbyś mi dokładniej wyjaśnic o jakich aparatach mówisz i czy trudno jest zrobić sobie taką korektę ?? Podaj coś więcej na ten temat...
Pozdrawiam
Ja mam nadzieję, że kolejnym krokiem po korekcie AF w korpusach będzie to, że to producenci szkieł będą oferowali oprogramowanie, którym będzie można samemu wyjustować dane szkło.
Nigdy do końca nie zrozumiem problemu BF/FF. Czytałem w necie wiele opisów powodu tego zjawiska, przyczyn etc... Żaden artykuł mnie nie przekonuje do co wyczerpania tematu.
Posiadam 7 szkieł z AF, które współpracują z moimi D80 i D700. Wszystkie oprócz jednego trafiają w punkt zarówno z D80 jak i D700 (bez korekty AF w korpusie). Jedno szkło - Sigma 70-200f2.8, która była kalibrowana do D80, wymaga jednak korekty w D700 z poziomu korpusu. Na szczęście to działa i fajnie, że takie coś Nikon ( i pozostali producenci) wprowadził.
Na chłopski jednak rozum, skoro sześć szkieł działa idealnie z dwoma korpusami to wydaje mi się, że układy AF w obu puchach są tak samo ustawione, prawda? To jakim cudem muszę jednak korygować Sigmę w D700, skoro z D80 jest OK? :mrgreen: Nie rozumiem tego i chyba już nie chcę rozumieć :-D
Na szczęście do pełni szczęścia brakuje mi tylko jednego szkła, na pewno nie kupię go wysyłkowo, na pewno zdrowo pomęczę przed zakupem z dwoma korpusami.
Photoartbox
15-05-2009, 10:28
do pełni szczęścia brakuje mi tylko jednego szkła
Zazdroszcze, ale z drugiej strony, co potem, jak juz bedziesz mial to szklo? ;)
Zazdroszcze, ale z drugiej strony, co potem, jak juz bedziesz mial to szklo? ;)
Sorki, dwóch szkieł - portretówki pod FX i coś baardzo szerokiego pod FX (nie rybiego) :)
Ale właśnie... gorzej jak będę miał chęć wymienić niektóre szkła na lepsze... Nie lubię kupować szkieł właśnie ze względu na ryzyko, związane z BF/FF.
Czy mógłbyś mi dokładniej wyjaśnic o jakich aparatach mówisz i czy trudno jest zrobić sobie taką korektę ?? Podaj coś więcej na ten temat...
Pozdrawiam
http://leongoodman.tripod.com/d70focuspart3.html
(...) Nie lubię kupować szkieł właśnie ze względu na ryzyko, związane z BF/FF.
A ja podejrzewam ze po wprowadzenia AF Tuning większości odechciewa sie kupować nowe obiektywy.
A i pewnie stracą na tym sprzedawcy wysyłkowi, bo nikt rozsądny nie weźmie szkła bez gruntownego testu.
A ja nie kupie puszki bez "śrubki imbusowej". Każdą puszkę jaką miałem (a miałem ich kilka) dzięki tej śrubce ustawiłem sobie z dokładnością atomową. Mam do tego celu nawet wzorcowe szkło AF180/2.8. Dzięki takim ustawieniom mam idealnie w punkt (idealnie znaczy idealnie a nie prawie) z każdym szkłem i na każdej odległości (w tym na nieskończoność, bo z tym bywają problemy)
W puszkach z elektronicznym AF tuning nie ma już tych dwóch śrubek do regulacji?
Photoartbox
15-05-2009, 11:54
Ja tam na swoje Deczysta nie moge narzekac. Owszem wiekszosc szkiel musze ustawiac na -10 ; -15, ale to bardzo ladnie dziala, nawet w przypadku zumow. Pewnie ma generalnego FF-a, ale dopuki zadne szklo nie wyjezdza poza skale, nie widze potrzeby oddawania do serwisu (jeszcze cos sknoca ;))W koncu po to ten gadzet jest, zeby sobie zycie ulatwic ;) Sadze, ze ogolne plucie na D300 i jego AF, tak jak przy okazji kazdego uogolnienia, jest krzywdzace. Wystarczy dokladniej poczytac forum, jest wielu uzytkownikow bardzo zadowolonych z tego aparatu, jestem pewien, ze duzo wiecej niz tych, ktorzy wieszaja na nim psy.
Maciek321
15-05-2009, 12:07
Ale te 2 śrubeczki inbusowe, które są zaraz obok luster po prawej stronie służą wyłącznie do ustawienia kąta nachylenia lustra. Po to by punkty AF odpowiadały punktom na matówce. Jesli przestawi się małe lusterko, to i owszem, moze to mieć wplyw na ustawienie ostrości, jednak niema to nic wspolnego z mechaniczną korekcją AF.
Witajcie...
Właśnie DHL dostarczył mi paczuszkę z Serwisu NIKONA, wstępnie już się bawię szkłem 50mm f1.4 i nic nie sknocili, AF łapie ostrość lepiej niż przed wysyłką ... Kilka testowych zdjęć jak na razie mnie zadowala, dziś pójdę z nim za jakiś czas w teren by się przekonać czy faktycznie problem zniknął.
Jak jeden kolega napisał takie biadolenie na AF D300 jest krzywdzące bo jak wspomniałem wcześniej nigdy nie miałem z AF problemu na każdym z obiektywów... Ostrzył bosko, aż do czasu tego rozregulowania....
Nie zapominajcie że to czuła elektronika pomimo że za tyle kasiory... wszystko ma prawo mieć jakąś wadę ukrytą bądź widoczną od razu...
SERWIS NIKONA SPISAŁ SIĘ MOIM ZDANIEM NA 5+
W piątek kurier odebrał ode mnie aparat - dziś mam już go w swoich łapkach :)
Rady kolegów jak najbardziej cenne, a ja czasami indywidualista nie słuchałem i zrobiłem jeden test... nie pasowało mi i stwierdziłem że nie ma co się użerać, myśleć jaki kolejny test zrobić, wysłałem i mam problem z głowy, ale to jeszcze potwierdzę po testach aparatu w terenie.
Ale te 2 śrubeczki inbusowe, które są zaraz obok luster po prawej stronie służą wyłącznie do ustawienia kąta nachylenia lustra. Po to by punkty AF odpowiadały punktom na matówce. Jesli przestawi się małe lusterko, to i owszem, moze to mieć wplyw na ustawienie ostrości, jednak niema to nic wspolnego z mechaniczną korekcją AF.
Śrubki ustawiają kąt luster - duże półprzepuszczalne w środku lustro odpowiada za ostrzenie manualne i przekazuje obraz do wizjera, a małe lustro odpowiada ze przekazanie obrazu na czujniki które względem matrycy są ustawione prostopadle - na dole komory. Także każda zmiana kąta małego lusterka odpowiada za front lub back focus.
Maciek321
15-05-2009, 22:26
Śrubki ustawiają kąt luster - duże półprzepuszczalne w środku lustro odpowiada za ostrzenie manualne i przekazuje obraz do wizjera, a małe lustro odpowiada ze przekazanie obrazu na czujniki które względem matrycy są ustawione prostopadle - na dole komory. Także każda zmiana kąta małego lusterka odpowiada za front lub back focus.
Kąt. A FF/BF to odległość sensora AF która ma być od geometrycznego środka taka sama dla matówki, matrycy i czujnika AF. Ustawienie luster odpowiada tylko za to by obiekt jaki jest w określonym polu na matówce trafiał w odpowiadające mu pole na czujniku AF, a nie wyżej lub nizej. Ustawienie tego kąta nie ma nic wspólnego z odległością.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.