miszcz
06-05-2009, 10:56
Witam,
To mój pierwszy post więc przy okazji oficjalnie WITAM forumowiczów.
Zauważyłem, że po potraktowaniu zdjęcia w NX2 funkcją Auto Levels, zdjęcie w formacie RAW ma w cieniach, ciemnych obszarach mniej szczegółów niż to samo zdjęcie w formacie JPG. Plusem sytuacji jest to, że czerń z NEFa jest "bardziej czarna" ; ) niż z JPG. Co jest przyczyną takiego stanu? Nie potrafię tego zrozumieć.
Zdjęcia są robione z włączonym w aparacie ADL na Auto. Nie wyłączam tego ustawienia w NX2 przy obróbce NEFa więc to nie powinno wpływać na efekt końcowy, chyba.
Czy ktoś z Was zaobserwował podobne zjawisko lub potrafi mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Michał
To mój pierwszy post więc przy okazji oficjalnie WITAM forumowiczów.
Zauważyłem, że po potraktowaniu zdjęcia w NX2 funkcją Auto Levels, zdjęcie w formacie RAW ma w cieniach, ciemnych obszarach mniej szczegółów niż to samo zdjęcie w formacie JPG. Plusem sytuacji jest to, że czerń z NEFa jest "bardziej czarna" ; ) niż z JPG. Co jest przyczyną takiego stanu? Nie potrafię tego zrozumieć.
Zdjęcia są robione z włączonym w aparacie ADL na Auto. Nie wyłączam tego ustawienia w NX2 przy obróbce NEFa więc to nie powinno wpływać na efekt końcowy, chyba.
Czy ktoś z Was zaobserwował podobne zjawisko lub potrafi mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Michał