PDA

Zobacz pełną wersję : Zmienny FF/BF z tym samym szkłem?



Al Bundy
04-05-2009, 09:47
Forumowicze drodzy...
... czy to samo szkło może raz mieć FF a za chwilę BF? Zauważyłem to wczoraj na zestawie D300 i 70-200VR. Przez tydzień szkło do pełni szczęścia musiałem dostroić z body na +5. Wczoraj okazało się że przy 200mm nagle potrzeba dać mu -10 ! Przy ogniskowej 70mm i bliskich obiektach (do 3m) nie wymagało poprawek. Problemy pojawiają się przy właśnie 200mm - mam kilka zdjęć z których wynika wyraźnie że dla obiektu oddalonego o 25m AF szedł najpierw 3 metry za obiekt a po chwili ponad 2 przed... Mam wrażenie że to nie tyle szkło co body coś świruje. Możliwe że to kwestia mocowania? Może być tak że sam sposób trzymania szkła ma na to wpływ? W sumie zawsze jakiś tam luz między szkłem a body występuje ale nie jest większy jak w innych egz...

Jeszcze jedno - nie kadrowałem z punktu centralnego...

I drugie - szkło i puchę mam blisko rok. Na starym sofcie problem nie występował. Tylko czy to nie zbieg okoliczności? Nowy soft mam mniej więcej od tygodnia... właśnie po wgraniu zaczęły się dziać takie dziwy...

ravbog
07-05-2009, 12:44
Witam,

Widzę, że nie pojawiły się żadne posty wyjaśniajace twój problem.
A szkoda bo od kilku dni mam dokładnie ten sam problem lecz
dotyczy innego szkła - Tamrona 17-50/2.8 kupionego ponad pół
roku temu z rekomendacją "Cichego". Niedawno zrobiłem aktualizację
softu mojego D300 na najnowszy i po tej operacji z przykrością :( zauważyłem,
że jak dotąd idealnie ostrzący Tammi potrzebuje korekty aż +20 aby
uzyskać ostre zdjęcia. Wiem, że wielu forumowiczów miało problemy z FF/BF
w tych modelach Tamrona, ale u mnie dotychczas wszystko było super :-D.

Co gorsza przy okazji ostatniego pleneru mam wrażenie, że puszka zaczeła
mocno prześwietlać zdjęcia i to nie tylko na pomiarze matrycowym ale również
na punktowym - lecz ten problem muszę jeszcze dokładniej zbadać jak będzie
trochę czasu :???:, może ten problem to wina moich błędów przy fotografowaniu.

Z moim drugim obiektywem NIKON 70-300 f4.5-5.6 VR problemów z FF/BF nie zauważyłem :).

Sprawa jest o tyle przykra, że powrót do porzedniego firmware - co może rozwiązało
by nasz problem (choć nie do końca jestem pewien), wymaga wizyty w serwisie i o ile
wiem jest usługą odpłatną.

prz3mo
07-05-2009, 12:49
Co gorsza przy okazji ostatniego pleneru mam wrażenie, że puszka zaczeła
mocno prześwietlać zdjęcia i to nie tylko na pomiarze matrycowym ale również
na punktowym

Jeśli prześwietla Ci ze wspomnianym Tamronem to problem ten jest znany. Wpisz w google "tamron overexposure".

wigi
07-05-2009, 13:47
Sprawa jest o tyle przykra, że powrót do porzedniego firmware - co może rozwiązało
by nasz problem (choć nie do końca jestem pewien), wymaga wizyty w serwisie i o ile
wiem jest usługą odpłatną.

Nie jest aż tak źle - każdy sam, we własnym zakresie, może sobie wgrać starszy firmware :)