PDA

Zobacz pełną wersję : Nef i wyostrzanie?



herba
03-05-2009, 20:20
Witam!
Od niedawna robię zdjęcia w formacie NEF.Potem wywołuję je w ViewNX.Zauważyłem że zdjęcia w NEF są mniej ostre i trzeba je wyostrzyć w stosunku do JPG-czy to normalne.Jeśli ktoś wywołuje w ViewNX to jak bardzo je ostrzy na skali suwaka od 0 do 10?

bahuone
03-05-2009, 20:29
ja nie korzytam z VNX jednak wywoluje rawy w Camera Raw w PS. Ustaw sobie w puszcze mocniejsze wyostrzanie. A co to wartosci suwaka nikt ci nie poda bo to zalezy od zdjecia. Wyostrzanie zalezy od zrobionego zdjecia, i dla kazdego jest inne. Tak mi sie wydaje, ja zawsze wyostrzam tak na oko. I tak po caloscie obrobki i np zmniejszaniu trzeba znowu wyostrzyc.

wasilewskipiotr
09-05-2009, 02:16
Jesli maja tobyc zdjecia ogladane tylko na monitorze to i nieraz na maxa
ale jeslii do odbitki to nie przesadzam bo nieraz psuje efekt
no i od zdjecia tez duzo zalezy;)

Karbulot
09-05-2009, 08:37
ja nie korzytam z VNX jednak wywoluje rawy w Camera Raw w PS. Ustaw sobie w puszcze mocniejsze wyostrzanie.
A czy to nie jest tak, ze wyostrzanie w puszce dziala tylko na JPEG-i a nie RAW-y?

waw102
09-05-2009, 12:01
Podpinam się do pytania kolegi "Karbulot". Które ustawienia w puszce mają wpływ na zdjęcia robione w NEF-ach?

Karbulot
09-05-2009, 12:55
Z tego co wiem, to nic z profili. Chyba, ze wywolujecie RAW-y w Capture NX 2.
Ale ja tez jestem poczatkujacy, wiec wole nie klasc glowy za to.