PDA

Zobacz pełną wersję : Spot w D70 - 5%?



Anonymous
17-02-2005, 16:09
Hehe - to ja - Nikonowy malkontent.
Wypatrzyłem na pl.rec.foto.cyfrowa:

The D70 is the first DSLR with adjustable centerweighted metering, a real plus (see graphs). But its spotmeter measures 5 percent of the viewing area, not 1 percent as claimed.

http://www.popularphotography.com/article.asp?section_id=2&article_id=868&page_number=1&preview=

zkruk
17-02-2005, 16:32
Trza by to sprawdzic... zwlaszcza ze zostalo to napisane w kwietniu 2004... czyzby jedna jedyna osoba tylko to zauwazyle?
Choc podchodze do tego sceptycznie to nie neguje... ostatnio sam mialem przypadek ktory ze wzgledu chociazby na reportazowy charaker i brak czasu traktuje jako cos niewyjasnionego...
Otoz caly punkt af schowal sie w twarzy , pomiar punktowy, a jednak ostre niedoswietlenie... (ok 3 EV)... twarz w cieniu na tle okna...
musze to sprawdzic - z tymi 5% - bo niby biorac pod uwage moj przypadek to jest calkiem mozliwe... choc z drugiej strony...

biadzi
17-02-2005, 16:51
Alter pisze o CW a Ty Zbigniewie o punktowym.

cahe
17-02-2005, 16:53
Spot != punktowy?!

Anonymous
17-02-2005, 16:54
Zacytowałem dwa zdania, by zachować sens wypowiedzi. Spotmeter = pomiar punktowy.

biadzi
17-02-2005, 16:56
Spot != punktowy?!

ups, pardon, nie zauważyłem.

irving
17-02-2005, 19:13
Hehe - to ja - Nikonowy malkontent.
Wypatrzyłem na pl.rec.foto.cyfrowa:

The D70 is the first DSLR with adjustable centerweighted metering, a real plus (see graphs). But its spotmeter measures 5 percent of the viewing area, not 1 percent as claimed.

http://www.popularphotography.com/article.asp?section_id=2&article_id=868&page_number=1&preview=

nie wiem czy to prawda, ale jeśli tak, to może wynika to z małej powierzchni matrycy w porównaniu z klatką filmu 135. Czyżby spot żywcem przeniesiony z aparatów na film? :roll:

pzdr

Anonymous
17-02-2005, 19:28
nie wiem czy to prawda, ale jeśli tak, to może wynika to z małej powierzchni matrycy w porównaniu z klatką filmu 135. Czyżby spot żywcem przeniesiony z aparatów na film? :roll:
Nie mam pojęcia jak to testowano/jako to sprawdzić. Wiele elementów jest przeniesione na żywca z analogów. W sumie, to mnie te 2 razy większe pole pomiaru nie przeszkadza. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że marketing czasem wyprzedza zdrowy rozsądek.
Migawka jest elektroniczna nie mechaniczno-elektroniczna.
Spot nie jest spotemO algorytmie pomiaru światła nie napiszę, bo zaraz będzie kłódka na temacie.

Art
19-02-2005, 01:02
The D70 is the first DSLR with adjustable centerweighted metering, a real plus (see graphs). But its spotmeter measures 5 percent of the viewing area, not 1 percent as claimed.

A patrzcie na to (z tego samego testu):

Color accuracy: Excellent (Avg. Delta E: 6.72)
Highlight/shadow detail: Very high
Contrast: Normal, with adjustable contrast via menus or optional software
Noise: Very low at ISO 200–400, low at ISO 800, and moderate at ISO 1600
Image quality: Extremely high ISO 200–800, high at ISO 1600

Może ja nie znam angielskiego ale to raczej pozytywna opinia ;-)

Jak to sie ma do toczonego przed kilkoma dniami na p.r.f.c "boju" canonierów z sympatykami D70?

Podobno D70 szumi jak wszyscy diabli, zdjęcia z niego kiepskiej jakości, kolory dziwne i wogóle puszka do bani. Dla mnie jako użytkownika te wszystkie opinie są guzik warte, ja wiem co mogę z mojego D70 "wyciągnąć" i wydaje mi się, że bardziej ograniczają mnie umiejętności niż sprzęt.

Spot 5% czy 1% ? Ważne że jest...

Pozdrawiam

Marcin Stawiarz
03-03-2005, 15:12
nie chce zaczynac nowego tematu nt Spota, wiec zapytam tutaj,

czy przy pomiarze punktowym swiatlo mierzone jest w zaleznosci od wybranego pola autofocusa? czy tylko w srodku kadru?

admin
03-03-2005, 15:42
Jest zwiazany z punktem pomiaru... Prosty test to udowadnia. Wlacz pomiar punktowy, wyceluj aparat na powierzchnie o roznej ekspozycji, przesun kursorem pomiar na boczny lub gorny/dolny i przekonasz sie sam :)

Marcin Stawiarz
03-03-2005, 15:49
no tak zauwazylem ze sie zmieniaja "parametry"...
potrzeboiwalem tylko potwierdzenia, dziekuje. (teraz jeszcze sie nauczc tego uzywac, bo mam lekkie problemy, albo wszystko wychodzi przeswietlone, albo mocno niedoswietlne).

zkruk
03-03-2005, 16:42
punktowym pomiarem po prostu wskazujesz gdzie sie znajduje 18% szarosc... wiec jezeli takowej nie masz w obrebie kadru to musisz wprowadzic korekte... skora czlowieka pi razy ok ma zwykle te 18% (bialego czlowieka)

admin
03-03-2005, 16:46
teraz jeszcze sie nauczc tego uzywac, bo mam lekkie problemy, albo wszystko wychodzi przeswietlone, albo mocno niedoswietlne

To zdecydowanie najtrudniejszy do opanowania pomiar... Jest niemal doskonaly, ale wymaga od fotografisty bardzo duzego doswiadczenia.

Lolas
03-03-2005, 16:48
punktowym pomiarem po prostu wskazujesz gdzie sie znajduje 18% szarosc... wiec jezeli takowej nie masz w obrebie kadru to musisz wprowadzic korekte... skora czlowieka pi razy ok ma zwykle te 18% (bialego czlowieka)

Ale tylko zima i wiosna :twisted:

alekw
03-03-2005, 17:07
Wybaczcie Panowie pytanie swiezaka :mrgreen:
Wskazuje gdzie znajduje sie 18% szarosc, czy tez to co mu wskaze aparat potraktuje jako 18% szarosc? Przyklad ze sniegiem, jesli zmierze na punktowo na snieg to bez korekcji in plus dostane nieciekawa barwe sniegu. Czy dobrze to rozumiem?
:?

Anonymous
03-03-2005, 17:22
Dobrze rozumiesz.
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Uproszczony_system_strefowy

Krzysztof
03-03-2005, 17:23
skora czlowieka pi razy ok ma zwykle te 18% (bialego czlowieka)
Wydaje mi się, że jesteś w mylnym błędzie :D Według Adamsa skóra azjaty ma około 18% a białasa +1f. Chyba ma rację - gdy oglądam w lustrze swoją twarz i szarą kartkę to myślę, że jednak odbijają różną ilość światła :D

akustyk
03-03-2005, 17:25
Wybaczcie Panowie pytanie swiezaka :mrgreen:
Wskazuje gdzie znajduje sie 18% szarosc, czy tez to co mu wskaze aparat potraktuje jako 18% szarosc? Przyklad ze sniegiem, jesli zmierze na punktowo na snieg to bez korekcji in plus dostane nieciekawa barwe sniegu. Czy dobrze to rozumiem?
:?

dobrze rozumiesz. kwestia do ustalenia jest ile przy jakiej plamie. zajrzyj na strone www.cdrom.pl i poczytaj o pomiarze strefowym, a potem powalcz z posiadanym aparatem(ami) gdzie w jego rozpietosci tonalnej mieszcza sie poszczegolne strefy.



Wydaje mi się, że jesteś w mylnym błędzie :D Według Adamsa skóra azjaty ma około 18% a białasa +1f.


ech... bo jako wyznacznik przyjmuje sie wnetrze dloni ;-) tutaj powinno byc 18%, nawet u black people :-)



Chyba ma rację - gdy oglądam w lustrze swoją twarz i szarą kartkę to myślę, że jednak odbijają różną ilość światła :D

co to solarium zrobi z czlowieka :D

Alter Egon - no wlasnie :-)

Krzysztof
03-03-2005, 17:34
co to solarium zrobi z czlowieka
Napisałem "różną" a nie "równą" ilość :shock:

alekw
03-03-2005, 17:38
Dobrze rozumiesz.
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Uproszczony_system_strefowy

Dzieki, zaraz zabieram sie do czytania.

SiD
03-03-2005, 17:59
Jak dla mnie spot to jedyny sluszny pomiar swiatla (z wylaczeniem zdjec krajobrazowych i innych specyficznych przy ktorych czasami spota wlaczac nie warto np. sport). Nic mnie bardziej nie denewrwuje jak zdjecie ma rozna ekspozycje a aparat pomiarem matrycowym prubuje wszystko naraz dobrze naswietlic. W efekcie nic nie jest dobrze naswietlone :/

StruceL
06-03-2005, 20:00
punktowym pomiarem po prostu wskazujesz gdzie sie znajduje 18% szarosc... wiec jezeli takowej nie masz w obrebie kadru to musisz wprowadzic korekte... skora czlowieka pi razy ok ma zwykle te 18% (bialego czlowieka)

Najnowsze badania kodaka mówią, że przeciętna szarość odbija 13 a nie 18% światła.
Mierząc światło na szarej karcie, jak twierdzi kodak, trzeba skorygować pomiar o +0.5EV aby otrzymać poprawnie naświetloną klatkę.
Ale to są niuanse. :)