PDA

Zobacz pełną wersję : Skrypt do watermarka i ramki



hepihipi
29-04-2009, 23:09
Witam

Nie wiem czy to dobry dział, bo raczej pokazujecie tutaj rozwiązania typowo sprzętowe, ale chciałbym się czymś pochwalić (może się komuś przyda). Napisałem sobie skrypt, który dodaje automatycznie do każdego zdjęcia jpg obramowanie oraz watermark, czy jak kto woli podpis autora. Zdaję sobie sprawę, że w PS na pewno można zrobić to ładniej ale jednak trzeba obrobić każdą fotę z osobna. Moje rozwiązanie pozwala w ciągu kilku sekund zmienić rozmiar lub kolor ramki do wszystkich fotek w folderze nie ingerując nawet w oryginalne zdjęcie. Podobnie sytuacja ma się z podpisem fotki. wystarczy zmienić obrazek z podpisem i już na wszystkich fotkach widać nowy podpis.

Nie wiem czy tak można, ale odeślę do postu na swoim blogu, gdzie jest opisany szerzej ten skrypt oraz można go stamtąd pobrać. Jeśli tak nie można to proszę o info a wtedy tutaj się szerzej rozpiszę.

Oto link do mojego rozwiązania : http://blog.ebartoszyce.pl/2009/04/29/automatyczny-podpis-i-ramka-na-zdjeciu/

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek uwagi i sugestie, co do działania skryptu.

wacki4
29-04-2009, 23:24
zmień gd2 na imagemagick bodajże... ;) gd2 sux, a w tym drugim sam zobaczysz jakie są możliwości... ;)

a pozatym - ramki - po co psuć zdjęcie jako plik jak można użyć cssa ? ;)

hepihipi
29-04-2009, 23:37
zmień gd2 na imagemagick bodajże... ;) gd2 sux, a w tym drugim sam zobaczysz jakie są możliwości... ;)

nikoniecznie sux, jesli się nie chce szaleć. Do prostych spraw się nadaje. Ale fakt już myślałem o imagemagic. Problem w tym ze GD obsługuje większość serwerów.


a poza tym - ramki - po co psuć zdjęcie jako plik jak można użyć cssa ? ;)
A tego to akurat mi nie musisz mówić, ale nie każdy umie css'a :).
Poza tym moje rozwiązanie nadaje się jak ktoś będzie chciał wstawić ze swojego serwera obrazek chociażby tutaj na forum. Wtedy css z twojej strony raczej się nie przyda :) bo odwołujesz się bezpośrednio do jpg a nie skryptu.

Przykład :

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/dsc_1666-1.jpg
źródło (http://blog.ebartoszyce.pl/uploads/2009/04/dsc_1666.jpg)

Tutaj css z twojego serwera raczej mało by pomógł.

PS. Polecam oglądać przykład na jasnej wersji forum.

wacki4
30-04-2009, 09:26
hepihipi - tak, tylko jak ktoś wstawia na forum to nie wstawia 100 zdjec ktore musialby osobno w photoshicie robić, a wstawia 2-3 które lepiej bedzie mu zrobić w nim ;)

i imagemagick jest duzo lepsze od gd - i pod wzgledem redukcji wielkosci zdjecia i łączenia z innymi grafikami... ba mozna robic na nim prawie wszystko ;)

hepihipi
30-04-2009, 14:37
Nie będę się spierał z tobą, co jest lepsze a co nie :) Ja zrobiłem to na akurat na GD.
I nie każę nagle każdemu z tego korzystać. Wystawiłem ten skrypt, ponieważ stwierdziłem, że ktoś może z niego skorzystać. Tobie nie każę i nikomu innemu. Mi się przydaje, więc myślę, że ktoś też może być zainteresowany :)

Pozdrawiam

wacki4
01-05-2009, 10:19
hepihipi - wiem, tylko rzucam ci dobre rady... ;) podoba mi sie twoja praca i napewno sie przyda tobie a moze i komus wiecej - ale po co robić coś w taki sposób jak można to zrobić dużo lepiej ?:)

hepihipi
01-05-2009, 11:05
Oczywiście :) Twoje rady na pewno będą uwzględnione w nowej wersji :)

A tak to w ogóle miło spotkać programistę na forum fotograficznym :)

Pozdrawiam

hepihipi
01-05-2009, 15:01
Dzisiaj dodałem możliwość wyłączenia skalowania watermarka oraz możliwość obrotu watermarka dla pionowych zdjęć.

Zapraszam zainteresowanych.

velaskez
01-05-2009, 17:57
A tak to w ogóle miło spotkać programistę na forum fotograficznym :)


Nie boj sie tego Ci u nas dostatek:mrgreen:

wacki4
01-05-2009, 18:48
tak, najwięcej wątków jest w cafe i komputery, cała reszta forum umiera ;)

do programisty mi jeszcze daleko, dopiero na 1 roku jestem :D

hepihipi
22-05-2009, 13:54
Nastąpiła mała aktualizacja, ale bardzo ważna.

Niestety na początku nie przewidziałem, że domyślnie biblioteka kompresuje zdjęcia co jest nie do przyjęcia dla większości z nas.

Nowa wersja 1.0.4 skryptu pozwala ustalać stopień kompresji za pomocą zmiennej $quality. Zapraszam na bloga :

http://blog.ebartoszyce.pl/2009/04/29/automatyczny-podpis-i-ramka-na-zdjeciu/