PDA

Zobacz pełną wersję : S3 Pro - jakie najlepsze ustawienia do portretu z fleszem



FacetFS3Pro
07-09-2006, 13:30
Witam

Właśnie się przygotowuję do paru fotek. Będę pracować na rawach, ale też jpg (ze względu na ograniczenia ilości zdjęć). I tutaj pytanie. Na jakich ustawieniach najlepiej pracować? Sam już zrobiłem testy i co nieco wiem, ale może ktoś ma sprawdzone rozwiązania - najlepiej z przykładem. Zdjęcia z softbox'a i przy świetle dziennym.

Pozdrawiam

Paweł

Niedzwiedz
07-09-2006, 13:58
flesze studyjne ?
to moze d-range i mode f1

ja ludzkow w rozproszonym swietle fotografuje z
niskim kontrastem, std ostroscia i hi color WB na cienie
lamp nie uzywam bo nie lubie.

fotomarek_k
07-09-2006, 15:00
Pawle, ja dotąd robiłem tak:
-WB zmierzone,
-d-range na wide1,
-pozostałe ustawienia neutralne (standard)...

I jpgi super wychodzą :lol: Bardzo fajnie jeszcze można je "dopieszczać" podczas obróbki-podatne na korekcje wszelakie bardzo i łatwo się poddają :wink:
Jeśli jednak planujesz b.duże powiększeniai to jednak w rawie proponuję. Na stronie fujifilm są przykładowe fotki-jak je zobaczyłem to rawa wypróbowałem :lol:

Pozdrawiam

Niedzwiedz
07-09-2006, 15:19
RAF tak takze polecam i statyw do duzych odbitek :)

fotomarek_k
07-09-2006, 16:47
Statyw warto-do małych też :lol: :lol: Przypomniało mi się jeszcze, że czas 1/125 jest u mnie najkrótszą synchronizacją z fleszami studyjnymi...Przy 1/180 mi się "nie wyrabiały" studyjne, odpalane na fotocele małą lampką z sanek aparatu. Widać było na fotografii startującą lamelkę migawki-no właściwie jej cień tylko,ale... :lol: Może to być "urok" konkretnie moich świateł-piszę jednak byś się nie zdziwił, jeśli się powtórzy także u Ciebie :lol: :lol:


ps.może wiecie czy jest możliwość wyłączenia przedbłysku we wbudowanej lampce s3-bo jescze nie odkryłem? Z d70 mam ustawiony manual tej lampki i 1/16 mocy i tak odpalam studyjne...Z s3 mi się nie udało niestety, a szkoda mi kasy na wyzwalacz na podczerwień...

Niedzwiedz
07-09-2006, 16:53
kabelek PC ?

statyw wogole warto wszedzie gdzie sie da :)

FacetFS3Pro
07-09-2006, 19:33
Statyw warto-do małych też :lol: :lol: ...
szkoda mi kasy na wyzwalacz na podczerwień...

Statyw to podstawa ;-) Ja jadę z lampami po kablu synchro

Pozdr

Paweł

fotomarek_k
07-09-2006, 22:44
Ja za kablami nie przepadam- kiedyś cudem (na wyciągniętą do tyłu dłoń) złapałem przewracające się za plecami graty...Dużo zamiatania miałbym wtedy :oops:

Pawle, podziel się refleksjami po sesji...Dopiero "rozgryzam" ten aparat i każda uwaga z praktyki cenna...

FacetFS3Pro
07-09-2006, 23:54
Ja za kablami nie przepadam- kiedyś cudem (na wyciągniętą do tyłu dłoń) złapałem przewracające się za plecami graty...Dużo zamiatania miałbym wtedy :oops:

Pawle, podziel się refleksjami po sesji...Dopiero "rozgryzam" ten aparat i każda uwaga z praktyki cenna...

Z kablami racja, ale na szybko u mnie na wsi radiowego wyzwalacza nie kupię ;) Jak coś wyjdzie, to się podzielę. Też testuję - mam sprzęt parę dni, stąd pytania.

Pozdrawiam

Paweł

Niedzwiedz
08-09-2006, 09:34
ale wam fajne macie studia ech... :(

FacetFS3Pro
08-09-2006, 22:27
Ja za kablami nie przepadam- kiedyś cudem (na wyciągniętą do tyłu dłoń) złapałem przewracające się za plecami graty...Dużo zamiatania miałbym wtedy :oops:


Masz przerąbane - wykrakałeś! ;-) Aparat spadł ze stołu, ponieważ, aczkolwiek lekko zawadziłem o kabel od lampy... Na szczęście na maminego persa i nic się nie stało :mrgreen:

Jak wywołam rawy, to coś wyślę ;-) W każdym razie NA PEWNO kupię wyzwalanie radiowe!

Pozdrawiam

Paweł

fotomarek_k
21-09-2006, 16:12
Fajnie że tak "ulgowo" Ci się udało...Pers mam nadzieję, też zdrowy? :lol: :lol:
Poza wyzwalaczem bezprzewodowym proponuję również solidny, ciężki statyw:-))

Pytanie przy okazji-bo nowego wątku nie waroto chyba zakładać:

Czy jest jakiaś możliwość sprawdzania w exifie przebiegu S3? Mam ustawioną numerację klatek na "kontynuować" i wg.instrukcji folder 100 powinien zachować się do 9999-kolejne fotki (powyżej 9999) zapisywane miały być w folderze 101.... Naiwnie myślałem, że będę miał orientację w przebiegu po numerach folderów. Włożyłem niestety do aparatu kartę której nie sformatowałem-zawierała potrzebne mi fotki z D70. Aparat zamiast założyć folder 100 i "nabijać" kolejne, np.956 zdjęcie -jak działo się na czystych, formatowanych kartach-założył obok folderu z d70, kolejny 101 folder fuji i fotki numeruje od 0001.. No i misterny plan.....poległ :lol: Nie wyobrażam sobie robienia notatek, ile zdążyłem w poszczególnych folderach zdjęć zmieścić, nim aparat "założy sobie" nowy :lol: :lol: Jakieś pomysły od posiadaczy s 3 na takie-sytuacje mile widziane...

Niedzwiedz
21-09-2006, 16:14
tak sie dziej jak sie wlozy karte od d70 ja tez zerowalem nie wiem czy da sie cos co pokaze caly przebieg moze program opanda ?

fotomarek_k
21-09-2006, 17:06
Niestety w Opanda przebiegu nie znalazłem :cry: :cry: Przydałaby się również informacja o trybach, d-range itd. ale też w Opanda nie widzę...
Macie może jakieś namiary na polskojęzyczne stronki użytkowników s3? Jakieś "poszerzanie wiedzy" zawsze się przyda...

ps.instrukcja s3 jest jedną z gorzej napisanych...Tłumacz też niewiele z fotografią miał chyba wspólnego :lol: Inna sprawa, że "gałkologia" tego sprzętu nieskomplikowana...

Smurf
21-09-2006, 19:15
Ja mam instrukcję obsługi napisaną w języku angielskim i uważam ją za napisaną całkiem zrozumiale, nie gorzej niż Nikonów, Canonów czy Olympusa.

fotomarek_k
21-09-2006, 19:50
Etam-nie żartuj :lol: Brak nawet duperelnego info o temp. barw. w trybach predefiniowanych WB... O tym, że nie podają co aparat "robi z plikiem" w trybach filmowych już nie wspomnę nawet :roll: :roll:
A ja jestem ciekaw bardzo co podbija, a co obniża wtedy oprogramowanie-mimo że "zdaje się że wiem" : :lol: :lol:
Nawet w materiałach do amatorskiego D70 autorzy opisali te wszystkie "vividy" itp,a tu niestety...
Instrukcje do analogowych korpusów "głębsze" posiadam-ale może mi się tylko zdaje-bo są po angielsku :wink:

Smurf
21-09-2006, 20:40
Fuji S3 pro jest to aparat dla profesjonalistów i bardzo zaawansowanych amatorow...
Firma Fuji pisze w instrukcji obsługi:
" FILM SIMULATION F1 - this mode supresses flaring in flash highligts when the flash is used and also stresses smooth tonal transitions in the reproduction of skin tones. It is ideal for studio portrait work where the aim is professional- standard negatives
FILM SIMULATION F2 - this mode provides vibrant reproduction of natural colors such as blue skies and is ideal for landscape and nature photography" - cóż tu wiecej trzeba wyjasniać?
D70 jest przeznaczony dla szerokiej rzeszy amatorów, nie zawsze obeznanych w dziedzinie fotografii i tu trzeba wyłozyc kawę na ławę.
Gdybyś zobaczyl instrukcję obslugi od olympusa E1...

fotomarek_k
21-09-2006, 21:55
Smurf,pozwól że odpowiem Ci tak:
Jako kierowca-amator zadowalam się wiedzą ile mi samochód (mniejwięcej) pali na 100 i co która kontrolka ostrzegawcza na tablicy oznacza...Jakbym jeździł zawodowo, to zapewne chciałbym wiedzieć jakie są przełożenia w skrzyni i czy biegi "długie" czy "krótkie" itd. Ba, znam nawet amatorów, którzy takie rzeczy chcą wiedzieć...

Dodam jeszcze, że zaskakujesz mnie niekiedy- naprawdę nie zastanowiło Ciebie, jak nieprecyzyjnym jest sformułowanie "standardy negatywów profesjonalnych"???
Zapewne wiesz, jak wielce różniły się między sobą odcienie skóry uzyskiwane na "portretowych" negatywach Agfy,Kodaka,Fuji...
No, chyba że nie wiesz... :wink:

To by było dzisiaj na tyle-chyba, że jako użytkownik s3 z dłuższym stażem napiszesz Smurf coś merytorycznego-wtedy chętnie podyskutuję...

Smurf
21-09-2006, 22:11
Jeżeli Fuji pisze o negatywach profesjonalnych, to oczywiste jest że pisze o negatywach firmy Fuji.

fotomarek_k
21-09-2006, 22:52
I "jesteśmy w domu" :lol: Bo czemu niby coś ma być "oczywiste"?? I o których profesjonalnych negatywach firmy Fuji "oczywiście" firma Fuji pisze? Dla mnie nic tak oczywistym nie jest-poza tym co wiem "skądinąd" ...i z praktyki troszkę :wink: - chciałbym mieć i w instrukcji podstawowe info...

Teraz już chyba wiesz co m.in. miałem na myśli pisząc "instrukcja s3 jest jedną z gorzej napisanych..."
No, jeśli ta od E1 jest jeszcze "płytsza"- to tylko współczuć...

A teraz to już naprawdę -dobranocka ... :lol:

FacetFS3Pro
22-09-2006, 02:38
Dodam jeszcze, że zaskakujesz mnie niekiedy- naprawdę nie zastanowiło Ciebie, jak nieprecyzyjnym jest sformułowanie "standardy negatywów profesjonalnych"???
Zapewne wiesz, jak wielce różniły się między sobą odcienie skóry uzyskiwane na "portretowych" negatywach Agfy,Kodaka,Fuji...
No, chyba że nie wiesz... :wink:


Co do rodzaju filmu, to nie dam głowy, ale w materiałach fuji (nie pamiętam gdzie czytałem, może na www) podają, że F1 to niby Provia, a F3 Velvia. Z tą velvią się zgodzę (jak na cyfrę, to faktycznie podobna barwa). Co do Provii - mało na niej robiłem i się nie wypowiadam.

Pozdr

Paweł

Niedzwiedz
22-09-2006, 10:27
jedyne polskojezyczne informacje o S3 znajduja sie tutaj i tutaj prosze admina o zrobienie malego dzialu fuji s1,s2,s3 ale nikt mmnie tu nie lubi i nie zalatwi mini dzialu ;) co do ustawien balansu bieli i wszystkich innych tematow . mi sie wydaje ze postprocesig z raf rozwiaze wszelkie watpliwosci , a pstrykanie w jpg jako zabezpiecznie lepiej jednak zdefiniowac dany WB w danej sytulacji (dla pewnosci)
instrukcje angielska przeczytalem raz i jedyne kiedy do niej siegam to przy czyszczeniu matrycy i siegnal bym po info jak sprawdzic wersje softu ale Smurf mnie o tym wczesniej poinformowa do reszty instrukcja niepotrzbana a i aparat po kilkuset zdjeciach jest przewidywalny i wtedy wie sie kiedy ktorego trybu lepiej uzyc jakie kontrasty kolory i wsio co tam ma

[ Dodano: Pią 22 Wrz, 2006 ]
F1 to nph a f2 velvia

Smurf
22-09-2006, 10:52
F1 to nph a f2 velvia
Drobniutkie uzupelnienie - F1 to NPH lub NPC :wink:

fotomarek_k
22-09-2006, 22:23
Smurf napisał: "Drobniutkie uzupelnienie - F1 to NPH lub NPC...."

Jak miło...i merytorycznie :-))Wolę Ciebie Andrzeju, jako doradcę i eksperta... dla SPRAWY... :roll: :roll:

ps.mam wrażenie, że hotpixele się pojawiają na fotkach-różne miejsca, na różnych kadrach...To normalne??

Niedzwiedz
25-09-2006, 09:49
fotomarek_k, w takim badz razie nic nie mowie wiecej o s3 ;)

fotomarek_k
25-09-2006, 13:30
:wink: