PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy Nikon D2Hs



Władca Pixeli
16-02-2005, 07:43
D2Hs - Używając terminologii Microsoft - Nikon D2H Service Pack 2 :wink:
http://www.dpreview.com/news/0502/05021605nikon_d2hs.asp

Maciej G
16-02-2005, 08:43
i koniec z dSLR-owymi nowościami na PMA? :?

...chyba dla odreagowania kupię sobie FM3-kę... :wink:

Kaleid
16-02-2005, 10:28
Niestety....ten aparat to glupi żart :( Smutne....smutne i okrutne. Nie ma D200..nie ma nawet D50. Jedyne co Nikon byl w stanie nam zaoferowac to lekko podtuningowany D2h. Kolejnym żartem jest cena jaka za niego zarządano...pisalem iż taki aparat mialby sens gdyby utrzymano dotychczasowy poziom 1999$.....niestety.....krzyczą za niego 3500$. Coz..przejrzalem kilka zagranicznych for. Najbardziej nawet wierni uzytkownicy nie zostawiaja na firmie suchej nitki. I slusznie...moze Nikon potrzebuje jakiejs terapi szokowej......oby jednak nie bylo dla nich za pozno. Jak tak dalej bedzie to chyba niestety trzeba bedzie sie powaznie zastanowic nad sensem dalszego inwestowanai w ten system. A szkoda..Nikon jest na najlepsze drodze by go polozyc.

antonjo
16-02-2005, 10:38
ano niestety - d2hs to niewątpliwie świetna puszka, ale cena 3500 USD to jakis zart :x

ovserwator
16-02-2005, 10:54
Hm..Zastanawiam się tylko nad jednym. Czy użytkownicy D70, tak bardzo są pokrzywdzeni, w stosunku do użutkowników aparatów innej marki. Panowie, statystycznie i biorąc pod uwaghę zdrowy rozsądek, powinni oni zastanawiać się nad zmianą puszki za ok. 2 -3 lata, i wtedy patrzeć na ruchy nikona, a w między czasie budować system z szkiełek itp do swoich D70. Za 2-3 lata nikon na pewno zrobi ruch godny siebie i zaspokoi potrzeby tych "biedaczków" cykających na starych (o zgrozo) poczciwych d70tkach. Po co ten pośpiech, gdzie te czasy, że fotograf przywiązywął siędo puszki i szanowqał ją przez lata, a tym czym się najbardziej podniecał to efekt, czyli fotografie - a teraz jakośtak wszystko się poprzewracało.
Zwolnijmy panowie ten wyścig szczurów - nikon chyba to pierwszy zauważył i właśnie zwalnia. A konkurencja niech sobie bije pianę i załamuje swoich użytkowników, że dopiero co odłożyli kaskę i kupili swoje cacuszka, a tu już sąone przestarzałe, bo w sprzedaży jest już ich 5ty następca.
Żałosne.
Viva Nikon!

zkruk
16-02-2005, 12:27
aaa... moze mam zly humor... ale technologia FaceIt z coolpixow kojarzy mi sie conajmniej z japonska zabawoa "bukkake" - chyba tak to sie pisze.... ehhh.... ten Nikon....

sorrki mialo isc do innego watku - nie wiem czy moge zmienic czy nie - nie wazne...

ja chyba dzis wysle maila do Nikona....

co do wyscigu szczurow... chyba zapomniales ze D100 jest na rynku juz 3 lata... i to wlasnie na jego nastepce czekamy.... D70 to nizsza klasa od D100 - choc w efekcie jest jego ulepszeniem... po nastepcy D100 oczekiwalem nie tylko wiekszej matrycy i podobnej szybkosci jak D70 ale takze lepszego korpusu, gripa, itp, itp.....

Anonymous
16-02-2005, 12:33
ovserwator: 2 -3 lata to technologiczna przepasc. Popatrz co dzieje sie w dziedzinie informatyki. A zwolnienie wyscigu szczurow to katastrofa dla kazdej firmy nie tylko dla nikona

Przywiazanie do puszki? O czym ty mowisz? Moge darzyc uczuciami swoja rodzine, dziweczyne albo swojego psa ale aparat to przeciez kawalek wyprofilowanej blachy, szklo i troche elektroniki. Przywiazanie do aparatu jest wlasnie zalosne. Pomieszaly ci sie chyba pojecia.

Anonymous
16-02-2005, 12:49
Ha, ha, ha - za to jedno jest pewne. Zatrzymano produkcje D2H i teraz bedzie tylko D2Hs za 3500 usd.
Czyli - ceny uzywek D2H pojda w gore :):)
Polewam1
Nie za bardzo wiem o co chodzi nikonowi, ale takiego zagrania na rynku foto nie blyo chyba od casow Daguerra :)
Przeciez to calkowite zaprzeczenia prawom rynku oraz poszanowania dla klientow. Po jaka cholere wycofywali D2H - tylko dlatego, zeby wstawic tam nowa pamiar i nie trzymac 2 linii produckyjnych?

Nie widze ZADNYCH korzysci z zamiany D2H na D2Hs - ZADNYCH!

A cena to jakas totalna porazka 3500usd!?

Tyle kosztuje nowy 1dMkII z 8mln i szumami przy 1600ISO na poziomie 400ISO w Niknie :)

A jednak nadal kocham nikona :) i zatrzymam D2H :) Za rok bedzie wart ze 3000 usd :):)

[ Dodano: Sro Lut 16, 2005 11:50 am ]
Przyznam sie ze wiedzialem o dzisiejszej rewelacji kilka dni temu i dlatego chcialem sprzedac D2H, ale nie znalem ceny i szczegolwo. Teraz wiem wszystko. D2H jest najlepszy :)

Leon13th
16-02-2005, 13:09
Jak dla mnie Nikon dał ciała na całej lini,po cholere robią D2Hs:?: Mogli wypuszczić coś lepszego niż te coolpixy,np:następce D100,albo coś jeszcze tańszego od D70 (jeśli da się rzecz jasna)

ovserwator
16-02-2005, 13:16
Leon13th - masz rację, ale zarabia się na tzw. "małpkach" powtarzam - użytkownicy lustrzanek to margines w puli potencjalnych odbiorców.

Gość - to właśnie mnie przeraża - 2-3 lata to przepaść - i w informatyce i w fotografii cyfrowej. Więc dalej patrzę na to przez pryzmat wyścigu szczurów, a najbardziej poszkodowany jest tu i tam nikt inny jak klient. A co do przywiązania to powiem Ci, że nie masz racji, albo nie rozumiesz tego. Szkoda myślę, na ten temat się rozwodzić, bo i tak mamy odmienne zdanie. Ja wolę iść robić do zdjęcia, niż przeglądać codziennie przez pół życia newsy, czy aby czasem z tym co mam nie jestem do tyłu, lub kto woli, trendy.
Swiat jest zepsuty.

zkruk
16-02-2005, 13:20
Leon13th - nie wiesz dlaczego D2Hs... bo nie wymagalo to zadnego nakladu projektowego...
wszystko juz bylo zrobione... wystarczylo nowe logo opracowac... <LOL>

a tak wogole - to ile juz czekamy na D2x... 6 miesiecy...?? (i to od czasu ujawnienia info... a kto wiel ile wczesniej mysleli nad tym... moze od czasu D70??) dzis cale samochody projektuje sie w 9 miesiecy!! smiech, porazka, wstyd...

Anonymous
16-02-2005, 13:33
jesli nie liczyc d2x to nikon przedstawil 4 aparaty... w broszurze mowia o 6.. stawiam na 20 lutego.

Kaleid
16-02-2005, 13:38
przedstawił 6 aparatow. Coolpix 7600, Coolpix 7900, Coolpix 5900,Coolpix 5600 , Coolpix 4600 i ten nieszczesny D2Hs . TO razem 6 aparatow...i obawiam sie ze do Photokiny to raczej koniec nowosci Nikona.

zkruk
16-02-2005, 13:41
A to Photokina jest juz co rok? Czy sugerujesz ze na D100 bedziemy czekac 1.5 roku :P

Kaleid
16-02-2005, 13:45
A nie jest ? jesli co 2 lata to chyba cos pokickalem :)

BTW: Zbyszku...ja maila do NIkona juz napisalem. Watpie by mi odpisali...ale moze chociaz przeczytają. Sam D2hs nieporozumieniem nie jest...to moze byc swietne narzedzie dla reportera...ale dzizasss..nie za te pieniadze.

Leon13th
16-02-2005, 13:52
Nikon mógł by w końcu odpowiedzieć na Canaona 20D,praktycznie każdy korpus ma swojego odpowiednika w drugiej firmie,D70 vs 300D,D100 vs 10D,D2Hs vs 1D mark II,i tak prawie dalej.

zkruk
16-02-2005, 14:15
nastepna photokina 26.09.2006-01.10.2006 - ehhh Kaleid Ty wstretny... teraz Nikon wezmie sobie do serca Twoja propozycje premiery D200 a my bedziemy czekac 1.5 roku... do tego czasu to mi sie migawka zatnie w D70tce ;)

Anonymous
16-02-2005, 14:27
Obecnie wazniejsza dla branzy fotograficznej jest impreza PMA w Stanach. Juz wkrotce. To bedzie kolejna granica dla producentow.

zkruk
16-02-2005, 15:41
iczek - Ty zes sie z choinki zerwal? przeciez to sa wlasnie premiery PMA... nic do tego czasu nowego sie pojawi.... nikon dal duuupy i uswiadommy to sobie...

PawelC
16-02-2005, 15:42
Mnie się pomysł na D2Hs podoba. Strata jest co prawda na body (tylko 3500USD) ale oszczędność na kartach CF. 4,1Mpix-we fotki nawet w NEF-ach mają stosunkowo małą objętość. :lol:

admin
16-02-2005, 15:54
Cierpliwi dostana nastepce D100 na pewno. Mniej cierpliwi zmienia do tego czasu system lub posiadajac D70 - przeczekaja. Nie ma co sie rozwodzic nad decyzjami Nikona. Mnie odrobine martwi co innego. Otoz wyglada na to ze Nikon juz pogodzil sie z porazka na rynku profi dSLR i nawet nie zapowiada nowej konstrukcj jakakolwiek zajawka w stulu prapremiery D2X dla segmentu D100. Wystarczylo pokazac kierunek, nawet wstepny projekt aby zatrzymac uzytkownikow przy systemie. Nic takiego nie mialo miejsca i to jest troche smutne. Niektorym nie wystarczy przywiazanie do marki. Chca robic zdjecia coraz nowszymi konstrukcjami za ktorymi nie idzie tylko nowa nazwa ale przede wszystkim konkretne i przydatne parametry. Teraz sam nie wiem czy podziwiac Nikona za konsekwencje czy ganic za przegrana na tym rynku...

tzk
16-02-2005, 16:13
... Otoz wyglada na to ze Nikon juz pogodzil sie z porazka na rynku profi dSLR i nawet nie zapowiada nowej konstrukcj jakakolwiek zajawka w stulu prapremiery D2X dla segmentu D100.

a może w kontekście:
- D2H - kilka dni pozniej Canon pokazal 1DmkII z 2x tak iloscia pikseli
- D2X z 12MPix, pare dni pozniej Canon pokazuje 1DsmkII z 16MPix

to jest przemyślana decyzja. Jak widać D70 był niezłym gwoździem do trumny w sprzedaży 300D i może z następcą D100 będzie podobnie. Po co mówić konkurencji na co ma się przygotować.

PawelC
16-02-2005, 16:14
Myślę Adminie, że ton Twojej wypowiedzi o porażce Nikona jest nieco dramatyczny. Marketingowcy postawili na sprzęt profi D2X, zaawansowanych amatorów D70 (upgrade przy dobrej obecnie sprzedaży byłby nieco przedwczesny) i całą gamę małpek. Odpuścili jedynie średnią półkę DSLR, którą zajął 20D. Ocenili widocznie, że kto miał kupić sprzęt tego typu to już to zrobił. Pewnie ogólna sprzedaż w tym segmencie nie nalezy do porażających. Co do D2Hs istotnie porażka i szkoda, że zawrócili sobie tym d... Ale może wiedza o braku następcy d100 w najbliższym czasie ożywi sprzedaż d70 i to był cel tgo ruchu. Wysiłek technologiczny podjęty na konstrukcję d70 jeszcze nie został w ich ocenie skonsumowany.
Nasunęła mi się jeszcze jedna myśl o podziale runku DSLR pomiędzy C i N. Zakłądając że Canon ma 4 klasy tego sprzętu:
1 - 300D
2 - 20D
3 - 1D MII
4 - 1DS MII
Nikon wypełnił niszę na poziomach
1,5 - D70
3,5 - D2X
a reszta na pożarcie Canonowi

Anonymous
16-02-2005, 16:53
dodam jedynie ze wlasnie wyszla jaks hybryda Canona 20da - ale tylko na rynku japonskim na razie :)

Jako uzytkownik Nikona - dostalem drugiego kopa w d... w ciagu kilku tygodni. Najpier zabrali mi z kieszenie pare tysiecy dolarow, a teraz daja w zamian to samo tylko w innym opakowaniu :)
Troche mnie d... juz boli :):)

Anonymous
16-02-2005, 16:59
zgadzam sie z adminem.. nikon troche na oslep tak jakby w panice trzepie tymi premierami.. wyraznie nie nadaza..mogli by pokazac chociaz zdjecia prototypu !!.

Anonymous
16-02-2005, 17:21
i chyba wiem na co liczy fuji ze swoim s3...

fajna puszka mi by stykla do wielu rzeczy.

twlodar
16-02-2005, 17:54
Jak dla mnie wypuszczenie D2Hs to wcale nie jest porażka, a przemyślana decyzja. Wszyscy mądrzymy się na temat tego, czego chcą zawodowcy, a zawodowców wśród nas tylu, co kot napłakał. W każdym razie D2Hs ma sporo zalet nad 1DMkII, które fotoreporter prasowy doceni, m.in. mniejsza wielkość generowanych plików, które szybciej i taniej trafią do redakcji poprzez internet, łatwiejsza dostępność optyki tele dzięki mnożnikowi 1.5, niesamowita szybkostrzelność, brak jakichkolwiek opóźnień etc. etc.

Czy wyjdzie następca D100? W końcu wyjdzie, bo musi, jest nowa technologia błysku, więc i jest potrzeba zaktualizowania oferty również pod tym względem w całej palecie produktów. A czy istnieje potrzeba wypuszczania nowości w owczym pędzie co 1,5 roku? IMHO kompletnie nie, jeszcze się nie zużyły D100, ani nie dokonały się na tyle rewolucyjne odkrycia, by był jakikolwiek ku temu przymus..

Rzewniej fotografowie katowali swoje Lajki dotąd, aż się porozpadały, nie bacząc na to, że wyszły nowe modele :)

pozdrawiam ze stoickim spokojem
tadzik

Kaleid
16-02-2005, 18:31
Zamiesc Zbychu :) Umiescimy w przyklejonym jako List Otwarty :)

zkruk
16-02-2005, 19:00
Najpierw do twloadera:
wiesz co - idz na chwile, przeczytaj sobie troche na temat 1D MKII - a potem pisz, ze w czyms nikon jest lepszy (poza szczegolami)... mniejsze pliki - chlopnie - nie rozsmieszaj - przeciez w Canonie mozna sobie wybrac mniejsza rozdzielczosc.., co do mnoznika - moze i sportofi fotoreportezy docenia 1.5... ale juz reportezy normalnii docenia lepiej 1.3.. w reporterce zwykle pracuje sie na szerokich szklach..., szybkostrzelnosc??? przeciez 8 klatek - tyle ile ma 1D mk II przy 8 MP
jakie nowosci po 1.5 roku? D100 ma 3 LATA!!!! nikon dal duuupy.... - uswiadom to sobie - nie bojmy sie tego mowic otwarcie... bo inaczej to tak jak ktos napisal gdzies D200 bedzie mialo 2 mp - ale za to jakie ladne :)
fotoreporter wykancza migawke w ciagu 6-9 miesiecy - chopie - wake up.... - nikon dal ciala... a ja nie chce uzywac aparatu klasy D70 (na ktorego stac wiekszosc klientow zamawiajacych u mnie uslugi... chce miec aparat troche lepszy -a D2x jest na razie poza mozliwosciami)

A teraz list... moze troche za ostry... ale bylem nabuzowany:


"Niestety - moj mail nie bedzie mily...

Jestescie (jako producent) po prostu smieszni...
ostatnia firma na swiecie ktora odwarzyla sie wpasc na tak glupi pomysl
jakim bylo wypuszczenie modelu D2Hs, ktory wlasciwie nie zostal wcale
unowoczesniony (jedynie kosmetyka) z punktu widzenia D2H, ktory pojawil sie tak
niedawno...i juz wtedy wszyscy smiali sie z 4 mp... juz wtedy...
Jestescie smieszni gdy popatrzymy na Canona - i jego 8MP lub 16 MP w
profesjonalnych body
Jestescie smieszni ustawiajac cene D2Hs na poziomie 3500$
Jestescie smieszni wogole proponujac produkt 4mp na dzisiejszy rynek

Byc moze takie maile jak moj, byc moze lektura wszystkich forow
internetowych cos zmieni w waszym (ograniczonym) mysleniu
Byc moze zrozumiecie, ze klient nie jest jedynie oslem ktory slepo idzie do
przodu (i bedzie kupowal wasze produkty do konca swiata i o jeden dzien
dluzej), byc moze zrozumiecie, ze trzeba sie wsluchać w potrzeby
uzytkownikow sprzetu by wyprodukowac sprzet odpowiedniej jakosci ...
Sprzet nie jest dla was - sprzet jest dla nas - uzytkownikow...

Pozwalam i zachecam do przestalnia mojego maila do centrali firmy...
moge ewentulanie podeslac go w wersji angielskiej.

i jeszcze raz napisze - firma Nikon osmieszyla sie dzis na calego... przed
calym fotograficznym swiatem"

wiec moze nie traktujmy tego jako listu otwartego, gdyz z perspektywy czasu stwierdzam ze byl dosc (zbyt) mocny i dobitny... pozostawmy to lepiej jako wzburzenie jednego z uzyszkodnikow forum - czyli mnie.... ehhh... wezme to na swoje barki ;)

Marcin Stawiarz
16-02-2005, 19:07
bla bla bla bla... kogo obchodzi aparat za 3500 dolarow...
moze ktos wie kiedy Nikon zaprezentuje jakies nowe szkla?

Rumek16
16-02-2005, 19:08
Czytam wypowiedzi kolegów i mam mieszane odczucia co do nowości Nikona na PMA. Na razie cykam zdjęcia swoją F80-tką i szykuję się do zakupu lustrzanki cyfrowej (za jakiś rok).
I tu widzę, że jestem innym klientem dla Nikona niż większość forumowiczów. Jak już kupię aparat to chciałbym go użytkować kilka lat. Smuci mnie oczywiście, że Nikon jest w tyle za Canonem ale jak już kupię nowy aparat to krew mnie zaleje jeśli Nikon w przeciągu roku wypuści nowy model w tej samej klasie.

Tak więc na razie czekam na następcę D100. Prawdę mówiąc liczyłem, że teraz wyjdzie D200 a za jakiś czas trochę potanieje ale niestety będę musiał wydać więcej kasy.
A tak poza tym to jeśli teraz Nikon jest w tyle to za jakiś czas (mam nadzieję, że krótki) zrobią model klasy 20d ale lepszy tak jak wyprodukowali D70 w dopowiedzi na 300D!

Pozdrawiam
Jacek

Pawel Pawlak
16-02-2005, 19:13
No to Zbychu pojechałeś po Nich na całego... Może rzeczywiście trochę zbyt ostro w formie ( chociaż ? ) ale na pewno nie w treści. Użyłeś odpowiedniego określenia; Śmieszność...
Szkoda że wzbudza ona u mnie nie uśmiecha a grymas na twarzy :|

Kaleid
16-02-2005, 19:14
zkruk: ja napisalem podobny...tyle ze troszke bardziej kulturalnie :)

zkruk
16-02-2005, 19:15
All my life who am i? - mi to humor poprawia glownie Sigma ze swoim 30mm 1.4 - jak tylko sie pojawi to MUSZE miec to szklo... to jest wlasnie to czego potrzebowalem...
idealny przyklad wsluchania sie w potrzeby klienta...

matej
16-02-2005, 19:20
a ja mysle, ze wcale nie byl taki ostry. Prawda jest, ze firma, ktora nie slucha potencjalnych, a przede wszystkim swoich wiernych uzytkownikow, bezwzglednie naraza sie nie tyle na smiesznosc, co stawia znak zapytania co do dalszej swojej egzystencji. A szkoda :(
z drugiej strony ja ciesze sie ze swojego miesiecznego D70 i ten stan bedzie sie jedynie poglebiac wraz z poznawaniem sprzetu ;)

Pawel Pawlak
16-02-2005, 19:21
Czytam wypowiedzi kolegów i mam mieszane odczucia co do nowości Nikona na PMA. Na razie cykam zdjęcia swoją F80-tką i szykuję się do zakupu lustrzanki cyfrowej (za jakiś rok).
I tu widzę, że jestem innym klientem dla Nikona niż większość forumowiczów. Jak już kupię aparat to chciałbym go użytkować kilka lat. Smuci mnie oczywiście, że Nikon jest w tyle za Canonem ale jak już kupię nowy aparat to krew mnie zaleje jeśli Nikon w przeciągu roku wypuści nowy model w tej samej klasie.

Tak więc na razie czekam na następcę D100. Prawdę mówiąc liczyłem, że teraz wyjdzie D200 a za jakiś czas trochę potanieje ale niestety będę musiał wydać więcej kasy.
A tak poza tym to jeśli teraz Nikon jest w tyle to za jakiś czas (mam nadzieję, że krótki) zrobią model klasy 20d ale lepszy tak jak wyprodukowali D70 w dopowiedzi na 300D!

Pozdrawiam
Jacek

Chyba źle odebrałeś tą całą dyskusję. Nie chodzi w niej tylko o to ze wszyscy tu piszący czekali tylko na D200/D90 żeby już sprzdać D70 i się przesiąść ( bo takich jest pewnie tylko paru) ale chodzi o politykę nikona, o jego zaniechanie walki o znaczacy udział na rynku DSLR, o to że jesli jakaś firma się aztrzymuje to się cofa. A dla nas, dla uzytkowników SYSTEMU Nikon, to ważne czy nasz system rozwija się i nadąża za trendami, albo czy wręcz wyznacza kierunek.
Tymczasem po dzisiejszyh niusach widać że Nikon coś chyba zbłądził :(

ovserwator
16-02-2005, 20:20
Rety....Ile zdań, tyle prawd. Może się czepiam, ale zkruk, twój patos powala na kolana i chyba nie tylko mnie. Gratuluję odwagi, list na pewno zrobi wrażenie. Myślę, że Twoim najlepszym sposobem na manifest będzie przesiadka na system Canon'a, bo nikon Cię zawiódł na całej linii. Skoro Twoich klientów stać na D70, a Ty nie chcesz stać z nimi w szeregu, to najlepiej będzie zakupić właśnie canona. Inne rozwiązanie przeczy twojej logice (po co kupować co kilka miesięcy nowego D70. Canon to dobra inwestycja.
Fotoreporterem nie jesteś, bo gdybyś był, stać by cię było na d2x a nawet więcej. Więc powodzenia życzę, nikt tu nikogo na siłędo nikona nie przywiązuje.
Myślę jeszcze jedno, choć twoich klientów stać na d70, to i tak nie zrobią tak dobrych zdjęć jak Twoje, więc głowa do góry.
Możesz też cierpliwie czekać, a nikon na pewno Cię nie zawiedzie. Trzymam kciuki.

tomba
16-02-2005, 20:40
No to Nikon dał doopy. Nie chcę komentować tego bo wszystko w tym temacie napisali poprzednicy. Z niecierpliwością czekałem na następcę D100, a tu wielkie gów.. Z systemu Nikona nie zrezygnuję (ekonomicznie nieuzasadnione, a poza tym mam jeszcze moje wspaniałe F90x) Mam teraz dylemat czy czekać na następcę D100 i kupić używane Fuji S2, czy już pakować się w S3 nie wiem co mam robić bo moje studio już się buduje. Myślę, że Nikon znowu straci część rynku.

Bladyrunner
16-02-2005, 21:09
A ja się cieszę. Ktoś tu napisał mądra rzecz. Mam D70 i wiem, że przmijalność tego sprzętu nie jest tak wielka jak u konkurencji. O co Wam chodzi? Żeby co pół roku wychodził nowy DSLR i co kilka lat trzeba bylo kupowac nowy?
Ciesze się, że Nikon prowadzi polityke dopracowywania swojego sprzętu.

tomba
16-02-2005, 21:24
A ja się cieszę. Ktoś tu napisał mądra rzecz. Mam D70 i wiem, że przmijalność tego sprzętu nie jest tak wielka jak u konkurencji. O co Wam chodzi? Żeby co pół roku wychodził nowy DSLR i co kilka lat trzeba bylo kupowac nowy?
Ciesze się, że Nikon prowadzi polityke dopracowywania swojego sprzętu.

- D100 już się trochę zużył moralnie ma już 3 lata (już czas na coś nowszego ze średniego segmentu). Dowodem jest D70 z niższej półki, który niewiele różni się od D100.
- Fotoreporterzy wymieniają nawet co pół roku.
- Elektronika ma to do siebie, że zużywa się "moralnie" bardzo szybko, a matrycom jeszcze trochę brakuje do kliszy

krzysztof jot
16-02-2005, 21:58
zastanawiajacy jest fakt, jak w jednak dość biednym kraju tylu ludzi zdecydowanie
oczekuje na aparat z raczej wyzszego segmentu rynkowego. Wszyscy nagle wyprzedaja
za grosze (bo jak inaczej przy takiej podazy) swoje D70 i kupuja nastepce 100-ki...
a wielu jeszcze nie dokonca D70 poznało :) Faktycznie czekam na nastepce D100 -
ale nie szaleje - mam go juz 1,5 roku i nawet szkoda byloby go sprzedawac za 4tys.
bo wiem, że i tak następca mnie nie zadowoli - zadowoli mnie D2X - a w nastepcy D100
to ja widze tylko przyczynek do obnizania ceny D2X - jak już będzie :)
Poczekam - kupie i zostawie. Bo to wystarczy dla hobbysty na lata - a marketingowcy
niech robia nowości, a inni niech kupują - 40 fot do bufora - potem 100 i 500 - ale po co ?
To se kupie kamere :) Już tak gonilem ze sprzetem audio - co rok nowosc - nowy katalog
i dawaj - aż olałem - kupilem Rotela - mam juz 5 lat i pewnie pozostawie do końca życia
- choc nadal co roku jest nowy model... ino po co ? W fotografii cyfrowej faktycznie jeszcze
pare lat to będzie widoczny postep - choć gołym okiem to juz chyba z rok i bedzie max -
to tak jakby robic na negatywach sprzed 10 lat. Ale ostatnie 4 lata juz nie zmieniły bardzo
kliszy. Zobaczcie komputery - mam "topowe" modele :) z 2000 - 2003 i teraz - 12.2004
Tam 2000-2003 faktycznie przepasć, ale PIV 2,6 z 2003 roku i nowy 3.0HT to juz nie widze
takiej róznicy w szybkości jak w....cenie :)
Dlatego sądze że nie ma co przesadzać - miłoby było jakby nowy Nikon był - ale
wole zeby był za 10mcy i lepszy od równoległych konkurentów na rynku - niz dziś, i za
miesiąc znowy dylemat - Minolta lepsza, Pentax lepsz itd itd... bo zgodzicie się ze mną,
że od lat - jak juz jest nowy model (nie face-lifting) - to raczej nokautuje konkurencję...

Anonymous
16-02-2005, 22:17
Puszka to tylko element w układance systemowej, ale ważny element. Po kiego wkładać w szkła, lampy i inne cuda dziesiątki tysięcy PLN, skoro nie będzie do czego tego podpiąć?
Nowe modele są dla użytkowników marki istotne, by wiedzieli, że mogą śmiało iść na przód, rozwijać się, nie pakując pieniędzy w nieudaną inwestycję.
Podawałem linkę do łiszlisty Thoma Hogana. Pisze w niej, że użytkownicy muszą mieć jasno określony horyzont rozwoju systemu. Zgadzam się z tym w 101%.
Kupując lustrzankę w naszych warunkach finansowych, kupujemy marzenia, nawet gdybyśmy mieli ich nigdy nie spełnić, musi być taka możliwość.

Anonymous
16-02-2005, 22:19
BTW D2X jakoś nie znokautował konkurencji. D1 to ostatni nokaut w wykonaniu Nikona. D70 to raczej udany unik...

jurgen
16-02-2005, 22:37
witam
nikon to półprzewodnki, celowniki optyczne, mikroskopy, w końcu sprzet foto,
firma ultra konserwatywna, walcuje wolno ale równo, to zwolnienie jest tylko pozorne
mnie to odpowiada, a absurdem jest myśl, ze nikon nie jest w stanie odpowiedziec technologicznie, trzeba jeszcze na tym zarobić a mozna się utopić
co do dh2 - uwazam że doszli do granicy opłacalnosci, albo jechali poniżej i to był jedynie wybieg
myslicie że canon zarabia na dslr z wysokich półek, hehe koszty kryje masówką i innymi sektorami, filozofia nikona jest inna
co do porównań , szczególnie samochodowych to mam pewne uwagi, zajechałem nówkę golfa IV w rok, wiecie co kupiłem - oktawkę, która za rok przestanie byc produkowana (silnik też) i jest bez zarzutu, to a propos samochodów w 9 miesiecy
hehe tyle dygresji
pozdrawiam

biadzi
16-02-2005, 22:57
a co powiecie na następującą hipotezę: Nikon chcąc podjąć walkę z Canonowskim 300d wypuścił swego czasu doskonałego d70 po bardzo atrakcyjnej cenie. niestety nie przewidział jednego - że przeciętny kupujący ma więcej niż dwa neurony mózgowe i potrafi zauważyć wyższość d70 nad d100, tak więc Nikon dopuścił się klasycznego kanibalizmu (podobnie koncern VW wypuszczając Phaetony i Skody Superb po niższych cenach podcięli sprzedaż Audików z wyższej półki)
jakie więc wnioski wyciągnęli z powyższego stratedzy Nikona? otóż wg. mnie koszą na rynku coolpixami bo faktycznie mogą tam wiele zwojować a w segmencie DSLR trzymają się własnego kalendarza nie patrząc na ruchy konkurencji. zwłaszcza, że na dzień dzisiejszy Nikon dysponuje na tym rynku całkiem szeroką i bardzo solidną ofertą.
cierpliwości panowie, tłuste lata jeszcze przed nami. 8)

Anonymous
16-02-2005, 23:04
jakie więc wnioski wyciągnęli z powyższego stratedzy Nikona? otóż wg. mnie koszą na rynku coolpixami bo faktycznie mogą tam wiele zwojować

W segmencie kompaktów jest większa konkurencja, mniejsze marże, wszyscy mają te same matryce - tu nie ma konfitur.


a w segmencie DSLR trzymają się własnego kalendarza nie patrząc na ruchy konkurencji. zwłaszcza, że na dzień dzisiejszy Nikon dysponuje na tym rynku całkiem szeroką i bardzo solidną ofertą.
cierpliwości panowie, tłuste lata jeszcze przed nami. 8)

Wybacz sarkazm, ale jeden aparat "na froncie" to twoim zdaniem szeroka oferta? :-)

jurgen
16-02-2005, 23:08
tu sa "konfitry"
to jest marza coca coli kilka procent
i idzie się na masowego odbiorcę
wileka gora obrotów ale sam wierzchołek starcza, sama smietana
hehe przepraszam za kolokwialny jezyk
z całym szacunkiem ekonomisto
pozdrawiam

zielarz
16-02-2005, 23:08
ten wątek ocieka onanizmem sprzętowym

hesja
16-02-2005, 23:10
jak zwykle krzysztof jot dobrze prawi... przez niego kupilem D70 i nie zaluje... robie swoje i bede robil dalej (foto) co mnie tam jakies walki na pulapach dla mnie nieosiagalnych...
naprawde panowie Jestescie tacy zalamani??
fotki robic!!! hihi

mam zamiar zamienic mojego D70 za jakies poltora roku... za rok zaczne sie martwic :)
ech, co to bedzie za rok ?

jurgen
16-02-2005, 23:12
jeszcze raz a propos marzy
własnie canon na tym wypłynął

biadzi
16-02-2005, 23:16
W segmencie kompaktów jest większa konkurencja, mniejsze marże, wszyscy mają te same matryce - tu nie ma konfitur.

to segment rosnący bardzo szybko i z ogromnym potencjałem. jak myślisz, czemu satelitarne telefony przenośne 'iridium' zbankrutowały, a gsm daje ogromne zyski? dlatego, że pierwsze było oparte na bardzo drogiej, profesjonalnej technologii a gsm jest dla każdego. przemyśl to.


Wybacz sarkazm, ale jeden aparat "na froncie" to twoim zdaniem szeroka oferta? :-)

ja widzę przynajmniej 3 Nikonowskie DSLR-y, które chętnie wziąłbym do testów.

jurgen
16-02-2005, 23:21
dobrze mówisz biadzi

Anonymous
16-02-2005, 23:28
Na zachodnich grupach pojawiaja sie powoli informacje, ze w D2Hs bedzie jednak poprawiona sprawa ISO :)


Dubbed the D2Hs, the new model incorporates an improved version of the D2H’s 4.1MP LBCAST sensor, all new 12-bit image processing circuitry and other more minor refinements.

The changes in the camera, says Steve Heiner, Nikon USA’s General Manager for Digital SLR and Professional Products, will add up to a better D2H. By tweaking the design of the image sensor itself, and utilizing new image processing algorithms derived from the upcoming D2X, the most significant difference between the D2H and the D2Hs is expected to be image quality. Promised is lower noise, improved colour rendition and smoother tonal gradations.

Tyle Rob Galbraight

ALF
17-02-2005, 00:12
wybaczcie kochani, ale wrzucam wątek do ignorowanych...szkoda czasu na bicie piany i generowanie trasferu :roll: :evil:

biadzi
17-02-2005, 00:14
ciekawostka: http://canon-board.info//viewtopic.php?t=2504

Kamael
18-02-2005, 22:36
- Fotoreporterzy wymieniają nawet co pół roku.
Kto Ci naopowiadał takich głupot !

tomba
18-02-2005, 23:07
- Fotoreporterzy wymieniają nawet co pół roku.
Kto Ci naopowiadał takich głupot !

Ja wiem o jakich "głupotach" napisałem, a czy z mojej wypowiedzi wnioskujesz, że wszyscy?
Pozdrawiam gród Kopernika, piernika i moje rodzinne miasto :D

Kamael
18-02-2005, 23:32
Tomku znam kilku i uwierz mi ani jeden z nich nie wymienia tak często. W tym zawodzie nie zarabia się kokosów, a po za tym sprzęt trzeba poznać. Częste zmiany temu nie pomogają no i jeszcze kaska... Pozdrawiam Jacek :)

adik
18-02-2005, 23:36
Dokladnie.W redakcji pewnej gazety zacnej w Olsztynie zaproponowali kolesiowi zebyw reszcie oddal F90x ...OBrazil sie an 3 dni po czym zadzwonili do niego ze maja karton rolek dla niego i ze wogole go kochaja.I nieprzemawia to do niego.Pozatym gosc jest swietny.Sprzet trzeba poznac.W reporterce czasu na pomylki niema czasem :>A ciagle zmiany niesprzyjaja :)

Paweł M
18-02-2005, 23:41
...
Dlatego sądze że nie ma co przesadzać - miłoby było jakby nowy Nikon był - ale
wole zeby był za 10mcy i lepszy od równoległych konkurentów na rynku - niz dziś, i za
miesiąc znowy dylemat - Minolta lepsza, Pentax lepsz itd itd... bo zgodzicie się ze mną,
że od lat - jak juz jest nowy model (nie face-lifting) - to raczej nokautuje konkurencję...

w gruncie rzeczy masz rację, ale chodzi tu też poniekąd o wyznaczakie kierunku i tendencji rozwoju całego rynku foto, a nie tylko prześciganie konkurencji w tym, co oni już wypuścili lub nad czym pracują obecnie. Chciało by się, aby nikon wprowadził już, za miesiąc następce, który powali na nogi rywali i jeszcze długo będzie się utrzymywał na topie a nie, że za pół roku prześcignie go jakaś (najlepiej) nieznana firemka...

tomba
18-02-2005, 23:45
Wiem o tym, że pieniądze są ogromną barierą dla fotoreporterów i rzadko który jest etatowym pracownikiem, ale ja znam takich, którym aparaty i obiektywy funduje redakcja ;), ale nie napiszę która. Pozdrawiam.

Kamael
18-02-2005, 23:55
Wiem o tym, że pieniądze są ogromną barierą dla fotoreporterów i rzadko który jest etatowym pracownikiem, ale ja znam takich, którym aparaty i obiektywy funduje redakcja , ale nie napiszę która. Pozdrawiam.
Tomku, szybciej sam fotoreporter sobie wymieni sprzęt niz redakcja. Oni są firmą,która jest nastawiona na zyski, a sprzęt to są koszty. Nawet "światowe agencje" w Polsce używają tych samych puszek kilka lat.
pozdrawiam Jacek

Anonymous
19-02-2005, 22:12
mamy nowy model od canona - 350D, tania (999$ KIT) wersja 20D, a co do argumentu, ze po co tak czesto zmieniac sprzet, to nikt nikogo nie zmusza, nikon moze wypuszczac i dwa razy w roku nowe modele, a czy kupie czy nie to moj wybor, ale zawsze lepiej miec wybor niz go nie miec, a aktualnie nie ma zadnego wyboru :|