PDA

Zobacz pełną wersję : Portret, moda, studio, plener



emsolo
19-04-2009, 15:38
Witam, i na wstępie już chciałbym przeprosić ze nudzę, ale poprostu nie chciałbym wyrzucić pieniędzy w błoto, które zdołałem uzbierać :)
Mianowicie mam do wydania ok 1500 zł, i chciałbym kopic obiektyw z AF-S do mody, portretu, plener, studio.
Zastanawiam się nad nową stalką 50 nikkora i tamronem 28-75. Oba mają swoje wady, i nie wiem który będzie odpowiedniejszy. Mozę macie oprócz tego jeszcze jakieś propozycje, i proszę o sensowne opinie.
Pozdrawiam

jendryn
19-04-2009, 15:40
Opcja szukaj... naprawde wszystko już zostało napisane o tych szkłach:)

emsolo
19-04-2009, 15:57
no tak, ale juz sie naprawde o tym naczytałem, i mam trochę mętlik w głowie, dlatego ze opinie sa bardzo zróżnicowane

life
19-04-2009, 16:17
50/1,4 i 28-75/2,8 to zupełnie inne szkła

dla mnie głównym atutem 50 jest światło, jeżeli tego nie potrzebujesz bo zamierzasz pracować na większych przysłonach to możesz olać 50/1,4 i kupić taniego Nikkora 50/1,8 :)

Tamron ma fajny zakres szczególnie jeśli podepniesz go pod FX i jest bardziej uniwersalny ale to na czym ci zależy (uniwersalności czy świetle i co za tym idzie obrazowaniem 50/1,4 którego na Tamronie nie uzyskasz) zależy już od ciebie i sam sobie musisz na te pytanie odpowiedzieć

a tak na marginesie to dla mnie najbardziej uniwersalnym szkłem jest 35/2 :)

emsolo
19-04-2009, 16:37
napisalem ze musze miec AFS, wiec te szkla ktore wymieniles odpadaja. Ja wlasciwie chcialbym tamrona, tylko przy f2.8 jest dosc slaby, to chyba jedyny minus jaki widze

Shane
19-04-2009, 16:58
Moim zdaniem koncentruj się na zoomie, nawet kosztem światła, ostrości, szybkości itp. Stałki to piękna rzecz ale z jedną ogniskową to można ocipiec.

life
19-04-2009, 20:44
Stałki to piękna rzecz ale z jedną ogniskową to można ocipiec.

można się rozwijać i być bardziej kreatywnym :D

Łopal
24-04-2009, 12:31
portret, moda, studio, plener za 1500. Duże wymagania. Czyli tak naprawdę szukasz czegoś uniwersalnego, co sprawdzi się wszędzie.
Chyba więc 50-tka...

Jacek_Z
24-04-2009, 15:41
no tak, ale juz sie naprawde o tym naczytałem, i mam trochę mętlik w głowie, dlatego ze opinie sa bardzo zróżnicowane
nie rozumiem dlaczego sie spodziewasz w swoim wątku usłyszeć co innego. Opinie tu tez będą różne, tym bardziej przy takim budżecie. Bo gdyby budżet był nieograniczony to byś dostał listę szkieł za ponad 20 tys.
Każda z propozycji jaka może tu paść będzie miała swoje plusy i minusy.

Piotrek Charchuła
24-04-2009, 15:51
napisalem ze musze miec AFS, wiec te szkla ktore wymieniles odpadaja. Ja wlasciwie chcialbym tamrona, tylko przy f2.8 jest dosc slaby, to chyba jedyny minus jaki widze

Istnieją też 50 1.4 AF S.

emsolo
24-04-2009, 18:58
no wiem, przeciez napisalem ze ją rozwazam, tylko ona ma fatalna dystorsje co przy portretach moze nie wyjsc za fajnie

Jacek_Z
24-04-2009, 20:19
Tym bym się przejmował najwyżej w foceniu architektury albo mebli. W portrecie tego nie zauważysz.

MarcinPoland
24-04-2009, 20:33
mam tamrona, mam 50tke 1.4 (ta lepsza AF, stara), mam 85tke i powiem tak

tamron jest idealny do APSC jesli chodzi o plener
28mm po cropie to 42mm

focenie ludzi, nawet krajobrazow idealna sprawa, 75mm po cropie to nawet niezly zoom, dodatkowo jest makro

na 75mm i f2.8 mozna zrobic nawet niezle portrety
porownywalne z tym co da 50tka 1.4 (chodzi o bokeh)

jest bardzo ostry, jedynie focus nie tak szybki i pewny, poza tym obiektyw klasa

w pomieszczeniach ciut za waski

kupno 50tki ma sens jesli potrzebujesz swiatla, szczegolnie na apsc
bo do ladnych portretow, fotek calych sylwetek to na apsc jednak troche malo (nie za duze rozmycie przy fotkach calych postaci ludzkich)

juz lepszy bedzie 85mm f1.8


jesli chcesz cos taniego specjalizowanego do mody portretu w plenerze, to bierz 85mm
a tamron jako uniwersalny obiektyw plenerowy

poza tym wypadalo by kupic cos jeszcze, zalezy co dokladnie potrzebujesz focic...

z reszta tamron + 50tka wyjdzie grubo ponad 2 tys

osobiscie polecilbym jeszcze sigme 10-20mm do 85ki i tamrona
lub jak ktos chce tanio to 18-55VR, jest bardzo ostry, znieksztalcenia w normie, tylko aberacja duza, zeby nie powiedziec bardzo duza

to co pisze to z osobistych doswiadczen bo mam wszystkie te obiektywy

emsolo
24-04-2009, 20:34
jednak chyba tracąc troche ostrosci itd wole tamrona, nie bd mial dystorsji, winietowania, lekkie abberacje, i lsaby AF, ale za to nowa 50 afs ma b.duzo wad wynikających z testow

emsolo
24-04-2009, 20:37
mam tamrona, mam 50tke 1.4, mam 85tke i powiem tak

tamron jest idealny do APSC jesli chodzi o plener
28mm po cropie to 42mm

focenie ludzi, nawet krajobrazow idealna sprawa, 75mm po cropie to nawet niezly zoom, dodatkowo jest makro

na 75mm i f2.8 mozna zrobic nawet niezle portrety
porownywalne z tym co da 50tka 1.4

jest bardzo ostry, jedynie focus nie tak szybki i pewny, poza tym obiektyw klasa

w pomieszczeniach ciut za waski

kupno 50tki ma sens jesli potrzebujesz swiatla, szczegolnie na apsc
bo do ladnych portretow, fotek calych sylwetek to na apsc jednak troche malo

juz lepszy bedzie 85mm f1.8


jesli chcesz cos taniego specjalizowanego do mody portretu w plenerze, to bierz 85mm
a tamron jako uniwersalny obiektyw plenerowy

poza tym wypadalo by kupic cos jeszcze, zalezy co dokladnie potrzebujesz...

kolejne punkty dla tamrona , mam jeszcze pytanie czy moze wyjsc na nowej puszce bf ff , jak zmienie moja starą?