PDA

Zobacz pełną wersję : Norwegia - Bergen - pytanie



grudzinsky
16-04-2009, 00:54
hej!
planuje weekendowy wypad w okolice Bergen w Norwegii. czy ktos z Was drodzy forumowicze przebywal w tych rejonach i mogl by cos napisac? bedzie to wypad typowo fotograficzny, wiec interesowaly by mnie miejsca ciekawe pod tym wzgledem. mapy google i panoramio zbyt duzo ciekawych miejsc nie pokazuja...jakies miasteczka itp itd...w sumie bede mial do dyspozycji ok 40h na spanie, przemieszczanie sie i focenie. wiem, nie za duzo, ale jak na razie na wiecej sobie pozwolic nie moge...

dzwieczny za info :)
pozdro!

eskimos
16-04-2009, 07:37
będę wieczorem to chętnie podpowiem coś , jak masz 40 godzin to MUSISZ zobaczyć Preikestolen :))

barracuda
16-04-2009, 08:12
W Begen znajdziesz dużo ciekawych rzeczy do focenia. Koniecznie musisz wjechać na górę kolejką skąd jest świetna panorama na miasto. Pospaceruj też po centrum, jest tam port, "starówka" itp. Jesli masz samochód możesz pojechać za miasto, chociaż dokładnego kierunku nie podam, bo sam jeździłem trochę na chybił trafił. Troche zdjęć z Bergen znajdziesz na mojej stronie (link w stopce).

grudzinsky
16-04-2009, 16:00
eskimos czekam na info :)
barracuda jakos miasta mnie nie pociagaja, chyba dlatego, ze od trzech lat nic mi horyzontu nie przeslania. na miejscu wynajme samochod zeby moc dotrzec w najciekawsze zakatki :)

eskimos
16-04-2009, 22:27
Wynajęcie samochodu na dwa dni jak dobrze trafisz szarpnie Cię z 1500 koron , mimo że Norwegia jest terytorialnie zblizona wielkością do Polski to i tak wszędzie jest daleko , bez samochodu bida z nędzą :) Masz 40 godzin tylko , aż ciężko się zdecydować co Ci polecić . Preikestolen jest niedaleko Stavanger , będziesz miał z Bergen jakieś 250 km , teoretycznie pięć godzin jazdy w jedną stronę praktycznie dwa razy tyle (skąd ja to znam) plus jakieś 4 godziny dotarcie i zejście z klifu .

Wersja na północ , Sognefjord jakieś 100 km od Bergen i ponad dwustukilometrowa wycieczka wzdłuż z bajkowymi widokami , fjord kończy się przy parku narodowym Jotunheimen , kraina gigantów najwyższe szczyty Norwegii i niesamowity łańcuch górski dodatkowe 100 km .

Wschód - Hardangervidda , piekny płaskowyż raczej nie do ujeżdzania samochodem zwłaszcza o tej porze roku .

Zachodnia strona chyba Cię nie zainteresuje jeśli oczekujesz widoczków :)

Oficjalnie w Norwegii jest już wiosna , ale dość sporo osób ciągle jeździ na oponach z kolcami (rok temu padał śnieg przez trzy dni pod koniec maja , nie musze mówić co się działo na ulicach ) , spora część dróg górskich jest jeszcze zamknięta , na znakach jest zaklejona czerwonymi taśmami nazwa kierunki i naklejony napis STENGT , jak coś takiego zobaczysz możesz nie jechać dalej tylko szukać innej drogi , w święta Wielkanocne nie dotarłem Z Oslo do Alesund , chcieliśmy kobitką jechac przez góry (Jotunheimen) , po 8 godzinach prób i zawracania wróciliśmy do domu :) Z tego co piszą na stronie zarządu dróg po 17 kwietnia mają być przejezdne drogi w parku narodowym w co za bardzo nie chce mi się wierzyć , zwłaszcza że jedyna droga przez park "51" ma ciekawy odcinek na wysokości 1400 metrów i najczęściej jest nieprzejezdna do połowy maja .


http://www.vegvesen.no/Trafikkinformasjon/Reiseinformasjon/Trafikkmeldinger?rapportid=601&type=utvalgt

link do spisu dróg nieprzejezdnych i z robotami drogowymi , może Ci się przydać jak będziesz planował trasę :)

Pewnie o czymś jeszcze zapomniałem , jakbyś chciał zobaczyć jaknajwięcej to potrzebujesz helikopter :)

grudzinsky
16-04-2009, 23:19
eskimos dzieki serdeczne :)
ceny samochodow sprawdzalem na lotnisku i AVIS wychodzi bardzo racjonalnie. nie wiem jaki jest przelicznik korony do funta, ale od piatku do niedzieli za jakiegos kombiaka wychodzi 110 funciakow, wiec ceny takie jak w UK :) co do terminu to nie wybieram sie na dniach. poczekam na dluzsze dni co b wiecej swiatla bylo no i moze pogoda lepsza :) przelom maj czerwiec. kilka tygodni mam na obrane trasy. z opisu, ktory zapodales wyglada na to, ze polnoc bedzie tym miejscem docelowym. wiem, ze jesli ktos pisze 3h jazdy samochodem to trzeba liczyc 2xtyle :D

pozdro!