PDA

Zobacz pełną wersję : Szum cieplny na matrycy, długie czasy, wysokie ISO



mOSAd
05-09-2006, 00:54
Witam. Mam pytanie o to jak u Was się prezentuje problem szumu powstałego od nagrzewającej się (lub też promieniującej inaczej) elektroniki? Kiedyś widziałem zestawienia dla różnych modeli aparatów, ale testując wczoraj nowy nabytek, właściwie przypadkowo natknąłem sie na ten problem. Czy opisany poniżej mój przypadek jest odosobniony i może byc potraktowany jako wada (przy ISO H1.0), czy też się tym nie przejmować, bo zawsze moge skadrowac te kilkanascie pikseli.

Warunki początkowe:
- temperatura pokojowa, aparat nie używany i wyłączony od 10 minut

Doświadczenie:
1. ustaw ISO 1600 w aparacie, automatyczny balans bieli
2. wyłącz wszelką redukcję szumów (dla długich czasów oraz odszumianie dla wysokich ISO)
3. rób zdjęcia z zasłoniętym obiektywem (dekielek, brak obiektywu i dekielek na body, itp), przy manualnym ostrzeniu/fokusie (MF) i w trybie M (manualnym)
4. zwiększaj czas od 1/2 sekundy, aż do najdłuższego czasu (prócz BULB) możliwego do ustawienia w aparacie.
5. Obserwuj uważnie (i na powiększeniach) fotki po każdym zdjęciu - szczególnie górę zdjęcia i lewą krawędź.
6. Powtórz to samo badanie dla najwyższego możliwego ISO.

Pytanie:
- Dla jakiego aparatu, przy jakiej wartości czasu oraz ISO prócz czerni zaczyna być widać na obrzeżu/w rogu matrycy jakiś regularny szum (nie są to pojedyncze piksele, ale ich grupa). Czy jest on wyraźny, jaki ma kolor oraz w którym miejscu się znajduje?


U mnie:
- D70, ISO 1600, pojawia się przy 20sek, lewy górny róg, niewielki czerwony obszar, rośnie wraz z czasem
- D80, ISO 1600, 15 sek, bardzo mały czerwony, lewy górny róg; 20 sek, pojawia się dodatkowo biała poświata u góry trochę na lewo od środka, która się powiększa z czasem, czerwony narożnik praktycznie bez zmian
- D80, ISO H1.0, 1/2 sek. a nawet wcześniej - widoczna biała poświata u góry na lewo od środka, powiększa się powoli wraz z czasem.

Oczywiście są to jedynie testy teoretyczne mające mało wspólnego z normalnymi zdjęciami, ale jestem ciekaw jak jest u Was. Test jest banalny i zajmuje dosłownie kilka minut. Jak ktos ma ochotę to można wrzucać do tego wątku (szumiące) wycinki fotek.

dzyniol
05-09-2006, 23:16
Chłopie, to ty masz już D80 i nie wrzucasz sampli ?!!!! Zlinczują cię.

mOSAd
05-09-2006, 23:29
Chłopie, to ty masz już D80 i nie wrzucasz sampli ?!!!! Zlinczują cię.
Nie mam jeszcze karty pamięci, zatem mam wymówkę :D Ale jestem ciekaw jak się sprawa tych szumów ma w innych korpusach (D50, D70, D70s, D200).

Na D80 kumpla efekt jest podobny jak u mnie. A fotki testowe juz ktoś wystawiał z D80 (chociaż mało zróżnicowane). Spokojnie, fotki się pojawią jak grzyby po deszczu. Mnie osobiście ciekawi test pomiaru ekspozycji w korpusie D70 i D80. Na oko, robią to kompletnie inaczej i chciałbym to zobaczyć namacalnie na zdjęciach, w kilku różnych sytuacjach oświetleniowych (pełne słońce, światłocień na dworzu, warunki domowe, zdjęcia z lampą w różnych położeniach głowicy). Jak coś takiego zrobie to na pewno zamieszczę. Póki co jak już wspominałem, pierwsze fotki oceniane na LCD i histogramach, wypadają na D80 bardzo dobrze właśnie pod względem oświetlenia.

PS. Jeśli temat wątku pasuje bardziej do innego forum to proszę o przeniesienie.

Seeker
06-09-2006, 00:32
"Jak ktos ma ochotę to można wrzucać do tego wątku (szumiące) wycinki fotek."
To juz bedzie niezly "szum informacyjny..." ;)

Mosad: a monitor, to masz sprawny?

admin
06-09-2006, 00:41
Dla jakiego aparatu, przy jakiej wartości czasu oraz ISO prócz czerni zaczyna być widać na obrzeżu/w rogu matrycy jakiś regularny szum (nie są to pojedyncze piksele, ale ich grupa). Czy jest on wyraźny, jaki ma kolor oraz w którym miejscu się znajduje?

Naswietlam, naswietlam i nie widze zadnego zabarwienia ;)

Jacek_Z
06-09-2006, 00:51
był przytoczony w jakims wątku o d80 link gdzie były obok siebie klatki z d70 i d80.
nawet wtedy napisałem, że widac, że swiatłomierze inaczej działają (tzn. automatyka body proponuje inne naświetlenie tego samego kadru)
wyglądało na to, że d80 nie broni tak uparcie nie przeswietlenia swiateł.
we wsztystkich sytuacjach d80 dawał lepsze wyniki
choc mozna z tym polemizowac - bo da lepsze jpg, nie trzeba tak az obrabiać, ale pozwala na przepalenie świateł.
kto inny moze wolec wyciągac to z niedoświetlonego nef

[ Dodano: Sro 06 Wrz, 06 01:01 ]
znalazłem:
http://computers.livedoor.com/series_detail?id=46808&page=3
i page=4 page=5

aries.mehehe
06-09-2006, 02:28
Chłopie, to ty masz już D80 i nie wrzucasz sampli ?!!!! Zlinczują cię.
Nie mam jeszcze karty pamięci, zatem mam wymówkę :D
To, że się tak wyrażę, w co Ty te szumy łapiesz i na czym je oglądasz? Aaa... chyba można odrazu do kompa po kablu (nie jestem pewien -nie pamiętam jak to jest w moim D50, bo kabel daaawno temu pożyczyłem i nie używam)... no to ię nie dziwię, że szumy testujesz -pewnie cały pokój w zasięgu kabla już obcykałeś, co? :P hehe...

mOSAd
06-09-2006, 21:29
Sprawa jest prosta - szumy widać na wyświetlaczu LCD aparatu, nawet nie trzeba powiększać (oglądane w powiększeniu dementują czyjeś sugestie o błędnym wyświetlaczu, monitorze itp.) - zresztą pisałem to w pierwszym poście, widać niektórzy mają problemy ze zrozumieniem treści pisanej. Można to robić bez karty w D80, bo body umożliwia robienie fotek bez karty w trybie "Demo" i pamięta ostatnie fotki, aż do zapełnienia bufora wewnętrznej pamięci lub też do wyłączenia pomiaru i odczekania jakiegoś tam czasu po ostatnim działaniu użytkownika.

Co do naświetlania - Jacku_Z, tu nie chodzi o obronę na siłę przed prześwietleniem. Tu chodzi o ewidentne błędy - D70 często nie zbliża się nawet na histogramie do granicy prześwietlenia. Z tego co pamiętam to ustalenie parametrów ekspozycji robione jest w oparciu o bazę danych, w której wyszukiwane jest podonie naswietlone zdjęcie i w ten sposób określana ekspozycja (może gdzies jakieś uśrednianie z podobnych motywów). Jeśli czujniki pomiaru światła są niedokładne lub też dane w bazie niezbyt dokładnie pasujące do informacji zebranych z pomiaru, to wtedy D70 się myli. W moim przypadku zdarza mu się to zdecydowanie zbyt często, niezależnie od trybu pomiaru. Pomiar z lampą też mi się nie podoba i zaryzykowałbym stwierdzenie, że to kompletna porażka. Albo zatem coś jest nie tak w moim modelu (wymaga jakiejś regulacji lub czyszczenia), albo (co sugerują inne posty) jest też podobnie u innych. Kwestia wyczulenia i "pedanterii" - jednym nie przeszkadzają prześwietlone zdjęcia, inni ogólną szarzyznę zwalą na monitor kompa, lub też podniosą na nim lub na fotce kontrast, pomachają krzywymi i będzie w miarę ok.
Patrząc na fotki pod linkiem, wygląda na to, że w większości przypadków D70 naświetlał o działkę ciemniej. Może sam niedługo wykonam podobny test i dam znać jak jest u mnie.

Uff, ale wielki off-topic się zrobił.

admin - a możesz podać jakie body, maksymalny czas i ISO? pewnie D200?

Piterspl
07-09-2006, 14:16
mam podobną sytuację .. zawsze sprawdzam tak sprzęt dla siebie ... sprawdzałem w ten sposób D50 (iso 1600, 30 sek) i nic takiego nie było - idealnie czarna matryca! ani jednego czerwonego punkciku, brak przebarwień (jasniejszych na górze zdjecia).

Odebralem swojego D80 wczoraj ok 13 ... po pracy sprawdzalem go ... i ok 20 bardzo mnie zdziwil wlasnie ten test ... ze sa czerwone pixele ( po lewej stronie zdjecia, ale nie na skraju, tylko troszke glebiej; oraz dodatkowo pojedyncze w roznych miejscach ... troche tego jest) Wiem, ze sa to teoretyczne ustawienia i w praktyce zapewne nigdy ich nie uzyje ... ale .. wlasnie, wedlug mnie tak jest najlepiej sprawdzic matryce ... w D50 byla idealnie czarna wszedzie, bez czerwonych (lub zielonkawych) pixeli ... bez przebarwienia na gorze ...

Rozmawialem ze Slawkiem - w D80 jest calkowicie inna matryca i tak nie nalezy sprawdzac jej ... konsultowal sie z fachowcami ... tego tak nie mozna sprawdzac!

Uspokoilem sie ...

Co prawda u mnie nie wystepuje "regularny szum" tylko pojedyncze pixele (czerwone i zielonkawe) - troszke inny objaw, ale mysle ze nalezy o tym napisac ...

w takim razie - jak sprawdzic matryce? z mojej wiedzy wynikalo ze wlasnie w ten sposob (jak zauwazylem inni takze tak testuja ...) - w D80 jest 10Mp nie 6Mp ... wiec jak sprawdzic dokladnie matryce? jak sprawdzic czy nie ma martwych pixeli lub "hot" pixeli? moze ktos moze opisac procedure testowa ...

Erie
07-09-2006, 14:49
Po przeprowadzeniu powyższego testu nie wiem czy jest on poprawny czy tez nie, ale wyniki można zobaczyć (dla mojego body) tutaj:

http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0009.JPG - ISO 3200
http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0010.JPG - ISO 1600

trochę tych czerwonych punkcików jest, ale niezbyt mi przeszkadzają w fotografowaniu
bardziej przeszkadza mi notoryczne niedoświetlanie o ok. 0.7 EV ale nie jestem pewien czy to jest moja wina czy aparatu

dla zainteresowanych zrobiłem również test czułości ISO 1600 i ISO 400 (z którego docelowo maksymalnie chcę korzystać)

http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0011.JPG - ISO 1600
http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0011_filtered.JPG - ISO 1600 + noise ninja
http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0012.JPG - ISO 400

pozdrawiam
Erie

mswilk
07-09-2006, 14:54
a ja zauważyłem, że przy ISO = i > 800 w tych samych miejscach w kadrze pojawiają mi się białe i czerwone kropki - czyli hot i dead pixele ?

david555
07-09-2006, 16:38
Bardzo proszę zainteresowanych tematem:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=10879&sid=830b14cd3695bffa8e9875cd626c25d9

Pozdrawiam :D

life
07-09-2006, 16:57
wlasnie przegladalem dokladnie wczorajsze nocne fotki i ...

nieststy ale mam deda :( i jednego mocnego hota (z tego co na szybko wylapalem)

ponizej cropy


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img372.imageshack.us/img372/8676/dead1sg7.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img475.imageshack.us/img475/3628/hot1nl3.jpg)

rozumie ze cos takiego podlega gwarancji

david555
07-09-2006, 17:43
Nie, raczej nie podlega.
Martwe pixele na matrycy to według producenta normalne zjawisko (oczywiście w granicach rozsądku określonych normami dla matryc CCD).
Zresztą w art-foto to zjawisko nie jest tak ważne jak np. w fotografii astronomicznej, gdzie wiedza o każdym martwym pixelu na matrycy jest obowiązkowa.
Pozdrawiam :)

Takie niewielkie niedostatki eliminuje się softwarowo i nie wpływają one znacząco na jakość zdjęcia (w analogu pociesz się jest znacznie gorzej, a jakoś przez lata nie było tak wielkich wymagań, tylko brało się pędzelek w rękę, w drugą lupkę i eliminowało się niedoskonałości).

wigi
07-09-2006, 17:50
life, ten punkcik na pierwszym zdjęciu wyglada na bardzo duży, składający się z wielu pikseli... dziwne...
przyjżyj mu się dobrze

life
07-09-2006, 18:02
wigi dead pixel to martwy pixel :) obraz ze zwyklych CCD i CMOS jest tak naprawde interpolowany bo informacja o kolorze zbierana jest z kilku sasiednich punktow wiec jesli jeden jest walniety to jego sasiednie maja zatracona informacje i nie sa poprawne

mOSAd
07-09-2006, 18:31
No to widzę, że jednak nie macie takich szumów cieplnych, o których wspominałem. Sprawdzę jeszcze na fotkach, nie tylko na LCD, choć nie sądzę by na fotkach szum nagle zniknął.

radwar
07-09-2006, 21:06
A jak jest w Nikonach D200? tez sa takie hot piksele?

mswilk
08-09-2006, 13:50
wg znawców i praktyków 38 hot pikseli na matrycy w D80 przy ISO 1600 i 30" to nic w porównaiu z tym co może wytworzyć matryca D200 lub D2X...
nie potrafię potwierdzić, ani zaprzeczyć - bo na oczy na żywo nie widziałem ani D200, a tym bardzoiej D2X...

Erie
08-09-2006, 14:04
Czym testowałeś ze masz 38 hot pikseli przy ISO 1600 i 30 sekundach naświetlania? I jakie progi przyjałeś dla hot i dead pikseli?

mswilk
08-09-2006, 14:13
Program - DeadPixelTest
Jakie progi ?!

Sprzedawca - hesja - stwierdził, że to bardzo dobry wynik bo te matryce tak mają, i jest to liczba nieistotna, a Nikon Polska odpowiedział mi tak:

cyt.: "(...) zapewne zdaje Pan sobie sprawę, iż nie jest możliwe jednoznaczne zdiagnozowanie tego typu problemu na podstawie tylko i wyłącznie materiału zdjęciowego (szczególnie gdy jest to tylko jedno zdjęcie i do tego w formacie jpg).
Rzeczywiście jednak czerwone punkty na przesłanym przez Pana zdjęciu wyglądają jak hot pixele. Ponieważ jednak była to wysoka czułość (ISO 1600) mógł to być po prostu skumulowany poprzez kompresję jpg szum.
Proszę wykonać serię kilku zdjęć przy takich samych parametrach fotografowania (najlepiej w formacie Nef(Raw) i sprawdzić czy punkty występują w tych samych miejscach na wszystkich zdjęciach.

Jeżeli sytuacja nadal będzie budziła wątpliwości, lub okaże się iż są to uszkodzone piksele - prosze przesłać aparat do autoryzowanego punktu serwisowego Nikona w celu dokonania pełnej ekspertyzy i naprawy. (...)"

BTW wczoraj ćwiczyłem zdjęcia nocne i przy ISO 200 i 6" było czysto, później kiedy matryca się nagrzała nawet przy ISO 100 (ale 30") wychodził hot piksel...

gmoszkow
08-09-2006, 15:29
Co do zafarbu pojawiającego się od długiego naświetlania to zdażyło mi się to do tej pory tylko raz.

Fociłem w nocy (kompletnej) nie widziałem tego co fotografuję. ISO 400 czas naświetlania 120 sekund i więcej. Przy 6 zdjęciu po kolei zaczął mi się pojawiać fioletowy zafarb u góry zdjęcia. Czyli dół matrycy - czyli słabe odporowadzanie ciepła. Fociłem z gripem więc odkręciłem gripa i problem zniknął. Kolejne kilkanaście zdjęć o czasach 120-150 sekund i gitara, żadnego barwienia. Pewnie gdybym włączył 1600 albo więcej to coś mogłoby się pojawić.

Dłuższych fot do tej pory nie robiłem więc nie wiem, ale grip moze być przyczyną pojawiania się zafarbu cieplnego na górnej krawędzi zdjęcia.

Grzegorz

Piterspl
12-09-2006, 14:29
tak czytam i czytam ... czy wszystkie D80 maja na powyzszym tescie czerwone i/lub zielone pixele ??? czy moze ma ktos body, gdzie taki efekt nie wystepuje?

W dalszym ciagu "nie do konca" ufam wyjasnieniom, ze "tan model tak ma" i tak mala ilosc pixeli o innym kolorze jest normalna (bardzo dobry wynik) ...

Na normalnych zdjeciach nie wychodza ... ale czy przypadkiem nie pokaza sie po pewnym czasie uzytkowania?

life
12-09-2006, 14:37
no chyba ze Nikon do polski dal jakies odrzuty produkcyjne :)

ciekawe jak D80 w USA, Japini :)

Piterspl
12-09-2006, 15:01
moze forumowicze posiadajacy D80 zrobia testy na swoich body? Jestem ciekaw czy wystepuja podobne objawy ...

life
12-09-2006, 15:16
ja zrobilem na swoim i na kulku samplach o takich samych parametrach od innych userow i wszystkie wygladaja podobnie mniej lub wiecej ale bez razacych roznic

Piterspl
12-09-2006, 15:24
mniej lub wiecej - powodem moze wyc mniej lub bardziej "goraca" matryca (czy test byl na "zimnym" aparacie czy po jakiejs sesji zdjeciowej). Dzisiaj sprawdze na "zimnym body" - nastepnie porownam z testowym zdjeciem, ktore robilem pierwszego dnia (po jakis 20 - 30 zdjeciach)

orcio
27-04-2007, 23:50
test wykonany w plikach JPG co sprawia że w okuł jaśniejszych hotów tworzy się otoczka którą program podlicza jako kolejne hoty. Hoty w nikonie [szczególnie zielone] często występują parami, jeden obok drugiego w odstępie jednego piksela. Skupiska jasnych pikseli w których odległość od hotów niebyła większa niż jeden czarny piksel zaliczałem jako 'jeno miejsce na matrycy' do tego miejsca program wliczał również ową otoczkę wynikającą z formatu JPG lub rozświetlenia. (niestety mam wolny komputer i niemiał bym czasu na przekształcanie NEF-ów do TIFF ponieważ program do testowania matryc otwiera TIFF JPG oraz ORF.
Użyty program to: "Dead/hot Pixel Test"
progi jasności hot i dead pixeli standartowe dla programy... czyli wartość hot 60 a dead 250.
Test dla 2 egzemplarzy Nikon D80. Zdjęcia robione jedno po drugim przy założonej osłonce na obiektyw i wizjer, oraz przy przysłonie F22. Oczywiście redukcje szumów były wyłączone jednak wyraźnie widać na wynikach testu że przy dłuższych czasach oraz wartości ISO większej bądź równej 800 aparat mimo wszystko pewną redukcje wykonuje.
ps. aparaty zakupione w stanach.
egzemplarz 1

hot/dead
1/10 iso 100 : 0/0
1/10 iso 200 : 0/0
1/10 iso 400 : 3/0 (w trzech różnych miejscach)
1/10 iso 800 : 7/0 (w trzech różnych miejscach)
1/10 iso 1600 : 16/0 (w 4 miejscach)
1/10 iso 3200 : 22/0 (w 7 miesjcach)


1" iso 100 : 0/0
1" iso 200 : 0/0
1" iso 400 : 0/0
1" iso 800 : 0/0
1" iso 1600 : 2/0 (w parze)
1" iso 3200 : 13/0 (w trzech miejscach)

10" iso 100 : 0/0
10" iso 200 : 0/0
10" iso 400 : 7/0 (w trzech miejscach)
10" iso 800 : 3/0 (w jednym miejscu)
10" iso 1600 : 22/0 ( 9 miejsc )
10" iso 3200 : 74/0 ( w 12 miejscach )

30" iso 100 : 0/0
30" iso 200 : 0/0
30" iso 400 : 14/0 ( 7 miejsc )
30" iso 800 : 19/0 ( 8 miejsc )
30" iso 1600 : 63/0 ( 18 miejsc )
30" iso 3200 : 202/0 ( 19 miejsc )

egzemplarz 2

hot/dead
1/10 iso 100 : 0/0
1/10 iso 200 : 0/0
1/10 iso 400 : 1/0
1/10 iso 800 : 5/0 (1 rozświetlony)
1/10 iso 1600 : 5/0 (1 rozświetlony)
1/10 iso 3200 : 5/0 (1 rozświetlony)


1" iso 100 : 0/0
1" iso 200 : 0/0
1" iso 400 : 0/0
1" iso 800 : 0/0
1" iso 1600 : 1/0
1" iso 3200 : 2/0 (parka przy sobie)

10" iso 100 : 0/0
10" iso 200 : 0/0
10" iso 400 : 2/0 (parka przy sobie)
10" iso 800 : 1/0 (blada parka przy sobie)
10" iso 1600 : 8/0 ('sąsiadująco' - 3miejsca na matrycy)
10" iso 3200 : 20/0 ('sąsiadująco' - 4miejsc na matrycy)

30" iso 100 : 0/0
30" iso 200 : 0/0
30" iso 400 : 8/0 ('sąsiadująco' - 3miejsc na matrycy)
30" iso 800 : 2/0 (parka przy sobie)
30" iso 1600 : 30/0 ('sąsiadująco' - 3miejsca na matrycy)
30" iso 3200 : 75/0 ('sąsiadująco' - 14miejsca na matrycy)