PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbk w komputerze - początkujący - pytania



gmoszkow
17-07-2004, 14:20
Czołem

Zrobiłem już moim nikosiem około 10 000 zdjęć i jak na razie starałem się opanować różne ustawienia tak by zdjęcia były dobre w bardzo różnych warunkach oświetleniowych (nie ukrywam, że SB 800 jest często niezastąpiona - przy balansowaniu mocnego słońca z tyłu wychodzi miodzio).

Teraz chcę zacząć trochę korygować zdjęcia w komputerze i oto krótki zestaw pytań dla Was, poprzedzony opisem aktualnego stanu moich umiejętnopści/wiedzy:

1. jestem kumaty jeśli chodzi o angielski
2. szybko obczajam programy
3. nie znam żadnego z programów (ani NC, ani Captur Pro and PS)
4. raczej na razie nie będę się bawił w jakieś wycinania i wklejania, chodzi mi raczej o walkę z ustawieniami kolorów, wyostrzenia - saturacji i innych ciekawych pojęć, których na razie nie rozumiem

Teraz pytania:

1. Który program powinienem wybrać (aparat kupiłem w USA, więc mogę ściągnąć NC za 99 $)?
2. Czy jest jakaś strona która mówi o hue, saturation i innych pojęciach, które dla mnie (laika cyfrowej fotografii) są na razie zagadką?
3. Od czego zacząć - czy znaleźć jakieś przepalone zdjęcie, lub niedoświetlone, czy raczej od korekcji barwnej na zdjęciu w miarę OK ale ze zbyt płytkimi kolorami
4. Czy jest gdzieś na necie jakiś łopatologiczny kurs od samych podstaw by zacząć
5. Ja po prostu jeszcze nie wiem czego nie wiem i trudno mi znaleźć punkt początkowy.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Idę pocykać

Nara

Grzegorz

PS. Już prawie odpaliłem galerię foto na kompie i za kilka dni najpóźniej podeślę linka do Waszej oceny

pX
17-07-2004, 14:45
Witaj,

na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie "co tak naprawdę chcę uzyskać?". A to dlatego, że jesli chcesz sobie pokręcić w zdjęciach to możesz sobie kręcić do woli no i nic sensownego z tego nie wyjdzie. To będzie "sztuka dla sztuki".
A jeżeli masz konkretny problem do rozwiązania to:
1. wiesz co chciałbyś uzyskać,
2. łatwiej znaleźć rozwiązanie.

Co ja bym sugerował.
Jeżeli do tej pory nie jesteś "otrzaskany" z pojęciami używanymi w obróbce komputerowej to poczytaj jakieś duże forum (np. dpreview). Tam łatwo o przykłady problemów i o ich rozwiązania. Przy okazji będziesz łapał określenia.
Następnie weźmiesz jakieś swoje zdjęcie, w którym chciałbyś coś poprawić. Znów na forum znajdziesz mnóstwo dróg prowadzących do celu (a raczej w jego pobliże). Stosując metody polecane przez innych w rozwiązaniu tego problemu i metody polecane przez innych w rozwiązywaiu zupełnie innych problemów ;) znajdziesz drogę, która najbardziej Ci podpasuje. No i po jakimś czasie wypracujesz własne metody.
No i powiem jeszcze, abyś bezkrytycznie nie podchodził do "złotych rad" na różnych forach, w tym i do mojej porady ;).
Pozdrawiam