Zobacz pełną wersję : D90 vs S5Pro..
Mam konkretne pytanie..zajmuje się fotografią mody/portret (ogólnie modelki) w studio i plenerze + fotografia ślubna. Mam do wyboru kupić D90 lub S5Pro, wiem różnej klasy puszki lecz chetnie posłucham waszych podpowiedzi??
Albert44
13-04-2009, 12:15
Mam konkretne pytanie..zajmuje się fotografią mody/portret (ogólnie modelki) w studio i plenerze + fotografia ślubna. Mam do wyboru kupić D90 lub S5Pro, wiem różnej klasy puszki lecz chetnie posłucham waszych podpowiedzi??
Kup puszkę stworzoną do tego... S5.
kup lepiej d90 ma użyteczne wysokie ISO, zdjęcia seryjne do 4,5 kl/s, szybki i celny autofokus, to się przydaje na weselach, Fuji natomiast jest bardzo wolny w parę sekund zapisuje RAW na karcie pamięci.
no sorry ale jak zajmujesz się fotografią mody etc i masz wątpliwości który aparat kupić ... weź ten który ma Pro w nazwie
slawek213
13-04-2009, 13:51
Sam stałem przed takim samym dylematem i zdecydowałem się na S5Pro. Dziwią mnie opinie o powolności i niedokładności autofokusa oraz długiego zapisu na kartę. Prawdą jest że pamięć robocza w tym aparacie jest rzędu 250Mb co powinno starczyć w praktyce. Dawno temu też istniała fotografia ślubna i jakoś chłopaki robili fotki przesuwając kciukiem klisze i ostrząc manualnie. Jestem zdania że dobrzy fotografowie potrafią kompaktami zrobić rewelacyjne fotki o wiele lepsze niż koledzy z D3. Matryca w S5 jest w swojej budowie rewelacyjna i daje możliwość zapisu podwójnej ilości informacji robiąc 2 fotki za jednym zamachem i tworzy z nich wspaniałe HDRowskie JPGi. Dobrzy fotografowie mają wizje o swoich fotkach i je urzeczywistniają. To że lustro cyka z prędkością 7 klatek na sekundę to wspaniałe brzmienie i samemu dostaje gęsiej skórki ale tak naprawdę to fotografujemy spokojniej i rozważnie ustawiając przysłonę na 8 a nudne portrety z wąską głębią i tak podostrzamy manualnie.
Dawno temu też istniała fotografia ślubna i jakoś chłopaki robili fotki przesuwając kciukiem klisze i ostrząc manualnie.
obecna fotografia ślubna to wychwycenie momentu, a nie "prosze państwa prosze się ustawić, robię zdjęcie", a chcesz mieć dobrą rozpiętość tonalną weź analogową lustrzankę np F90,
a z tym kompaktem do D3 to przysrałeś nieźle, jakby tak było to by fotografowie na weselach nie wydawali tyle kasy na sprzęt.
no sorry ale jak zajmujesz się fotografią mody etc i masz wątpliwości który aparat kupić ... weź ten który ma Pro w nazwie
Kup Kodaka DCS Pro, też ma "PRO" w nazwie i nawet FX jest :P (Przepraszam nie mogłem się powstrzymać )
Magiczne słowo S5Pro wywołuje wiele emocji, to jest bardzo dobra puszka ale nie jest idealna i lepiej kup sobie D300. O D90 nie będę się rozpisywał bo zaraz włożę kij w mrowisko i użytkownicy S5Pro niczym jak bracia na wojnie mnie stłamszą w tym temacie :P
Bierz s5 bo: Lepszy zakres tonalny a pozatym swietnie oddaje tonacje skory, dobry wb i iso w sumie wysokie; w d90 masz przewage w iso(ale w slubnej gdzie ciemno to lepiej chyba juz blyskac?)no i ma 4,5kl/s tylko w to chyba niepotrzebne...pozatym jpg prosto z puszki sa nieraz naprawde swietne i wymagaja niewiele korekcji; nieraz niektore zdjecia z s5 pro mozna "odratowac" lepiej niz w kazdym innym apracie. Do mody/slubow naprawde zdecydowana przewaga po stronie s5 moim zdaniem; pozatym wieksza ergonomia korpusu i mozliwosc korzystania ze szkiel manualnych w szerszym zakresie(ale nie kazdy tego uzywa:)
Ale to moje zdanie a nie madrosci swiatowe:)
ble ble ble ble, co byś nie wziął i tak będziesz zadowolony.
Zaraz ktoś się zapędzi i w tym całym wychwalaniu tej "idealnej" puszki napisze, że przecież do mody/ślubów s5pro lepszy bo ma uszczelnianą obudowę :) :D
W sumie to jest jakas idea; robienie ślubów w afganistanie/wietnamie czy w innych zapylonych/wilgotnych miejscach wymaga ochrony sprzetu :D
ragnar ale błysnąłeś, kolega pyta czy D90 czy Fuji i przynajmniej jak dla mnie wybór jest prosty (oczywiście biorąc pod uwagę to co chcę fotografować)
LordRamzes
13-04-2009, 15:32
Mam konkretne pytanie..zajmuje się fotografią mody/portret (ogólnie modelki) w studio i plenerze + fotografia ślubna. Mam do wyboru kupić D90 lub S5Pro, wiem różnej klasy puszki lecz chetnie posłucham waszych podpowiedzi??
Wybacz proszę ale na Twoim miejscu wolałbym przeznaczyć pieniądze na jasne szkła niż na body , bo nie masz ich za wiele :( , przynajmniej patrząc na stopkę
a z tym kompaktem do D3 to przysrałeś nieźle
Alex Majoli
robił (lub nadal robi?) zdjęcia kompaktami Olympusa
http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-6468-7844
Akurat nie jest w temacie fotografii slubnej, w modzie też nie siedzi, ale ..
Mam konkretne pytanie..zajmuje się fotografią mody/portret (ogólnie modelki) w studio i plenerze + fotografia ślubna. Mam do wyboru kupić D90 lub S5Pro, wiem różnej klasy puszki lecz chetnie posłucham waszych podpowiedzi??
Kup sobie 85/1.4 albo 85/1.8 albo 50/1.4 albo 35/1.8 albo 30/1.4 albo 180/2.8
W zależności gdzie robisz zdjęcia, jaki masz budżet i jakie lubisz ogniskowe.
Body później.
Nie zbaczajmy z tematu - bo jasne jest ze kompakt w penwych okolicznosciach umiejetnie wykorzystany da swietne rezultaty:) Fotograf robi zdjecia a nie aparat; choc to dla wielu malo oczywiste. W kazdym razie z czystym sumieniem polece s5 uzywam i jestem zdaowolony.
slawek213
13-04-2009, 16:54
obecna fotografia ślubna to wychwycenie momentu, a nie "prosze państwa prosze się ustawić, robię zdjęcie", a chcesz mieć dobrą rozpiętość tonalną weź analogową lustrzankę np F90,
a z tym kompaktem do D3 to przysrałeś nieźle, jakby tak było to by fotografowie na weselach nie wydawali tyle kasy na sprzęt.
To zdradzę Ci tajemnicę dlaczego niektórzy potrzebują szybkiego autofokusa i szybkostrzelnej lustrzanki. Po prostu robią za jednym zamachem do 6 fotek od -3EV do 0EV po to by nie mieć przepaleń. Dlatego też ważny jest szybki zapis na kartę.
Mam konkretne pytanie..zajmuje się fotografią mody/portret (ogólnie modelki) w studio i plenerze + fotografia ślubna. Mam do wyboru kupić D90 lub S5Pro, wiem różnej klasy puszki lecz chetnie posłucham waszych podpowiedzi??
Masz D70s, porównam go do D90, by bardziej ci zobrazować co zyskasz. Pominę suchę testy bo tego jest multum w sieci, napiszę o tym co normalny człowiek zauważa.
Fuji S5Pro pominę (niech Ci co się przesiedli z D70s na S5Pro się wypowiedzą)
Ogólnie sam musisz wybrać i raczej nie licz na odpowiedzi kolegów bo każdy ciągnie w swoją stronę.
1)ISO
Jeśli kupisz D90 to w dobrych warunkach nie zobaczysz jakieś szczególnej różnicy między zdjęciami z D70s a D90. W gorszych warunkach D90 natomiast wymiata D70s. D90 da Ci możliwość robienia zdjęć, nawet jeśli jesteś lekkim szumofobem do ISO 1600, a z lekkim odszumieniem użyteczne jest też ISO 2000 . I niech mówi co kto chce ale to wielka zaleta. Ogólnie szum w D90 jest inny niż w D70s. W siedemdziesiątce to jak dla mnie nieakceptowalna kolorowa kasza. Nigdy w nim nie używałem więcej jak ISO 640. Właściwie to ISO 640 i tak było za dużo jak na D70s (ciągle osnoszę się do swoich spostrzeżeń, a szumofobem to jestem strasznym) Szum D90 to jakby z innej bajki.
2) Ergonomia
Mając D70s pewnie jesteś już przyzwyczajony do wygodnego uchwytu, jeśli jeszcze dodatkowo masz gripa to pewnie sam wiesz że jak weźniesz ten aparat do ręki to ciężko go odłożyć.
Samo body D90 to pomyłka, siedemdziesiątka przywyczaiła mnie do wygody uchwtu, dopiero po założeniu gripa do D90 robi się lepiej, ale D70s + grip i tak trzyma sie lepiej w dłoni.
3) Wizjer
Tu wizjer z D70s odpada w przedbiegach, masz to sam wiesz dlaczego :)
4) "Telewizor"
Jeśli zainwestujesz w D90, wyświetlacz 3" zrobi się dla Ciebie szybko standardem i ciężko Ci będzie się patrzeć w ten z D70s.
5) Inne
Ogólnie nie widze jakiś większych popisów, oprócz tych o których wspomniałem, ze strony Nikona D90. Większość użytecznych rzeczy, jest bardzo porównywalna do D70s.
ps. Sam kiedyś wybierałem między tym czym TY wybierasz teraz. Rozpiętość tonalna Fuji jest bardzo kusząca, jednak w moim przypadku użyteczne ISO i nowsza konstrukcja wygrała. Czy dobrze zrobiłem? nie wiem, myślę że wybierając Fuji też bym był zadowolony.
W sumie to jest jakas idea; robienie ślubów w afganistanie/wietnamie czy w innych zapylonych/wilgotnych miejscach wymaga ochrony sprzetu :D
w Czarnobylu lepsze będzie S5Pro.
Bierz s5 bo: dobry wb i iso w sumie wysokie
ISO moze być wysokie używalne w S5Pro (max do 1000) ale w słoneczny dzień, a balans bieli to zdecydowanie lepszy ma D90, nie mówiąc o używalnym ISO 1600 w słabym świetle (noc w mieście).
do dupy ten s5 :D btw niech kolega nie naciaga faktow tak jak mu sie to podoba bo to bez sensu
To zdradzę Ci tajemnicę dlaczego niektórzy potrzebują szybkiego autofokusa i szybkostrzelnej lustrzanki. Po prostu robią za jednym zamachem do 6 fotek od -3EV do 0EV po to by nie mieć przepaleń. Dlatego też ważny jest szybki zapis na kartę.
chyba nie czytałeś od początku co pisałem, bo na wesela potrzebny jest sprzęt bardzo szybki, sprawny AF, który wychwyci każdy moment. Slawek213 najpierw czytaj a później komentuj!
chyba nie czytałeś od początku co pisałem, bo na wesela potrzebny jest sprzęt bardzo szybki, sprawny AF, który wychwyci każdy moment. Slawek213 najpierw czytaj a później komentuj!
A ty chyba nie przeczytałeś pierwszego posta.
zajmuje się fotografią mody/portret (ogólnie modelki) w studio i plenerze + fotografia ślubna
To nie są "wesela".
A ty chyba nie przeczytałeś pierwszego posta.
To nie są "wesela".
jest ślub to i może być wesele, zrób swoim fuji zdjęcie w pomieszczeniu, gdzie masz światło jarzeniowe i wykładzinę mocniej szarą i zobacz jak zmieniła kolor na prawie zielony. sprzedaje sprzęt fotograficzny i robię zdjęcia nim, dlatego nie polecam S5Pro, ani innych wynalazków z dziwnymi matrycami jak np: Sigma SD 14, która zamiast czerwonego robi pomarańcz.
Wesela jak widac niczym sie nie roznia od wyscigow :):):)3 czy 4.5 klatki to to samo prawie roznice robi 7-8-9 tylko na co komu to w fotografi studyjnej plenerowej i slubnej:)
sprzedaje sprzęt fotograficzny i robię zdjęcia nim, dlatego nie polecam S5Pro, ani innych wynalazków z dziwnymi matrycami jak np: Sigma SD 14, która zamiast czerwonego robi pomarańcz.
Dlatego w stopce masz d90 :):):):):)Btw to kolega pytal o wplyw podrozy samolotem na matryce o ile pamietam.....:D?Sluchaj my tu piszemy co naszym Naszym i jeszcze raz naszym zdaniem sie przydaje, a kolega proboje dowiesc ze to d90 jest lepszy od s5; a nie o to tu chodzi w tym watku
Dlatego w stopce masz d90 :):):):):)
nie zajmuje się fotografią zawodowo, dlatego D3 nie jest mi potrzebny, wybrałem d90 bo miałem ograniczony budżet finansowy, wybrałem najlepszy aparat jaki był dla mnie potrzebny. Dla ciekawostki powiem, że mój dyrektor ma nikona d40x a zarabia ......... i jeszcze więcej.
Dla ciekawostki powiem, że mój dyrektor ma nikona d40x a zarabia ......... i jeszcze więcej.
Rzeczywiscie ciekawostka:D Jeszcze raz polecam s5 daje ciekawe efekty i do tego zakresu ktory autor podal zostal stworzony i sie w tym dopsz sprawdza :)
jest ślub to i może być wesele,
Jest konkretne wymaganie (fotografia mody, portretowa i ślubna) na którym D90 wymięka, a do którego S5 został specjalnie zaprojektowany, rozumiesz?
zrób swoim fuji zdjęcie w pomieszczeniu, gdzie masz światło jarzeniowe i wykładzinę mocniej szarą i zobacz jak zmieniła kolor na prawie zielony. sprzedaje sprzęt fotograficzny i robię zdjęcia nim, dlatego nie polecam S5Pro, ani innych wynalazków z dziwnymi matrycami jak np: Sigma SD 14, która zamiast czerwonego robi pomarańcz.
No cóż, w takim razie wypada jedynie współczuć twoim klientom, skoro najlepiej odwzorowująca kolory matryca na rynku, która w trybie AWB idealnie radzi sobie z dwoma źródłami o całkowicie odmiennej temperaturze, która jako jedyna oddaje rzeczywisty kolor skóry, jest według ciebie "dziwna".
Powiedz jeszcze że nie należy kupować S5 bo to CCD, a dobre są tylko CMOS-y, no i "jak jest wesele, to D90 można i filmik nagrać".
Mathu dajmy spokoj znowu bedzie o tym gadka ze my to Zakon Fuji :):):) Eh d90 to swietny sprzet wybralbym go pewnie jakbym robil sport, architekture, "wesela" i jakby moj szef mial d40x:) bo w tym sie lepiej teoretycznie sprawdzi
viper345
13-04-2009, 23:54
Nie ma się co kłócić ludzie... Oba aparaty są bardzo fajne i w porównaniu do D70 dadzą większe możliwości. D90 ma 12mln pikseli co może się przydać przy większych powiększeniach (lub mamy większe możliwości croppowania w postprocesie). Osobiście używam S5 na ślubach i szybkość jego działania nie jest żadnym problemem. Mogę ten aparat polecić. Przy odbitkach rzędu 15x21 mamy użyteczne iso 1600, a więcej to już rzadko jest potrzebne. Do tego S5 jest w tej chwili trochę tańszy od D90. Z drugiej strony D90 nada się do ślubów również bardzo dobrze.
Musisz sam podjąć decyzję (większość za i przeciw masz już w tym wątku wypisane). Podsumuj i decyduj!
Pzdr
Mam konkretne pytanie..zajmuje się fotografią mody/portret (ogólnie modelki) w studio i plenerze + fotografia ślubna. Mam do wyboru kupić D90 lub S5Pro, wiem różnej klasy puszki lecz chetnie posłucham waszych podpowiedzi??
Pytanie: co oznacza "fotografia ślubna"?
Jeżeli robisz zdjęcia w czasie ślubów kościelnych, a w kościołach bywa ciemno - to przemawia za D90, ze względu na wyższe użyteczne ISO (tzn mniejsze szumy z matrycy CMOS na wysokich ISO).
Piszę to jako użytkownik D200 i od niedawna S5 Pro. Szumy S5 w RAW-ach są wyraźne od ISO 500 (porównywalne do D200 i niewiele mniejsze niż w D70, który też miałem). Jedyną "zaletą" szumów S5 jest ich monochromatyczność, nie są tak kolorowe jak w D70 więc na odbitkach per saldo są mniej zauważalne i przyjemniejsze w odbiorze.
Natomiast JPG-i w S5 są pięknie odszumione, ale kosztem pewnej utraty szczegółów. Tyle że pewnie nie używasz JPG-ów (ja też prawie nigdy nie używam).
Natomiast w studio i plenerze mając pod dostatkiem światła wyjdą zalety S5 w postaci ciekawszych moim zdaniem kolorów i przede wszystkim wysokiej rozpiętości tonalnej. S5 ma podwójne pixele, z których połowa mierzy światła sięgając wiele dalej niż inne konstrukcje (ale mogą działać tylko do ISO 1000 - przemyśl jeszcze raz te ciemne kościoły). Modelka ubrana w jasny ubiór z detalami (typowo: suknia ślubna) jest łatwiejsza do sfotografowania S5: poprawne naświetlenie twarzy nie powoduje zgubienia detali w najjaśniejszych partiach zdjęcia, zapas jest bardzo duży.
No i korpus S5 - pochodzi z D200 ze wszystkimi zaletami: ergonomia, solidność, obsługa szkieł manualnych jeśli zajdzie potrzeba.
Minusem znacznym S5 jest powolny zapis (jakieś 5s na RAWa 25MB), po serii (max 8 zdjęć) niestety w trakcie zapisu nie da się podejrzeć zdjęć, ani zajrzeć do menu!
Ten korpus trzeba kupować świadomie.
Na temat S5 jest dobry wątek:
Jek dzisiaj ocenić S5? (http://nikon.org.pl/showthread.php?t=93292&page=3)
SlaWasII
14-04-2009, 08:52
Eh d90 to swietny sprzet, wybralbym go (...) jakby moj szef mial d40x
Normalnie, srebrne usta! :mrgreen:
To rzecz jasna w kontekscie tego co wyzej pisal Kriso :):)
waldo nkp - dzieki za linka przeszedl bez mojej uwagi na forum(ach brak neta tam gdzie zazwyczaj mieszkam)
Moze dajmy sie wypowiedziec autorowi watku?Po tym co tu zobaczy w sumie sie moze wystraszyc i pojsc do konkurencji, no ale miejmy nadzieje ze sie zjawi i sprecyzuje swoje oczekiwania no i wtedy mu lepiej doradzimy:)
Na zadane pytanie: - do studio, mody - S5. I nie chodzi o wodoodporność. Może współpracować z nanualnymi obiektywami, ma też złącza uniwersalne, które jeszcze czasami się stosuje. Rozpiętość tonalna. Bardzo naturalny kolor skóry.
I ma palętę barw, o której nikon może tylko pomażyć.
Tak przy okazji... Ktoś wyżej pisał, że w dobrym świetle nie będzie różnic między D70 i D90 - otóż będą kolosalne! Zwłaszcza w modzie bedzie to ważne. D70/s nie produkuje niektórych odcieni fioletów, błękitów i chyba też bordo, z którymi poradzą sobie już nowsze nikony i fuji. To był powód przed laty mojej przesiadki z D70.
S5 ma też całą gamę wad, ale pisanie, że się nie nadaje do fotografii ślubnej, to już naprawdę przesada.
Powiedz jeszcze że nie należy kupować S5 bo to CCD, a dobre są tylko CMOS-y.
wystarczy spojrzeć na odwiecznego wroga Canona on ma od zawsze CMOS i jakoś do zdjęć studyjnych jest to najlepszy aparat.
A więc męka wyboru zakończona jest S5Pro:) Testowałem dziś przez 4h i powaliły mnie na nogi 3 rzeczy: kolory, dynamika i plastyka finalnego obrazka..Powiem do tego kilka moich spostrzeżeń na gorąco: AF-nie powala, ale nie jest źle, menu w pełni przyswajalne w 30 minut, słuszna waga i dobre trzymanie, bardzo dobre jpg z tego wychodzą, wręcz miodzio jak pomyślę ile pracy było przy obróbce z D70s po sesji padam na twarz, to tak na szybko, po sobotniej sesji będę mógł powiedzieć coś więcej..
po paru sesjach daj znać jak ci się z nim pracuje. Pozdro.
Nie ma sprawy..sobotnia sesyjka powinna nieco powiedzieć mi sprzęcie:) Co już zauważyłem, a jest dla mnie nie do przecenienia to ogromna kontrola na światłami i cieniami (jesli jest taka konieczność) przy obróbce obrazka z Fuji i za to mu chwała, bo zaoszczędzę dzieki temu masę czasu..
Gratulujemy wyboru i życzymy wielu świetnych zdjęć ;)
ale sa testy na optyczne i oni go szeroko porownuja do d200 a jednak d200 jest drozszy o 3 tys, wiec oprocz tego szybszego Af i slabszej matrycy nikona placimy za marke?
af nie jest szybszy!-d200 ma wiecej kl/s
no to kolejny plus, ale nie jest tak wazny
Ds-photography
14-06-2009, 02:04
Tak sobie czytam te wasze opinie i..... Obecnie posiadam D 80 i zaczolem sie zastanawiac nad nowsza puszka,przez przypadek ogladalem foty u znajomego z sesji dla jakiegos czasopisma.Barwy,tony skory.
Napisalem do niego e maila z zapytaniem kiedy wygral w totka ze sprawil sobie taki sprzet ....
Okazalo sie ze uzywa S 3 Pro,18-200 mm !!!
http://img189.imageshack.us/img189/7404/s3pro.jpg
Chyba komentowac nie musze :)
SlaWasII
14-06-2009, 02:40
ale sa testy na optyczne i oni go szeroko porownuja do d200 a jednak d200 jest drozszy o 3 tys, wiec oprocz tego szybszego Af i slabszej matrycy nikona placimy za marke?
Dzisiaj widziałem D200, nówka nie śmigana ale macana, z wystawy za... 3499.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.